Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Ha megkoronáztatunk, mit lehet tenni?
Ha tüdőgyulladásod lesz, akkor kapsz antibiotikumokat a további fertőzések ellen, plusz egy kis oxigént, hogy ne fulladj annyira. Ha gyulladás ödémát okoz, akkor kapsz vízhajtókat. Ha a mellüregben felgyülemlik a folyadék, akkor azt le kell csapolni. Ha tovább romlik a helyzet, akkor elvisznek az intenzívre és lélegeztetőgépre tesznek. Először meg lehet próbálni a nem invazív lélegeztetést egy archoz rögzített maszkkal, aztán ha az nem elég, akkor levezetnek egy tubust, de ez már altatásban megy. Katéter, gyomorszonda, centrális véna, stb... Addigra már úgy festesz, mint egy karácsonyfa. Aztán, ha úgy néz ki, hogy nem fogsz lekerülni a gépről pár napon belül, akkor egy műtét után kapsz egy tracheostomát a tubus helyett. Lecserélik az altatáshoz használt szereket. Megemelik a légzési nyomásokat és növelik az oxigén %-ot. Majd elkezdenek mobilizálni, hogy ne legyen felfekvésed. Ez az a pont ahogy évekig el lehet lenni, ha bírja a tüdőd. Ha nem, akkor ennyi volt.
(Sajnos az idős emberek egy részét(harmadát?) már nem lehet gépre tenni, mert előre láthatólag soha nem lehet leszoktatni őket a gépről.)
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Ha tüdőgyulladásod lesz, akkor kapsz antibiotikumokat a további fertőzések ellen, plusz egy kis oxigént, hogy ne fulladj annyira. Ha gyulladás ödémát okoz, akkor kapsz vízhajtókat. Ha a mellüregben felgyülemlik a folyadék, akkor azt le kell csapolni. Ha tovább romlik a helyzet, akkor elvisznek az intenzívre és lélegeztetőgépre tesznek. Először meg lehet próbálni a nem invazív lélegeztetést egy archoz rögzített maszkkal, aztán ha az nem elég, akkor levezetnek egy tubust, de ez már altatásban megy. Katéter, gyomorszonda, centrális véna, stb... Addigra már úgy festesz, mint egy karácsonyfa. Aztán, ha úgy néz ki, hogy nem fogsz lekerülni a gépről pár napon belül, akkor egy műtét után kapsz egy tracheostomát a tubus helyett. Lecserélik az altatáshoz használt szereket. Megemelik a légzési nyomásokat és növelik az oxigén %-ot. Majd elkezdenek mobilizálni, hogy ne legyen felfekvésed. Ez az a pont ahogy évekig el lehet lenni, ha bírja a tüdőd. Ha nem, akkor ennyi volt.
(Sajnos az idős emberek egy részét(harmadát?) már nem lehet gépre tenni, mert előre láthatólag soha nem lehet leszoktatni őket a gépről.)


Oké, de teszem azt a kezdeti tüneteket mutatom, még nem ver le a lábamról. Mit tudok tenni, hogy ne súlyosbodjon? (Félreértés ne essék semmi bajom, mindig csak akkor kapar a torkom ha ezt a topikot olvasgatom...)
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Aki úgy kb képben van megoszthatná velem, hogy mi a különbség a mostani járvány és mondjuk tizenx éve történt H1N1 között? Emlékeim szerint az sem volt veszélytelen de hasonló dolgokra, mint ami most van nem emlékszem.

1. A koronavírus (CIVID-19, vagy 2019-nCoV, vagy SARS-CoV-2) gyorsabban, agresszívebben terjed:
Egy szezonális influenza a járványküszöböt jelentő heti 15000 influenzaszerű tünetekkel orvoshoz fordulón belül 20-30% pozitivitási aránytól a járvány csúcsát jelentő heti 40 - 100 ezer influenzaszerű tünetekkel orvoshoz fordulón belül 50-70% pozitivitási arányig jellemzően 4-5 hét alatt jut el. Ez azt jelenti, hogy a napi terjedési ütem 6 és 12 % közti. Ezzel szemben a koronavírus azonos körülmények közt, karantén nélkül 40 - 60 %-os terjedési ütemeket is produkál, és egyéni karanténozással, valamint mérsékelten szigorú közösségi karanténozással is csak 20% körülire csökkenthető a napi terjedési ütem. A tartósan 10% alá vitelhez már komolyabb intézkedések szükségesek. A megfogásához pedig olyanok, mint Kínában.
Másként mérve, az influenza R0 értéke (egy fertőzött hány másik embert fertőz meg) karantén nélkül 1,3 - 1,6. A koronavírusé 2,0 - 2,5.

