Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 461
113
https://magyarnemzet.hu/kulfold/meg...gisztralt-fertozottek-szama-a-foldon-8017901/
"...A legtöbb regisztrált fertőzött a több mint 328 millió lakosú Egyesült Államokban van: 701 610. A halálos áldozatok száma 37 055, a gyógyultaké 59 492. Eddig 3 574 392 tesztet végeztek el, ebből 573 223-at a járvány által leginkább sújtott New Yorkban. Az államban emelkedik a koronavírusos halálesetek száma..."

https://index.hu/kulfold/2020/04/18/usa_stanford_egyetem_koroanvirus_kutatas/
"Kaliforniában a hivatalosan regisztráltnál jóval többen lehetnek fertőzöttek, állapította meg a Stanford Egyetem kutatócsoportjának pénteken nyilvánosságra hozott tanulmánya, amelyet az MTI idéz. A Jay Bhattacharya és Eran Bendavid által vezetett kutatócsoport április első hetében készítette a tanulmány alapjául szolgáló vizsgálatait Santa Clara megyében 3300 önkéntes részvételével, akik úgy tudták, egészségesek.
A SZEROLÓGIAI VIZSGÁLATOK ELVÉGZÉSÉT KÖVETŐEN KIDERÜLT, HOGY AZ EGÉSZSÉGES EMBEREK 2,5-4,2 SZÁZALÉKÁNAK VÉRÉBEN TALÁLTAK ANTITESTEKET, AMI AZT JELENTI, HOGY ÁTESTEK A KORONAVÍRUS-FERTŐZÉSEN ANÉLKÜL, HOGY TUDTAK VOLNA RÓLA.
A kutatók ebből - modellezés után - arra a megállapításra jutottak, hogy egész Kaliforniában hasonló lehet a helyzet.
Az adataink alapján április elseje előtt 48-85 ezer ember fertőződhetett meg Santa Clara megyében. Ezzel szemben a hivatalosan regisztrált fertőzöttek száma a megyében április elsején csak 956 volt, 50-85-ször kevesebb, mint amit az adataink mutattak– írják a tanulmányban. A kutatók becslései szerint a kaliforniaiak körében is a regisztráltnál 50-85-ször nagyobb lehet a tüneteket nem mutató fertőzöttek aránya.
A tanulmány még nem esett át szakértői bírálaton, Scott Gottlieb, az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyelet (FDA) korábbi igazgatója azonban a Twitteren reagálva úgy vélekedett: az eredmény valószínűleg jellemzi az országos helyzetet is..."




Nagyon durva lehet majd a helyzet. (nem mintha most nem az lenne) Csak a hivatalos adatok szerint Péntekről csütörtökre közel 3800 -al nőtt a halottak száma az USA-ban, Így most 37 ezer fölött van a halottak száma. (Szombaton 37 055 , előző nap 33 284 ) És ez csak a hivatalos. Ez alapján ha csak valami csoda- hirtelen tömegesen beadott nagyon hatékony gyógyszer...- nem történik, úgy számolom a hónap végére 80 ezer halott fölött lehetnek majd, ez alapján pedig május közepére akár 150 ezer halott is lehet. Vagy rosszabb számok is lehetnek. Főleg ha nem tudják megfogni a területi terjedést, és még kiderülnek további (korábbi..) halálesetek..
Ha most nagyon megfognák a fertőzések számának növekedését, akkor mondjuk május közepétől csökkenhetnének lényegesen a számok.
A hírek alapján senki nem gondolja azt hogy a legjobb esetben is ősznél korábban kijöhet valaki egy használható védőoltással. Addig a jelenleg rendelkezésre álló gyógyszerek gyógyszerek kombinációi segíthetnek. (meg az izoláció) Ezek viszont meg ugye akár tízmilliós adagban kell hogy legyenek. Amit meg ugye idő beszerezni/legyártani, szétosztani...

Trumpék meg arról beszélnek, hamarosan megnyitják a gazdaságot.
Ennek az egyik oka lehet az, hogy a lakosságnak kell az élelem (meg a pénz amúgy mindenre, de legalábbis a megélhetésre), kell a biztonság tudata- és már mások is elkezdtek példálózni a Katrina hurrikán utáni társadalmi, hatósági... összeomlással.
Jelenleg még nincs tömegpánik amúgy amerikai módra.

