Előre bocsátom, hogy a Pfizer oltóanyaga kiváló. A jelenleg elérhető legjobbak közt van. Nincs azzal semmi baj, hogy rendelnek még Pfizer vakcina adagokat. Sőt örülni lehet neki. Az teljesen korrekt lenne, ha mondjuk rendelnének még 200-250 millió adagot, egy nagyobb, akár további 400-500 millióra szóló opcióval. Így maradna ésszerű lehetőség más oltóanyagok beszerzésére is, ha azok hasonló, vagy jobb paramétereket tudnak majd felmutatni, mint a Pfizeré.
Azonban az finoman szólva is kétségeket ébreszt, hogy ezzel a 900 + 900 milliós megrendeléssel (amennyiben a tárgyalások nem túl meglepő módon a megrendeléshez vezetnek) több, mint két évre előre elköteleződnek egyetlen amerikai gyártó felé. Mindent egy lapra tesznek fel. Futják egyetlen gyártó szállítási képességének és hajlandóságának és egyetlen oltóanyag jövőbeni mutánsokkal szembeni, most még nem ismert hatékonyságának kockázatát. Nem kombinálják a különböző típusú oltóanyagokat a jobb hatékonyság és a mutánsoknak való jobb ellenállás érdekében. Nem kombinálják a technológiákat sem. Nem porlasztják a kockázatot. Nem törődnek a jelenleg tesztelés és fejlesztés alatt álló egyéb oltóanyagokkal és az azokban rejlő lehetőségekkel. Előre bebetonozzák hatalmas megrendeléssel a Pfizert. Ráadásul egy Európán kívüli gyártót hoznak ilyen helyzetbe. És még azt sem lehet mondani, hogy ez olcsó lenne, vagy jó feltételeket lehet elérni, mert a Pfizer oltóanyag nem a filléres kategória. Annyira egyoldalú a döntés, mintha az EU bürokraták a Pfizer fizetett ügynökei lennének.
Természetesen ebből az is látszik, hogy legkisebb mértékben sem áll az EU-s szervek szándékában keleti oltóanyagokat beszerezni, még ha esetleg rendkívül hosszú időhúzás után engedélyeznék is a Szputnyikot. De még csak az EU-s gyártók leendő termékeit sem, a már korábban elhatározott megrendeléseken felül. (Amelyekben az amerikai, Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson oltóanyagok szintén erőteljesen felülreprezentáltak voltak, összesen 1,5 milliárd adaggal a 6 gyártóra elosztott 2,6 milliárdos keretből, már akkor, amikor ezek az oltóanyagok még csak tesztelés alatt álltak és ne lehetett tudni, hogy melyik mennyire lesz jó). Már akkor is kilógott a lóláb, amikor a Pfizert és a Modernát az amerikai tesztelési dokumentációt elfogadva, azonnal, mindent megelőzően engedélyezték. Meg akkor is, amikor nem csak a keleti oltóanyagokat utasították el politikai alapon, de az AstraZenecával szemben is elindult a lejárató kampány.
Egyesek azt kérdezik, hogy például a kínaiak miért nem nyújtják be EU engedélyezésre az oltóanyagaikat. Talán azért, mert semmi esélyét nem látják EU-s megrendelésnek, teljesen függetlenül a vakcinájuk tényleges teljesítményétől és nem kívánnak részt venni ebben az ordító módon, nyilvánvalóan lobbi érdekek és politikai megfontolások által vezért kutyakomédiában.