Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

T

Törölt tag 4082

Guest
Pontosan , én kínomban azon röhögök, hogy egy cserepes muskátli inteligencia szintjével is előre lehetett látni, hogy a regisztrált de még be nem oltott emberek a rendszer élesítése után tömegesen fogják felkeresni az oldalt, de nekik erre a nyilvánvaló dologra nem sikerult felkészülni, én nem vagyok informatikus de úgy gondolom nem olyan bonyolult felkészülni a várható rohamra tekintettel arra, hogy az emberek számára egy igencsak fontos dologról van szó.
Nem tudom, egy cserepes muskátli inteligencia szintjén az is leesik, hogy senki a világon nem fog olyan szervert fenntartani, ami sokezerszeresen meghaladja a normál igényeket.
De mindig meglep, hogy az inteligencia mennyire hiánycikk...
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
facebook.
Kérek egy doboz favipiravirt, Kedveském.
Hát szóval, a kormányportál szerint már több, mint 33.000 doboz favipiravirt váltottak ki a gyógyszertárakban (1). A rögvalóságban gyógyszerész kollégák sora szerint ez úgy néz ki, hogy maga a COVID-os beteg megy be a patikába, olykor hozzátartozói kíséretében. Hogy milyen arányban, azt nem lehet tudni, de vélhetően több ezer ilyen eset történt az eddigiekben is. Tavaly ilyenkor még hatalmas pánik volt a gyógyszertárak körül, rendeletileg begyűjtették a tollakat, egyenként engedték be a betegeket, kordonokat állítottak, védőfalakat szereltek fel, stb. Most pedig, amikor jóval súlyosabb a helyzet, ez van. Még egy sztori: orvos mesélte, hogy egy paciense, egy szupermarket dolgozója, a munkahelyéről hívta fel több napnyi tipikus COVID-19 tünet után, hogy szeretne tesztet végeztetni. Csütörtökre virradóra 272 koronavírusos honfitársunk halt meg.
 
W

Wilson

Guest
Nem tudom, egy cserepes muskátli inteligencia szintjén az is leesik, hogy senki a világon nem fog olyan szervert fenntartani, ami sokezerszeresen meghaladja a normál igényeket.
De mindig meglep, hogy az inteligencia mennyire hiánycikk...

Na akkor mondok neked erre egy példát a testvérem idestova a 10 éve a finneknél él ő mesélte, hogy az oltás lekérdezős oldaluk meg sem döccent amikor az élesítés után kis tulzással a fél ország az oldalon lógott azok a "cseles rénszarvaspásztorok" ezek szerint csak meg tudták oldani, gondolom azért sikerulhetett nekik mert nem úgy gondolkodtak erről mint te.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Na akkor mondok neked erre egy példát a testvérem idestova a 10 éve a finneknél él ő mesélte, hogy az oltás lekérdezős oldaluk meg sem döccent amikor az élesítés után kis tulzással a fél ország az oldalon lógott azok a "cseles rénszarvaspásztorok" ezek szerint csak meg tudták oldani, gondolom azért sikerulhetett nekik mert nem úgy gondolkodtak erről mint te.
Nekem meg az apám unokaöccsének az unokabátyánal az unokahugának a regi szobatársa mesélte, hogy nem így volt.

Maradjunk annyiban, hogy
1. Fogalma sincs a pillanatnyi rendszerterhelésről
2. Nekem erős a gyanum hogy ez erősen eufremizmus
3. Persze lehet olyan szerverkapacitást odatenni. Csak valahogy ilyenkor nem merül fel az a kérdés, hogy nagyon max 3 órányi územ miatt vajon megéri-e elkölteni egy fél kórház árát...
 