Valamit nagyon gyorsan lépniük kellene, hogy a számok ne úgy nőjenek... Erre csak annyit tudnak tenni, hogy Kína tehet mindenről.
Amúgy meg ugye az oroszok dezinformálják a nyugatot, a hamis híreikkel..(EU kommunikáció)
 
  • Tetszik
Reactions: b4l4g3

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
25 162
83 800
113
Olyan érzésem van, hogy te a vírusnak drukkolsz mint a hazai demokratikus ellenség...
Nem hiszem, hogy bárki is a vírusnak drukkolna. Még ők sem, csak ugye annyira nehéz politikai népszerűséget növelni, mert évek óta ugyanazt a kicsiny kis halmazt osztják részekre, mint tíz éve, csak évente mások a szereplők, hogy kénytelenek beleállni a történetbe. Persze, lehetne értelmesen is beleállni - mint Salvini járvány idején -, ahogy a migrációba is lehetett volna, de a média, és a média fenntartói által működtetett alakulatok ehhez az értelmes döntéshez sajnos kevesek.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 667
46 819
113
Figyelj, nincs független forrás! Amikor a hét elején a CNN-es sztárriporter egy Michelle Wildosat mélytorkozott Szíjjártónak a magyar parlament működése kapcsán, akkor a mainstream mennyire hiteles?
( ugye azt állította a magyar kormány felszámolta a demokráciát, a parlamentet, Szíjjártó meg szólt neki, hogy ő a múlt héten ötször felszólalt a parlamentben és a héten is fog. A reakció? Bocsi, ez a CNN-nek ez új, a Soros-fiókák nem ezt irták...)

Ezért olvass el több oldalt, majd vond le magad a tanulságot.
OFF
A "mainstream" is beszámolt erről:
Szijjártó: A CNN álhírt terjeszt Magyarországról, a magyar megoldásnál nincs is demokratikusabb
Szijjártó Péter nagyot vitatkozott a fake news-ozásról Christiane Amanpourral

És teljes riportot illesztettek a cikkbe! Az index cikkében az MTI-re hivatkozik. Tulajdonképpen mindkét cikk csak az interjú leirata, nincs szerkesztői vélemény hozzáfűzve. Ráadásul a Magyar Külügyminiszter nagyon pozitívan jött ki ebből azt interjúból.
Ehhez képest az Origo meg a V4NA-ra meg az Alapjogokért Központra hivatkozik...:p:D
Ezért olvass el több oldalt, majd vond le magad a tanulságot.
Ezt még egyszer beraktam tőled, de ez egy nagyon fontos megállapítás. Ne ragadjunk le az Origónál. SEM!
ON
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 140
113
Ezzel incs megoldva a dolog, mert mi van, ha mondjuk a 10. napon betegszik meg, de ugy, hogy nincsenek tunetei? A 14 nap utan a beebgedes elott mindenkepp kellene teszt. Szerintem.
Elvileg a 2 hetes karanténban nem tud megfertőződni. Ha mégis, akkor azon a teszt sem biztos hogy segítene, mert például aki az utolsó napokban fertőződik meg, azt még nem mutatja ki a vizsgálat. Komolyan kell venni az izolációt és akkor nem lesz baj.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 667
46 819
113
Még ők sem, csak ugye annyira nehéz politikai népszerűséget növelni, mert évek óta ugyanazt a kicsiny kis halmazt osztják részekre, mint tíz éve, csak évente mások a szereplők, hogy kénytelenek beleállni a történetbe. Persze, lehetne értelmesen is beleállni - mint Salvini járvány idején -, ahogy a migrációba is lehetett volna, de a média, és a média fenntartói által működtetett alakulatok ehhez az értelmes döntéshez sajnos kevesek.
Propaganda
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 297
27 231
113
Érdekes, hogy amerikában kezd felfutni egész magas szinteken a laborból szökött vírus verziója.
Kíváncsian várom, mi jön ki ebből?
krumplibogar16.jpg
 

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 461
113
https://www.origo.hu/nagyvilag/2020...illiard-dollaros-tamogatast-jelentett-be.html
"...Az amerikai elnök azt is bejelentette, hogy ezenkívül a kormányzat 3 milliárd dollár értékben vásárol fel a gazdáktól, és az árut a rászorulókat segítő élelmiszerbankokba szállítják...
..."Nagyon is felkészültek vagyunk a járványra" - szögezte le Donald Trump. Megemlítette, hogy a szövetségi kormányzat 2900 plusz kórházi ágyat bocsátott New York rendelkezésére, és a haditengerészet kórházhajója is Manhattannél horgonyoz. De nem is volt mindre szükség, mondta, hozzátéve, hogy a kormányzó kérésére inkább óvatosságból túlbecsülték az igényt. "Fantasztikus munkát végeztünk" - fogalmazott.
Újságírói kérdésekre válaszolva kifejtette, hogy egyes államok kormányzói "túlságosan is szigorúak" voltak a kijárási korlátozások elrendelésekor. Egyben védelmébe vette az e szigor ellen tüntetőket, akiket egyébként péntek délutáni Twitter-bejegyzéseiben bátorított is..."

https://index.hu/kulfold/2020/04/18...a_koronavirus_miatt_amerikai_idosotthonokban/
"A Nem York Times cikke szerint több mint 4100 amerikai idősotthonban és hosszútávú ellátást biztosító intézményben jelent meg az új koronavírus, és legalább hétezer bennlakó halt meg a fertőzés miatt..."
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 922
13 145
113
Erre a számításra érdemi kritikát írna vki? (Politikamentesen, ha szabad kérni. A cikk elfogult, leszarom, a számok a fontosak.)

https://24.hu/belfold/2020/04/17/koronavirus-lantos-gabriella-lelegeztetogep-korhazi-agy/

Lustábbaknak: az állítás kb. annyi a cikkben, hogy fölöslegesen sok 7500-8000 lélegeztetőgéppel és 36000 felszabadított ággyal számolni, mert ennyi még akkor sem kell majd, ha olasz armageddon jönne.

