Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Mesélted, hogy voltál korábban erdész. Kaptál már veszettség ellen pre-expozíciós oltást?
Nem de nem is indokolt ! Idehaza a veszettség és a vele való megfertőződés esélye gyakorlatilag nulla ! Viszont ott ahol ez a veszély komoly szinten van és ott ha valaki önként beadatja magának az indokolt lehet ! Szörnyű betegség a veszettség de régebben is kicsi mondhatnám elenyésző volt az esélye annak , hogy valaki megkapja még ha kifejetetten veszélyeztetett is !
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 644
18 963
113
Nem de nem is indokolt ! Idehaza a veszettség és a vele való megfertőződés esélye gyakorlatilag nulla ! Viszont ott ahol ez a veszély komoly szinten van és ott ha valaki önként beadatja magának az indokolt lehet ! Szörnyű betegség a veszettség de régebben is kicsi mondhatnám elenyésző volt az esélye annak , hogy valaki megkapja még ha kifejetetten veszélyeztetett is !
A veszettség embernél mind máig egy gyógyíthatatlan ritka kivételtől eltekintve halállal végződő betegség! Gusztustalan
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 614
11 285
113
Nem de nem is indokolt ! Idehaza a veszettség és a vele való megfertőződés esélye gyakorlatilag nulla ! Viszont ott ahol ez a veszély komoly szinten van és ott ha valaki önként beadatja magának az indokolt lehet ! Szörnyű betegség a veszettség de régebben is kicsi mondhatnám elenyésző volt az esélye annak , hogy valaki megkapja még ha kifejetetten veszélyeztetett is !
Értem.

Azért kérdeztem, mert egy kis tanmesét szerettem volna mondani neked. Ez arról szól, hogy veszettség ellen 4 oltás szükséges az alapimmunizáláshoz (0., 7, (21.) 28. napon, valamint egy évvel az első után. Ezt követően pedig 5 évente szükséges ismétlő dózis. Tehát nem rendkívüli, hogy valamiből több dózis szükséges a kívánt immunitás kialakításához, fenntartásához.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Értem.

