Csak azt nem értem, ha ennyire nem vagy képben, akkor mi alapján jelentesz ki akkora baromságot, hogy nem fog megtérülni...
- Alsó hangon 60 évig, mert ennyire tervezik. Az anno 25-30 évre tervezett blokkok simán elmennek 50 évet is.
- Mindenestül nem fog 12 mrd USD-be sem kerülni kamatos kamatokkal.
Ez alapján számold ki, hogy mennyi áramot termel és milyen kis profit mellett is mikor térül meg. Az építés és bontás adja az erőmű életciklus költségének kb. 85%-át. Ez alapján közelítőleg kijön az, hogy egyéb változókkal és bizonytalansággal kb. 23-28 év után már megtérül.
- 2400 MWe kapacitás
- 0,95 teljesítménytényező
- 60 év
- Paks I ma 11 Ft/kWh áron adja fel a gridre az áramot és te 35-36 Ft/kWh áron veszed. (Volt az rezsicsökkentés előtt 44 is.)
A fenti vérprimitív modellel kijön az, hogy a világ eddigli legolcsóbb szélerőművével (1600-1800 USD/kWe) és 0,25-ös tényezővel 0 karbantartással valahol 10-12 év után lesz megtérülő egy erőmű úgy, ha nem hitelből épült. Ha ezek is vannak, akkor valahol 17 év után. Apró hiba, hogy ezeket 20-25 évre tervezik, bár egyetlen szélkerék sem bírt ki még annyit talán. Ehm...
Az a 60 év a gond. Technológiailag túl sok minden történhet annyi idő alatt. Simán megtörténhet, hogy meg lesz oldva elfogadható szinten a hálózati szintű tárolás és bukik minden nuki projekt.
A 12 mrd dollár meg elég optimista. Ne lepődj meg ha duplája lesz. És még lehet hogy annak is örülünk.
És ezek csak a közvetlen kockázatok. A munkaerőhiány, korrupció, gazdasági változások, politikai kockázat stb. mind mind csak rárakódnak erre. Ha nem egy teljesen inkompetens és korrupt kormányzat lenne még akkor is örülhetünk ha nullszaltóra kijön és nem lesz komolyabb gond.