Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

deze75

Well-Known Member
2010. április 25.
1 106
3 100
113
Hát, amit ma bringázás közben láttam...
Kirajzott a világ összes hobbifutó és bringása.
Kb. 5 futón láttam maszkot és rajtam kívül egyetlen bringáson volt maszk.

Ez így igen csúnya lesz...
ma nyomtam egy 30.4 km-t......59:55.......bevallom elfelejtettem a maszkot 26 km városon kívűl...:(:(
 
  • Vicces
Reactions: ogretankHU
M

molnibalage

Guest
ma nyomtam egy 30.4 km-t......59:55.......bevallom elfelejtettem a maszkot 26 km városon kívűl...:(:(
Ha nincs közeledben ember, akkor sanszosan nem veszélyes ez. Nem hinném, hogy a kocsik szellőzőjén bármi bejutna.
De bakker, a hídon velem szemben jön kettő egymás mellett. ott futkorásznak az utcán és máshol is a egymás mellett.
A rinyálás meg a konteózás az megy megy a tömeg részéről, miközben ez a viselkedés.

Vastaps.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Habár a kiugrás belefér a napi ingadozásba, ha elfogadjuk, hogy plato fázisban vagyunk, de nekem nem tetszik azért.
Eddig a napi esetszám lassan csökkenő volt, most viszont inkább stabilizálódni látszik.
A lélegeztető gépre kerülő immár trendszerűen +-20 azt jelezheti, hogy beállt a halottak és gépre kerülők közt az egyensúly, de azt is, hogy sajnos megtelt. Én az előbbire tippelek, de az utóbbi se kizárható.
A többi adatból még egyenlőre nem érdemes bármit is nézni.
Sajnos igaz amit írsz. Én sem látok még egy biztos tetőzést, ez csak ingadozás, megtorpanás, nem látom hogy "plato" lenne. Amúgy meg a szabályok tömeges felrúgása miatt, a Húsvét és az "áprilisi jó-idős kirajzások" szerintem nőni fognak a kórházi esetszámok és a halálozási mutatók. És tegyük hozzá, hogy ezek a magas számok gyógyszer és több hónapos kezelési tapasztalatok és rutin után fordulnak elő, ami a vírus mutáns súlyosságát és fertőzőképességét mutatja. Szóval a jelenlegi helyzet a súlyos kategóriába tartozik, ami a megfékezésében a statáriális szigort indokolná. De nem merik meglépni, mert jövőre választás van !!! Így marad a "félszigor", és a nép egy nagyobb része ezért kijátssza a kiadott szabályokat. Amíg nem lesz "vaskéz" semmi nem fog változni, de a választások miatt ez SOHA nem lesz meglépve a mostani helyzetben. Inkább lelki beszédeket tartanak. Több tucatnyian is ezt teszik, nem sorolom a neveket, de jelenleg ez is egy stratégia amit alkalmaznak a szigor helyett. Egyenlőre sajnos kevés eredménnyel. Kicsi a szabálykövetési hajlam nálunk, mi nem Dél-Korea vagy Japán vagy pld. Thaiföld vagyunk, ahol ez jóval magasabb.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Köszönöm!
Tegnap megrendeltem. Ma megérkezett. 3532 Ft volt szállítással együtt. Ennyit megér. Jelentem működik.
Ma vettem volna egyet, de már megkopasztottátok őket az utolsó darabtól is !!! :rolleyes::D

