Elmondom neked a tényeket a kínaiaknál azért nincs pl Google mert azt nem tudná a kínai kormány totálisan ellenőrizni ezért nézegetheted te vagy bárki más a baidut, bárki aki olyan kommentet véleményt tesz fel a kínai internetre amit a kínai kormányzat károsnak és kellemetlennek gondol akkor azt azonnal szankcionálják....
Nem ismered a kínai mindennapokat, de te világosítasz fel a "tényekről" olyanokat, akiknek kicsit azért több közük van a távol-kelethez.
Az ugye nem zavar, hogy 1 milliárd kínai felhasználó minden hozzászólását és megnyilvánulását képtelenség ellenőrizni és azonnal cenzúrázni? Erre alkalmas kapacitás nem létezik. Olyan mesterséges intelligencia sem létezik, amely az emberihez hasonlóan értelmezni tudná a szöveget, tehát automatizálni sem lehet az ilyesmit. Legfeljebb keresőszavakat, szókapcsolatokat lehet automatikusan szűrni, de aztán emberi cenzoroknak kellene dolgoznia a konkrét szöveg értelmezésén és azokból talán még 100 millió sem lenne elég ennyi felhasználóra. Nem is így működik a rendszer. Kutyát nem érdekli az átlag kínai felhasználó semmilyen megnyilvánulása és nem visz el a fekete autó azért, ha szidod a pártot. Azért meg pláne nem, ha megírod, hogy a szomszéd COVID-os, vagy te az vagy, vagy hogy tele van a kórház. Arra ugranak, ha sok követővel, nagy befolyással rendelkező személyek, népes csoportok kezdenek aktívan szervezkedni az államrend ellen. Az átlagember megnyilvánulásai nem érik el az ingerküszöböt. Még akkor sem, ha konkrétan a pártvezetést szidja teli tüdőből (legfeljebb ha egy jóakarója ezért feljelenti, akkor nem fogják mondjuk előléptetni), nem hogy akkor, ha a járványhelyzetről írja meg a tapasztalatait, ami semmilyen módon nem tilos.
Kínában a közösségi felületeken nincs nagyobb cenzúra, sőt még akkora sem, mint a facebookon, twitteren, vagy a google kereső motorjában. Van kínai nagy tűzfal, de az csak az átlag felhasználónak akadály, egy kis trükközéssel simán megkerülhető. Több millióan meg is kerülik. Nincs olyan, hogy nem jut ki egy sok embert érintő, sok felhasználó által terjesztett hír Kínából. A nagy tűzfalnak nem is ez a célja. Elsősorban befelé szűr, a nyugati tömegpropaganda ellen.
A tűzfal nem tudja szűrni a telefon hívások során elhangzó élő beszédet, a papír alapú leveleket, a Kínába látogató külföldiek tapasztalatait, a külföldre utazó kínaiak által elmondottakat, a szállítmányozásban résztvevők tapasztalatait és az általuk hallottakat, stb...
Amíg nincsenek elvágva a telefon vonalak, amíg nem szűnt meg a levélfogalom, amíg az elektronikus adatforgalom nem esik drasztikusan, amíg a netet nem kapcsolják le, addig hermetikus hírzárlatról beszélni nevetséges.
Totál elvadult elképzelés azt hinni, hogy Kínában lehetséges a hermetikus hírzárlat. Meg az is elvadult elképzelés, hogy nem a probléma kezelésével, hanem a letagadásával próbálkoznának.
De nem csak az internet felhasználóktól ömlene az információ, ha tényleg naponta milliószám lennének esetek Kínában. Az kihatna mindenre. Még Kínának is csak arra vannak kapacitásai, hogy egy-egy gócot elszigeteljenek, de az egész országot nem tudják karanténba zárni. Ha nem tudnák a gócokban kis esetszám mellett megfogni a terjedést drákói szigorral, akkor az a gazdaság, a termelés és az élet minden részletén jól látszana. Nem jönnének a kínai áruk. Nem vennének annyi nyersanyagot, energiahordozót (igen, az olaj és LNG fogyasztásukon is meglátszana). Közben pedig megugrana Kína gyógyszer importja bizonyos hatóanyagokból. Látszana a pénzügyi tranzakciók számán, az ingatlanforgalmon, a tőzsdei árfolyamon, a belső áruforgalmon és utak telítettségén, a vonatkihasználtságon és még nagyon sok egyéb indikátoron. Még műholdon is látszana, hogy rendben működik-e a városi tömegközlekedés, és az üzemek, vagy rendkívüli helyzet van. Az is látszana a temetőkön, ha ugrásszerűen növekedne az új temetések száma. Látszanának a kórházaknál, orvosnál kígyózó sorok. Volt ilyen Vuhanban a kezdeti időkben és azt sem tagadták le, mert nem is akarták és nem is tudták volna. Vuhanból is rengeteg videó került ki a netre a legdurvább időszakban is. Vuhanban is lehetett telefon beszélni például ott élő magyarral is.
Azt nem lehet eltitkolni, ha a kórházak úgy tele lennének, hogy más beavatkozásokat kiszorítanának a Covidosok. Azt nem lehetne eltitkolni, ha naponta ezrével és tízezrével halnának meg az emberek COVID-ban. Azt nem lehetne eltitkolni ha majdnem mindenkinek lenne COVID-os ismerőse és napi milliós esetszámok lennének.
A kínai oltások természetesen nem hatékonyabbak, mint a nyugatiak. Bár oltása válogatja. A Sinopharm például az Astránál hatékonyabb, meg nyilván a két adag Sinopharm hatékonyabb, mint az egy adagos Janssen. De mondjuk egy Moderna, vagy Szputnyik veri a kínai oltóanyagokat. Általánosságban hasonló a hatékonyságuk, mint a nyugatiaké. De a kínai járványkezelés egyelőre nem az oltásokon alapul. Nyugaton elképzelhetetlen vasszigorral lépnek fel a legkisebb fertőző góc körbe zárására is. Tízmilliós városokat zárnak le 2 hétre és tesztelnek le pár nap alatt csoportos teszteléssel. Náluk a lezárás nem azt jelenti, hogy kicsit rövidítik a szórakozó helyek és a kocsmák nyitva tartását, hanem azt, hogy közösségi karantén idején ki sem mozdulhatnak a népek otthonról, csak 2-3 naponta vásárolni, háztartásonként 1 ember, a legközelebbi üzletbe és szigorúan maszkban, távolságot tartva még az utcán is, ki-be lázméréssel. Ott nem ajánlás a maszk hordás, a csoportosulás kerülése, hanem kőkeményen betartatják és betarja a jónép magától is, mivel jóval fegyelmezettebbek.
A behurcolástól is ezerszer keményebb intézkedésekkel védik magukat, mint itt Európában. Az országon belüli széthurcolást is azonnal megakadályozzák. A járványgócban nem csak a helyi tömegközlekedést állítják le, hanem a távolsági közlekedést is elvágják és a járműforgalmat is szigorúan ellenőrzik, korlátozzák.
Ilyen szigorral lehet járványt kezelni.