Nézzük számokkal:

Mai info, hogy 1431 aktív eset mellett 829 embert ápoltak kórházban és 60-an voltak lélegeztető gépen. Ez jobb arány, mint a tegnapi és tegnapelőtti, azaz ebből kiindulni optimizmus. Tehát 1,73 aktív esetre jut egy kórházi ápolt és 24 aktív esetre egy lélegeztetett.

Ahhoz hogy legyen 8000 adott pillanatban használható lélegeztető, minimum 9-10 ezer db-ra van szükség 80-90%-os rendelkezésre állás mellett. A 80-90% rendelkezésre állás erőteljes és folyamatos terhelés esetén és időnkénti (két beteg közti) tisztítást, karbantartást is figyelembe véve egy optimista becslés. Tehát tegyük fel, hogy nem 8 ezer lélegeztetőnk lesz, hanem 8 ezer használható. Persze nem most, hanem a legjobb esetben majd úgy 1,5-2 hónap múlva. Ebből tegyük fel, 500-1000 db-ot a nem koronavírusos lélegeztetésre szorulókra kell felhasználni. Tehát marad 7 - 7,5 ezer koronavírusosokra igénybe vehető. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi arányok változatlansága mellet 167 - 179 ezer aktív esetnél már nulla szabad lélegeztetési kapacitás lesz még a feltételezett esetben is. De persze ez csak akkor igaz, ha a betegek és a lélegeztetők (lélegeztetővel ellátott ágyak) területi eloszlása tökéletesen azonos, ami nyilván nem fog előfordulni. 3 eset lehetséges. Vagy a súlyos állapotú betegeket szállítják, ami az állapotuk miatt nehezen kivitelezhető. Vagy a lélegeztető gépeket szállítják és kötik be, ahol szükséges, ami szintén nehezen megoldható és azt igényelné, hogy sokkal több ágynál legyen meg az előkészítés, mint ahány gép van. Vagy pedig a betegek és a gépek eloszlásának különbsége miatt akár 30-50%-kal kevesebb aktív eset mellett is előállhat helyileg a túlterhelés és a halálozás további megugrása. Erre láttunk több példát Vuhanban, New Yorkban, Lombardiában, spanyoloknál, stb... Jobb, ha nem érjük el azokat az állapotokat!

A kórházi ápoltak aránya alapján a 60%-os ágyfelszabadításhoz tartozó, több, mint 39 ezer ágy mellett akár már 68 ezer aktív esetnél előfordulhat a túlterhelés. Ugyanakkor tudjuk, hogy a jelenlegi kórházi ápoltakból nem mindegyik az állapota miatt került be, mivel a komolyabb terjedéssel érintett idősotthonokból az összes pozitív esetet kórházba vitték. Intézményből bekerültek közül 268 fő van kórházban. Közülük van sok súlyos eset is, de optimistán vonjuk le az összes intézményből bekerültet a kórházi ápoltak számából. Így marad 561 fő állapota miatt kórházban ápolt, ami 2,56 aktív esetet jelent egy állapota miatt kórházban ápoltra. Így már mintegy 100 ezer aktív esetig ki lehet tolni a túlterhelés határát. Ehhez jönnek még a szükségkórházak. De 120-130 ezer aktív esetnél több már jó eséllyel mindenképpen túlterhelést okozna a jelenlegi arányok mellett. Még ha a máshol (szükségből) 30%-ra leszorított kórházi ápolási arányt alapul véve mi is leszorítanánk a kórházban ápoltak arányát (kicsit súlyosabb állapotban is otthon maradna a beteg), akkor is 130 ezer aktív esetnél, szükségkórházi ágyakkal talán 160-170 ezer aktív fertőzöttnél terhelődik túl a rendszer. A 30 % már elég kellemetlen, mert a 107 ezer aktív esettel terhelt Olaszországban most 27 ezer embert ápolnak kórházban (25%), de az olaszoknál már bekövetkezett a túlterhelés és láttuk a következményeit.
Ha még inkább leszorítjuk a kórházi ápoltak arányát, 15%-ra azaz 6,7 aktív esetre egy kórházi ápolttal az előbbi adatok duplájánál következik be a túlterhelés. A 15%-os kórházi ápolási arány már azt jelenti, hogy nem kevesen bizony otthon fognak meghalni. (Jó kis svéd modell, hogy 80 év felett fel dm veszik a kórházba, mert úgysincs kapacitás. Haljon meg otthon! Hiszen csak a kórházba kerülőket tesztelik, tehát így nem csak a fertőzöttségi, hanem a halálozási statisztikából is kimarad. Majd elkönyvelik szívmegállásnak.).
Persze továbbra is tökéletesen azonos fertőzött és ágyszám területi eloszlás mellet értendők ezek az adatok, ami a gyakorlatban nem lehetséges. Vagy pedig a fertőzöttek tömeges szállítása mellett, ami pedig a járvány terjesztésének veszélyével jár.