2. Sokkal több a súlyos eset:
Egy szezonális influenza járvány esetén jellemzően a fertőzöttek 1 - 2%-a szorul kórházi ellátásra. A koronavírus esetén ugyanez az érték idáig átlagosan 20% körüli volt. Ebből következik hogyha "csak ugyanannyi embert fertőzne meg időegység alatt, akkor is minimum 10-szeres terhelést róna a fekvőbeteg ellátót rendszerre. De mivel gyorsabban is terjed, így a járvány időben összetorlódik és a valós terhelés több tízszeres. Ráadásul intézkedések nélkül az átfertőződési arány is magasabb lehet a nagyobb R0 és hozzávetőleg ugyanolyan terjedési csatorna (cseppfertőzés és fertőzött felületek), valamint hasonló, vagy még jobb életképessége, gazdatesten kívüli fertőzőképes időtartama miatt. E 3 hatás együttese miatt az egészségügyi rendszert igen nagy eséllyel túlterheli a vírus, szigorú terjedés lassító intézkedések nélkül.

3. Sokkal nagyobb a halálozási ráta:
A szezonális influenza esetében a világ szintű halálozási ráta 0,1% alatti. Ezen belül a gyengébben, gyengébb egészségi állapotban lévő és egészségügyi rendszerű területeken magasabb, míg Európában, vagy Magyarországon alacsonyabb (jellemzően 0,05% körüli). Ezzel szemben a koronavírus halálozási rátája valószínűleg 4 - 5% között áll majd meg.

4. Az influenza ellen van szezonális védőoltás. A koronavírus ellen egyelőre nincs.

5. Az influenza is gyorsan változik, ezért kell minden szezonban új oltás és ezért nem immunis, aki egy szezonnal korábban is átesett a betegségen. Viszont az influenza esetében a mutációk egy-egy szezonban 500 millió - 1 milliárd ember átfertőződése során alakulnak ki. Ezzel szemben a koronavírus már néhány 10 ezer ismert eset után mutálódott egy gyorsabban terjedő, agresszívebben fertőző változattá.

6. Az influenzát már megszokta az emberiség. Némileg alkalmazkodott hozzá. Megszelídült a vírus. Legalábbis a jelenleg keringő változatai. Amikor még nem alkalmazkodtunk, akkor a H1N1 (nem a 2009-es H1N1, hanem a 1918-as H1N1) átfertőzte a világ lakosságának 1/3-át és bőven több embert ölt meg, mint az I. Világháború. Hasonló volt a helyzet azokkal a vírusokkal, amiket az európai gyarmatosítók hurcoltak be Észak-Amerikába. Az európaiak körében kevésbé voltak halálosak, de az indiánokat nagy arányban megölték. Sajnos a koronavírushoz még nem vagyunk biológiailag hozzászokva.

