Ka-50 Black Shark "Hokum A" / Ka-52 Alligator "Hokum B" (Kamov, Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 834
30 937
113
Mindeközben a harcok szünetében Grísáék Il-76-ra szállnak le az egyik Kamovval
Ezek ilyenkor unatkoznak? Vagy a "nem mered megcsinálni" ... "fogd meg a vodkám" orosz változata? A hülye kamerás is pont a felszállás pillanatát nem vette, amikor lehetett volna látni, hogy a felfüggesztés kirugózik-e vagy csak 8 centivel az Il-76 fölött lebegett, amit ennyiről nem látunk.
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 597
6 034
113
Még nem láttam linkelve, pedig jó (és még feliratozzák is a személyzet párbeszédét) - az Aligátor meg a menekülő ukrán terepjáró:
.
.
Az első rakéta csúnyán a cél mögé ment, és csak a második kapta el végül. Az ukránok lehettek volna ügyesebbek, kanyargás, fékezés-gyorsitás, vagy az első rakéta után vészfék és kiszállva futás.... Egy helikopter elől nyilván csak a gázt nyomva nem tudnak lelépni, a legrosszabb amit tehet, ha kiszámitható sebességgel egyenesen halad.
.
A másik, hogy igy is milyen meglepően nehezen, szerintem csak manuális tudták a jelet a célon tartani a helikopteresek
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 652
79 935
113
.
.
Az első rakéta csúnyán a cél mögé ment, és csak a második kapta el végül. Az ukránok lehettek volna ügyesebbek, kanyargás, fékezés-gyorsitás, vagy az első rakéta után vészfék és kiszállva futás.... Egy helikopter elől nyilván csak a gázt nyomva nem tudnak lelépni, a legrosszabb amit tehet, ha kiszámitható sebességgel egyenesen halad.
.
A másik, hogy igy is milyen meglepően nehezen, szerintem csak manuális tudták a jelet a célon tartani a helikopteresek
Sokáig azt hittem, hogy pl Szíriában direkt nem használják az auto track funkciót, de be kell látnom, hogy nincs is ilyen funkció a KA-52 tűzvezető rendszerében. Ez azert nem kicsit meglepő így 2023-ban.
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Capslock27

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 833
48 535
113
.
.
Az első rakéta csúnyán a cél mögé ment, és csak a második kapta el végül. Az ukránok lehettek volna ügyesebbek, kanyargás, fékezés-gyorsitás, vagy az első rakéta után vészfék és kiszállva futás.... Egy helikopter elől nyilván csak a gázt nyomva nem tudnak lelépni, a legrosszabb amit tehet, ha kiszámitható sebességgel egyenesen halad.
.
A másik, hogy igy is milyen meglepően nehezen, szerintem csak manuális tudták a jelet a célon tartani a helikopteresek
5 kilométerről te ugyan meg nem mondod, hogy épp becélzott egy ilyen (besugárzásjelző nélkül).

@dudi Te valamit bizonyítani akarsz ezekkel a magvas kijelentéseiddel? Gondoltál valamit és most látod, hogy a valóság más?
 
  • Tetszik
Reactions: ghostrider and fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 652
79 935
113
5 kilométerről te ugyan meg nem mondod, hogy épp becélozott egy ilyen.

@dudi Te valamit bizonyítani akarsz ezekkel a magvas kijelentéseiddel? Gondoltál valamit és most látod, hogy a valóság más?
Soha nem láttam még hadszíntértől függetlenül auto trckkel célt leküzdeni Kamovot. Vagy szerinted a pilótáknak meg van tiltva a használata?
Igen a szíriai videókról azt gondoltam (megelőlegeztem az orosz elektronikai iparnak, hogy képes auto treck funkciót létrehozni), hogy a hadszíntér sajátosságai miatt van lehetőség a gyakorlásra és ezért nem használják az auto track funkciót, de be kellett lássam, hogy nemes egyszerűséggel nincs is ilyen funkció a Kamovban.
De tessék, várom a logikus magyarázatod arra, hogy pl Ukrajnában miért nem használják soha.
 
  • Vicces
Reactions: fip7

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 829
47 232
113
Sokáig azt hittem, hogy pl Szíriában direkt nem használják az auto track funkciót, de be kell látnom, hogy nincs is ilyen funkció a KA-52 tűzvezető rendszerében. Ez azert nem kicsit meglepő így 2023-ban.
Arra hogy az autotrack dobálja el a célt, átfog másra, gondolom sehol nem láthatunk példát máshol. Ja várj, de... Pl. a Javelinnél panaszkodtak ilyenekre az ukránok, meg hellfirenél is előfordul. Nagy sebességgel mozgó kis célpontot csaptak ki, bárhogy irányítva, 50 % hatásfokkal, élesben, szerintem vállalható. Bőven.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 652
79 935
113
Arra hogy az autotrack dobálja el a célt, átfog másra, gondolom sehol nem láthatunk példát máshol. Ja várj, de... Pl. a Javelinnél panaszkodtak ilyenekre az ukránok, meg hellfirenél is előfordul. Nagy sebességgel mozgó kis célpontot csaptak ki, bárhogy irányítva, 50 % hatásfokkal, élesben, szerintem vállalható. Bőven.
Csak azt ne felejtsd el, hogy egy olyan környezetben mint Ukrajna aranyat ér, ha nincs lekötve az egyik embernek a figyelme a rávezetessel 100%-ban, hanem tud figyelni a környezetre.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

oregbogaras

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 434
4 797
113
3000 m felett ott van a Stingeren kívül minden más, ami még van nekik.