Innentől kezdve lehet elővenni a matematikai terjedési modelleket. Ha nem tettünk volna semmit a terjedés ellen, akkor Magyarországon 2,5-3 millió aktív esetnél lenne a terjedési csúcs. A megtett intézkedések hatására ezt úgy tűnik, hogy kb. 1 millió fő körülre leszorítottuk, de persze ehhez jó pár hónapig fenn kell tartani a jelenlegi állapotot. Egy friss osztrák mérés szerint a hivatalosan kimutatotthoz képest 2-5-szörös lehet a valódi fertőzöttségi arány és a matematikai modellek a valódi fertőzöttséggel számolnak. Tehát 330 - 900 ezer valódi és ebből 167 - 179 ezer hivatalos aktív esetnél már a 8 ezer használható lélegeztető is kevés, tökéletes területi eloszlás mellett is. Pont ezért van megrendelve 15 ezer lélegeztető gép, mert a legrosszabbra készülünk. És nem csak mi készülünk így. Az amcsik százezres tételben rendelik a lélegeztetőket. De a hozzánk képest néhányszor nagyobb népességű nyugat-európai országok (németek, franciák, angolok) is tízezres, vagy több tízezres rendeléseket adnak le. Nem összesen, hanem gyártónként.
Ha pedig a kórházi ágyak számát nézve az olasz, spanyol, francia, belga, vuhani állapotokat el akarjuk kerülni, akkor a hivatalos és a valós estszám közti 2-5-szörös szorzóval 320 - 850 ezer köztire kell leszorítani a valódi aktív fertőzöttek számát (és már akkor is szükségkórházakat is bevetünk, csak még nem utasítják vissza kapacitás hiány miatt az indokolt kórházi ápolást).

A fentiek alapján meg lehet ítélni, hogy elég-e a felszabadítandó ágyszám és megcélzott működő lélegeztető szám. Valószínűleg még kevés is. Persze ez a járvány csúcsára vonatkozik, azaz várhatóan június-júliusra.

Aki abból kiindulva, hogy most még alacsony a fertőzöttek száma és most még a felszabadított kórházi ágyak nincsenek kihasználva, azt hiszi, hogy ez így is marad, az iszonyúan el van tévedve. Még ha végrehajtanánk azt a csodás, hogy egy influenza terjedési szintjére leszorítjuk a koronavírus terjedését, akkor is tessék megnézni mondjuk a 2016-os influenza járvány adatait, amikor a járvány csúcsán az egy hét alatt influenzaszerű tünetekkel orvoshoz fordulók száma 101 ezer fő volt. Márpedig egy kórházi ápolásra, illetve lélegeztetésre szoruló koronavírusos nem egy hét alatt gyógyul fel (vagy hal meg), hanem minimum 2-3 hétig foglalja a kapacitást. Az otthon gyógyulók gyógyulttá nyilvánításához is 14 napos tünetmentesség kell. Ehhez jön maga a betegség. Jellemzően a diagnózistól 3 hét, vagy több a gyógyultság (vagy rossz esetben a halál). Addig aktív esetnek minősül. Tehát az aktív esetszám még egy influenza szintre leszorított járványnál is simán meglesz 250-300 ezer a járvány csúcsán.

Vannak akik a nyájimmunitás elérésében hisznek. Gondolják már végig, hogy a nyájimmunitáshoz szükséges 60-80%-os átfertőzöttség, azaz 6-8 millió magyar fertőzött eléréséhez egy harang görbe csúcsán mekkora aktív esetszám szükséges. Ez az a bizonyos 2,5-3 millió, ami akkor lenne, ha nem tennénk semmit a terjedés ellen. Ilyen aktív esetszám mellett még 39 ezer kórházi ágy és 8 ezer használható lélegeztető gép is nevetségesen kevés. Még ezt az ágy és lélegeztető számot is többszörösen haladná meg az igény. Bár ha elérnénk ezt az állapotot, akkor szerintem senkinek nem lenne kedve nevetni.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 922
13 145
113
Nézzük számokkal:

Mai info, hogy 1431 aktív eset mellett 829 embert ápoltak kórházban és 60-an voltak lélegeztető gépen. Ez jobb arány, mint a tegnapi és tegnapelőtti, azaz ebből kiindulni optimizmus. Tehát 1,73 aktív esetre jut egy kórházi ápolt és 24 aktív esetre egy lélegeztetett.

