Ka-50 Black Shark "Hokum A" / Ka-52 Alligator "Hokum B" (Kamov, Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 495
64 329
113
Eső után köpönyeg. Én csak két mellé ment rakétát látok, és késő infraszórást.
Az a késő infraszórás a további lehetséges rakéták miatt kellhet. Amúgy a rakéta jobbról balra húz el a gép alatt, illetve mögött, de a felvételen már csak a baloldai szórást látjuk. Valószínű a jobboldali kivetők akkor dolgoztak, mikor a rakéta még csak közeledett.
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 597
6 034
113
Az jól látszik, hogy még ezzela tüzérség jellegű S8 alkalmazással is be kell repülniük a MANPADS zónába, de akkor felmerül a kérdés, hogy minek is használják.
.
.
Engem annyira nem nyugözött le a rendszer hatekonysaga, a filmen itt annyi latszik, hogy a legvedelmi raketat elhuz a semmibe, azutan a helikopter elkezdi szorni a cuccost utolag. Az utolagos szorasnak mondjuk annyi ertelme lehet, hogy esetleg indulhatott több raketa is, de mindegy, ha az elsö raketa pontosabb, akkor zuhannak siman.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 963
80 679
113
Kb az első naptól kevert függesztménnyel repültek az Aligátorok - egyik oldalon NIRekkel, a másikon meg valamilyen ATGM-mel (Vikhr és társai). Nyilván használni fogja mind a kettőt, azaz ellövi a NIReket is, ha már felment a gép.
Az orosz ATGM-ek csak úgy alkalmazhatóak, ha közvetlen rálátás van a célra az indítástól a becsapódásig, tehát az alacsonyan repülök, lövéshez emelkedek majd azonnal süllyedek módszer nem működik velük (így használják a NIR-eket)
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 862
48 697
113
Az orosz ATGM-ek csak úgy alkalmazhatóak, ha közvetlen rálátás van a célra az indítástól a becsapódásig, tehát az alacsonyan repülök, lövéshez emelkedek majd azonnal süllyedek módszer nem működik velük (így használják a NIR-eket)
Egy részük, igen. Illetve azok is már a MANPADSek hatótávján kívülről indíthatók (a Vikhr is).
És ott van még a LMUR, ami meg NLOS rakéta, már használták ukrajnában nem egyszer, sikerrel.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 738
4 220
113
Vagy nem.
akkor utána minek szórtak?
Most vagy az van, hogy az orosz helikopterek nagyon jók Fortuna Istenasszonynál, vagy működik a rakétaelhárító...
Eddig kb. kéthetente kommenteltél kreténséget, hogy "utána infracsapdázott, hogy célt tévesztett a rakéta"... De érted debil fiú... hogy minden második héten baszki...
Ha csak kabalának van rajta és szerencsét hoz minden alkalommal, akkor is megéri.
Ami videót láttunk eddig cobráról, az meg mind becummantotta az első rakétát is... a 14 millárd eurós tigernek meg egy meglazult szerelőnyílásfedél is elég volt.

De most a szefós srácoktól függetlenül komolyan, vajon hány (száz) lérak mehetett el a vérbe a vityebszknek köszönhetően eddig, ha csak egy fuvarnál 18-at tett zárójelbe ?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 963
80 679
113
Egy részük, igen. Illetve azok is már a MANPADSek hatótávján kívülről indíthatók (a Vikhr is).
És ott van még a LMUR, ami meg NLOS rakéta, már használták ukrajnában nem egyszer, sikerrel.
Annál yem működik, cyak az indítás utáni leborítás, be magasan kell repülni a célfelderítéshez, azonosításhoz és befogáshoz. A NIR-es indításhoz előre be kell programozni a cél helyét, ott azért lehet úgy alkalmazni ahogy.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 862
48 697
113
Annál yem működik, cyak az indítás utáni leborítás, be magasan kell repülni a célfelderítéshez, azonosításhoz és befogáshoz. A NIR-es indításhoz előre be kell programozni a cél helyét, ott azért lehet úgy alkalmazni ahogy.
Félreérthető voltam, LOAL-t akartam írni, nem NLOS-t.
Linkeltem korábban LMUR rakétázásról videót, az kb úgy ment, ahogy a Lancetes támadások - kilövik a célpont irányába (10+ km-ről), a fegyveroperátor meg a monitoron rögzíti a célpontot a kamera videofeedjén és utána nézik a mozit a képernyőn.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 951
58 430
113
Szerintem nem csak IR csalit szór a rendszer, hanem lézerrel is vakít.... :rolleyes:
Legalábbis meglepne ha nem lenne rá képes.
Leírás a rendszer elemeiről:
"control device;
equipment for detecting laser irradiation;
ultraviolet direction finders for launching missiles;
stations of optical-electronic suppression (SOEP);
devices for emitting passive interference."

Hogy a SOEP milyen rendszerek összességét takarja az érdekelne, csak nem találok rá forrást. Szerintem nem csak IR csali....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 963
80 679
113
Félreérthető voltam, LOAL-t akartam írni, nem NLOS-t.
Linkeltem korábban LMUR rakétázásról videót, az kb úgy ment, ahogy a Lancetes támadások - kilövik a célpont irányába (10+ km-ről), a fegyveroperátor meg a monitoron rögzíti a célpontot a kamera videofeedjén és utána nézik a mozit a képernyőn.
Ezeknél a NIR-ezéseknél be kell pötyögni a pontos helyét az ellenségnek (vagy feladat előtt vagy közben, nem ismerem ilyen mélységben a Kamov tűzvezető rendszerét), éppen ezért nem is működik csak statikus célok ellen. A bármilyen ATGM-nél nem ez a helyzet, ott pont az adja a nagy szabadságot, hogy bármilyen hirtelen felbukkanó vagy előre ismert helyzetű álló vagy mozgó célt le tudsz vele küzdeni. Lehet úgy is alkalmazni, hogy elindítod egy előre kapott koordináta irányába, csak ez nagyban redukálja az egész rendszer (harci helikopter+ATGM) képességeit, hisz elveszed a helikoptertől azt, hogy ő amúgy egy nagyon mobil nagyon agilis platform.