A tünetmenteseket csak teszttel lehet kiszűrni mostanában rengeteg ilyen virushordozó fiatalt talaltak. Persze ez nem elég, de ez is egy fontos eszköze a védekezésnek.
Megnéztem a statisztikát és nem akartam hinni a szememnek..
1 millió főre vetítve a 48 európai országból a 43-ikok vagyunk.
Olyan "országokat""előzünk mint a Vatikán, Liecheinstein,. Aztán a széteső Ukrajna, a csúcsfejlettségű Albánia és Horvátország.
Sztem itt igenis van tennivaló!!! 10-15.000-re fel kell vinni a szűrések napi számát, ha nem akarunk lockdownt.
Abszolút számban 437.000 tesztnél járunk, Luxemburg 646.000, Litvánia 648.000-nél.
A velünk megegyező méretű Belgiumban 2.289.000 tesztet csináltak.
A tünetmenteseket nem fogod teszttel megtalálni, mert nem tudod, hogy hol keresd.
- A HUNCOVER megmutatta, hogy a PCR pozitívakhoz képest a szerológiai pozitívak 15-16-szor többen vannak. Tehát ha a már PCR pozitívak kontaktjait teszttel körbelövöd, akkor a valós pozitív esetek 6%-át találod meg. De az ő tesztelésük sem csökkenti önmagában a járvány terjedést. A terjedést az fékezi, ha ezeket a kontaktokat elkülönítik 14 napos karanténnal és azt be is tartják. A karanténhoz viszont nem szükséges a tesztelés sem.
- A már ismert pozitívak körbe tesztelése is a valóságban soha nem tud teljes körű lenni. Hiszen a fertőzött nem tudja megnevezni azokat, akikkel a tömegközlekedésen, üzletben, vagy bármilyen más olyan helyen találkozott, ahol sok idegen ember zsúfolódik össze.
- Ezen kívül tudod tesztelni a tüneteseket. De az ő esetükben sem a tesztelés a megoldás a terjedés fékezésére, hanem az, hogy aki tüneteket észlel magán az maradjon otthon 2 hétre és ne menjen emberek közé. A tesztelés csak az esetleges kezelésüket segíti és monitorozza a járvány terjedést. A fertőzés láncot a karantén szakítja meg, amit tesztelés nélkül is lehet és kell is alkalmazni.
- Valamint lehet tesztelni azokat a zárt közösségeket, amelyeken belül sok és szoros a kapcsolat és ismereten, feltételezhetően, vagy gyaníthatóan bekerülhetett a vírus. De náluk is a valós járvány elleni intézkedés az azonnali karantén.
Nagyjából őket lehet célzottan tesztelni a meglévő teszt kapacitással. De a közösségben mászkáló fertőzöttek túlnyomó többségét így nem lehet elérni. Arra pedig nincs kapacitás, hogy a lakosság nagy részét néhány naponta, vagy hetente átfésüljék PCR tesztekkel.
Kik terjesztik elsősorban a vírust:
- Leginkább a már tünetesek közül azok, akik felelőtlenül, a tüneteik ellenére nem maradnak otthon. Ők erőteljesebben fertőznek, mivel a tüneteik miatt több vírust ürítenek. Sajnos a felelőtlen ember nem is tesztelteti magát és az orvosnak sem jelenti be az enyhébbnek vélt tüneteit. Őket a felelőtlenségük okán nem tudod megfogni tesztekkel. Ha felelősségteljesek lennének, akkor pedig tesztelni sem feltétlenül kellene őket, mert házi karanténba helyeznék magukat, ezzel megszakítva a fertőzés láncot.
- Másodsorban a tünetmentesek fertőznek. Náluk is két csoport van. 20-30% végig tünetmentes marad. A többiek pedig lappangási időn belül, annak az utolsó 2-3 napján, még átmenetileg tünetmentesen válnak fertőzővé. Ők is fertőznek, hiszen minden ember köpköd beszéd, vagy csak egyszerű kilégzés közben is (ha fizikai terhelés miatt zihál, akkor még inkább) és a szennyezett kezével fogdossa a felületeket. Őket azért nem tudod teszttel megtalálni, mert senki nem tudja, hogy pont őket kellene tesztelni, még ők maguk sem.
