Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 294
113
Szia,

Az megbocsajthatatlan, hogy az intenziv szakapolok szamanak novelese helyett csokkentettek azt, es ezzel tobb mint 10 000 magyar elkerulheto halalat okoztak.

Reszletesebben: az 1. hullamban volt kb. 1000 intenziv (lelegeztetesre is alkalmas) a'gy, es a nyugati ajanlasok szerint ezek kozul kb. 350 el volt latva megfelelo szamu intenziv szakapoloval. Ennek legnagyobbreszt az ezt megelozo 10 ev egyeszsegugy-ellenes (a korhazakat sorozatosan csodkozelbe kenyszerito) politika volt az oka (es csak kisebb reszben a tobb mint 10 eves problemak).

Nem valoszinu, hogy meg egyszer ilyen jo helyzetben lesz az orszag abbol a szempontbol, hogy szinte soha nem lehet sok honappal elore tudni, hogy szukseg lesz az intenziv osztalyok kapacitasanak megsokszorozasara; de ekkor pont ez volt a helyzet, amit jol mutat, hogy beszerzett a kormany 16 000 lelegezteto gepet (igen, az 1000 darab meglevo melle, igy 17 000 lelegeztetogep volt, ami kozul 350-hez jutott megfelelo szamu szakember).

Tehat az elso hullamban mindenek elott egy faek egyszerusegu dontest kellett volna hozni: a 7 honapos intenziv szakapoloi kepzes dijjat fizesse ki az allam annyi apolonak, hogy megharomszorodjon a letszamuk, es innen kezdve ne 350, hanem 1000 a'gy legyen ellatva a nyugati ajanlasnak megfelelo szakemberszammal - vagy mas nezopontbol nezve a covid elott mar leromlott magyar egeszsegugy szintjen legyen 3000 intenziv a'gy.

De a kormany az elso hullam alatt keptelen volt megtenni ezt az egyszeru lepest, helyette a 2. hullam alatt elzavarta(!) az intenziv szakapolok egy reszet azzal, hogy gyakorlatilag ugyanannyi (elvben kevesebb!) jovedelem mellett egy halom jogukat megvonta.

Egy korabbi tanulmany szerint kb. 20%-kal no az eselye annak, hogy a muszak alatt lesz halaleset az intenziv osztalyon, ha 1 helyett 2 beteg jut egy szakapolora. Nalunk ez a szam a covid 3. hullama soran neha 10-12-re is felment. Nyilvanvalo, hogy nem lett volna vilagelso a halalozasi ara'ny Magyarorszagon, ha a tripla letszamnak koszonohetoen 3-4 lett volna ennek maximuma, es valoszinuleg kozelitheto lett volna a nyugati (pl. brit) halalozasi arany a lelegeztetett betegek kozott, ami az egyes magyar korhazakban megjeleno 95%-nal messze alacsonyabb volt.
Szia Bel!

Teljesen igazad van. :(
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 294
113
Francokat! Mindig ezeket az ellenzéki hazugságokat szajkózza, de gondolom téged ilyenkor nem zavar a belpolitika...
Tudom, hogy vagytok itt néhányan, akik szemellenzővel látnak minden kormányzati dolgot... :)

Melyik része belpolitika? Az, hogy kevés az intenzív terápiás szakorvos és szakdolgozó? Az, hogy mi a f@sznak vettek 16.000 lélegeztető készüléket 5x áron? Esetleg az, hogy alulfinanszírozzák a kórházakat, így hónapok alatt újratermelődik az adósságállományuk?

Van nem egy orvos ismerősöm, valahogy ők nem veszik "ellenzéki hazugságnak" mindazt, amit @bel is leírt.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Tudom, hogy vagytok itt néhányan, akik szemellenzővel látnak minden kormányzati dolgot... :)

Melyik része belpolitika? Az, hogy kevés az intenzív terápiás szakorvos és szakdolgozó? Az, hogy mi a f@sznak vettek 16.000 lélegeztető készüléket 5x áron? Esetleg az, hogy alulfinanszírozzák a kórházakat, így hónapok alatt újratermelődik az adósságállományuk?

Van nem egy orvos ismerősöm, valahogy ők nem veszik "ellenzéki hazugságnak" mindazt, amit @bel is leírt.
Ja, akkor beszélgess más orvosokkal is, mert ezek az ismerőseid idióták.
Nem csak az a bosszantó, hogy te a hvg féle hazugságokat tényként fogadod el, hanem, hogy ezekre már mindre kaptatok magyarázatot, de mintha meg sem hallanátok, folyton ugyanazt mantrázzátok, és ezért olyan ez a beszélgetés is, mintha valami mentális kihívásokkal küszködő laikussal beszélgetne az ember...

"Mi a f@szért vettek ennyi lélegeztetőgépet?"
Mégis mit gondolsz, miért? Ha nem lett százszor elmagyarázva akkor egyszer sem. Keresd vissza a választ, vagy csak használd a guglit, de ne rugóztass fölöslegesen ezzel az álnaív kérdéssel!