Ahhoz hogy legyen 8000 adott pillanatban használható lélegeztető, minimum 9-10 ezer db-ra van szükség 80-90%-os rendelkezésre állás mellett. A 80-90% rendelkezésre állás erőteljes és folyamatos terhelés esetén és időnkénti (két beteg közti) tisztítást, karbantartást is figyelembe véve egy optimista becslés. Tehát tegyük fel, hogy nem 8 ezer lélegeztetőnk lesz, hanem 8 ezer használható. Persze nem most, hanem a legjobb esetben majd úgy 1,5-2 hónap múlva. Ebből tegyük fel, 500-1000 db-ot a nem koronavírusos lélegeztetésre szorulókra kell felhasználni. Tehát marad 7 - 7,5 ezer koronavírusosokra igénybe vehető. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi arányok változatlansága mellet 167 - 179 ezer aktív esetnél már nulla szabad lélegeztetési kapacitás lesz még a feltételezett esetben is. De persze ez csak akkor igaz, ha a betegek és a lélegeztetők (lélegeztetővel ellátott ágyak) területi eloszlása tökéletesen azonos, ami nyilván nem fog előfordulni. 3 eset lehetséges. Vagy a súlyos állapotú betegeket szállítják, ami az állapotuk miatt nehezen kivitelezhető. Vagy a lélegeztető gépeket szállítják és kötik be, ahol szükséges, ami szintén nehezen megoldható és azt igényelné, hogy sokkal több ágynál legyen meg az előkészítés, mint ahány gép van. Vagy pedig a betegek és a gépek eloszlásának különbsége miatt akár 30-50%-kal kevesebb aktív eset mellett is előállhat helyileg a túlterhelés és a halálozás további megugrása. Erre láttunk több példát Vuhanban, New Yorkban, Lombardiában, spanyoloknál, stb... Jobb, ha nem érjük el azokat az állapotokat!

A kórházi ápoltak aránya alapján a 60%-os ágyfelszabadításhoz tartozó, több, mint 39 ezer ágy mellett akár már 68 ezer aktív esetnél előfordulhat a túlterhelés. Ugyanakkor tudjuk, hogy a jelenlegi kórházi ápoltakból nem mindegyik az állapota miatt került be, mivel a komolyabb terjedéssel érintett idősotthonokból az összes pozitív esetet kórházba vitték. Intézményből bekerültek közül 268 fő van kórházban. Közülük van sok súlyos eset is, de optimistán vonjuk le az összes intézményből bekerültet a kórházi ápoltak számából. Így marad 561 fő állapota miatt kórházban ápolt, ami 2,56 aktív esetet jelent egy állapota miatt kórházban ápoltra. Így már mintegy 100 ezer aktív esetig ki lehet tolni a túlterhelés határát. Ehhez jönnek még a szükségkórházak. De 120-130 ezer aktív esetnél több már jó eséllyel mindenképpen túlterhelést okozna a jelenlegi arányok mellett. Még ha a máshol (szükségből) 30%-ra leszorított kórházi ápolási arányt alapul véve mi is leszorítanánk a kórházban ápoltak arányát (kicsit súlyosabb állapotban is otthon maradna a beteg), akkor is 130 ezer aktív esetnél, szükségkórházi ágyakkal talán 160-170 ezer aktív fertőzöttnél terhelődik túl a rendszer. A 30 % már elég kellemetlen, mert a 107 ezer aktív esettel terhelt Olaszországban most 27 ezer embert ápolnak kórházban (25%), de az olaszoknál már bekövetkezett a túlterhelés és láttuk a következményeit.
Ha még inkább leszorítjuk a kórházi ápoltak arányát, 15%-ra azaz 6,7 aktív esetre egy kórházi ápolttal az előbbi adatok duplájánál következik be a túlterhelés. A 15%-os kórházi ápolási arány már azt jelenti, hogy nem kevesen bizony otthon fognak meghalni. (Jó kis svéd modell, hogy 80 év felett fel dm veszik a kórházba, mert úgysincs kapacitás. Haljon meg otthon! Hiszen csak a kórházba kerülőket tesztelik, tehát így nem csak a fertőzöttségi, hanem a halálozási statisztikából is kimarad. Majd elkönyvelik szívmegállásnak.).
Persze továbbra is tökéletesen azonos fertőzött és ágyszám területi eloszlás mellet értendők ezek az adatok, ami a gyakorlatban nem lehetséges. Vagy pedig a fertőzöttek tömeges szállítása mellett, ami pedig a járvány terjesztésének veszélyével jár.

Innentől kezdve lehet elővenni a matematikai terjedési modelleket. Ha nem tettünk volna semmit a terjedés ellen, akkor Magyarországon 2,5-3 millió aktív esetnél lenne a terjedési csúcs. A megtett intézkedések hatására ezt úgy tűnik, hogy kb. 1 millió fő körülre leszorítottuk, de persze ehhez jó pár hónapig fenn kell tartani a jelenlegi állapotot. Egy friss osztrák mérés szerint a hivatalosan kimutatotthoz képest 2-5-szörös lehet a valódi fertőzöttségi arány és a matematikai modellek a valódi fertőzöttséggel számolnak. Tehát 330 - 900 ezer valódi és ebből 167 - 179 ezer hivatalos aktív esetnél már a 8 ezer használható lélegeztető is kevés, tökéletes területi eloszlás mellett is. Pont ezért van megrendelve 15 ezer lélegeztető gép, mert a legrosszabbra készülünk. És nem csak mi készülünk így. Az amcsik százezres tételben rendelik a lélegeztetőket. De a hozzánk képest néhányszor nagyobb népességű nyugat-európai országok (németek, franciák, angolok) is tízezres, vagy több tízezres rendeléseket adnak le. Nem összesen, hanem gyártónként.
Ha pedig a kórházi ágyak számát nézve az olasz, spanyol, francia, belga, vuhani állapotokat el akarjuk kerülni, akkor a hivatalos és a valós estszám közti 2-5-szörös szorzóval 320 - 850 ezer köztire kell leszorítani a valódi aktív fertőzöttek számát (és már akkor is szükségkórházakat is bevetünk, csak még nem utasítják vissza kapacitás hiány miatt az indokolt kórházi ápolást).

