A kínai államhatalmat legjobban fenyegető jelenség a belső szétesés lenne. Tienanmen téri események bizonyították be, hogy kínában is vannak ostobák, akik azt hiszik, hogy be lehet vezetni a demokráciát egy attól teljesen idegen kultúrában, amit csak az államhatalom abszolutizmusa tart össze. Meg se próbáld ezt nyugati fogalmakkal leírni, mert itt a kínai gondolkodás alapvetéséről, a harmóniáról van szó. Ez azt jelenti, hogy minden polgár egyformán jó polgár és nincs abnoralitás a közösségben, nincs extrém önzés, politikai kalandorság, korrupció, stb. A régi kínában például a büntetőpolitika kollektív volt. Ha egy település bűncselekményt követtek el, akkor könyörtelenül lecsapott az államhatalom a település lakóira, az elöljárókat kivégezték gyakran (súlyos bűncselekmény esetén), a falu lakói komoly pénzbírságot kaptak, stb. Mert a bűnt a társadalom szétesése okozza és minden közösségnek kutya kötelessége odafigyelnie, hogy harmóniában éljen, ahol ilyesmi nem fordulhat elő!
A kínai pontrendszer célja majdnem száz százalékban társadalmi cél, az államhatalom csak minimálisan használja ezt az ellenzékiség betegségének kezelésére, arra más módszerei vannak, sokkal kevésbé szofisztikáltak. Ha nyíltan felüti a fejét a fertőzés, ami romba döntené a társadalmat, akkor egyszerűen odacsapnak. Annyi pozitívuma van a kínai rendszernek, hogy nincsenek tabuk, meg mi kutyánk kölyke, hanem a legfelső szinttől a legalsóig mindenkit egyformán elvisznek, ha politikailag veszélyezteti a rendszert, ahhoz nincs szükségük pontrendszerre és arra nem is igazán használják, mert a pontrendszer egy szoft terelgetés, gyógytea a társadalomnak, míg a politikai üldöztetés az egy komoly műtét, ahol a fertőzött részeket kimetszik, hogy meggyógyítsák vagy megsemmisítsék. Gondolj csak az ujgurokra, ahol megértették elsőre, hogy az iszlám a probléma és helyén is kezelik: aki a zöld könyvet a vörös könyv elé helyezi az megy a táborokba és igazuk van. Az iszlám terrorizmus náluk marginális probléma, ritka jelenség, ők sikerrel kezelik ezt a problémát is, példamutatóan a világnak.
Csak a világ ezzel nem tud mit kezdeni, ahogy a kínaiak sem a nyugati intézményekkel. Ezért írtam, hogy egy kínai pontrendszer nem ültethető át Magyarországra, csak hasonlót lehet csinálni. Ahogy a nyugati liberálisok már megcsinálták a saját házuk táján, ahol minden politikai ellenzékiséget egzisztenciálisan súlyosan megtorolnak (kirúgják a nem liberálisokat, teljesen ellehetetlenítik őket). Merthogy Kínával ellentétben Nyugaton nem az abormalitás, a diszharmónia kiiktatása a fontos, hanem a politikai ellenzék megsemmisítése és ebből a szempontból Isten ments attól, hogy egy ilyen pontrendszer liberálisok kezébe jusson! Ellenben az illiberálisok tudnának mit kezdeni vele, hiszen ezáltal jutalmazhatnák a jó polgárokat és büntethetnék az aszociálisokat. Ahogy már jutalmazzák is a sokgyerekeseket például, vagy most hamarosan fogják az oltakozókat, stb. Az európai hagyományok mentén ilyen előnyös formát is ölthet ennek az ötletnek az adaptációja!