"Melyik része belpolitika?"
Na ne röhögtess! Az egész.
Azt mondja, hogy az elmúlt 10 évben leépítették az eü-t. Aki ezt állítja az hazudik!
Nézd csak meg a fizetéseket vagy a felújított kórházakat, a képalkotók számának bővülését, az ágyszám csökkentést megállították, a parát is eltörölték, stb, stb. Ami 2010 előtt történt, az horror volt.

"Az, hogy kevés az intenzív terápiás szakorvos és szakdolgozó?"
Sokkal több mint korábban volt, persze ezt soha nem fogja megírni a szent hvg.
10 embert kellett ellátni egy szakápolónak az intenzíven... Gondolkozz már, könyörgöm! Mennyivel volt több intenzíves beteg, mint úgy normálisan? Te bármit beveszel? És még én vagyok a szemellenzős... :oops:
 

zztop

Well-Known Member
2015. november 27.
358
2 116
93
Tudom, hogy vagytok itt néhányan, akik szemellenzővel látnak minden kormányzati dolgot... :)

Melyik része belpolitika? Az, hogy kevés az intenzív terápiás szakorvos és szakdolgozó? Az, hogy mi a f@sznak vettek 16.000 lélegeztető készüléket 5x áron? Esetleg az, hogy alulfinanszírozzák a kórházakat, így hónapok alatt újratermelődik az adósságállományuk?

Van nem egy orvos ismerősöm, valahogy ők nem veszik "ellenzéki hazugságnak" mindazt, amit @bel is leírt.
"Százszor inkább az RTL Híradó, mint a TV2 Tények vagy a közmédia propagandaadása."
Ezt írtad pár hónapja, ez alapján én azt mondom te vagy az, aki politikai szemellenzővel ítél meg dolgokat. Aki szerint az RTL nem elfogult (kormányellenes) propagandát nyom, annak valami problémája van a realitásérzékével. Pont.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 294
113
Ja, akkor beszélgess más orvosokkal is, mert ezek az ismerőseid idióták.
A kedvedért összeszámoltam, 19 orvos ismerősöm van. Lehet, hogy van köztük 5-6 hülye, de hogy mind az lenne... erősen kétlem.
"Mi a f@szért vettek ennyi lélegeztetőgépet?"
Mégis mit gondolsz, miért? Ha nem lett százszor elmagyarázva akkor egyszer sem. Keresd vissza a választ, vagy csak használd a guglit, de ne rugóztass fölöslegesen ezzel az álnaív kérdéssel!
Persze tudom: "nem tudtuk, hogy mennyi fog befutni a megrendelésekből".
"Melyik része belpolitika?"
Na ne röhögtess! Az egész.
Azt mondja, hogy az elmúlt 10 évben leépítették az eü-t. Aki ezt állítja az hazudik!
Nézd csak meg a fizetéseket vagy a felújított kórházakat, a képalkotók számának bővülését, az ágyszám csökkentést megállították, a parát is eltörölték, stb, stb. Ami 2010 előtt történt, az horror volt.
A fizetéseket nagy kínlódva emelték csak meg, azt is többéves késéssel. Ha felújított kórházat szeretnék látni, akkor igazad van, van belőle szép számmal. De én láttam már a Kútvölgyi Kórházat, ami jó néhány éve úgy néz ki, mint amit a II. világháborúban lebombáztak és kb. azóta nem nyúltak hozzá. Voltam már vidéken olyan háziorvosi ügyeleten, ahol egy háztömb méretű, özönvíz előtti EKG-t kötöttek rám.
10 embert kellett ellátni egy szakápolónak az intenzíven... Gondolkozz már, könyörgöm! Mennyivel volt több intenzíves beteg, mint úgy normálisan?
Hát ha van plusz 800-1500 lélegeztetett beteg, a normális terhelés mellett, az szerintem jelentős plusz teher. Főleg, hogy összesen van ~2000 intenzít terápiás szakorvos és ~2100 intenzíves szakápoló. Ugye ezek között nem is mindenki dolgozik, volt aki szült, vagy gyerekkel volt otthon, valamikor azért pihenőidejük is volt, stb.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson and bel

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 171
113
"Százszor inkább az RTL Híradó, mint a TV2 Tények vagy a közmédia propagandaadása."
Ezt írtad pár hónapja, ez alapján én azt mondom te vagy az, aki politikai szemellenzővel ítél meg dolgokat. Aki szerint az RTL nem elfogult (kormányellenes) propagandát nyom, annak valami problémája van a realitásérzékével. Pont.
Mindketto propaganda.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Tehat az elso hullamban mindenek elott egy faek egyszerusegu dontest kellett volna hozni: a 7 honapos intenziv szakapoloi kepzes dijjat fizesse ki az allam annyi apolonak
Miért gondolja mindenki,hogy több éves képzéseket pár hét alatt meg lehet csinálni?
 
