Erre a számításra érdemi kritikát írna vki? (Politikamentesen, ha szabad kérni. A cikk elfogult, leszarom, a számok a fontosak.)
https://24.hu/belfold/2020/04/17/koronavirus-lantos-gabriella-lelegeztetogep-korhazi-agy/
Lustábbaknak: az állítás kb. annyi a cikkben, hogy fölöslegesen sok 7500-8000 lélegeztetőgéppel és 36000 felszabadított ággyal számolni, mert ennyi még akkor sem kell majd, ha olasz armageddon jönne.
Nézzük számokkal:
Mai info, hogy 1431 aktív eset mellett 829 embert ápoltak kórházban és 60-an voltak lélegeztető gépen. Ez jobb arány, mint a tegnapi és tegnapelőtti, azaz ebből kiindulni optimizmus. Tehát 1,73 aktív esetre jut egy kórházi ápolt és 24 aktív esetre egy lélegeztetett.
Ahhoz hogy legyen 8000 adott pillanatban használható lélegeztető, minimum 9-10 ezer db-ra van szükség 80-90%-os rendelkezésre állás mellett. A 80-90% rendelkezésre állás erőteljes és folyamatos terhelés esetén és időnkénti (két beteg közti) tisztítást, karbantartást is figyelembe véve egy optimista becslés. Tehát tegyük fel, hogy nem 8 ezer lélegeztetőnk lesz, hanem 8 ezer használható. Persze nem most, hanem a legjobb esetben majd úgy 1,5-2 hónap múlva. Ebből tegyük fel, 500-1000 db-ot a nem koronavírusos lélegeztetésre szorulókra kell felhasználni. Tehát marad 7 - 7,5 ezer koronavírusosokra igénybe vehető. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi arányok változatlansága mellet 167 - 179 ezer aktív esetnél már nulla szabad lélegeztetési kapacitás lesz még a feltételezett esetben is. De persze ez csak akkor igaz, ha a betegek és a lélegeztetők (lélegeztetővel ellátott ágyak) területi eloszlása tökéletesen azonos, ami nyilván nem fog előfordulni. 3 eset lehetséges. Vagy a súlyos állapotú betegeket szállítják, ami az állapotuk miatt nehezen kivitelezhető. Vagy a lélegeztető gépeket szállítják és kötik be, ahol szükséges, ami szintén nehezen megoldható és azt igényelné, hogy sokkal több ágynál legyen meg az előkészítés, mint ahány gép van. Vagy pedig a betegek és a gépek eloszlásának különbsége miatt akár 30-50%-kal kevesebb aktív eset mellett is előállhat helyileg a túlterhelés és a halálozás további megugrása. Erre láttunk több példát Vuhanban, New Yorkban, Lombardiában, spanyoloknál, stb... Jobb, ha nem érjük el azokat az állapotokat!
A kórházi ápoltak aránya alapján a 60%-os ágyfelszabadításhoz tartozó, több, mint 39 ezer ágy mellett akár már 68 ezer aktív esetnél előfordulhat a túlterhelés. Ugyanakkor tudjuk, hogy a jelenlegi kórházi ápoltakból nem mindegyik az állapota miatt került be, mivel a komolyabb terjedéssel érintett idősotthonokból az összes pozitív esetet kórházba vitték. Intézményből bekerültek közül 268 fő van kórházban. Közülük van sok súlyos eset is, de optimistán vonjuk le az összes intézményből bekerültet a kórházi ápoltak számából. Így marad 561 fő állapota miatt kórházban ápolt, ami 2,56 aktív esetet jelent egy állapota miatt kórházban ápoltra. Így már mintegy 100 ezer aktív esetig ki lehet tolni a túlterhelés határát. Ehhez jönnek még a szükségkórházak. De 120-130 ezer aktív esetnél több már jó eséllyel mindenképpen túlterhelést okozna a jelenlegi arányok mellett. Még ha a máshol (szükségből) 30%-ra leszorított kórházi ápolási arányt alapul véve mi is leszorítanánk a kórházban ápoltak arányát (kicsit súlyosabb állapotban is otthon maradna a beteg), akkor is 130 ezer aktív esetnél, szükségkórházi ágyakkal talán 160-170 ezer aktív fertőzöttnél terhelődik túl a rendszer. A 30 % már elég kellemetlen, mert a 107 ezer aktív esettel terhelt Olaszországban most 27 ezer embert ápolnak kórházban (25%), de az olaszoknál már bekövetkezett a túlterhelés és láttuk a következményeit.
