Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

W

Wilson

Guest

TÖBB ORSZÁGBAN IS KISEBB PÁNIKOT KELTETT A KORONAVÍRUS ÚJONNAN MEGJELENT VARIÁNSA, A B.1.1.529​


A koronavírus új mutáns variánsa terjed Afrikában: a B.1.1.529-et először Botswanában azonosították, de jelentettek már fertőzöttet Izraelből, Hongkongból és a Dél-afrikai Köztársaságból is: ott 22 esetet azonosítottak az ország gazdasági központjában, Gauteng tartományban. Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete, a WHO péntekre rendkívüli ülést hívott össze a B.1.1.529 miatt. A szervezet ma dönt arról, hogy a mutáns az „aggodalomra okot adó” kategóriába (variant of concern, VOC) kerüljön-e. Ehhez az kell, hogy az új variáns újfajta tüneteket okozzon, gyorsabban terjedjen, mint az eddigiek, vagy azoknál hatékonyabban kerülje meg a vakcinák által nyújtott védelmet.

A virológusok egyelőre nagyon keveset tudnak a frissen felfedezett mutációról, így az sem világos, hogy súlyosabb vagy enyhébb tüneteket okoz, mint a jelenleg terjedő delta. A WHO ülésén döntenek az új variáns elnevezéséről is: a B.1.1.529 a nemrég elfogadott szabályozás szerint várhatóan a „nű” nevet kapja majd.

Szokatlan mutáció-együttállás​

Richard Lessells infektológus november 25-én, a dél-afrikai egészségügyi minisztérium sajtótájékoztatóján aggasztónak nevezte a nű tüskefehérjéjének módosulásait. A botswanai génszekvenált vírusmintákban a tüskefehérje 32 módosulását figyelték meg, de hogy ez mit jelent a gyakorlatban, azt csak a következő hetek alaposabb vizsgálatai döntik el.


Tulio de Oliveira, a KwaZulu-Natal Kutatási és Innovációs Génszekvenálási Platform igazgatója azt mondta, meglepte őket a variáns, ugyanis nagy evolúciós ugrást jelent, és sokkal több mutációt hordoz, mint amire számítottak: „nagyon szokatlan mutáció-konstellációt mutat”. A koronavírus tüskefehérjéjének alegységén, amely az emberi sejtek ACE2-receptoraihoz (angiotenzin-konvertáló enzim-2) kapcsolódni képes, és ez segíti ahhoz, hogy bejusson a sejtekbe, a variáns 10 mutációt mutat. Ehhez képest a béta variáns három, a delta variáns két mutációval rendelkezik – mondta de Oliveira.

A B.1.1.529 mutációi közül néhány a vírus fertőzőképességét és így terjedési sebességét befolyásolhatja, vannak azonban olyanok (az RBD és az NTD mutációk), amelyek jobban ellenállhatnak a neutralizáló antitesteknek és a monoklonális antitesteknek, az nsp6 deléció pedig – amikor a genomból egy vagy több nukleotid törlődik – a természetes immunitás hatásosabb elkerülését okozhatja.

Még nem tudni, mennyire fertőzőképes, és hatnak-e a vakcinák​

Francois Balloux, a londoni University College Genetikai Intézetének igazgatója azt mondta, a variáns mutációinak legnagyobb része egy helyre koncentrálódva, „egy lendülettel” jöhetett létre, ez pedig arra utalhat, hogy egy legyengült immunrendszerű, talán kezeletlen HIV/AIDS-beteg krónikus megfertőződése során jöhetett létre. Balloux arra számítana, hogy az alfa és delta variánshoz képest ezt nehezebben ismerhetik fel a neutralizáló antitestek, de jelenleg nehéz megmondani, mennyire lehet fertőzőképes a variáns.

Aris Katzourakis, az Oxfordi Egyetem virológusa szerint a legfontosabb kérdés az, hogy a módosulások meg tudják-e kerülni a vírus elleni védelmet. Lessels szerint az új variáns a lambda és a béta variánsokkal mutat hasonlóságokat, ezek pedig képesek erre, de a B.1.1.529 hatásmechanizmusának feltárásához további vizsgálatok szükségesek.

Tom Peacock, az Imperial College London virológusa aggasztónak nevezte a tüskefehérje változásait, de ő sem tudott többet mondani az új variánsról azon kívül, hogy a WHO-nak és a virológusoknak résen kell lenniük, és alaposan tanulmányozniuk kell, hogy mi változott a vírus viselkedésében. Peacock szerint nem meglepő, hogy egy ilyen mutáció is felbukkant, és azt sem tartja kizártnak, hogy nem bizonyul majd sikeresnek, és nem terjed el globálisan.