  • Tetszik
Reactions: gafzhu

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
A szakdolgozók fizetése annyiban emelkedett, amennyi részük átcsúszott a minimálbér alsó határa fölé.

Mindettől függetlenül igazad van, de ha a hibákat is mondanád nem lehetne rátsütni, hogy propagandát nyomsz.
Tudnék hibákat sorolni, de nem akarok jó lapokat adni az ellenzék kezébe. (Lehet, hogy meglepő, de - szerény tapasztalatom szerint - teljesen normálisan válaszolnak az építő kritikát tartalmazó e-mailekre.)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 723
4 108
113
Miért gondolja mindenki,hogy több éves képzéseket pár hét alatt meg lehet csinálni?
Szia,

Amit en irtam (7 honapos intenziv szakapolo tovabbkepzes az apolok szamara), azt azert gondolom lehetsegesnek, mert konkretan tavaly (OKJ-s kepzesen) is, es most is ennyi ido ez a kepzes.

Es volt ennyi ido az 1. hullam eleje es a 2. hullam eleje kozott, szoval a 2. hullamban meg "csak" szakkepzettek lettek volna, de a 3. hullamra (amikor nagyon kellettek ezek az emberek) mar valamennyi gyakorlatuk is lett volna.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson
T

Törölt tag 4082

Guest
Szia,

Amit en irtam (7 honapos intenziv szakapolo tovabbkepzes az apolok szamara), azt azert gondolom lehetsegesnek, mert konkretan tavaly (OKJ-s kepzesen) is, es most is ennyi ido ez a kepzes.

Es volt ennyi ido az 1. hullam eleje es a 2. hullam eleje kozott, szoval a 2. hullamban meg "csak" szakkepzettek lettek volna, de a 3. hullamra (amikor nagyon kellettek ezek az emberek) mar valamennyi gyakorlatuk is lett volna.
követő minimum három éves és legalább MKKR 5 besorolású ápolói végzettség

Na ilyenből nem túl sok van.

Mkkr 5
5. szinta. felső középfokú szakképesítés
b. emelt szintű szakképesítés
c. emelt szintű szakképesítés-ráépülés
d. felsőoktatási szakképzés
e. felnőttképzési egyéb szakmai képzés
 
  • Tetszik
Reactions: bel

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
A kedvedért összeszámoltam, 19 orvos ismerősöm van. Lehet, hogy van köztük 5-6 hülye, de hogy mind az lenne... erősen kétlem.

Persze tudom: "nem tudtuk, hogy mennyi fog befutni a megrendelésekből".

A fizetéseket nagy kínlódva emelték csak meg, azt is többéves késéssel. Ha felújított kórházat szeretnék látni, akkor igazad van, van belőle szép számmal. De én láttam már a Kútvölgyi Kórházat, ami jó néhány éve úgy néz ki, mint amit a II. világháborúban lebombáztak és kb. azóta nem nyúltak hozzá. Voltam már vidéken olyan háziorvosi ügyeleten, ahol egy háztömb méretű, özönvíz előtti EKG-t kötöttek rám.

Hát ha van plusz 800-1500 lélegeztetett beteg, a normális terhelés mellett, az szerintem jelentős plusz teher. Főleg, hogy összesen van ~2000 intenzít terápiás szakorvos és ~2100 intenzíves szakápoló. Ugye ezek között nem is mindenki dolgozik, volt aki szült, vagy gyerekkel volt otthon, valamikor azért pihenőidejük is volt, stb.

Hiaba magyarazod sajna. Videken szimpla vervetel laborra 3 honapos varolista volt tavaly. Fizettel erte ugyanott es masnap mehettel, utana meg egy napra ra online volt az eredmeny.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 723
4 108
113
követő minimum három éves és legalább MKKR 5 besorolású ápolói végzettség

Na ilyenből nem túl sok van.

Mkkr 5
5. szinta. felső középfokú szakképesítés
b. emelt szintű szakképesítés
c. emelt szintű szakképesítés-ráépülés
d. felsőoktatási szakképzés
e. felnőttképzési egyéb szakmai képzés
Szia,

Igen, iden januar 1-tol nehezebben lehet jelentkezni, en foleg tavalyrol irtam:
"Szakmai előképzettség: 55 723 01 Ápoló szakképesítés"

Bel
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Szia,

Igen, iden januar 1-tol nehezebben lehet jelentkezni, en foleg tavalyrol irtam:
"Szakmai előképzettség: 55 723 01 Ápoló szakképesítés"

Bel
Megint ugyanaz a gond. "Csak" 1 év gyakorlat és egy ápolói képzettség kell hozzá.
Ez olyan mint ha azt mondanád, hogy miért nem képez gyógyszeripari szakmérnököket 4 félév alatt amikor az 4 féléves képzés. Jaaa hogy kell hozzá egy mérnöki diploma? Hát igen.