A fentiek alapján meg lehet ítélni, hogy elég-e a felszabadítandó ágyszám és megcélzott működő lélegeztető szám. Valószínűleg még kevés is. Persze ez a járvány csúcsára vonatkozik, azaz várhatóan június-júliusra.

Aki abból kiindulva, hogy most még alacsony a fertőzöttek száma és most még a felszabadított kórházi ágyak nincsenek kihasználva, azt hiszi, hogy ez így is marad, az iszonyúan el van tévedve. Még ha végrehajtanánk azt a csodás, hogy egy influenza terjedési szintjére leszorítjuk a koronavírus terjedését, akkor is tessék megnézni mondjuk a 2016-os influenza járvány adatait, amikor a járvány csúcsán az egy hét alatt influenzaszerű tünetekkel orvoshoz fordulók száma 101 ezer fő volt. Márpedig egy kórházi ápolásra, illetve lélegeztetésre szoruló koronavírusos nem egy hét alatt gyógyul fel (vagy hal meg), hanem minimum 2-3 hétig foglalja a kapacitást. Az otthon gyógyulók gyógyulttá nyilvánításához is 14 napos tünetmentesség kell. Ehhez jön maga a betegség. Jellemzően a diagnózistól 3 hét, vagy több a gyógyultság (vagy rossz esetben a halál). Addig aktív esetnek minősül. Tehát az aktív esetszám még egy influenza szintre leszorított járványnál is simán meglesz 250-300 ezer a járvány csúcsán.

Vannak akik a nyájimmunitás elérésében hisznek. Gondolják már végig, hogy a nyájimmunitáshoz szükséges 60-80%-os átfertőzöttség, azaz 6-8 millió magyar fertőzött eléréséhez egy harang görbe csúcsán mekkora aktív esetszám szükséges. Ez az a bizonyos 2,5-3 millió, ami akkor lenne, ha nem tennénk semmit a terjedés ellen. Ilyen aktív esetszám mellett még 39 ezer kórházi ágy és 8 ezer használható lélegeztető gép is nevetségesen kevés. Még ezt az ágy és lélegeztető számot is többszörösen haladná meg az igény. Bár ha elérnénk ezt az állapotot, akkor szerintem senkinek nem lenne kedve nevetni.

Ehhez tegyük hozzá, hogy a nyugati politikusok az adott heti, vagy havi népszerűségükben gondolkoznak. Különösen olyan országokban, ahol közel a választás, vagy vékony a kormánytöbbség, vagy koallíciós kormány van és legalább az egyik résztvevő pártot a népszerűsége érdekli legjobban. Amikor sok a halott, akkor korlátozó intézkedéseket hoznak. Ha sikerült lassítani a terjedést, de a gazdaság földbe állt és sok a munkanélküli, csökkent jövedelmű, nagy a gazdasági visszaesés, akkor pedig lazítanak. Most épp erre készülnek. Persze a lazítás hatására 1 héttel később elkezd emelkedni az új esetszám, 1,5-2 hét múlva kórházi túlterhelés és 2,5-3 hét múlva az új halálozások. Amikor már a halottak száma lesz ismét politikailag vállalhatatlan, akkor megint behúzzák a kéziféket. Csak éppen minden egyes ilyen húzd - ereszd meg ciklus hullám után egyre magasabban, jellemzően nagyságrenddel magasabban stabilizálható az újabb szigorítással együtt is a számszerű növekedés. Ami százalékosan ugyanannyi, mint az előző szigorításnál, csak közben sikerült megemelni az aktív esetszám bázisát a lazítással. Nagyon "okos ötlet" az ereszd meg, mert ezzel most jó pár ország mattot fog adni az egészségügyének. Azok is, akiknél eddig még nem érték el a kapacitás korlátot. Ha nálunk is egy ilyen ereszd meg lenne, akkor júniusnál előbb is kikészülne az egészségügyünk. Még azelőtt, hogy megérkeznek a lélegeztető gépek. Mert hiába rendeltünk sokat, ha a beérkezési ütemük mérsékelt. Még napi 100-200 db érkezésével is eltart bő 1-2 hónapig mire elérjük az OV által megcélzott kapacitást.

