Az alacsony dózisú acetilszalicilsav (Aspirin Protect) kb. 40%-kal fokozhatja a súlyos gyomor-bélrendszeri vérzések kockázatát
Kedves Olvasóim kérték, hogy tárgyaljam az alacsony (75-325 mg/nap) dózisú acetilszalicilsav szedésének veszélyeit. Ugye, ez olyan kérdés, ahol még a háziorvosok és a gyógyszerészek is vakok lehetnek, részben, mert vény nélkül kapható szerekről van szó és az, hogy emellett mit szed még az illető és, hogy milyen általános állapotban van, az nem mindig ismert, de egyáltalán nem közömbös még a puszta életét illetően sem. Másrészt, a gyomorvérzéses betegek a sebész műtőasztalán kötnek ki, és egyáltalán nem biztos, hogy kiderül, mi volt az eset oka.
Tehát, először is: az alacsony dózisú acetilszalicilsav hasznos gyógyszer, bizonyítottan hatásos az olyan szív-érrendszeri események elsődleges és másodlagos megelőzésében, mint a szívinfarktus. A biztonságossági profilja is relatíve kedvező, azonban nem kap elég hangsúlyt egy fontos kérdés: a súlyos emésztőszervi vérzés, mint mellékhatás. Ez már régóta ismert, azonban számszerű felbecslése - különösen az alacsony dózisok esetén – olyan dolog, ami kevésbé köztudott. De ellenőrzött alkalmazása esetén a haszon-kockázat arány KEDVEZŐ
2016-ban végeztek egy szisztematikus szakirodalomkutatást az 1946-2015 között megjelent megfigyeléses (úgynevezett obszervációs) vizsgálatokról az alacsony dózisú acetilszalicilsav hosszú időtartamú szedése kapcsán (rövid távon értelmetlen szedni). Felmérték a gyomor-bélrendszeri súlyos vérzések relatív kockázatát. Az eredmények szerint a súlyos gyomor-bélrendszeri vérzések bekövetkezési gyakorisága 0,48-3,64 eset/1000 beteg év volt és a relatív kockázat 1,4. A tápcsatorna felső és alsó részén a relatív kockázat 2,3, illetve 1,8 volt. A tápcsatorna felső részén jelentkező súlyos vérzések esetében sem a dózis, sem az adagolás időtartama nem befolyásolta konzisztensen a relatív kockázat mértékét.
A vérzési kockázatot fokozta az egyéb nemszteroid gyulladáscsökkentőkkel, a klopidogrel véralvadásgátlóval, a szelektív szerotonin reuptake gátlókkal (pszichiátriai gyógyszerek) való egyidejű szedés.
Nem tettem említést az agyvérzések fokozott kockázatáról, mert túl hosszú lenne a poszt.
Namost, azok a szakemberek, akik úgy gondolják, hogy a saját egyéni tapasztalataik lesöprik az 1946-2015 közötti szakirodalmat és Aspirint osztogatnak oltás után vagy szakmai ellenőrzés nélkül, azok adják vissza a diplomájukat és kerüljék az emberek életébe való beavatkozást.
Persze, az is furcsa, hogy pánik alakult ki a nagyon csekély előfordulású vérrögképződés esetén a vakcina miatt, de az ennél jóval reálisabb veszély az Aspirin esetén nem számít, beindult a tömegfelvásárlás.
Hivatkozás: García Rodríguez LA, Martín-Pérez M, Hennekens CH, Rothwell PM, Lanas A. Bleeding Risk with Long-Term Low-Dose Aspirin: A Systematic Review of Observational Studies. PLoS One. 2016;11(8):e0160046. Published 2016 Aug 4. doi:10.1371/journal.pone.0160046