Amúgy már régóta szemeztem egy pulzus és oximeterrel, de egy tárolós darabra gondoltam. Hááát... az is eléggé hiánycikk. Van egy 40 órás memoriás, bluetooth-val lehet áttölteni az anyagot Android vagy i-Pohone telefonra. 1s a felbontása a szkennelésének. Ezzel széles családi körben sok probléma biztosan jól és egyszerűen diagnosztizálható, de sporthoz is lehet használni, pld. csúcsterhelések méréséhez.. 17-ezer forintban, ehhez persze még jön 27% áfa (szállítással együtt kell számolni !) + a posta vámoltatási költsége, de ez családi körben kihasználva így is megéri szerintem. Honkongi a cég. Típus: EMO-80. (az EMO-40 a "fapados" sima, meg van egy gyermekeknek is) Ha más ilyenről is tudtok kb. ilyen árfekvéssel és hasonló tulajdonságokkal AKKOR NE KÍMÉLJETEK, JÖHETNEK A TÍPUSOK !!! Már 1 éve szemezek ezzel a típussal, de szeretnék másikakat is látni, és végre egyet választani. (sajnos a webshopok infoi általában "fapadosak" a termék részletes tulajdonságairól, pedig van több ilyen típus is már - egymástól "koppintják" a fejlesztéseket :rolleyes::D:D) Ennek lehet menteni az adatait is fájlba.

EMAY Sleep Oxygen Monitor - Bluetooth Pulse Oximeter with 40hrs Memories
Model: EMO-80 Price: $ 59.00


Van hozzá egy gyári video is, hogy lássátok miről van szó. Még alig látták.
EMAY Bluetooth Pulse Oximeter

 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Januárban 2. körös Pfizer oltáson átesett kapcsán mennyi az esély, hogy hordozhatja a vírust?

Upd: tavaly okt-nov átesett a covidon is!
Kb. 1%, de ez szervezet függő, vírusmemoria + immunrendszer válasz gyorsaság + aktív ellenanyag szint. Ezt így nem lehet megválaszolni sajnos. De pld. pld. a szervezet pillanatnyi aktív támadóitól is függ hogy összeszedhet ennek ellenére egy újabb SARS-CoV-2 fertőzést (pld. valamilyen mutánst, de akár lehet ugyan az is).
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
26 127
88 279
113
Kb. 1%, de ez szervezet függő, vírusmemoria + immunrendszer válasz gyorsaság + aktív ellenanyag szint. Ezt így nem lehet megválaszolni sajnos. De pld. pld. a szervezet pillanatnyi aktív támadóitól is függ hogy összeszedhet ennek ellenére egy újabb SARS-CoV-2 fertőzést (pld. valamilyen mutánst, de akár lehet ugyan az is).
Huh, nem tudom mennyire voltam egyértelmű, de az a kérdés, hogy elkapta tavaly, majd oltották, túl van 2 körös Pfizeren február óta. Azt mondjátok, hogy ha csaladtagja megfertőződött, neki kb 1% esélye van arra, hogy ismét elkapja, hordozza és megfertőzzön másokat?
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Huh, nem tudom mennyire voltam egyértelmű, de az a kérdés, hogy elkapta tavaly, majd oltották, túl van 2 körös Pfizeren február óta. Azt mondjátok, hogy ha csaladtagja megfertőződött, neki kb 1% esélye van arra, hogy ismét elkapja, hordozza és megfertőzzön másokat?
Kb. igen. De a szórás az egyén tulajdonságaival nagyobb is lehet, ezt nem lehet kisaccolni. Ezért van az, hogy a Pfizer 90%-ra garantál egy reprezentatív mintában, hogy annál rosszabb nem lesz az eredménye. De ez ugye csak egy átlag érték.
 
  • Tetszik
Reactions: jurgenbauer

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
26 127
88 279
113
Egyébként, sajnos lányom barátnőjének apukája még mindig lélegeztető gépen, mellé tegnap leállt szegénynek az egyik veséje is ... Próbáljuk nejemmel tartani az anyukában a lelket, de irtó nehéz. Utálom ezt a vírust, és utálom az embereket ahogy viszonyulnak hozzá.

A mai Pfizer oltás után este el kezdett viszketni az oltás helye, ill. kicsit érzem a szuri helyét, némileg a karom is furcsa, de teljen el 24 óra. Nejemnél hasonló tünetek.