Azért kérdeztem, mert egy kis tanmesét szerettem volna mondani neked. Ez arról szól, hogy veszettség ellen 4 oltás szükséges az alapimmunizáláshoz (0., 7, (21.) 28. napon, valamint egy évvel az első után. Ezt követően pedig 5 évente szükséges ismétlő dózis. Tehát nem rendkívüli, hogy valamiből több dózis szükséges a kívánt immunitás kialakításához, fenntartásához.
Ismerem de nem éltem vele , már csak azért se mert 20 éve róka monitorozok (kb 400 elejtett vörösfrakkossal ) és még egy pozitív mintáról se tudok !
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 403
67 567
113
Nem mondanám gyógyíthatatlannak , a fertőzés bizonyos kezdeti szakaszában még megfogható . Ha a fertőzés kialakult akkor biztos halál !
A sérülés helyétől függően 2-27 nap a lappangása. Minél közelebb a fejhez ugye. Az idegrendszeren közlekedik, a szervezet észre sem veszi, információnak álcázza magát. Aztán bejut az agyba és zabálni kezd. Na innentől halálos. Ezért kell egyből vizsgálni a lehetséges esetekben, hogy egy iszonyatos gyógyszerkoktéllal kiírtsák, mert ha eléri az agyat, vége a dalnak.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 614
11 285
113
Ismerem de nem éltem vele , már csak azért se mert 20 éve róka monitorozok (kb 400 elejtett vörösfrakkossal ) és még egy pozitív mintáról se tudok !
Mégis csak van értelme a Nébih (és elődei) vakcinázási programjának. :)
Sakálnál is nézik a fertőzöttséget?
Nem mondanám gyógyíthatatlannak , a fertőzés bizonyos kezdeti szakaszában még megfogható . Ha a fertőzés kialakult akkor biztos halál !
A sérülés helyétől függően 2-27 nap a lappangása. Minél közelebb a fejhez ugye. Az idegrendszeren közlekedik, a szervezet észre sem veszi, információnak álcázza magát. Aztán bejut az agyba és zabálni kezd. Na innentől halálos. Ezért kell egyből vizsgálni a lehetséges esetekben, hogy egy iszonyatos gyógyszerkoktéllal kiírtsák, mert ha eléri az agyat, vége a dalnak.
Fertőzés után korábban veszettség elleni védőoltásban nem, vagy 5 évnél régebben részesült illetőt három alkalommal kell védőoltásban részesíteni 4 adag oltóanyaggal (2-1-1) és egy adag rabies immunoglobulint kell kapnia.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Mégis csak van értelme a Nébih (és elődei) vakcinázási programjának. :)
Sakálnál is nézik a fertőzöttséget?
Hogyne lenne , bevált módszerrel -immunizáló csalifalatokkal- gyakorlatilag megszüntette a veszettséget idehaza . Náhány elszórt esetről lehet csak hallani . A sakál szerintem ugyan úgy feleszi és ez által védett lesz a veszettség ellen ! Észak kelet Mo.- nem tudok minta adási kötelezettségről sakálnál , de ha beadjuk megvizsgálják azt is !
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 644
18 963
113
A sérülés helyétől függően 2-27 nap a lappangása. Minél közelebb a fejhez ugye. Az idegrendszeren közlekedik, a szervezet észre sem veszi, információnak álcázza magát. Aztán bejut az agyba és zabálni kezd. Na innentől halálos. Ezért kell egyből vizsgálni a lehetséges esetekben, hogy egy iszonyatos gyógyszerkoktéllal kiírtsák, mert ha eléri az agyat, vége a dalnak.
Zsibbad az agyam :eek: o_O :p
 

Ramzana

Well-Known Member
2021. október 22.
5 135
28 804
113
Értem.

Azért kérdeztem, mert egy kis tanmesét szerettem volna mondani neked. Ez arról szól, hogy veszettség ellen 4 oltás szükséges az alapimmunizáláshoz (0., 7, (21.) 28. napon, valamint egy évvel az első után. Ezt követően pedig 5 évente szükséges ismétlő dózis. Tehát nem rendkívüli, hogy valamiből több dózis szükséges a kívánt immunitás kialakításához, fenntartásához.
Osztrákoknál én még úgy kaptam, h első adag, 1 hónap, még egy hónap és 1 év. Aztán 3 évente.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85 and Blitz97

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
Megszületett a poszt-COVID szindróma definíciója – az Egészségügyi Világszervezet által vezetett folyamat keretében a Delphi konszenzus
Eszerint: Poszt-COVID állapot áll fenn valószínűleg vagy igazoltan SARS-CoV2 fertőzésen átesett személyeknél, rendszerint 3 hónappal a fertőzés kezdetét követően, legalább 2 hónapon át tartó tünetekkel, amelyek nem magyarázhatók alternatív diagnózissal. A gyakori tünetek közé a teljesség igénye nélkül az alábbiak tartoznak: kimerültségérzet, légszomj, a kognitív működés rendellenssége; mindezek általában károsan befolyásolják a mindennapi életet. A tünetek kialakulhatnak újonnan a kezdeti gyógyulás után, vagy folyamatosan fennállhatnak a kezdeti betegségtől. A tünetek hullámzóak lehetnek vagy súlyosbodhatnak az idő függvényében. Gyermekre külön definíció vonatkozhat. A részletek a hivatkozásban érhetőek el.
Hivatkozás: Joan B Soriano, Srinivas Murthy, John C Marshall, Pryanka Relan, J et al.: A clinical case definition of post-COVID-19 condition by a Delphi consensus. Lancet Infect Dis 2021 Published Online December 21, 2021 https://doi.org/10.1016/ S1473-3099(21)00703-9
https://www.thelancet.com/.../PIIS1473-3099(21.../fulltext
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Venom85