W

Wilson

Guest
facebook.
Kérek egy doboz favipiravirt, Kedveském.
Hát szóval, a kormányportál szerint már több, mint 33.000 doboz favipiravirt váltottak ki a gyógyszertárakban (1). A rögvalóságban gyógyszerész kollégák sora szerint ez úgy néz ki, hogy maga a COVID-os beteg megy be a patikába, olykor hozzátartozói kíséretében. Hogy milyen arányban, azt nem lehet tudni, de vélhetően több ezer ilyen eset történt az eddigiekben is. Tavaly ilyenkor még hatalmas pánik volt a gyógyszertárak körül, rendeletileg begyűjtették a tollakat, egyenként engedték be a betegeket, kordonokat állítottak, védőfalakat szereltek fel, stb. Most pedig, amikor jóval súlyosabb a helyzet, ez van. Még egy sztori: orvos mesélte, hogy egy paciense, egy szupermarket dolgozója, a munkahelyéről hívta fel több napnyi tipikus COVID-19 tünet után, hogy szeretne tesztet végeztetni. Csütörtökre virradóra 272 koronavírusos honfitársunk halt meg.

Amúgy az egyik ismerősöm aki ma végeztette el a tesztet (miután már három napja lázas volt) azt mesélte, hogy miután kiderult, hogy covid pozitív és az is, hogy covid miatt kezdődő tüdőgyulladása van rákérdezett a háziorvosánál a favipiravirtra a háziorvos közölte vele, hogy szerinte a favipiravirt szart sem ér ezért nem szívesen írja fel mire az ismerősöm közölte, hogy számára azért csak "vésse fel a receptre" a favipiravirt mert az apósának segített mire az orvos nagy dunnyögve felírta neki.
 

Tcat

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2009. április 27.
2 067
9 063
113
Ezzel a lekérdezős oldallal amúgy csak annyi baj van, hogy 1-2 napig kellett volna elé egy beléptető rendszer, ahol sorban álló látja hogy ő épp a 193., és várhatóan 10 perc múlva pötyögheti a TAJ számát. De ha mán ez nem történt meg, akkor csak kellett volna kommunikálni, hogy ma necces lesz a lekérdezés és ne töltögessék orrba-szájba másodpercenként, mert attól nem lesz jobb.

Így most mindenki rá van eresztve a lekérdező felületre és a NISZ rendszerében erre allokált erőforrást meg láthatóan bedarálják azonnal. Amit tetéz, hogy sokan garantáltan ütik-vágják az F5-öt, a sok újratöltögetési próbálkozással csak rontva a helyzeten.
Remélhetőleg DOS/DDOS ellen felkészítették valamennyire.

Nekem kb. 1,5 órája sikerült pár percere szétosztott 3 nekifutásból betölteni az oldalt, másodikra a lekérést is. De azóta biztos nagyobb a terhelése a rendszernek.
 
W

Wilson

Guest
Nekem meg az apám unokaöccsének az unokabátyánal az unokahugának a regi szobatársa mesélte, hogy nem így volt.

Maradjunk annyiban, hogy
1. Fogalma sincs a pillanatnyi rendszerterhelésről
2. Nekem erős a gyanum hogy ez erősen eufremizmus
3. Persze lehet olyan szerverkapacitást odatenni. Csak valahogy ilyenkor nem merül fel az a kérdés, hogy nagyon max 3 órányi územ miatt vajon megéri-e elkölteni egy fél kórház árát...

Nézd én nem fogok rosszabul aludni attól, hogy te szerinted ez nehezen hihető ettől még egy hasonló oldalt a finnek minimális fennakadás nélkül vígan üzemeltetnek úgy, hogy az élesítés után egyáltalán nem"fagyott" le az oldal.
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97 and KoviUbi

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Nekem meg az apám unokaöccsének az unokabátyánal az unokahugának a regi szobatársa mesélte, hogy nem így volt.

Maradjunk annyiban, hogy
1. Fogalma sincs a pillanatnyi rendszerterhelésről
2. Nekem erős a gyanum hogy ez erősen eufremizmus
3. Persze lehet olyan szerverkapacitást odatenni. Csak valahogy ilyenkor nem merül fel az a kérdés, hogy nagyon max 3 órányi územ miatt vajon megéri-e elkölteni egy fél kórház árát...
valószínűleg jó szar volt az implementáció. Nem tudom mennyi idő alatt rakták össze, és mit, de elég nagy terhelést lehet fillérekből kiszolgálni, ha számítasz rá és úgy építed fel emiatt az alkalmazást.