De legalább a digitális oktatás szünetel! Megint nyomasztó húsvét lesz, mint tavaly. Ez viszont kikészít, főleg, hogy a tavalyi covidos december után azért reménykedtem, húsvétra jobb lesz a helyzet. Nos, szarabb, de legalább még élünk.

Vegye fel mindenki az oltást, ha adják, tök mindegy mit kínálnak! Rengeteg fiatal van kórházban, köztük terhes anyák lélegeztetőn. Az a lényeg, hogy mielőbb át legyen kis országunk oltva. Lehetnek elképzeléseitek, hogy ez az oltás jó, vagy sem, arról is, hogy lehetnek mellékhatások. De ezt most el kell felejteni, és ami jön, azzal oltani. Ha nem veszed fel az oltást, akkor se agitáljon ellenük senki! Aki a vakcinák ellen hangol, hazaaruló, és ezért utol fogja érni a sors keze.

Sok Pfizer várható húsvét után, és rakat ruszki-kínai. Tessék bevállalni!

Higgyétek el, minden jobb, mint lélegeztetőre kerülni és kínozni a családotokat, hogy azok szenvedni látnak. Mondom ezt úgy, hogy tavaly márciusban ugye ismerős halt meg, azóta én is megjártam coviddal a kórházat karácsony előtt, rokon nő halt bele AZ oltást követően lélegeztető után, és most az említett ismerős a lélegeztetőn egyre szarabbul van. A csaladjuk kileszül(t), aki meghalt azt csövekkel látták utoljára, hirtelen vitték be, elbúcsúzni üveg mögül tudtak tőle. Összeomlottak. A lányom barátnőjének anyukája is lassan feladja. És ezt látni szörnyű és lehangoló.

Ha tudjátok, politikai elkötelezettségtől függetlenül próbáljátok hatni akire csak tudtok, hogy ha már az ő saját érdekeiket leszarják, legalább a családjukra legyenek tekintettel! Mert még a dékás tagot is, aki nem vette fel a kínait is siratja a felesége, aki felvette az oltást, akármekkora Darwin-díjas is volt a férje ...
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
26 127
88 279
113

 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
26 127
88 279
113
Megferőződtél nyáron, majd rá több hónappal később beoltottak. Mi van akkor, ha közben ismét észrevétlenül átestél a covidon, méghozzá az oltást megelőző két hónapban? Fertőzés után 3 hónappal oltanak amúgy hivatalosan, de mi van ha úgy oltanak be, hogy nem is tudtad, hogy egy-két hónapja is covidos voltál?
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Megferőződtél nyáron, majd rá több hónappal később beoltottak. Mi van akkor, ha közben ismét észrevétlenül átestél a covidon, méghozzá az oltást megelőző két hónapban? Fertőzés után 3 hónappal oltanak amúgy hivatalosan, de mi van ha úgy oltanak be, hogy nem is tudtad, hogy egy-két hónapja is covidos voltál?
Passz... Amúgy ilyen fertőzésszám esetén ez a variáció nyilvánvalóan sorozatosan elő kell hogy forduljon a világon.
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 721
19 192
113
Huh, nem tudom mennyire voltam egyértelmű, de az a kérdés, hogy elkapta tavaly, majd oltották, túl van 2 körös Pfizeren február óta. Azt mondjátok, hogy ha csaladtagja megfertőződött, neki kb 1% esélye van arra, hogy ismét elkapja, hordozza és megfertőzzön másokat?
Esélye kb mint zuhanó repülővel süllyedő hajóra esni!
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson
W

Wilson

Guest
Ahogyan arra Kemenesi Gábor virológus is felhívta a figyelmet, a korábbi feltételezésekkel szemben a tünetmentes terjesztést is megakadályozzák a Pfizer és a Moderna oltóanyagai.

A héten két nagyon lényeges új információval lettünk gazdagabbak a koronavírus elleni vakcinákkal, illetve a járvány terjedésével kapcsolatban.

