Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 802
25 406
113
"A honvédelmi irányítócsoportok feladata kettős: a fizikai biztonság és a működőképesség feltételeinek biztosítása.
..

A honvédelmi miniszter azt is bejelentette, hogy péntek reggeltől nagyobb létszámban jelennek meg a katonák az országban.
..
Azt mondta: az országot honvédelmi szempontból hét járőrkörzetre osztották, ahol a katonák megjelennek. Elsősorban azokon a településeken kell nagyobb katonai jelenlétre számítani, ahol most is van katonai alakulat."

Első hullámban lévő vállalatok katonai üzemmód idején:
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...eg-a-munkat-a-honvedseg-akciocsoportja-420665
..
(Nagyobb durranás készül itt gyerekek, nem véletlenül zárják le a fél világot..., szerintem. De ha tévedek, vállalom majd.)
 

Lord Gazember

Well-Known Member
2015. március 18.
1 349
2 354
113
https://index.hu/kulfold/2020/03/19...ntenziv_osztaly_nulladik_paciens_nemetorszag/

38 éves, rendszeresen sportoló beteg egy hónapig volt az intenzíven, ebből 18 napot eszméletlenül. Valószínű, január 20-án került az országba a vírus, nála február 20-án igazolták a jelenlétét és őt tekintik az 1-es betegnek. A közösségben technikailag tehát egy hónap a valós lappangási idő, a betegségből felépülés pedig még fiatal és egészséges szervezetnél is, intenzív osztályos kezeléssel (amihez az azt üzemeltető apparátus is kell) újabb legalább egy hónap kell.
Bíztató kilátások.
Egy eset nem eset. Ebből nem lehet hosszútávú következtetést levonni. Az esetek több, mint 80%-ában meg nem nagyon okoz semmilyen tünetet.
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 802
25 406
113
Egy eset nem eset. Ebből nem lehet hosszútávú következtetést levonni. Az esetek több, mint 80%-ában meg nem nagyon okoz semmilyen tünetet.

Szerintem se gyulladjunk be egyből. Lehet, hogy volt rejtett, lappangó szindrómája, valami ritka nyavaja, amit diagnosztizálni sem lehet.
Vagy eleve volt valamilyen vírus, bacilus még a szervezetében!
..
Mindenki tartsa tisztán magát és őrizze meg a hidegvérét. Szerintem.
(Ma is metróval jöttem, maszk nélkül. A belvárosban kevesen vannak, de nyugodtság van, nem érezni a feszkót, és az én aurám sem érzi egyelőre! :D:D)
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 426
63 741
113
Egy eset nem eset. Ebből nem lehet hosszútávú következtetést levonni. Az esetek több, mint 80%-ában meg nem nagyon okoz semmilyen tünetet.
Abban igazad van, hogy ez egy kiexponált eset.

Azt is látni kell, hogy az olasz populáció a magyarhoz képest hatszoros, felkészülési idejük annyi, mint idáig nekünk, nem volt és az elhalálozottak nagy része más, már meglévő alapbetegséggel is küzdő 80 éves átlagéletkorú egyén volt idáig.
 
  • Tetszik
Reactions: zztop and b4l4g3

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Értem...
- vagyis szerinted az megoldás hogy 3 évre bezárjuk az embereket a lakásaikba?
- vagy ez a @Python által linkelt cikk és tanulmány hogy időszakonként néhány hétre feloldjuk a karantént aztán mikor megint emelkedni kezd az esetek száma megint hazaszaladunk?

Az azt hiszem világos hogy ha max. 6 hónapon belül nem sikerül visszaterelni az életet a normális kerékvágásba akkor a társadalom és gazdaság már nem visszafordítható károkat fog szenvedni.
Én most úgy látom hogy az állandó szűrés (újraszűrés) és a fertőzöttek kínai típusú kő kemény elkülönítése az egészségesektől szerintem az egyetlen esély a folyamat megakasztására.
A szűréshez megvan a technológia. Egyszerűbb és pláne gyorsabb felskálázni ezt a technológiát mint a gyógyszer vagy a védőoltás kifejlesztése lesz.
A gyógyszerre, meg a védőoltásra is szükség lenne minél hamarabb, mert azt hiszem világos hogy amíg ezek nincsenek, addig az idősebb korosztálynál ez a vírus lesz a vezető halálok.