7. Az influenzához más tekintetben is hozzá vagyunk szokva. Komoly társadalmi és gazdasági határok nélkül vonulnak le a szezonális járványok. A koronavírus úgy tűnik, hogy sokkal nagyobb társadalmi és gazdasági hatással fog járni. Könnyen lehet, hogy az amúgy is régóta esedékes gazdasági válság, a régóta fújt és hatalmasra nőtt eszközár lufik leeresztésének katalizátorává válik. Teljesen mindegy hogy erőteljes karanténok miatt, vagy az elég szigorú karanténok hiányában, a gyors és nagyarányú betegség terjedés miatt, de rövidesen komoly mértékben esik ki a munkaerő és csökken a termelés. A folyamatos szállításra, alapanyag, alkatrész, részegység, vagy a kereskedelem esetében áru ellátásra végletekig kihelyezett, minimális készlettel dolgozó, széttelepített, egy-egy cégben csak egy-két munkafázisra specializált termelési láncok megszakadnak és az egész termelési struktúra teljesítménye nagymértékben csökken.
Könnyen kiszámolható, hogy ha egy beteg legalább bő 2 hetes betegség + 14 nap tünetmentes állapot idejére, azaz 30 napra esik ki a termelésből, de vele együtt 7-8 ember karanténba is kerül. Akikből kb. 32-nál átlag 5 nap lappangási idő után jelentkezik a betegség, míg másik 5-néla14 napos karantént kel végig várni, akkor egy beteg 1 x 30 3 x 5 + 5 x 14 = 115 napnyi munkaerő kiesést generál. Ha a munkavállalók csak 20 %-a fertőződik át akkor is 115 x 0,2 / 365 = 6,3% gazdasági teljesítmény visszaesés várható abban az évben. Ez egy erőteljesen személyi karanténozott esetre vonatkozik, de csak a személyi karantén hatásával számolva. A közösségi karanténnal nem. Karantén nélkül az átfertőződési arány meghaladhatja a spanyolnátha 33%-os világátlagát, mivel a koronavírus legalább annyira agresszívan terjed, ha nem agresszívabban, viszont ma sokkal jobbak a terjedés feltételei, mint 1918-ban. 50% átfertőződéssel, de személyi karanténozás nélkül 30 x 0,5 / 365 = 4,1% a gazdasági teljesítmény csökkenés, de ennek az ára sokkal több emberélet. A szezonális influenzánál sokkal agresszívabban terjedő koronavírus szezonális influenzára jellemző szintű átfertőződésen belül tartáshoz pedig drákói intézkedések lennének szükségesek. Ez teljes városok, régiók hónapokra történő szinte teljes gazdasági leállítását, tömegközlekdés felfüggesztést, kijárás korlátozását jelentené. Kínai recept szerint. Szintén elég komoly gazdasági hatással.
Akármelyik receptet is választja egy ország, ahol a GDP növekedési üteme a kieső gazdasági teljesítmény valószínűsíthető mértékénél nem gyorsabb, ott recessziót okozhat már önmagában a járvány közvetlen hatása is. A közvetett hatások és a beinduló negatív spirál pedig nehezen becsülhetők, de akár még komolyabbak is lehetnek, mint a közvetlen hatás.

Mindez hangsúlyozottan nem rémhírkeltés, hanem sima matek, statisztika és közgazdaságtan.

Ez az, amivel a fejlett világ politikusainak jelentős része nem hajlandó szembe nézni, mert népszerűtlen intézkedéseket eredményez. Csak akkor lépnek, ha már rákényszerülnek és nem akkor, amikor még hatásosabb lenne az adott intézkedés.

A határok nélküli Európában pedig még rosszabb a helyzet. Hiába kezelné mondjuk Magyarország megfelelően a helyzetet, ha a többi ország vezetése felelőtlen. Ilyen helyzetben csak teljes (EU-n belüli kapcsolatokat is érintő) elszigetelődéssel lehetne célt érni, ami egy ilyen kicsi, nyitott, külkapcsolatokra ráutalt gazdaság esetében, mint a miénk, gazdasági öngyilkossággal érne fel. A kínai recept Kínában azért működik (egyelőre), mert Kínába nem kívülről vitték be a járványt. Csak a belső terjedést kellett megfogni. És egy 1,4 mililárdos ország erőforrásait tudták koncentrálni kb. 70 millió ember különböző mértékű elszigetelésére, otthon tartására, ellátására, kezelésére. Ugyanezt mi itt az EU-ban csak egységes és nagyon szigorú fellépéssel tudnánk megcsinálni, amire esély sincs.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Hát úgy tűnik a koreaiak megfogják.
Napi 17 000 teszt a kapacitás, eddig 190 000 tesztet végeztek el. Az új esetek száma csökken és eléggé lokalizált.
ESldxG-WAAA44Xq