Majd ha lement a roham, kipróbálom én is.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
de elég nagy terhelést lehet fillérekből kiszolgálni, ha számítasz rá és úgy építed fel emiatt az alkalmazást.
Az amazon oldala megfeküdt a black fridaytől. Újra leírom, egy napi pár száz kattintásos oldal 10 perces ngy terhelésére fel lehet építeni olyan rendszert, ami akár 7 milliárd embert is kiszolgál.
Csak érdekes módon ilyenkor lófaszt nem érdekel, hogy aztán ezt fenntartani az 3 kórház teljes felújítása.
@Tcat nak igaza van meg lehetett volna oldani ön xedik a sorban felirattal, de ettől még felesleges erőforrást áldozni ilyen terhelésre.
nehezen hihető ettől még egy hasonló oldalt a finnek minimális fennakadás nélkül vígan üzemeltetnek úgy, hogy az élesítés után egyáltalán nem"fagyott" le az oldal.
Mint mondtam, az amazon oldalát is bedöntötte a balck friday. De elhiszem. Ha a finneknek van pénze erre, ám lelkük rajta.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and zeal

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Na ez is működik végre!
Screenshot-2021-03-25.jpg
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 428
3 745
113
De ha mán ez nem történt meg, akkor csak kellett volna kommunikálni, hogy ma necces lesz a lekérdezés és ne töltögessék orrba-szájba másodpercenként, mert attól nem lesz jobb.

Szerintem ez a kulcsmondat. De lehet az is segített volna, ha nem napközben indítják, hanem kora reggel, vagy késő este, akkor vszeg jobban elosztva gyógyulnak rá az emberek.

Amúgy délután nekem sem ment az oldal, most meg minden zökkenő nélkül megkaptam én is blogen eggyel feljebb bemásolt mondatát.
Szerintem ugorhatunk. ;)
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Az amazon oldala megfeküdt a black fridaytől. Újra leírom, egy napi pár száz kattintásos oldal 10 perces ngy terhelésére fel lehet építeni olyan rendszert, ami akár 7 milliárd embert is kiszolgál.
Csak érdekes módon ilyenkor lófaszt nem érdekel, hogy aztán ezt fenntartani az 3 kórház teljes felújítása.
@Tcat nak igaza van meg lehetett volna oldani ön xedik a sorban felirattal, de ettől még felesleges erőforrást áldozni ilyen terhelésre.

Mint mondtam, az amazon oldalát is bedöntötte a balck friday. De elhiszem. Ha a finneknek van pénze erre, ám lelkük rajta.
Nem kerül annyiba. AWS Lambda alapon iszonyatosan tudsz skálázni, és csak a használat arányában fizetsz.

A backendre nem PostreSQL -t vagy más hasonlót teszel, ami fosul skálázódik, hanem modjuk egy DynamoDB-t, vagy Redis-t, ami megfelelően skálázódó mintában használsz. Esetleg S3-at, amibe az adatokat előkészítve leteszed, hogy ne kelljen bonyolult querykkel összerakni. Így a storage réteged korlátlanul skálázódik, mert az szokott a szűk keresztmetszet lenni, és a képek alapján amiket láttam ez is az SQL réteg skálázhatlansága miatt fosott be.

Nem kerül egy fél kórház árába, talán még olcsóbban is üzemel normál terhelés mellett, mert tipikusan egy közepesecske SQL példány is aranyárban fut...

Csupán annyi kellene, hogy akik csinálják, azok a 10-15 évvel ezelőtti best practiceket alkalmazzák.

Egyébként már a regisztráló rendszer megvalósításának gyengeségéről árulkodik, hogy igény van a "sikerült-e a regisztrációmat menteni" lekérdező rendszerre...

Engem mások inkább kormánypártinak mondanak, de ez attól még vitathatlanul egy szar.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 304
113
Esetleg azt nem tudja valaki hogy meg nem erkezett oltasi igazolvany utan hol kell erdeklodni? Oldalborda mar masfel honapja be lett oltva de igazolvanyt meg nem kapott.