1. Attól még, hogy a valóságban várható forgatókönyv kicsit sem tetszik, nem lesz reálisabb az az álom, amit a cikkíró elképzelt. Nem fogja mindenki bekaranténozni magát éhezés szintjéig. Még akkor sem, ha a járvány ellen ez lenne a legjobb megoldás. Sajnos végig fog menni a járvány és nem fogják tudni megállítani.
2. Nem 3 évre kell a járvány elleni intézkedéseket fenntartani. Jó néhány hónapig, akár egész évben is, az biztos, de nem évekig.
- A cikkben egy kicsit furcsán számolnak. Egyrészt ne számolnak azzal, hogy a szükséghelyzetben átmenetileg megnövelhető a kórházi kapacitás. Mi nem tudunk 1 - 1,5 hét alatt 2 db ezer fő feletti szükségkórházat megépíteni a semmiből és meglévő épületekben is komoly szükségkórházi kapacitásokat berendezni, de azért nálunk is épül szükségkórház és nálunk is felszabadításra, átcsoportosításra kerülnek a lehetséges mértékig az egészségügy kapacitásai. Magasabb egyészégügyi kapacitások magasabb megengedhető effektív szaporodási rátát eredményeznek.
- De sajnos még csak az sem igaz, hogy akárhova le tudjuk szorítani a szaporodási rátát. Hónapokig fenntartható intézkedésekkel valószínű, hogy ez csak mérsékelten fog menni. Már az nagy eredmény lenne, ha influenza szintig levinnénk. Mármint a megbetegedések számát. A súlyos betegeké nagyságrenddel, a halálozás akár közel két neagyságrenddel is magasabb lehet, mint az influenzáé. Igen, ez azt jelenti, hogy túl lesz terhelve az egészségügy. Hogy sok ember fog meghalni. Hogy az orvosoknak le kell majd mondani betegekről.
Hogy ez jó-e? Nem. Nagyon nem jó. De sajnos ez a realitás. Minden olyat meg kell tennünk a járvány lassítására (és ezáltal a társadalom átfertőződésének csökkentésére, a halálozások csökkentésére), amit tartósan fenn is tudunk tartani és fegyelmezetten, felelősségteljesen be kell tartani az intézkedéseket.
Egy ideig a készletekből, a még egészségesek által működtetett visszafogott termelésből kell majd megélnie az embereknek. A védőeszközöket a fontosabb feladatot ellátókra koncentrálni. Majd később a már természetes immunitást szerzettek által működtetett kapacitásokból kell ugyanezt megtenni. Igen, akár jegyrendszer is lehet. Igen, hatalmas méretű gazdasági válság lesz. Még nagyon sokan nem fogták fel, hogy mivel állunk szemben.

Ezen kívül lehet imádkozni oltásért, meg azért, hogy ne mutálódjon a vírus a természetes immunitás elvesztése irányába.

Kína és Korea megmutatta, hogy hogyan kell megfékezni a járványt. Mit értek el vele? Átmeneti fellélegzést. Azután ők is visszakapják kívülről, mert mások nem ugyanazt csinálják.

Persze van egy másik megoldás is. Az általad linkelt cikk szerinti elfojtás. Ehhez mondjuk át kellene adni a teljes világ irányítását Kínának (vagy más olyan politikai vezetőknek, akik magasról tesznek a népszerűségre és röhögő görcsöt kapnak a demokrácia, egyéni szabadságjogok, individualizmus, liberalizmus, stb... említésétől, viszont kellően elszántak arra, hogy szó szerint bármi áron megfékezzék a járványt) és ők, illeteve kellő számú, a parancsaikat végletekig követő rendfenntartó erő majd lerendezik az ő módszereikkel. Mindenhol, egyidejűleg, vasszigorral. Mert az itt-ott elfojtjuk, de máshol elengedjük, itt-ott kemény módszereket használunk, de máshol ellazáskodjuk, mert ott olyan a kultúra, meg a politika módszer sajnos világ szinten nem működik.