Az eloszlás. A 10 milliós Szöulban csak 120 eset van.
ESldx2QWkAAN0jQ
Én is írtam itt pár napja, hogy el fog szabadulni minden, mert ennyire lazán nem lehet venni a lezárásokat, mint ami megy most nyugaton. Ugye én tizenéves koromban már voltam karanténban. Ráadásul egy fertőző osztályon, ahol a más szobákban szintén súlyos fertőzések voltak, csak más jellegűek. Ki se dughattam az orrom még a folyosóra sem amikor már jobban voltam, nehogy elkapjak még ez mellé valami mást, mert akkor biztos tálcán tolnak el. Ha én ilyen fiatalon egyedül be tudtam tartani az előírásokat, akkor bárki más is képes rá. Én azt mondom, aki nem akarja, azt le kell csukni. Ezek statáriális kérdések. Csak a sok kényelmes nyafogó meg önfejű akaratos hülyével nem lehet mit kezdeni, Ha egyszer elindul a az exponenciális növekedés, és nincsenek statáriális lépések, szigorúság, akkor senki nem fogja tudni megállítani, ez biztos.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Szuper! Legyen hozzá erejük, kitartásuk, szerencséjük!

Szurkolok nekik. Őszintén.
De a 272 eset még mindig 3,9%-os napi növekedés. Az új esetek napi száma még mindig többszöröse a gyógyultak napi növekedésének. Még nem fogták meg. Csak volt egy jobb napjuk.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
26 003
87 705
113
Van több ilyen ismerősöm, akik szintén hosszú évtizedeket nyomtak le az iparban, aztán pár évvel ezelőtt leléptek, éppen mikor már felfele ívelne a pálya. Ma érezhetően jobb a fizu. Szinte korlátlanul lehet extra munkát vállalni, és meglepő, de ki is fizetik. Egy sima sztk-s állás ma talán még nem versenyképes a kereskedelemmel, de ha valaki komolyabb helyre is hajlandó elmenni, akkor többet is össze tud szedni.

Változtak a bérek. Minden függ a családtól, az adó és egyéb kedvezményektől, attól, hogy mennyit vállalsz. Faiskolával az utcáról valóban nincs megfizetve a dolgozó, de látom mik vannak. Sokan inkább elmennek magánba, viszonylag kevesebb maniért, mint ügyeljenek, túlórázzanak ugyanannyiért. Hogy a Pennys pénztáros mennyit keres, nem tudom, de nincsenek alulfizetve mára az egészségügyi dolgozók sem.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
26 003
87 705
113
Én is írtam itt pár napja, hogy el fog szabadulni minden, mert ennyire lazán nem lehet venni a lezárásokat, mint ami megy most nyugaton. Ugye én tizenéves koromban már voltam karanténban. Ráadásul egy fertőző osztályon, ahol a más szobákban szintén súlyos fertőzések voltak, csak más jellegűek. Ki se dughattam az orrom még a folyosóra sem amikor már jobban voltam, nehogy elkapjak még ez mellé valami mást, mert akkor biztos tálcán tolnak el. Ha én ilyen fiatalon egyedül be tudtam tartani az előírásokat, akkor bárki más is képes rá. Én azt mondom, aki nem akarja, azt le kell csukni. Ezek statáriális kérdések. Csak a sok kényelmes nyafogó meg önfejű akaratos hülyével nem lehet mit kezdeni, Ha egyszer elindul a az exponenciális növekedés, és nincsenek statáriális lépések, szigorúság, akkor senki nem fogja tudni megállítani, ez biztos.