Az Egyesült Királyság, Izrael és Szingapúr szigorít a B.1.1.529 miatt​

Sajid Javid brit egészségügyi miniszter csütörtökön jelentette be, hogy az Egyesült Királyság az új variáns terjedése miatt a vörös listára tett hat afrikai országot, Botswanát, a Dél-afrikai Köztársaságot, Eswatinit (korábban Szváziföld), Lesothót, Namíbiát és Zimbabwét, ahová a britek nem indítanak repülőjáratokat, és nem is fogadnak onnan utasokat. Javid már kevésbé óvatosan fogalmazott az új variánsról: a miniszter szerint a B.1.1.529 a korai adatok alapján fertőzőbb, mint a delta, és a politikus elképzelhetőnek tartja, hogy a jelenleg alkalmazott vakcinák sem elég hatásosak ellene.

A briteken kívül Izrael és Szingapúr vezetett be beutazási korlátozást az érintett afrikai országokból az új variánsra hivatkozva. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Twitter-posztban jelezte, hogy az EU-országoknak szintén javasolni fogják az érintett dél-afrikai országokból induló vagy oda irányuló repülőjáratok leállítását.

Nem mindenki tartja ennyire aggasztónak a helyzetet: pénteken a WHO óva intette az államok vezetőit attól, hogy elhamarkodottan döntsenek az utazási korlátozásokról, és azt mondta, hogy a kockázatokra alapozott, tudományos megközelítést kell alkalmazni a kérdésben. Az ausztrál egészségügyi miniszter, Greg Hunt is kifejtette: nincs szükség külön védőintézkedésekre a variáns terjedése miatt, és azt is kétségesnek nevezte, hogy az új variáns könnyebben megkerülné a vakcinák által nyújtott védelmet.

A vírus mutálódása természetes​

A SARS-CoV-2 RNS-alapú vírus; ahogy szaporodik, kapcsolatba kerül környezetével, így természetes módon bukkannak fel a mutációk. Mára több ezer mutáció jelent meg, de ezek közül nagyon kevés változtatja meg a kórokozót értékelhető mértékben. Azt is érdemes hozzátenni, hogy a vírusvariánsok nem önmagukban léteznek, hanem a többi variánssal együtt, azokkal versengve (a mű variánsról itt írtunk). Ezek közül az terjed el, amelyik jobban képes átterjedni egyik emberről a másikra – az alfa és a delta variánsok ilyenek.

Ezért az átlagembernek nem érdemes az új variánsok miatt aggódnia. A kutatók, a közegészségügyesek, a járványtanászok feladata, hogy ezeket figyelemmel kísérjék, így ha valamelyik változat tényleg problémát okozhat, az országok ennek megfelelően tudják változtatni védekezésüket.

 
T

Törölt tag 2361

Guest
Igazából oltási blekk frájdéjt kellett volna hirdetni. Ahogy elképzelem, ahogy egymásból marcangolják ki az oltott húst, hogy az övék legyen, rágják marokszámra az ampullákat elszántan leküzdve a fájdalmat a birtoklásért, mint egy jó zombifilm. Meg kellene lépni. :D :D :D
oltasellenes black frajdej meg minden hetvegen van..

bezabalunk allatira a jo hazi paleszbol, es utana orjongunk az eros imunitasvedelemre ;)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 617
97 839
113
Omicron lett a neve:

Hála Isten Belgiumba is megérkezett. Nov. 22-i mintában, külföldről hazatérő belgánál. Most mkinek sürgősen +1 oltást akarnak adni.
 
W

Wilson

Guest
BioNTech szerint 100 napon belul szallitani tudjak a modositott oltast, ha egy escape variant megjelenik - ha feltetelezem, hogy december elso heteben kiderul, akkor az leghamarabb marcius kozepet jelenti, azaz aprilis elott nemigen lenne senki oltva vele.

Két hét múlva kiderülhet, kell-e új vakcina a szupervariáns ellen​

GettyImages-1236819178


A BioNTech pénteken a dél-afrikai szupermutáns megjelenésére reagálva közölte, hogy várhatóan két héten belül meg tudják állapítani azt, hogy működőképes-e a Pfizerrel közösen forgalmazott oltóanyaguk az új mutáns (B.1.1.529) ellen.
A WHO által omikron-variáns néven emlegetett mutáns (amelyet eredetileg nű-variánsként emlegettek a nemzetközi sajtóban) felfedezését csütörtökön jelentették be a dél-afrikai hatóságok. Azóta péntek délelőtt a tőzsdén is eluralkodott a pánik, délután pedig már Európában is kimutatták az első olyan fertőzést, amelyért ez a variáns a felelős. Nemrég Kemenesi Gábor virológus foglalta össze, mi mindent kell tudni az új mutánsról.