Az egyik fontos adat, hogy a vakcinák a valós életben is pontosan hozzák azokat az eredményeket, amelyeket a klinikai kipróbálásuk során mutattak. Ezt jelenleg a Pfizer/BioNTech, illetve a Moderna oltásairól tudjuk egyre nagyobb bizonyossággal elmondani. Ezek a vakcinák az engedélyezésüket megelőző klinikai vizsgálatok során, 43 448, illetve 30 420 beteg vizsgálatát követően 95, illetve 94 százalékos hatékonysággal előzték meg a tünetekkel járó Covid–19 kialakulását. Ez már önmagában is hatalmas eredmény, és felülmúlja a legtöbb, egyéb betegségek ellen használt védőoltások hatékonyságát.

Felmerülhet azonban a kérdés, hogy a klinikai kipróbálás során mért hatékonyság a valós, mindennapi életben tapasztalható körülmények között is fennáll-e ?

A tudományban ez mindig nagy dilemma, mivel a klinikai kivizsgálás körülményei és a betegpopuláció nem feltétlenül azonosak az oltás mindennapi használata során tapasztaltakkal. A Sars-CoV-2 esetében ezenfelül a kérdésekhez még hozzáadódik a már ismert és még esetleg ismeretlen mutáns, illetve variáns vírusok elleni hatékonyság is.

Ezekre a kérdésekre egyre több, ráadásul egyre megnyugtatóbb választ kapunk. Néhány napja a földkerekség egyik legelismertebb orvosi szakmai folyóirata, a New England Journal of Medicine hasábjain jelent meg az a tanulmány, melynek során kaliforniai egészségügyi dolgozókat vizsgáltak a Pfizer-vakcinával történő beoltás után. Ők nyilvánvalóan fokozott veszélynek vannak kitéve Covid–19 szempontjából, hiszen napi gyakorisággal láttak el ilyen pácienseket.

Ennek ellenére a vizsgálat gyakorlatilag azonos eredménnyel zárult a vakcina klinikai 3-as fázisú kipróbálásakor tapasztaltakkal, vagyis a vizsgált és beoltott 36 659 egészségügyi dolgozóból mindössze 7, azaz hét pozitív Covid-teszt született 15 nappal a második vakcina beadása után. A pácienseket ráadásul hetente tesztelték, akkor is, ha tünetmentesek voltak (ilyen tesztelés az engedélyezés előtti klinikai kipróbálásban nem volt).

Ezek alapján elmondható, hogy az oltások a tünetmentes eseteket is kiemelkedően jó arányban előzték meg, tehát

a Pfizer-vakcina a tünetmentes terjesztést is megakadályozza, ráadásul a legnagyobb rizikóval megfertőződő csoportban is.

Mindez annak ellenére, hogy a vizsgálat idején Kaliforniában a járvány éppen a csúcspontján járt, és már terjedőben volt a kaliforniai vírus is. Az oltás tehát az új variánstól is megvédte az egészségügyben dolgozókat.

Ezt erősítette meg hétfőn az amerikai járványügyi hatóság, a CDC saját tanulmánya, amely ugyan kevesebb, mintegy 4000 beteget vont be a vizsgálatba, viszont több helyszínen, összesen nyolc államban zajlott. Ennek során a kutatók azt tapasztalták, hogy az első adag a Pfizer- és a Moderna-oltásából 80, a második pedig már 90 százalékos eséllyel véd meg az új típusú koronavírus-fertőzéstől, beleértve a tünetmentes eseteket is.

A vakcinák tehát nemcsak a klinikai kipróbálás során, hanem a valós életben is megvédenek a betegségtől, és az is bebizonyosodott, hogy a korábbi feltételezésekkel szemben a tünetmentes terjesztést is megakadályozzák. Belátható közelségben van tehát a nyitás.

Index

Vajó Zoltán

A szerző allergológus és klinikai immunológus szakorvos.