Túl nagy a jólét, és néha elmegy az emberek esze. A háborúban ha bombáztak, mentél az óvóhelyre. Ha nem, meghaltál. 75 év háborúmentesség, két generáció, vagy több, szépen kinyírta a túléléshez való ösztönöket. Nincs ezzel gond, de mindenki nézi a tévében az ilyen-olyan zombis filmeket, sorozatokat, de amikor ő kerül "hasonló" helyzetbe, előjön belőle a liberális, hogy neki vannak jogai. No igen, de kötelezettségei is. És akkor amikor se a túlélési ösztön, se a törvények nem számítanak, na akkor olyanok történnek, mint amiről a cikk ír.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Oké, de teszem azt a kezdeti tüneteket mutatom, még nem ver le a lábamról. Mit tudok tenni, hogy ne súlyosbodjon? (Félreértés ne essék semmi bajom, mindig csak akkor kapar a torkom ha ezt a topikot olvasgatom...)
Lényeg, hogy ne gyengítsd az immunrendszered. Pl. ne igyál alkoholt. Ha lázas vagy és izzadsz, akkor kerüld a hideg helyeket. Nem hiányzik az a tüdőgyuszi. Ha köhögsz, akkor a teák között lehet válogatni. Fejfájásra és lázra jó a Paracetamol vagy a Metamizol (Algopiryn). 500 mg C-vitamin és a multivitamin (pl. Centrum multivitamin) sem ártanak. Ha az emésztőrendszert és érintik a panaszok, akkor a nehezebb, zsírosabb vagy csípős, fűszeres ételeket is kerülni kell. Ilyesmik.
Ha van időd, akkor pedig végig kell gondolni, hogy mi van akkor, ha mégis kórházba kell menned. Készíteni kell egy listát, például:
Személyi, taj-kártya, táska, zoknik, gatyák, törölközők, pizsamák, pólók, melegítők, papucs, gumikacsa, stb... Tisztálkodási szerek, tusfürdő, fogkrém, fogkefe, 100-as papírzsepi, wc-papír, bőrápoló krémek, stb... Kéz és lábápoláshoz kisolló, csipesz, stb... Pohár, evőeszközök, telefon, laptop, töltők. stb.. Pénz és kártya legyen nálad. Ezeket le kell adni a főnővérnek, de egy kisebb része legyen nálad. Pár ezres meg az aprók, hogy ki tudd fosztani a csoki- és kávéautomatákat. :)
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
26 003
87 705
113
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Lényeg, hogy ne gyengítsd az immunrendszered.
Na ez a kérdésem lényege, hogy jó-e az erős immunrendszer? C és D-vitamin pótlás, stb. biztosan jó ötlet? Ezek a betegség elkapásának az esélyeit csökkentik, vagy a felépülést segítik? Azt olvastam több helyen, hogy a szervezet a saját immunreakciója áldozata lesz, ugye felemészti a tüdőt. Azt hiszem allergiára adnak olyan gyógyszereket, amik az immunrendszert gyengítik. Ezekkel mi a helyzet?
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Oké, de teszem azt a kezdeti tüneteket mutatom, még nem ver le a lábamról. Mit tudok tenni, hogy ne súlyosbodjon? (Félreértés ne essék semmi bajom, mindig csak akkor kapar a torkom ha ezt a topikot olvasgatom...)
Én most edzésképpen kaptam valahonnan egy influenzát. :rolleyes::D:D Persze lázam az nincs, szokás szerint, de kiszárad a szám, fáj az egész állkapcsom, más tünete ami szokott lenni még nem jelentkezett erőteljesebben (izom és ízületi fájdalmak, levertség, stb.) Én most is igyekszem természetes vitaminos étrenddel segíteni a szervezetem. Citrom teában, savanyú káposzta, most kaptam 200 Ft-ért 1 kg leselejtezett paradicsomot, abból lesz 6 adad fűszeres saláta (bors, fokhagyma.), ami ugyan elég erős, de nagyon finom. Magában szoktam belapátolni, saját fejlesztésű. Eteti magát... :D:D Lesz majd még holnap vagy holnapután hagymás fokhagymás kőrözött, jó sok pirosparikával (nem nyers, őrölt), amúgy amikor nincs semmi bajom, akkor is úgy eszem, én így szeretem alapból. Ha kellene a paradicsomsaláta recept, odaadom szívesen. Ja, és lesz többször jó fűszeres forralt bor, de csak 3,5 deci vörösbor van benne, és 2,5 dl víz, viszont fűszer az van benne bőven. :D:D Az is saját tunning, de azt is odaadom ha kell. (szóval ettől nem rúg be az ember). Hirtelen most ennyi jut eszembe.Ezek nem drága dolgok, 1500 forintért viszont nem vettem volna paradicsomot ! Ja, és tankolj be naranccsal és citrommal is !!! A héjától megpucolni, és fagyasztóban hónapokig eláll, tehát már megpucolva veszed elő, és NEM MIKRÓZOD, MEGVÁROD HANEM MEGVÁROD MÍG FELENGED !!!!!!!! EZ FONTOS !!!!!
