Karakurt / Projekt 22800 osztály (Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 711
85 669
113
Korábban írtam , hogy a leállított Admiral Grigorovics osztályú 4.,5.,6. fregatt helyett épulnek meg ezen korvettek, mint áthidaló megoldás. Tehát logikus , hogy a "Tajfun" és "Uragan" a Fekete-tengeri flottához kerul. Kerulnek még a Balti-flottához is. A pontos darabszám majd eldol menet kozben. A Csendes-óceáni flottának projekt 20380 korvettek épulnek. Jelenleg Kalibr-Nk csapásméro képessége csak a Kaszpi-flottának és a Fekete-tengeri flottának van.
2016-ban az Északi-flottának is lesz.
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
Valószínűleg nem jó a fordítás, partmenti és nyiltvízi akart az lenni szerintem...
Elég nagy eltérések vannak köztük, pl. partmenti hajóknak a zátonyok miatt kell fenékletapogatásra valamilyen eszköz, nyiltvízieknek viszont komoly időjárásfigyelő rendszerekre van szüksége...

Egyetertek. Bar a nyiltvizi "Blue" hajoknak is szukseguk van MOAS ra ( Mine and Obstacle Avoidance Sonar ) mert ok is kozlekednek sekely vizeken. A komunikacios rendszerben van meg elteres foleg meg alapvcetoen a feladatokban bevetesi hosszban.

Roviden mindenben :)
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
A hajók korántsem tökéletesek. Ez méretükből is adódik. A légvédelem SHORAD, ráadásul egyetlen komplexum, viszonylag könnyen túlterhelhető és kiiktatható, különösen több irányból támadva. ASW nincs, pedig az USN legerősebb fegyverneme szerintem a tj-kból áll. Tengeri, partközeli műveletekre alkalmas, óceánira kicsi ráadásul ott kötelékben kéne mozognia.

Új ASW nincs a láthatáron? Talán ez az orosz tengerészet egyik leggyengébb pontja. A Tengoik közül kevés a kor követelményeinek megfelelő nukivadász, a dízel-elektromosokat (Lada/Kiló osztály kiváló lopakodó, de nem tudnak megfelelő energiacellákat, akkumulátorokat legyártani nekik, sokkal kevesebb ideig maradhatnak nagyobb sebességnél víz alatt, mint a francia/olasz illetve német csúcstengok..

Ezek a korvettek a támadó fegyverzet alapján feláldozhatónak tűnnek, nincs egységben a védelem, hatótávolság, sebesség, és tűzerő.. Szerintem a legkisebb óceánon használható hadihajóosztály a fregatt, lásd akár a régebbi, akár a mostani hajókat.

Az orosz ASW kepesseg sosem volt eross. Tisztaban vannak vele hogy az oceanokon ok nem tudnanak tenyleges ASW hadmuveletet vegrehajtani flottak bazisok hianyaban. Igy inkabb a telepitett ASW kepessegre gyurtak ra a sajat flottabazisaik es jarorteruleteik kornyeken. Van meg nalluk par ASW repulogep a felszini egysegek helijei melett de osszessegeben nem szamottevo.

Szerintem nem is fognak ilyet epiteni sokkal sokkal fontosabb teruletek vannak ahol ossze kene szedni magukat.

A ket MISTRAL pl most nagyon nagyon hianyzik.
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
<blockquote rel="boki">Pár hónapja felroppentek olyan hírek, hogy az indiaiak megvennék a 3 (4-6) fregattot és ukránoktól hozzá a gázturbinákat. Eddig nincs semmi aláírva.


Köszi. Így már értem. Ugyanakkor sajnálom, hogy a romboló/fregatt kategóriában ekkora nehézségek vannak náluk. Így károkat (súlyosakat) okozhatnak, de háborút nem ők fognak nyerni Oroszországnak. A korvett nagyon szimpatikus hajóosztály, de önmagában világhatalommá nem tud emelni egy országot se (na persze nem is erre készül).</blockquote>

Ha anuki haborut nem szamitjuk, akkor elmondhato hogy eddig mindig az nyerte a haborukat aki uralta a tengert a szallitasi kereskedelmi utvonalakat. Erre jott ra anno az USA is meg Japan is meg most Kina is. Az oroszok ugy nez ki ( hala Istennek ) ezt tovabbra is csak imperilaista huncutsagnak tartjak.
Meg is maradnak lokalis nagyhatalomnak ( periodikusan ameddig az aktualis gazdasagi osszeomlas nem degradalja oket vissza par lepcsofokkal ahonnan kezdik a kapaszkodast elolrol )
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 329
18 941
113
"Az oroszok ugy nez ki ( hala Istennek ) ezt tovabbra is csak imperilaista huncutsagnak tartjak"

Öcsém néztél már világ térképet ?

Kína nem jut el európába hajó nélkül ugye? Se japán se az USA sem.
Ezek közül kettőbe eljutnak az oroszok Kínába és Európába.
Meg szerinted mit építeni könyebb egy 800 tonnás rakétás hajót vagy egy 5000 tonnás fregattot?

Mész te is ignorba mint szartomi mert te vagy ez első aki szerint az oroszok huncutságnak tartják a nagy hajókat ( Hát persze azért erőltetik)
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
kalapacs

Ők nem nagyon járnak át a fél világon háborúzni...

A nem tudni meg a nem akarni kozott nagy kulonbseg van ! Lasd pl Sziria. Az most cca az akcio radiuszuk szele. Addig el is mentek. Ha tudnanak mennenek meszebb is. A nagyhatalmi politika mar csak ilyen.
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
"Az oroszok ugy nez ki ( hala Istennek ) ezt tovabbra is csak imperilaista huncutsagnak tartjak"

Öcsém néztél már világ térképet ?