Vagy a másik véglet, hogy elengedjük. Gyorsan túl leszünk rajta. Az emberek többsége két hétig pocsékul lesz és senkitől sem remélhet segítséget. Viszon nem kell hónapokig kartanténban éllnie. Mellékhatás: még sokkal több, rengeteg halott. + Nagyobb esély a mutációra és akkor mégsem leszünk túl rajta, mert kezdődik előlről. A középkorban így működtek a nagyobb járványok.

Lehet választani.
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 450
4 256
113
A nemzeti dohányboltokat miért is nem zárták be? Ha már egy légzőszervi megbetegedése világjárványról van szó? A tüdő viszonylag gyorsan tisztulni kezd, ha nem cigizik egy dohányos tovább.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Első hullámban lévő vállalatok katonai üzemmód idején:
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...eg-a-munkat-a-honvedseg-akciocsoportja-420665
..
(Nagyobb durranás készül itt gyerekek, nem véletlenül zárják le a fél világot..., szerintem. De ha tévedek, vállalom majd.)
Szerintem meg nem készül nagyobb durranás, hanem a helyzetet kihasználva élő oktatási tanfolyamon vesznek részt a tisztek, hogy komolyabb esetben mi a feladatuk. Gyakorlás, megfigyelés, alkalmazkodás az irányításhoz, hogy át tudják venni ha kell. Namost ez nem piaci alapon működik, ahol a tulajdonosok kiszűrik a megbízható és hozzáértő személyeket. Az hogy mennyire alkalmasak a katonatisztek a feladatokra (mert ezeket mindig tisztek végzik), az attól függ, milyen jól válogatták ki az erre alkalmasakat. Később majd a mostani gyakorlati tapasztalatokból pedig továbbképzések és tananyagok is lesznek, ebben biztos vagyok.

MÁS !

Ma bementem a boltba, és volt liszt !!!!!! :eek: :) Én nem halmozok hatalmas készleteket, 4 kg meg egy fél még volt otthon, most is csak +2 kg-ot vettem még hozzá. Nem állhat meg az élet, pont azért mentek most ki a stratégiai fontosságú cégek egy részéhez a katonai biztosok. Többet szerintem nem is tudnának egyenlőre kiküldeni, mert olyan elérhető ilyen posztra bevethető személy, amennyi kellene nincs. Majd a járvány végére képeznek. De az is megoldás, ha a cégektől vesznek be és képeznek ki ilyen irányító szerepre tartalékosokat, persze a tanfolyamaik végén mind tartalékos tiszté válik. Én a főállású katonaság helyében a másik 60% + 20% tartalék irányítási tisztet ilyen forrásból oldanám meg.
 
  • Tetszik
Reactions: Littlejohn

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 802
25 406
113
A nemzeti dohányboltokat miért is nem zárták be? Ha már egy légzőszervi megbetegedése világjárványról van szó? A tüdő viszonylag gyorsan tisztulni kezd, ha nem cigizik egy dohányos tovább.