KAPCSOLÓDÓ
Szupermutánsnak nevezte Kemenesi Gábor az új variánst

Szupermutánsnak nevezte Kemenesi Gábor az új variánst

Megszólalt a virológus.
A BioNTech közleményében azt írták: megértik a kutatói aggodalmakat az új variáns megjelenése okán, és ők maguk is megkezdték a vizsgálatiakat.
Legkésőbb két hét múlva újabb adatokat várunk laboratóriumvizsgálataink révén. Ezek alapján többet tudunk majd arról, hogy a B.1.1.529 szökővariáns-e, és hogy változtatni kell-e a vakcinán, ha globálisan elterjed
– írták. Szökővariánsnak azokat a vírusokat nevezik, amelyek képesek megkerülni az immunitást. A BioNTech a közleményben azt is leszögezte, ha szükség lesz rá, akkor
HAT HÉTEN BELÜL KIFEJLESZTHETIK AZ ÚJ OLTÁST, ÉS KÖRÜLBELÜL SZÁZ NAPON BELÜL MEG IS KEZDHETIK A KISZÁLLÍTÁSÁT.

A Pfizer és a BioNTech korábban egyébként kifejlesztett az eredeti koronavírus-oltóanyagukból olyan változatokat, amelyek kifejezetten az alfa- és a delta-variánsok ellen lennének képesebb nagyobb hatásosságra. Ezeket végül forgalomba nem hozták, de a fejlesztések abban segítettek, hogy gyakorolják azt, miként lehet létrehozni egy módosított, célzottan valamelyik jövőben megjelenő variáns ellen egy új oltóanyagot.
A közlemény hatására mind a BioNTech, mind a Pfizer részvényei kilőttek a tőzsdén péntek délelőtt. Az előbbi értéke hét százalékkal, az utóbbié pedig öt százalékkal nőtt.

 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 617
97 839
113
Brit tudósok arra figyelmeztetnek, hogy az új változat kétszer annyi mutációt tartalmaz, mint a delta variáns. Szakértők úgy vélik, hogy ez akár 40 százalékkal is csökkentheti a koronavírus elleni oltások nyújtotta védelmet

Ez ha jól ertem nem laborvizsgálati eredmény, az még 2 hét, hanem az eddig tapasztalatok alapjan.

 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 788
11 747
113
Brit tudósok arra figyelmeztetnek, hogy az új változat kétszer annyi mutációt tartalmaz, mint a delta variáns. Szakértők úgy vélik, hogy ez akár 40 százalékkal is csökkentheti a koronavírus elleni oltások nyújtotta védelmet

Ez ha jól ertem nem laborvizsgálati eredmény, az még 2 hét, hanem az eddig tapasztalatok alapjan.

Akár, csökkentheti... becslések semmi egyéb. De ha ez a legrosszabb forgatókönyv, akkor még viszonylag jól is járhatunk.
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 800
4 965
113
És mindenki örömködik, hogy laposodni látszik a görbe... hát kíváncsi leszek mi lesz itt március-áprilisban, sőt talán májusban is (szerintem újrázni fogunk megint). Ami a dolog további pikantériája, hogy májusig kell megcsinálni az országgyűlési választásokat... már ha a nagy szükséghelyzetben el nem halasztják, amit én úgy kb borítékolok is. Valószínűleg nyáron fényes tüzijátékkal ünnepeljük majd urnáknál a járvány legyőzését, amíg el nem jön a következő ősz dereka... és megint fog valaki állni a porondon, aki 3 évig bármit csinálhat, neki is elég lesz az utolsó évben valamilyen pénzosztással engesztelni a választókat akármilyen baromságot is csinált a ciklus alatt, akárki is lesz az, mert ilyen a képviseleti demokrácia, csak a nép marha nehezen tanul...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 617
97 839
113

Több tucat, koronavírussal fertőzött személy érkezhetett az amszterdami Schiphol nemzetközi repülőtérre Dél-Afrikából a KLM holland légitársaság két járatán - közölték pénteken este a holland egészségügyi hatóságok.

Mintegy hatszáz légiutas érkezett pénteken két KLM-járat fedélzetén Dél-Afrikából. A holland kormány péntek reggel függesztette fel a járatokat a járványügyi szempontból kockázatosnak ítélt térséggel, ugyanakkor a már úton lévő repülőgépeket fogadták, az utasokat pedig megérkezésükkor szűrővizsgálatnak vetették alá és karanténba helyezték.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) pénteken aggasztónak minősítette a nagyszámú mutációval rendelkező omikron vírusvariánst. A WHO szerint az előzetes bizonyítékok alapján az újrafertőződés fokozott kockázata áll fenn ennél a variánsnál a többi, szintén aggodalomra okot adó variánshoz képest.