Tényleg, tualjdonképpen mit értünk globalizáció alatt? Illetve ki mit ért?
Időnként teljesen oylan érzésem van, mintha átvette volna a régmúlt idők "imprlizmus" meg "fasiszta rezsim" illetve hogy a másik oldal is legyen "komcsik" helyét megbélyegzés céljából.
Szóval, miről is beszélünk?
Elmondom neked egy történelmi példán keresztül.
Régen voltak a feudális államok. Hogyan is nézett ki egy feudális állam?
Volt az állam élén a kirány. A kirány a hatalmát Isten kegyelméből kapta. Alatta volt a nemesség, amelynek a kezében voltak a földbirtokok. Voltak a nagy földbirtokosok, de voltak kicsinyek is. A lényeg, hogy ezek a kirány kegyelméből igazgatták az a földterületet. Egyszer valamikor ők, vagy valamely ősük szolgálatott tett a királnyak (pl helytállt egy csatában) és ezért a király megajándékozta egy tartománnyal.
A földesurak a tartományukon meg amolyan kiskirályok voltak: a királyi meg egyházi adókon kívül ők is hajtottak be adókat. Ezeken az adókon kívül a kereskedőktől hídpénzt, meg átutázási tarifákat szedtek be stb. stb.
Amit nagyon fontos megemlíteni, hogy a nemesség úgy a gazdasági mint a politikai hatalom birtokosai voltak. Ha a király meghalt utód nélkül, akkor az ő köreikből került ki az új király (akár intrikák, akár valamilyen választás vagy plogárháború útján).
Aztán elkezdek megjelenni az ipari felfedezések. Nem történelmi előzmények nélkül és nem is egyszerre mind. Az egész folyamatnak volt egy történelmi mértékű lefutása is. De ennek a folyamatnak köszönhetően megjelen egy új gazdasági elit, amely már nem köthető sem a nemességhez, sem a királyhoz és sem a földhöz. A kezdeti években ez marginális volt, de aztán egyre erősebb és erősebb lett.
Az új gazdasági elit meg a nemességgel ellentétben teljesen más prioritásaik voltak. Ők már nem csak szűk tartományokban gondollkodtak, hanem minimum országszinten. Őket akik már nagy mennyiségben képesek voltak termelni, nagyban akadályozták a földesurak, mikor ők államon belül kereskedtek. Magasról leszarták, hogy a földesúr egyik őse akárhányszáz éve hősként viselkedett valamely csatában és erre hivatkozva adóztatja és szivatja őket.
Akkor régen gyakorlatilag állami szinten beindult egy "globalizáció". Két tábor volt: egy régi nemesi (mondjuk konzervatívok) és egy új ipari (mondjuk liberálisok). Az új elit (ipariak) meg szépen elkezdték lebontani a régi államformát, mivel az újtában volt. És mivel sokka rövidebb idő alatt, sokkal gazdagabbak lettek csak idő kérdése volt, hogy ez be is következik és átveszik a politikai hatalmat.
Voltak olyan államok akik időben felismerték a trendeket és a bennük rejlőt hatalmas veszélyeket is. Ilyen volt Japán.
A japán császár időben felismerte az iparosításban rejlő lehetőségeket és nagyon okosan rájött, hogy bizony az ipari államoknak rengeteg nyersanyag kell és elindulnak elfoglalni (gyarmatosítani) azokat a gyengén fejlett országokat, ahol ilyesmit sejtenek. Lényegében felülről vezérelve kicsinálta a saját nemességét és az iparisítás élére állt. Aztán ő lett az aki gyarmatosítani kezdett.
Jelenleg a trend valami hasonló. Rengeteg olyan ipari felfedezés van, ami miatt nagyon könnyű globálisan kereskedni. Pl. rendelhetsz aliexpressről dolgokat és felteheted a vaterára (nem hiszem, hogy meg lehet élni ebből de egy kis zsebpénz összejöhet).
Megjelent egy rakás államok feletti cég (multik). Egyáltalán nem ritka (sőt inkább ez a valóság), hogy egy autógyár egy országban gyárt egy alkatrész, egy másikban egy másikat, hogy aztán egy harmadikban szerelje össze, hogy végül egy negyedikben eladja. Megjelent egy nemzetállamok felett álló gazdasági elit is.
Számukra az apró nemzetállamok csak akadályt jelentenek, mivel ők szabadon akarnak termelni és kereskedni globális szinten. Valahogy úgy mint az elődeik országos szinten.
Viszont ezek nem gyíkemberek, nem hallhatatlanok és egyáltalán nem érthetettlen és értelmezhetettlen a viselkedésük. Ezen kívül nem ellenségei a kulturális értelemben vett nemzetfogalomna. Egy globalizált világban is lehet egy nemzet nagyon sikeres sőt még kultúra exportáló is.
Ők azok akik le akarják bontani az országok közti vámokat. Ők azok akik valamilyen egységes szábolyozst szeretnének bevezetni egy rakás termék esetében nemzetközi téren (mert így lehet hatékonyabbá tenni a termelést) stb.
Viszont ezek a trendek lehetőségeket is rejtenek. Ezeket meg lehet lovagolni, ahogy rengetek ország teszi (ők a fejlettek).