Sajnos a tesztelés a közösségi terjedés fázisában már nem segít számottevő mértékben a terjedés fékezésében. A tesztelésnek a terjedés megfogásában addig van komoly szerepe, amíg a társadalom egészében csak minimális a terjedés és lehet tudni, hogy mely, korlátozott számú csoporton belül valószínű az új esetek felbukkanása. Tehát minimális hazai esetszám mellett lehetett és kellett volna az összes külföldről beutazót karanténozni és tesztelni, a behurcolás megakadályozására. Vagy a gócos terjedés időszakában a góchoz, zárt közösséghez tartozókat karanténba helyezni és végig tesztelni az induló fertőzés láncok megfogása érdekében.
De amikor már tömeges a terjedés és bárki lehet fertőzött, akkor attól nem fog javulni a helyzet, hogy 2-3-szor, vagy akár 10-szer annyit tesztelsz.
Közösségi terjedést a társadalmi általános kontaktszám csökkentésével, a csoportosulások, összejövetelek tiltásával, a zárt terekben való tömeges tartózkodás és megfordulás szükséges minimumra csökkentésével (nincs koncert, mozi, nézők előtt sportesemény, stb...), a szabadban a gazdasági szempontból nem feltétlenül szükséges olyan közterek zárásával, ahol az emberek csoportosulnak, stb... lehet fékezni.
+ A tünetesek rászorítása a felelősségteljes magatartásra, otthon maradásra, jutalmazással és büntetéssel.
+ A munkahelyek, iskolák, hivatalok esetében az elektronikus oktatás, távmunka, otthoni munkavégzés, elektronikus, telefonos ügyintézés kimaxolása.
Ezen kívül az egyéni védekezéssel:
- Tünetesek maradjanak otthon. Azok is, akik pozitívval, vagy erősen gyanús esettel érintkeztek.
- Maszk mindenhol, ahol zárt térben néhány főnél többen tartózkodnak, vagy fordulnak meg, vagy szabadban nem tartható meg a 1,5-2 méter (erőltetett légzést eredményező tevékenységnél ennél nagyobb, 3-5 méter) méter távolság.
- Távolságtartás mindenhol, ahol ez lehetséges. Akár olyan egyszerű dolgok, hogy csak az egy háztartásban élők szálljanak be egyszerre a liftbe.
- Sűrű kézmosás, vagy kézfertőtlenítés. A mások által sokat érintet felületek fogdosásának kerülése.
- Fizikai érintkezés, kézfogás, ölelkezés, puszi kerülése a nem egy háztartásban élők közt.
- A csoportosulás egyéni kerülése, főleg az olyané, ahol a távolság nem tartható meg.
- Elektronikus ügyintézés, elektronikus vásárlás egyéni kimaxolása.
- A tömeggel érintett zárt térben feltétlenül szükséges tartózkodás (pl: vásárlás) ritkítása. Vásároljunk kevesebbszer, egyszerre többet. Ha mindenképpen személyesen kell ügyet intézni, egyszerre intézzünk el mindent. Tehát gondolkodjunk egy kicsit előre.
Ezek segítenek és a nem sok teszt. Ezeket a tesztelés növelésével nem lehet helyettesíteni. Ha ezeket betartanánk, akkor a tesztek száma keveset számít. Közösségi terjedés esetén a tesztelés már csak a diagnózis és kezelés elősegítésére és a terjedés monitorozására való.
Szóval továbbra is azt mondom, hogy ennek a teszt fétisnek nincs értelme. A több teszt követelése nem segít a terjedés fékezésében. Nem helyettesíti a valóban hatékony intézkedéseket. Viszont elhiteti az emberekkel, hogy a hatóságok, a kormányzat és a tesztelést végzők munkája számít és nem az egyéni felelősségteljes magatartás. Elkényelmesíti az embereket, akik maguk nem tesznek minden elvárhatót a terjedés ellen, mert az kényelmetlen. Viszont ujjal mutogatnak a tesztek számára, mintha azon múlna minden.