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Én most edzésképpen kaptam valahonnan egy influenzát. :rolleyes::D:D Persze lázam az nincs, szokás szerint, de kiszárad a szám, fáj az egész állkapcsom, más tünete ami szokott lenni még nem jelentkezett erőteljesebben (izom és ízületi fájdalmak, levertség, stb.) Én most is igyekszem természetes vitaminos étrenddel segíteni a szervezetem. Citrom teában, savanyú káposzta, most kaptam 200 Ft-ért 1 kg leselejtezett paradicsomot, abból lesz 6 adad fűszeres saláta (bors, fokhagyma.), ami ugyan elég erős, de nagyon finom. Magában szoktam belapátolni, saját fejlesztésű. Eteti magát... :D:D Lesz majd még holnap vagy holnapután hagymás fokhagymás kőrözött, jó sok pirosparikával (nem nyers, őrölt), amúgy amikor nincs semmi bajom, akkor is úgy eszem, én így szeretem alapból. Ha kellene a paradicsomsaláta recept, odaadom szívesen. Ja, és lesz többször jó fűszeres forralt bor, de csak 3,5 deci vörösbor van benne, és 2,5 dl víz, viszont fűszer az van benne bőven. :D:D Az is saját tunning, de azt is odaadom ha kell. (szóval ettől nem rúg be az ember). Hirtelen most ennyi jut eszembe.Ezek nem drága dolgok, 1500 forintért viszont nem vettem volna paradicsomot ! Ja, és tankolj be naranccsal és citrommal is !!! A héjától megpucolni, és fagyasztóban hónapokig eláll, tehát már megpucolva veszed elő, és NEM MIKRÓZOD, MEGVÁROD HANEM MEGVÁROD MÍG FELENGED !!!!!!!! EZ FONTOS !!!!!
A bogyókat ne nagyon erőltesd, csak ha nincs más. A természetes többet és sokkal !!
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Na ez a kérdésem lényege, hogy jó-e az erős immunrendszer? C és D-vitamin pótlás, stb. biztosan jó ötlet? Ezek a betegség elkapásának az esélyeit csökkentik, vagy a felépülést segítik? Azt olvastam több helyen, hogy a szervezet a saját immunreakciója áldozata lesz, ugye felemészti a tüdőt. Azt hiszem allergiára adnak olyan gyógyszereket, amik az immunrendszert gyengítik. Ezekkel mi a helyzet?
Ja, nem szabad túlzásba esni sem, és forraltbor is csak addig mehet, ameddig jól vagy, de nem minden nap. A fűszerek függ az egyéni érzékenységtől is, de ha valaki lebetegszik, ahogy Zeal is írta, vissza kell venni !!! De pld citrom, narancs, savanyú káposzta maradhat, és szedhetsz bérescseppet is.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Na ez a kérdésem lényege, hogy jó-e az erős immunrendszer? C és D-vitamin pótlás, stb. biztosan jó ötlet? Ezek a betegség elkapásának az esélyeit csökkentik, vagy a felépülést segítik? Azt olvastam több helyen, hogy a szervezet a saját immunreakciója áldozata lesz, ugye felemészti a tüdőt. Azt hiszem allergiára adnak olyan gyógyszereket, amik az immunrendszert gyengítik. Ezekkel mi a helyzet?
Ha szteroidokkal elnyomnák az immunrendszert, akkor a vírusok és baktériumok szabadon szaporodnának és pusztítanák a szöveteket. A túlzott immunreakció magas lázat jelent, amit lázcsillapító gyógyszerekkel és vizes hűtéssel meg lehet állítani. A vizenyőt, azaz az ödémát pedig le lehet csapolni, szívni. Vagy a vízhajtókkal el lehet tüntetni, illetve a testmozgás is naqyon sokat segít. Ha valami gennykeltő baktériumba szaladnak bele, akkor ki kell tisztítani a sebeket. Az alsóbb légutakat is folyamatosan tisztán kell tartani, stb...
Szvsz. mehetnek a vitaminok, csak nem szabad velük túlzásba sem esni.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Na ez a kérdésem lényege, hogy jó-e az erős immunrendszer? C és D-vitamin pótlás, stb. biztosan jó ötlet? Ezek a betegség elkapásának az esélyeit csökkentik, vagy a felépülést segítik? Azt olvastam több helyen, hogy a szervezet a saját immunreakciója áldozata lesz, ugye felemészti a tüdőt. Azt hiszem allergiára adnak olyan gyógyszereket, amik az immunrendszert gyengítik. Ezekkel mi a helyzet?