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
Svédország: mi a helyzet COVID-19 fronton?
Svédországi beszámolót tett közzé a British Medical Journal mai száma (12. 22.). Bár a svéd egészségügy, társadalmi bizalom és szervezettség Magyarországról nézve méltán irigylésre méltó, ott is vannak komoly viták és mind a svéd király, mind a miniszterelnök kudarcnak nevezte a svéd járványkezelést tavaly év végén. (Mondjuk, legalább nincs himihumi, magyar államfőtől, miniszterelnöktől ilyet biztosan nem hallani, bár Magyarországon a helyzet sokkal rosszabb – más az adófizetők életének értéke és a politika viszonya ugyebár, kb. politikai oldaltól függetlenül).
A mostani helyzetet illetően, 2021. 2. 01-től oltási igazolás szükséges a beltéri nyilvános eseményekhez és a 100 fő feletti nyilvános összejövetelekhez, amelyeknél nincs egyéb kontroll intézkedéy (pl. távolságtartás vagy az emberek száma csoportonként).
December 8-án a kormány arra kérte a lakosságot, hogy lehetőleg otthonról dolgozzanak és a tömegközlekedésben hortdjanak maszkot. Tárgyalnak arról, hogy az éttermekbe, edzőtermekbe, szórakoztató- és kulturális létesítményekbe, bevásárlóközpontokba, valamint a távolsági tömegközlekedésben oltási igazolvány legyen szükséges. Ingyenes PCR teszteket biztosítottak a lakosságnak, beleértve a teljes oltási sorban részesülteket is.
December 14-én az előző 7 naphoz képest a kórházba utalások száma 30%-kal, az intenzív osztályokon ápoltaké 20-25%-kal volt nagyobb. Mindazonáltal az abszolút számok viszonylag alacsonyak: 12. 14-én 68 C OVID-19 beteget ápoltak intenzív osztályon, szemben a kb. 400 beteggel egy évvel ezelőtt. Jelenleg a napi új igazolt esetszám kb. 3000; 2020 decemberében a legmagasabb napi esetszám 11000 felett volt.
Hivatkozás: Paterlini M.: What now for Sweden and covid-19? BMJ 2021;375:n3081 http://dx.doi.org/10.1136/bmj.n3081 Published: 22 December 2021. 12. 22. https://www.bmj.com/content/375/bmj.n3081
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
Az omikron ellen az eddigi laborvizsgálatok szerint nem hatásosak a fő COVID-19 antitest kezelések
A Nature honlapján tegnap (12. 21.) megjelent összefoglaló szerint több preprint (még lektorálás előtt álló) publikáció adatai alapján egyedül a sotrovimab (GSK, UK és Vir Biotechnology, USA), valamint a még klinikai vizsgálati fázisban lévő DXP-604 (BeiGene és Siglomics, Kína) mutat valamelyes képességet az omikron semlegesítésére.
A monoklonális antitestek a vírus tüskefehrjéjéhez kötődnek és megakadályozzák a gazdasejtbe jutását. Ily módon akár 85%-kal is csökkentették a súlyos COVID-19 kialakulásának kockázatát.
Azonban az omikron variáns tüskefehérjéje több helyen mutálódott, így az antitestek elveszítették kötődőképességüket.
Még a sotrovimabból is háromszor akkora koncentráció szükséges a vírustermelődés megfelezéséhez, mint más vírus variánsok esetén.
A Magyarországon is elérhető antitest készítmények (bamlanivimab, Regkirona, Ronapreve) nem rendelkezik semlegesítő atással az omikron ellen.
Hivatkozás: https://www.nature.com/articles/d41586-021-03829-0...
https://www.nature.com/articles/d41...n3AM5GXH7uucUTINaJklIcnYKIS6MDG3jKmictUJgRFsY