Lehet nem akarnak még nagyobb zombitenyészetet! A nikotinelvonási tünetek is "bepörgethetnek" egyeseket, hogy irracionális dolgokat cselekedjenek.
De szerintem azokat is bezáratják, legalább részben. Jövő hét?
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 710
12 729
113
A nemzeti dohányboltokat miért is nem zárták be? Ha már egy légzőszervi megbetegedése világjárványról van szó? A tüdő viszonylag gyorsan tisztulni kezd, ha nem cigizik egy dohányos tovább.
Mert nem hiányzik a rohadt sok elvonási tünettel küzdő, agresszív, a helyét nem találó ember, pont ilyenkor.
Ha még nem szoktál le cigiről, nem tudod mit beszélsz.
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Én csak kávézni járok dohányboltba, de a munkahelyemnél lévőben a népszerűbb cigarettamárkák többsége elfogyott.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 426
63 741
113
1. Attól még, hogy a valóságban várható forgatókönyv kicsit sem tetszik, nem lesz reálisabb az az álom, amit a cikkíró elképzelt. Nem fogja mindenki bekaranténozni magát éhezés szintjéig. Még akkor sem, ha a járvány ellen ez lenne a legjobb megoldás. Sajnos végig fog menni a járvány és nem fogják tudni megállítani.
2. Nem 3 évre kell a járvány elleni intézkedéseket fenntartani. Jó néhány hónapig, akár egész évben is, az biztos, de nem évekig.
- A cikkben egy kicsit furcsán számolnak. Egyrészt ne számolnak azzal, hogy a szükséghelyzetben átmenetileg megnövelhető a kórházi kapacitás. Mi nem tudunk 1 - 1,5 hét alatt 2 db ezer fő feletti szükségkórházat megépíteni a semmiből és meglévő épületekben is komoly szükségkórházi kapacitásokat berendezni, de azért nálunk is épül szükségkórház és nálunk is felszabadításra, átcsoportosításra kerülnek a lehetséges mértékig az egészségügy kapacitásai. Magasabb egyészégügyi kapacitások magasabb megengedhető effektív szaporodási rátát eredményeznek.
- De sajnos még csak az sem igaz, hogy akárhova le tudjuk szorítani a szaporodási rátát. Hónapokig fenntartható intézkedésekkel valószínű, hogy ez csak mérsékelten fog menni. Már az nagy eredmény lenne, ha influenza szintig levinnénk. Mármint a megbetegedések számát. A súlyos betegeké nagyságrenddel, a halálozás akár közel két neagyságrenddel is magasabb lehet, mint az influenzáé. Igen, ez azt jelenti, hogy túl lesz terhelve az egészségügy. Hogy sok ember fog meghalni. Hogy az orvosoknak le kell majd mondani betegekről.
Hogy ez jó-e? Nem. Nagyon nem jó. De sajnos ez a realitás. Minden olyat meg kell tennünk a járvány lassítására (és ezáltal a társadalom átfertőződésének csökkentésére, a halálozások csökkentésére), amit tartósan fenn is tudunk tartani és fegyelmezetten, felelősségteljesen be kell tartani az intézkedéseket.
Egy ideig a készletekből, a még egészségesek által működtetett visszafogott termelésből kell majd megélnie az embereknek. A védőeszközöket a fontosabb feladatot ellátókra koncentrálni. Majd később a már természetes immunitást szerzettek által működtetett kapacitásokból kell ugyanezt megtenni. Igen, akár jegyrendszer is lehet. Igen, hatalmas méretű gazdasági válság lesz. Még nagyon sokan nem fogták fel, hogy mivel állunk szemben.

Ezen kívül lehet imádkozni oltásért, meg azért, hogy ne mutálódjon a vírus a természetes immunitás elvesztése irányába.

Kína és Korea megmutatta, hogy hogyan kell megfékezni a járványt. Mit értek el vele? Átmeneti fellélegzést. Azután ők is visszakapják kívülről, mert mások nem ugyanazt csinálják.

Persze van egy másik megoldás is. Az általad linkelt cikk szerinti elfojtás. Ehhez mondjuk át kellene adni a teljes világ irányítását Kínának (vagy más olyan politikai vezetőknek, akik magasról tesznek a népszerűségre és röhögő görcsöt kapnak a demokrácia, egyéni szabadságjogok, individualizmus, liberalizmus, stb... említésétől, viszont kellően elszántak arra, hogy szó szerint bármi áron megfékezzék a járványt) és ők, illeteve kellő számú, a parancsaikat végletekig követő rendfenntartó erő majd lerendezik az ő módszereikkel. Mindenhol, egyidejűleg, vasszigorral. Mert az itt-ott elfojtjuk, de máshol elengedjük, itt-ott kemény módszereket használunk, de máshol ellazáskodjuk, mert ott olyan a kultúra, meg a politika módszer sajnos világ szinten nem működik.