Az hogy elkapod-e nem az immunrendszereden múlik, hanem hogy találkozol-e fertőzött emberrel, vagy felülettel megfelelő védelem nélkül. Csak alkalom kérdése.

Az erősebb immunrendszer erősebb immunválaszt, tehát erősebb tüneteket jelent. Viszont gyorsabban és nagyobb eséllyel gyógyulsz meg szövődmények nélkül, kevésbé lesz súlyos a lefolyás. Ez az immunválasz öl meg technikailag igaz az esetek egy nem kis részében, sok fertőzésre. Azonban csak technikailag. Ha nem lenne megfelelő immunválasz, akkor pedig a vírus enné meg a megfelelő szervet, ez esetben a tüdődet. A túlzott immunválaszt lehet kezelni (például a lázat lehet csillapítani, a gyulladást gátolni). De ha a vírus nyer az immunrendszerrel szemben azzal sokkal kevésbé lehet mit kezdeni. Vannak ugyan vírusellenes szerek, de azok is csak segítenek az immunrendszernek. Nem véletlen, hogy a legyengült immunrendszerrel, szervezettel rendelkezők közt messze magasabb a halálozás. Ha háborút akarsz nyerni, akkor inkább legyen egy erős hadsereged és kezeld annak túlkapásait. Inkább legyen az a problémád, hogy a tábornokok a fejedre nőnek, sem mint hogy ne tud megvédeni magad az ellenséggel szemben.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Na ez a kérdésem lényege, hogy jó-e az erős immunrendszer? C és D-vitamin pótlás, stb. biztosan jó ötlet? Ezek a betegség elkapásának az esélyeit csökkentik, vagy a felépülést segítik? Azt olvastam több helyen, hogy a szervezet a saját immunreakciója áldozata lesz, ugye felemészti a tüdőt. Azt hiszem allergiára adnak olyan gyógyszereket, amik az immunrendszert gyengítik. Ezekkel mi a helyzet?
Ja, citromot, narancsot citrusféléket megpucolva szedd félbe vagy negyedeljed, és előbb egy tálcán várd meg míg megfagynak, és utána már egyberakhatod egy nagy zacskóba vagy dobozba. Én legutoljára januárba tettem be a karácsonyi maradék narancsot, meg a múltkor kaptam azt is leselejtezettet ami kezdett megpurcanni, de már mind elfogyott sajnos februárba. Citromom az van, azt fogok most lefagyasztani a megpucolt szín húsát lével. Nálam 60-80g megy egy 1,5 liter adag teába, ilyen adagokban is fagyasztom le, aztán mehetnek egy kupacba. Naponta legfeljebb egyet fogok elővenni, de amíg van más is, lehet hogy egyet sem. Ha lehet próbálj változatos dolgokat enni ilyen gyümölcsökből, és nem szabad túlzásba esni ezekkel sem. Se sokat se keveset...:)
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Ja, nem szabad túlzásba esni sem, és forraltbor is csak addig mehet, ameddig jól vagy, de nem minden nap. A fűszerek függ az egyéni érzékenységtől is, de ha valaki lebetegszik, ahogy Zeal is írta, vissza kell venni !!! De pld citrom, narancs, savanyú káposzta maradhat, és szedhetsz bérescseppet is.
Ja, és még almát, az kimaradt !!! De azt csak hűteni tudod. Mindig mosd meg alaposan. Én van hogy leturmixolom őket, mert csak az édeskést szeretem, úgy nem lesz savanyú, meg édes, mindenki egyforma lesz utána... :) Ma például az lesz, általában 2-3-4 alma, hetente kétszer talán, mikor mennyire kívánom meg. Most úgy is kell, mert pár kezd közüle rohadni, azokat sürgősen meg kell pucolni és megenni, úgy hogy ma az van a soron.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Na most néztem rá gyorsan, az alma (csak egy példa) - Piros alma - a Lidl-ben - "SZUPER ÁR! 289. Ft. /kg. Elérhetőség. 03.09. - 03.11. Fajta: Idared; Legkisebb átmérő: minimum 70 mm* Ebből ha elfér 5-10 kg, akkor kell venni, hogy ne akkor kelljen boltba menni, amikor kitör a cirkusz. Meg a többit is (citrom savanyúkáposzta stb.) érdemes így bespájzolni ha lehet. előre.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti