Igazából Orbán mai nyilatkozata számomra azt jelenti, az oltás sem totális megoldás, csak laposítja a járványgörbét. Jobban laposíthatja, mint a maszk, de sajnos nagyon ütőképes a laborszökevény.
Tehát valószínűleg lesz még jópár hullám. És a feladat nem egyszerű, folyamatos éves, féléves oltásokra rávenni az embereket. Ez csak úgy megy, ha kötelező. Egyszerűen nincs más út. Az osztrák példa ezt jelzi. De hiába lesz ott is mki átolva, akinek 6 hónappal korábbi vagy még régebbi oltása lesz, az mennyire hatékony???
Ördögi körbe kerültünk és a politika nagyon lassan, töketlenül válaszol. .
Mennyi esély van rá, hogy a virus szelídül??
Arra nem lehet várni, hogy a vírus megteszi nekünk azt a szívességet, hogy magától szelídüljön. Pont az ellenkezőjét csinálja. A járvány megfékezését nekünk kell elérnünk. Méghozzá elsősorban az oltakozással, ha van egy csöpp eszünk. És ha kellően magas az átoltottság, akkor át lehet és át is érdemes ereszteni a járványhullámokat a társadalmon, hogy természetes úton is haladjon a folyamat. Ha meg nem kellően magas az átoltottság, akkor ezt azért teszik, hogy az oltatlanokat is védetté tegyék természetes úton, csak ennek sokkal nagyobb ára van.
Maga a vírus nem szelídül. Az egyre csak vadul. Egyre hatékonyabb lesz az emberek megbetegítésében (azaz egyre súlyosabb betegséget okozna) és egyre hatékonyabb lesz a terjedést terén. Az ilyen mutánsok szorítják ki a korábbi változatokat.
Viszont az emberek immunrendszere megtanul ellene védekezni. Enyhébb lesz a betegség lefolyása, vagy tünetmentes és a fertőzőképesség is csökken. Minél többször szerez valaki immunitást, minél többféle módon és variánssal szemben, annál erősebb lesz a védettsége.
Ha nem a vírusról, hanem a járványról van szó, akkor az addig erősödik, amíg egyrészt kevés a védett, vagy azok védettsége még gyenge, másrészt a vírus gyorsabban fejlődik a mutációkkal és fertőzi meg a védteleneket, valamint töri át a védettséget, mint ahogy a népesség védetté válik.
A járvány enyhül onnantól kezdve, hogy a védettség aránya a társadalomban elég magas az egyre magasabb alap szaporodási rátájú vírus változatok ellensúlyozására és a védettség mértéke, erőssége meghaladja a vírus fejlődési ütemét, azt már kevésbé törik át a mutációk.
Ez egy versenyfutás a vírus fejlődése és az immunrendszer fejlődése között, amiben az oltás hatalmas előnyt biztosít az embernek (illetve ellensúlyozza a vírus kezdeti előnyét) de ehhez a magas átoltottság is szükséges.
Védettséget lehet természetes úton, betegségen áteséssel és mesterségesen, oltással is szerezni. Minél több emberrel, többször, többféleképpen és többféle variánssal szemben történik ez meg, annál jobb egyéni szinten is és társadalmi szinten is a védettség.
A természetes útja a járvány tartós enyhülésének, hogy társadalom legnagyobb része a különböző hullámokban többször egymás után megbetegszik. A gyengébb immunrendszerűek, rosszabb állapotban lévők meghalnak, súlyos, vagy hosszú távú egészségkárosodást szenvednek. A túlélő része a társadalomnak egyre immunisabbá válik. A természetes út sok évig, vagy évtizedekig tart és hatalmas ára van.
A mesterséges út az oltás. Többször. Lehetőleg többféle módon működő oltóanyaggal.Többféle változat ellen.
És van a kettő kombinációja, hogy jó esetben oltással szerzet, kellően erős alap védettséget követően a vírussal való találkozás enyhe tünetes betegség keretében tovább javítja a személyes védettséget és az aktuális mutánssal szemben is felfrissíti azt. Jó eséllyel ez a leghatékonyabb. Többször, többfélével oltakozni, majd enyhe tünetekkel átesni.
A maszk, távolságtartás, karantén, lezárás és egyéb hagyományos védekezési módszerek csak időhúzás. A járványhullámok laposításra, a társadalom minél nagyobb részének fertőzéstől való átmeneti megvédésére jó addig, amíg nincs oltás, vagy az időben elhúzott járványhullámok természetes úton nem oldják meg a védettség megszerzését.
Az oltásokkal nem csak a betegség súlyossága csökkenthető enyhe, vagy tünetmentes szintre és kerülhető el az egészségügyi rendszer túlterhelése, hanem lerövidíthető a társadalom hozzászokása a vírushoz (nem kell újabb járványhullámokra várni és az átoltottság meghaladhatja az egyes hullámok átfertőződési arányát) és lecsökkenthető a vírus fejlődési üteme is, mert egyre kevesebb lehetősége van mutálódni azzal, hogy az oltottakban nem, vagy kevésbé tud szaporodni.
Tehát a járvány oltásokkal sokkal inkább és gyorsabban megfékezhető, mint csak természetes úton. Az oltottak az immunizálódás mesterséges és (mivel ők is találkoznak a vírussal) kombinál ága fog vonatkozni, az oltatlanokra a természetes út. Így van úgy mindenki vagy védettséget szerez, vagy belehal. Így vagy úgy, ha nem hal ki a társadalom, akkor hozzászokik a járványhoz. Oltásokkal ez sokkal jobban megy. És ha kellően magas az átoltottság, akkor nincs szükség a hagyományos védekezésre, mert a védettek enyhe tünetes átesése már nem probléma, hanem hozzájárul a megoldáshoz.
Az oltás a MEGOLDÁS! A valóban használható fegyver. Szemben a hagyományos védekezéssel, nem csak időhúzás, hanem lerövidíti, kevésbé kockázatossá és kevésbé súlyos áldozatokkal járóval teszi a hozzászokási folyamatot.
De ezt nem feltétlenül, egy, vagy két lépésben éri el. Sajnos minél alacsonyabb az átoltottság, annál hosszabb ideig és annál több esélyt adunk a vírusnak a fejlődésre, tehát annál többször lesz szükség az oltások ismétlésére. Az oltatlanok az oltottakkal is kiszúrnak.
Személy szerint az jár a legrosszabbul, aki nem is oltakozik és természetes úton sem esett át a betegségen egy kevésbé hatékony variáns terjedési időszaka alatt. Ő ugyanis egy sokkal vadabb, agresszívabban szaporodó, súlyosabb megbetegedést okozó vírus változattal találkozik elsőként úgy, hogy semmilyen védettsége nincs ellene.