Vagy a másik véglet, hogy elengedjük. Gyorsan túl leszünk rajta. Az emberek többsége két hétig pocsékul lesz és senkitől sem remélhet segítséget. Viszon nem kell hónapokig kartanténban éllnie. Mellékhatás: még sokkal több, rengeteg halott. + Nagyobb esély a mutációra és akkor mégsem leszünk túl rajta, mert kezdődik előlről. A középkorban így működtek a nagyobb járványok.

Lehet választani.
Akármit teszünk, az utolsó fog bekövetkezni.
Az, hogy Kína mit és hogyan tett idáig, globálisan nem releváns, ez a visszafertőzésekből is látszik.
Globálisan, a teljes emberi populációra nézve az elengedés zajlik, még ha országos, vagy egyéni szemszögből karanténnak néz is ki a dolog.
A természetes immunitás megszerzése és megszerezhetősége a kulcs, ahogy az is, hogy az eljövendő mutációk és a többi, teljesen más járványok és azok mutációi ellen lesz-e védekezés.
A SARS járvány után lelassultak, vagy félbemaradtak a koronavírusokkal szembeni védekezések kutatásai, viszont 2003 óta komolyat fejlődött a genomkutatás, az MI és a számítási-modellezési kapacitás.
Ezért a mostani virológiai kutatásoknak már sokkal nagyobb lehetséges varianciát kell előre kikutatni, mint korábban az lehetséges volt egyáltalán.
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger and Negan
T

Törölt tag 1586

Guest
1. Attól még, hogy a valóságban várható forgatókönyv kicsit sem tetszik, nem lesz reálisabb az az álom, amit a cikkíró elképzelt. Nem fogja mindenki bekaranténozni magát éhezés szintjéig. Még akkor sem, ha a járvány ellen ez lenne a legjobb megoldás. Sajnos végig fog menni a járvány és nem fogják tudni megállítani.
A Kínaiak meg a D.Koreaiak úgy tűnik megtették. A feladat mindössze annyi hogy el kell választani egymástól a betegeket és az egészségeseket. Ehhez rengetek tesztre van szükség. Az éhezés nem kötelező része a folyamatnak
2. Nem 3 évre kell a járvány elleni intézkedéseket fenntartani. Jó néhány hónapig, akár egész évben is, az biztos, de nem évekig.
Ha annyira el akarod lapítani a görbét hogy mindig csak annyi beteged legyen ahány intenzív korházi ágyad akkor az 3 év.
Az intenzív korházi ágyak száma véges kapacitás és sajnos nincs varázsceruza amivel tetszőleges számú új lélegeztető gépet rajzolhatsz. Emlékeztetőnek: egész Mo.on kb. 2000 lélegeztető gép van.

Szerinted miért üvölti a WHO és gyakorlatilag az összes szakember hogy : TESSÉK MINÉL TÖBBET TESZTELNI - és persze ennek alapján elválasztani a betegeket az egészségesektől?
 
  • Tetszik
Reactions: ladagrant

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 603
25 036
113
Feljöttem pestre a maradék cuccaimat hazavinni, ember az kevesebb de nyugger az több (vagy csak jobban kitűnnek így a tömeg nélkül), viszont ami megfogott az a pár maszkos egyén. Értem én, hogy pánik van meg minden de a rövid utam alatt a nyugatitól-óbudáig (4/6 és 19/41 vili) pár kirívó ostoba esetet hagy osszak meg veletek:
pormaszk viselése: kb 3 emberen láttam, olyan gyűrött volt mindegyik, akkora hézagokkal, hogy az én szemem kerekedett, ezt minek veszi fel ha semmit sem fed??
hipiszupi ffp2 vagy ffp3 maszk a fickó akin láttam folyamatosan benyúlkált alá, levette az álla alá visszatette, na mondom ügyes
és a 19/41 tette fel mindenre a koronát: szintén hiperszuper maszk csak az orr résznél akkora hézag, hogy 2 ujj befér.
Az ilyen emberek nem érzik, hogy valami rendeltetésszerűtlenül működik? A pormaszkot még csak-csak megértem mert azt kb lehetetlen normálisan felvenni inkább csak dísz.
 
  • Tetszik
Reactions: b4l4g3