Elég relatív az a kicsivel később.
Modellezzük le kicsit:
- Van ugye 800-900 ezer még nem oltott regisztrált. Közülük tegyük fel, hogy 500-600 ezren már csak Pfizerre várnak.
- Ehhez jön hetente 200 ezer új regisztrálónak, mondjuk a 20 %-a, aki csak Pfizert szeretne, azaz heti 40 ezer ember.
- A Pfizer 2. adagot már egy ideje 35 napra adják. Tehát most (a 18. héten) a 13. heti első oltottak kapják a második Pfizer adatgot Azt pontosan lehet tudni, hogy a 13. héten 213 ezer, a 14. héten 133 ezer, a 15. héten 152 ezer, a 16. héten 210 ezer első adagos Pfizer oltott volt. Az ő második oltásuk mindenkit megelőz a heti szállítmányok elosztásánál.
- Ezután jönnek a 16-18 évesek. Tegyük fel, hogy ha a felnőttek közel 2/3-a már regisztrált, vagy regisztráció nélkül oltották és a maradék egy része is csak azért nem regisztrált, mert frissen volt beteg, de szeretne oltást, akkor az ő gyerekeiket 70-80 %-át regisztrálni fogják. A többiek közül meg egy kis százalékot azért, hogy utazhasson, vagy hogy fesztiválozhasson. Tehát legalább 100 ezer 16-18 év közti kb. azonnali regisztrált lesz, de inkább kicsit több. Ők egyelőre csak Pfizert kaphatnak és ezért megelőzik a felnőtteket, akik oltakozhatnának mással is.
- Rövidesen engedélyezni fogja (max 2-3 hét, de lehet, hogy már a jövő héten) az EMA a 12-15 évesek oltását is Pfizerrel. Ők 2-szer annyian vannak, mint az előző csoport.
- Az elmúlt hetek Pfizer szállításai alapján átlag heti 240-250 ezer adag beérkezésével lehet számolni. Most például ennél sokkal kevesebb jön.
Ebből látható, hogy június elejéig inkább csak csurran-cseppen a jelenlegi várakozóknak Pfizer. Nem sokkal fog csökkenni a várólista. Júniusban lejjebb esik a második oltások heti száma és addigra talán a gyerekek nagy részét is átoltják, Így már érdemben elkezdhetnek fogyni a Pfizerre várakozók. De már most borítékolni lehet hogy a jelenleg csak Pfizert elfogadó várakozók egy része csak júliusban jut első oltáshoz.
Ehhez képest még 8-10 nap a védettségi igazolvány kiküldése, de ha valaki nem csak papírt szeretne, hanem tényleges védettséget is, az várhat 35 napot a második Pfizer oltásra és utána is két hetet, hogy a második is hasson.
Aki csak Pfizerre vár, az nem 1-2 hetet kockáztat, hanem jellemzően 1-2 hónapot. Ha nincs szerencséje, akkor akár többet is.
Aki már lefoglalt repjegyet, szállást az esetleg el fogja bukni. Aki még nem foglalt, az már csak akkor tud majd foglalni, amikor egész Európa tülekedni fog, mert már nyugaton is érdemi lesz az átoltottság. Elfogynak az időpontok. Betelnek a kapacitások. Tömegnyomor lesz és csillagászati árak.
Ennek fényében is olyan állati jó ötlet csak Pfizerre várni? Nem beszélve arról, hogy közben a saját maga, családja, környezete egészségét kockáztatja az illető és az egész társadalomnak több veszélyt és szempontból kárt okoz. De ez utóbbi az önző egoistákat természetesen nem érdekli.
Aztán mond már, mennyivel jobb a Pfizer, mint például a Szputnyik? 3 %-kal volt magasabb a hatékonysága a 3. fázisos teszteken. A gyakorlati visszamérések adatainál viszont a Szputnyik veri a Pfizert. Nem csak Magyaroroszágon.
A szerb adatokat most hagyjuk, mert az nem az oltóanyagok hatékonyságát mutatja, hanem csak a kezdeti immunitás felépülésének gyorsaságát, lévén az első oltás napjától bekövetkezett megbetegedések arányát tették közzé.
De a Sinopharm teszteredményei sem maradtak el sokkal a Pfizerétől. A gyakorlati adatok alapján pedig - ha tisztességesen számolunk - akkor a Sinopharm hatékonyságban ugyan nem előzi meg a Pfizert, de alig marad el attól. Viszont a Sinopharm a sok antigénen alapuló komplexebb védelmével hosszabb távon, a mutánsok ellen sokkal jobb is lehet, mint a Pfizer.
Meg azt azért nem ártana megérteni, hogy aki kivár, az nem csak az egyik oltóanyag hatékonyságát méri össze a másikéval, hanem az oltatlanság nagyságrenddel nagyobb kockázatát is futja nehezen belátható többlet időtartamon keresztül. A Pfizer kétségtelenül jó oltóanyag, de annyival a leggyengébb versenytársánál sem jobb, hogy érdemes lenne 1-2 hónappal többet várni Pfizerra.