Ez a terep jelen pillanatban ezt teszi lehetővé.

Amúgy mi az a feladat, amit nem tudnak jelenleg elvégezni?
Továbbra is szórják a Vikhreket (NIRezés mellett), pont tegnap láttam egy legalább 60nal robogó pickupot, amit gyönyörűen kiszedtek Kamovval. Én egyedül a gépágyús rácsapásokat hiányolom.
Ezen szerintem gépágyúznak 0.59 környékén. Nekem nem rakétának tűnik. A tévedés jogát fenntartom!
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 833
48 535
113
Soha nem láttam még hadszíntértől függetlenül auto trckkel célt leküzdeni Kamovot. Vagy szerinted a pilótáknak meg van tiltva a használata?
Igen a szíriai videókról azt gondoltam (megelőlegeztem az orosz elektronikai iparnak, hogy képes auto treck funkciót létrehozni), hogy a hadszíntér sajátosságai miatt van lehetőség a gyakorlásra és ezért nem használják az auto track funkciót, de be kellett lássam, hogy nemes egyszerűséggel nincs is ilyen funkció a Kamovban.
De tessék, várom a logikus magyarázatod arra, hogy pl Ukrajnában miért nem használják soha.
Több Kamovból származó videó van, amin látványosan “odaragad” a marker a célpontra. Meglehet, hogy a tracking nem működik annyira megbízhatóan, hogy mondjuk egy fasor felé nagy sebességgel tartó járművet kövessen, és mondjuk emiatt nem is használták.
Vagy csak úgy ítélték meg, hogy abban a szituációban nem fogják használni.

De ha megnézel egy random orosz UAV videót, azokon is sokszor látszik, hogy megy a tracking.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 652
79 935
113
Több Kamovból származó videó van, amin látványosan “odaragad” a marker a célpontra. Meglehet, hogy a tracking nem működik annyira megbízhatóan, hogy mondjuk egy fasor felé nagy sebességgel tartó járművet kövessen, és mondjuk emiatt nem is használták.
Vagy csak úgy ítélték meg, hogy abban a szituációban nem fogják használni.

De ha megnézel egy random orosz UAV videót, azokon is sokszor látszik, hogy megy a tracking.
Mjtasd meg ezeket a videókat.
 
  • Vicces
Reactions: fip7

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 829
47 232
113
Csak azt ne felejtsd el, hogy egy olyan környezetben mint Ukrajna aranyat ér, ha nincs lekötve az egyik embernek a figyelme a rávezetessel 100%-ban, hanem tud figyelni a környezetre.
Nyilván, de ezt mondjuk pont jobb hatásfokkal ellátja a MAWS+DIRCM. Azt gondolom, hogy eddig videofelvételek alapján pont a Ka-52 igen jól vizsgázott, nem egy szitu volt ahol több Manpadsot védett a rendszer, illetve hallottam olyan belső felvételt, ahol konkrétan mondta a pilótáknak, hogy merről és mi "Stinger" fog érkezni. Láttam olyan videót is, ahol meg elrepült mellettük a szétvakított Manpads, illetve több hír is volt hogy elég jól vizsgáztak a kamovok önvédelmi rendszerei.

Persze, sok le is hullott közülük, csak hát pusztán a NATO szállított több mint 10.000 ilyen fegyvert, s ez csak az amit hivatalosan elismertek!

Illetve a rávezetés az mivel kurva gyors a Vikhr, tényleg kb. 10 sec átlagos lőtávon.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 833
48 535
113
Nyilván, de ezt mondjuk pont jobb hatásfokkal ellátja a MAWS+DIRCM. Azt gondolom, hogy eddig videofelvételek alapján pont a Ka-52 igen jól vizsgázott, nem egy szitu volt ahol több Manpadsot védett a rendszer, illetve hallottam olyan belső felvételt, ahol konkrétan mondta a pilótáknak, hogy merről és mi "Stinger" fog érkezni. Láttam olyan videót is, ahol meg elrepült mellettük a szétvakított Manpads, illetve több hír is volt hogy elég jól vizsgáztak a kamovok önvédelmi rendszerei.

Persze, sok le is hullott közülük, csak hát pusztán a NATO szállított több mint 10.000 ilyen fegyvert, s ez csak az amit hivatalosan elismertek!

Illetve a rávezetés az mivel kurva gyors a Vikhr, tényleg kb. 10 sec átlagos lőtávon.
Meg fogják kapni a Kamovok a LMURt is, azzal meg jóval egyszerűbbé válik az élet: 14+ km-ről indítható, tud fire-and-forget módot, és LOAL-t is. Meg valami háromszor akkora a harci rész, mint a Vikhr-en.
És már van.