Nagyon remélem, hogy OV-nak a lazítást játszóknál több esze van és hallgat a szakemberekre. Eddig azt tette. Ebből a szempontból nálunk előny, hogy a választási ciklus közepén tartunk, 2 évre a következő választástól, stabil, 2/3-os a kormánytöbbség és nincs koalíciós töketlenkedés és kompromisszumos - azaz igazából senkinek sem jó - megoldások. Így OV még némi népszerűség csökkenés árán is egy kicsit hosszabb időre előre tud gondolkodni, mint a napi népszerűséget hajhászó nyugati politikusok. Valamint az is előny, hogy mi meg tudjuk várni, hogy mi az eredménye a többiek kísérletezésének. Ha 3-4 hetes lazítással nem váltják meg a gazdaságot (nem fogják), de elengedik a járványt és kikészítik az egészségügyet, akkor mi tanulhatunk, hogy mit nem szabad csinálni.
 
W

Wilson

Guest
Bocsánat, hogy csak most válaszolok erre. Nézzük meg az anyagi oldalát. Itt (UK, Anglia) az átlag bér valahol 33000 font/év körül van. Ez azt jelenti, hogy mondjuk egy melós, aki a minimálbér környékén van (az most olyan 9 font/óra) az keres nagyjából 17-18 ezret egy évben, egy hivatali kezdő az olyan 23-26 körül, az orvosi fizu az nagyon szórva, 40-60 (most nem számolok túlórát és egyebeket, és nincsenek benne a vezetői pótlékok, stb. mert persze egy prof fizetése ennek akár a 3-4x), egy topmenedzser, mondjuk 100-120 és a csillagos ég közt. Az otthoni felügyelet, ha csak napi 8 órában számolom, akkor is olyan 75-80 font/nap, de már hallottam 100-120 font /napi árat is. (lehet, hogy van ennél picit olcsóbb is, de mondjuk a 8.50/óra alá nem nagyon tudsz lemenni, mert valahogy fizetni kell a minimál órabért is). Ez 5 nappal számolva 375 font/hét az 1500/hó a legalsó árral számolva. Na, akkor ha most visszaszámolunk a bérekre: a minimálbéres munkás havi jövedelme 1440-adó az olyan 1200, a kezdő hivatalnok bére (adó után) olyan 1500-1600, az kezdő orvos 2500-3000, és így tovább felfelé. Ha azt vesszük, hogy ketten keresnek a családban (ami még mindig nem teljesen általános itt) akkor ez persze duplázódik, de pl. nálunk vidéken a lakás az olyan 1000-1200/hó, rezsivel, stb. minimum. (London ennek akár a többszöröse) Na akkor már csak a kaját kellene megvenni, meg utazni. Szóval az átlag család bevételéhez képest horribilis az összeg. Ha e mellett még van gyerek is, akit mondjuk bölcsibe, vagy oviba kell járatni, akkor az plusz 400-500/hó, a családi meg 80/hó/gyerek. (A rendszer bonyolult, de most nem számolok a támogatásokkal amik vagy vannak, vagy nincsenek.)

Na ekkor jön az, hogy van e biztosítása az illetőnek, ami esetleg fizet ilyesmit is. Hát lehet, de egy jó biztosítés, ami tényleg fizet pl. betegápolást hosszú távon, stb. az olyan 100/hótól kezdődik. A család akkor ugye mindenkire köt, mert egyre értelmetlen, na akkor az mr 200-250 minimum per hó. És ezt fizeted már egy ideje....aztán vagy kell, vagy nem. De elég drága mulatság, ezért a kiskeresetűek többsége ilyet nem vesz.

Ha ezek után a szerencsétlen munkanélkülivé válik, akkor kapja a universal creditet, ami 94 font/hét. Ha beteg lesz akkor az SSP ugyan ennyi.

Na akkor most lehet összehasonlítani az otthoni szabolcsi átlagbérrel.


A szabolcsi átlagbér 2019. nyíregyházi ismerős házaspár a férj postai kézbesítő nettó 120.000ft, feleség árufeltöltő nettó 140.000. ft ez ugye havi 280.000 ft ebből lejön az albérlet + rezsi, albérlet:70.000.-ft rezsi 50.000.ft így aztán a férj fizetése storno,marad a 140.000ft ebből kell megoldani a tömegközlekedést a ruházkodást és a kaját.
Egy gondozó óradíja 800-1000 ft/óra napi öt órával számolva 5 napra az heti 20.000.-ft egy hónapban az 80.000ft jó magyar forint.Saját tapasztalat dolgoztam a Lajtán túl (Ausztria) ismerős osztrák(Burgenland) házaspár átlag fizetéssel, együtt havi 1.100.000.- - 1.200.000.ft keresnek 500 euróért bérelnek lakást plusz rezsi / hó a havi kajával együtt a férj fizetéséből még mindig marad uszkve 150.000.- -200.000.-ft és ugye még a feleség fizetéséből még egy fillért sem költöttünk,így aztán nem véletlen,hogy simán kifizetik annak a magyar ápolónő végzettségű hölgynek az óradíját aki a feleség sajnos lebénult testvérét gondozza,arról nem is beszélve,hogy az osztrák állam azért jelentős mértékben segít anyagilag nekik különböző szociális juttatásokkal.
 