Ha még inkább leszorítjuk a kórházi ápoltak arányát, 15%-ra azaz 6,7 aktív esetre egy kórházi ápolttal az előbbi adatok duplájánál következik be a túlterhelés. A 15%-os kórházi ápolási arány már azt jelenti, hogy nem kevesen bizony otthon fognak meghalni. (Jó kis svéd modell, hogy 80 év felett fel dm veszik a kórházba, mert úgysincs kapacitás. Haljon meg otthon! Hiszen csak a kórházba kerülőket tesztelik, tehát így nem csak a fertőzöttségi, hanem a halálozási statisztikából is kimarad. Majd elkönyvelik szívmegállásnak.).
Persze továbbra is tökéletesen azonos fertőzött és ágyszám területi eloszlás mellet értendők ezek az adatok, ami a gyakorlatban nem lehetséges. Vagy pedig a fertőzöttek tömeges szállítása mellett, ami pedig a járvány terjesztésének veszélyével jár.
Innentől kezdve lehet elővenni a matematikai terjedési modelleket. Ha nem tettünk volna semmit a terjedés ellen, akkor Magyarországon 2,5-3 millió aktív esetnél lenne a terjedési csúcs. A megtett intézkedések hatására ezt úgy tűnik, hogy kb. 1 millió fő körülre leszorítottuk, de persze ehhez jó pár hónapig fenn kell tartani a jelenlegi állapotot. Egy friss osztrák mérés szerint a hivatalosan kimutatotthoz képest 2-5-szörös lehet a valódi fertőzöttségi arány és a matematikai modellek a valódi fertőzöttséggel számolnak. Tehát 330 - 900 ezer valódi és ebből 167 - 179 ezer hivatalos aktív esetnél már a 8 ezer használható lélegeztető is kevés, tökéletes területi eloszlás mellett is. Pont ezért van megrendelve 15 ezer lélegeztető gép, mert a legrosszabbra készülünk. És nem csak mi készülünk így. Az amcsik százezres tételben rendelik a lélegeztetőket. De a hozzánk képest néhányszor nagyobb népességű nyugat-európai országok (németek, franciák, angolok) is tízezres, vagy több tízezres rendeléseket adnak le. Nem összesen, hanem gyártónként.
Ha pedig a kórházi ágyak számát nézve az olasz, spanyol, francia, belga, vuhani állapotokat el akarjuk kerülni, akkor a hivatalos és a valós estszám közti 2-5-szörös szorzóval 320 - 850 ezer köztire kell leszorítani a valódi aktív fertőzöttek számát (és már akkor is szükségkórházakat is bevetünk, csak még nem utasítják vissza kapacitás hiány miatt az indokolt kórházi ápolást).
A fentiek alapján meg lehet ítélni, hogy elég-e a felszabadítandó ágyszám és megcélzott működő lélegeztető szám. Valószínűleg még kevés is. Persze ez a járvány csúcsára vonatkozik, azaz várhatóan június-júliusra.
Aki abból kiindulva, hogy most még alacsony a fertőzöttek száma és most még a felszabadított kórházi ágyak nincsenek kihasználva, azt hiszi, hogy ez így is marad, az iszonyúan el van tévedve. Még ha végrehajtanánk azt a csodás, hogy egy influenza terjedési szintjére leszorítjuk a koronavírus terjedését, akkor is tessék megnézni mondjuk a 2016-os influenza járvány adatait, amikor a járvány csúcsán az egy hét alatt influenzaszerű tünetekkel orvoshoz fordulók száma 101 ezer fő volt. Márpedig egy kórházi ápolásra, illetve lélegeztetésre szoruló koronavírusos nem egy hét alatt gyógyul fel (vagy hal meg), hanem minimum 2-3 hétig foglalja a kapacitást. Az otthon gyógyulók gyógyulttá nyilvánításához is 14 napos tünetmentesség kell. Ehhez jön maga a betegség. Jellemzően a diagnózistól 3 hét, vagy több a gyógyultság (vagy rossz esetben a halál). Addig aktív esetnek minősül. Tehát az aktív esetszám még egy influenza szintre leszorított járványnál is simán meglesz 250-300 ezer a járvány csúcsán.
Vannak akik a nyájimmunitás elérésében hisznek. Gondolják már végig, hogy a nyájimmunitáshoz szükséges 60-80%-os átfertőzöttség, azaz 6-8 millió magyar fertőzött eléréséhez egy harang görbe csúcsán mekkora aktív esetszám szükséges. Ez az a bizonyos 2,5-3 millió, ami akkor lenne, ha nem tennénk semmit a terjedés ellen. Ilyen aktív esetszám mellett még 39 ezer kórházi ágy és 8 ezer használható lélegeztető gép is nevetségesen kevés. Még ezt az ágy és lélegeztető számot is többszörösen haladná meg az igény. Bár ha elérnénk ezt az állapotot, akkor szerintem senkinek nem lenne kedve nevetni.