Magyarán, aki el akarta kerülni az mRNS oltásokat, az mégis rákényszerül?
Nincs különösebb baj az mRNS típusúakkal sem. A Pfizer és a Moderna is kiváló oltóanyag.
A Pfizer hatása kétségtelenül a leggyorsabb. A hatékonysága rövid távon, a gyakorlati tapasztalatok alapján a második legjobb, és csak minimálisan marad el a Szputnyiktól. Nagyon magasra emeli a tüskefehérje specifikus antitest szintet. A hátrányai: Részben az, hogy mindent egy lapra tesz fel, azzal hogy csak tüskefehérjét gyártat. Részben adjuváns nincs benne (káros is lenne). Részben nagyon az antitest szintre van kihegyezve. De még a vektor típusúaknál a T-sejtes immunitás mérésénél tapasztalt - vektor általi sejtfertőzés miatti - kvázi adjuváns hatás kedvező eredménye sincs meg. Ezért várhatóan rövidebb idő alatt veszít a kezdetben magas védettségi arányából és érzékenyebb a mutációkra. De aki korában kínait kapott, azoknál ezek a problémák nem merülnek fel, mert a kínai meg pont abban erős, amiben a Pfizer gyengébb.
A Sinopharmmal szerzett védettség tartósabbnak és mutáns állóbbnak ígérkezik a teljes vírus összes antigénjének bemutatása és az immunrendszert felbosszantó adjuváns használata miatt. (Termélszeten csak a sejtes immunitás lesz tartósabb, az alacsonyabb szintről induló antitest koncentráció gyorsabban határérték alá is csökken.) Viszont a hatása lassabban alakul ki. Rövid távon alacsonyabb a hatékonysága, mint a Pfizeré, vagy a Szputnyiké, mivel nem termeltet olyan nagy mennyiségű antitestet a tüskefehérje ellen. A tartós védelme főleg arra jó, hogy a súlyosabb lefolyást megakadályozza, de mivel a - nyálkahártya immunitást leszámítva - első és azonnal ható védvonal, az antitest szint alacsonyabb Sinopharm estében, várhatóan az igen enyhe tünetekkel járó, vagy tünetmentes kezdeti vírus szaporodást néhány hónap után már nem tudja időben megfogni.
A Szputnyik egy frankó oltóanyag. Lassabb ugyan, mint a Pfizer, de 3 héttel az oltás után már a Szputnyik is nagyon magas antitest szinteket produkál. A két eltérő vektor használata miatt nagyon hatékony, a Pfizer mellett a leghatékonyabb és a kvázi adjuváns hatás is ki van maxolva. Viszont a Szputnyik is csak tüskefehérjét termeltet, azaz a mutánsokra várhatóan érzékenyebb, mint a Sinopharm. Csökken a hatékonysága azoknál, akik vagy természetes úton, vagy oltással a közelmúltban találkoztak akár a AD26, akár az AD5 vírussal. Ezért utána újra Szputnyikot, J&J-t, vagy Cansinot adni még akkor sem lenne jó ötlet, ha történetesen lenne komoly készletünk ezekből az oltóanyagokból.
Az Astra a Szputnyik számottevően gyengébb testvére. Ugyan gyakorlatilag nincs természetes immunitás a vektornak használt csimpánz adenovírus ellen. Viszont a nem emberi vektor vírus használata ront a hatékonyságon és az sem kedvező, hogy mindkét adagnál ugyanazt a vektort használja. De még az Astra is egy bőven elfogadhatóan jó hatékonyságú oltóanyag.
Mint látható mindegyiknek vannak előnyei és hátrányai is. Ezért a legjobb hatás érdekében érdemes keverni őket a 3. adagnál, hogy kiküszöböljék egymás hátrányait.
Komoly készletünk Sinopharmból és Pfizerből van. Tehát a korábban Sinopharmmal oltottakat Pfizerrel érdemes, a gyerekeket csak Pfizerrel lehet oltani. Az új oltakozni vágyók pedig - a sajtóban nyomatott Sinopharm ellenes és Pfizer melletti kampány miatt többségükben Pfizerrel szeretnének oltakozni. A többieknek marad elsősorban a Sinopharm készlet. De ez így teljesen rendben is van. Megvalósul az oltóanyagok optimális keverése.
Az tudja elkerülni a mRNS típusú oltóanyagokat, aki elsőre Szputnyikot, vagy Astrát kapott, mert ő 3.-ra legnagyobb eséllyel Sinopharmot fog kapni. Csak azt nem értem, hogy miért kellene mindenképpen elkerülni a Pfizert, vagy Modernát. Semmi ok sincs félni ezektől sem.
A Pfizer mellékhatásaitól félni ugyanúgy indokolatlan, mint a többi engedélyezett oltóanyag esetében. A legdurvább mellékhatás az 1:100.000 esélyű anafilaxiás sokk. De ez gyorsan megmutatkozik és aki betartja az oltás utáni várakozási idő és olyan helyen kapja a Pfizert, ahol fel vannak készülve ennek kezelésére (elméletig minden oltópont ilyen), az azonnal megkapja az allergiás reakciót semlegesítő injekciót és nagyon gyorsan túl lesz rajta, maradandó hatás nélkül. A szívizom- és a szívhártyagyulladás pedig még sokkal ritkább és inkább csak lehetőség, mint egyértelműen bizonyítottan az oltással közvetlen ok-okozati összefüggésben álló tény.