  • Tetszik
Reactions: DaniElyahoo
W

Wilson

Guest
Wilson írta, hogy az a gáz, hogy bármit csinál az egyik, a másik kritizálja, és viszont. Nincs egység. Ez igaz, de nézzük már meg mit csináltak 1998-2002 és 2010- óta a népek külföldön!

Azért itt minőségi belekötési problémák vannak a nem kormánypártok részéről a kormány és bármi munkájába, miközben Budapesten egyszerűen halál pucérak abban, amivel úgy néz ki, hogy csinálnak valamit. Folyamatosak a kreténségek, és most a vírus alatt sem véletlen a budapesti megfertőzések száma. A BKVs ritkítás kurva rossz ötlet volt (Tarlós alatt pont hogy sűrítés volt ebben az időszakban), és a pesti úti semmittevés sem tett jót a halálozási számnak, na ...


Szerintem amíg mindkét oldal a másikra mutogat addig mindig is megosztott lesz a társadalom.Hiszen az egyik oldal állandóan azt harsogja 10 év kétharmados kormányzás után hogy "elmúlt nyolc év és különben is sorosgyurcsánymigránshordák" addig a másik oldal pedig sértődötten Brüsszelbe rohangál mert a narancsosok megint mit mertek már megint csinálni szegény ellenzékkel.És mint írtam a nagy vesztes eközben a magyar társadalom.
 
  • Tetszik
Reactions: 12delta

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 206
8 074
113
Én nem csak azok akik a szólás, sajtószabadságért annyira aggódnak mint a hvg és a többiek, mégis jól elvannak akkor te miért aggódsz annyira a fórumért ha már a fórumtársadért nem is?
Köszönöm a hozzád méltó hozzászólást. Igaz, nem vártam, hogy egyáltalán elolvasod Lantos Gabriella írását, amivel lehet nem egyetérteni, hiszen - mint a rovat címe is mutatja - a véleményét közli. Az, hogy nem érted abban viszont biztos vagyok.
 

Gyurma

Well-Known Member
2019. január 30.
949
1 665
93
Köszönöm a hozzád méltó hozzászólást. Igaz, nem vártam, hogy egyáltalán elolvasod Lantos Gabriella írását, amivel lehet nem egyetérteni, hiszen - mint a rovat címe is mutatja - a véleményét közli. Az, hogy nem érted abban viszont biztos vagyok.
A véleményemet írtam amit belinkeltél de nem ezt amire te ezzel válaszoltál.
 

tiz

Well-Known Member
2016. július 21.
367
2 450
93
Vannak akik a nyájimmunitás elérésében hisznek.

Milyen más opció van, tekintve a jelenlegi helyzetet (több mint 2 millió fertőzött)?

Értem, hogy a terjedés lassulására játszunk, de van olyan modell, amelyik szerinte a jelenlegi helyzetből ki lehet jönni a "nyájimmunitás" elérése nélkül?

Tegyük hozzá, hogy a "nyájimmunitás"-t több betegség esetén úgy érte el az emberiség, hogy a betegség által kijelölt emberek egyszerűen meghaltak. Ezért is teszem idézőjelbe.

Van reális esélye annak, hogy a jelenlegi intézkedésekkel nem ez az implicit kiválasztott szelekciós módszer (mármint a "kijelöltek meghalnak")?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 968
18 518
113
Milyen más opció van, tekintve a jelenlegi helyzetet (több mint 2 millió fertőzött)?

Értem, hogy a terjedés lassulására játszunk, de van olyan modell, amelyik szerinte a jelenlegi helyzetből ki lehet jönni a "nyájimmunitás" elérése nélkül?

Tegyük hozzá, hogy a "nyájimmunitás"-t több betegség esetén úgy érte el az emberiség, hogy a betegség által kijelölt emberek egyszerűen meghaltak. Ezért is teszem idézőjelbe.

Van reális esélye annak, hogy a jelenlegi intézkedésekkel nem ez az implicit kiválasztott szelekciós módszer (mármint a "kijelöltek meghalnak")?

A legnagyobb túlélési esélyed akkor van, ha el sem kapod. Lassítani kell ,ahogy csak lehet. Pesten, Pest megyében, szerintem nagy baj lesz, pár héten belül. Az ország többi része kezelhető talán az is marad, ott elég lesz a kórházi ágyak száma. Pesten biztos hogy nem. Nagy felelőtlenség az ellenzék részéről, azonnla nekiesni a kórházi kapacitásnak. Mert feltehetően kevés lesz ez is ,vagy kevés lehet. Akkor aztán nézzenek a pesti emberek szemébe a most felháboródók, amikor a lélegeztető gépes ágyak száma nagyon kevés lesz majd ott. Bár ne következzen be, de tartok tőle hogy megtörténik.
 
  • Tetszik
Reactions: laiki and b4l4g3