Kína nem jut el európába hajó nélkül ugye? Se japán se az USA sem.
Ezek közül kettőbe eljutnak az oroszok Kínába és Európába.
Meg szerinted mit építeni könyebb egy 800 tonnás rakétás hajót vagy egy 5000 tonnás fregattot?

Mész te is ignorba mint szartomi mert te vagy ez első aki szerint az oroszok huncutságnak tartják a nagy hajókat ( Hát persze azért erőltetik)

Emlekszel meg hogy jutott el az amerikai canadai brit segitseg anno az oroszokhoz a II.WW ben ? Akar az eszaki vagy a csendes oceani utvonalat nezzuk mindket esetben tengeren. Es ez akkor az eletet jelentette az oroszoknak.
A tengerek oceanok folotti kontrol nelkul senki nem lehet nagyhatalom. Nem veletlen hogy Gorskov alatt a SZU is erre az iranyra lepett ra. Csak a gazdasagi hatter nem volt adott hozza igy lett ami lett.

De szuveren jogod ignoralni ha zavarnak az ilyen apro tortenelmi tenyek.
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
kalapacs


Soha nem is jártak,nem is nagyon van rá szükségük.

Kubaba anno hogy kerultek a raketak ? csak egy pelda, De lehetne emliteni az afrikai kozelkeleti akciokat is .

Az oroszok legnagyobb rakfeneje hogy nincs tartos es biztonsagos bazishatteruk a vilag oceanjain. Gazdasagi vagy politikai okokbol kikelett vonulniuk , lasd kuba vietnam egyiptom de meg az oj unikalisan hangzo indonezi is idetartozik mert egy idoben nagyon nag volt a baratsag es az oroszok azonnal bazist letesitettek ott is. Aztan fordult a kocka.

Nem a szandekkal van nalluk problema hanem a kepesseggel !
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 329
18 941
113
"Csak a gazdasagi hatter nem volt adott hozza igy lett ami lett."

Na látod tudod te hogy miről van szó! Szóval nem az imperilaista huncutság miatt olyan a haditengerészetük amilyen.
Én az oroszok helyébe egy brutális légerőt építenék továbbá a rombolót és a rep és heli hordozó építését hanyagolnám.
Egy Gorskow fregatt és topic korvettjét gyártanám inkább ami kiegészülve egymást gyors csapást lehetne mérni a környező országokra.
 

szegcsab

Well-Known Member
2015. január 25.
7 068
17 178
113
"Az orosz ASW kepesseg sosem volt eross."

Ez egy badarság. Ha az Oroszok alatt a Szovjeteket érted, akkor igencsak mellényúltál. A Szovjet flotta majd összes hadihajóján telepítve volt ASW fegyver, tök idegesítő volt, hogy ránézésre "szinte csak" tengeralattjárók elleni fegyverek hemzsegtek rajtuk. SS-N-14/RBU vb. vetők/torpedók. A hajóik sem rombolók,fregattok, rep.hordozók, korvettek voltak, hanem kis és nagy teng.elhárító hajók...
Az Orosz flotta a szovjet után mennyiségileg lecsökkent, feladatköre a felszíni hajók elleni harc képességét tekintve viszont talán javult.
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
"Az orosz ASW kepesseg sosem volt eross."

Ez egy badarság. Ha az Oroszok alatt a Szovjeteket érted, akkor igencsak mellényúltál. A Szovjet flotta majd összes hadihajóján telepítve volt ASW fegyver, tök idegesítő volt, hogy ránézésre "szinte csak" tengeralattjárók elleni fegyverek hemzsegtek rajtuk. SS-N-14/RBU vb. vetők/torpedók. A hajóik sem rombolók,fregattok, rep.hordozók, korvettek voltak, hanem kis és nagy teng.elhárító hajók...
Az Orosz flotta a szovjet után mennyiségileg lecsökkent, feladatköre a felszíni hajók elleni harc képességét tekintve viszont talán javult.

Az ASW kepesseg egy rendszert kovetel meg es hiaba vannak meg egyes elemek ha nincs egy osszeallo rendszered. Ez az ami hianyzott amiben mindig is lepeshatranyban volt az orosz flotta ( meg a legiero is ) egyedul a szarazfoldi eroknel volt meg egy fajta elony a SZU/ orosz eraban.

Aztan meg az ASW fegyverek illetve felderito eszkozok minosege is mindig egy erdekes dolog volt. Nem veletlen hogy az orosz interkontinentalis tengeralattjarok nem igen mertek kimenni a nemzetkozi vizekre jarorozni csak kenyszerbol ha nem volt eleg nagy a raketajuk hatotavolsaga. Maradtak a bazisaik kornyeken sot ma is ott maradnak.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 145
9 288
113
Az tény, hogy a szovjet érában szinte minden egységre telepítették vizibomba, - torpedós rakéta (ASROCK/SUBROC) vetőket, azonban ha minden igaz, a szokásos probléma miatt ezek alkalmatlanok voltak a komolyabb harcra, mivel éppen az érzékelőik (különösen a passzív szonár képesség nem volt hatékony. Nem véletlenül a franciáktól szereztek be (pedig kvázi ellenfelek voltak) már a 70-es évektől szonárokat. Az hogy ők kis és nagy tengoelhárítónak nevezték a hajókat, azzal magyarázható, hogy a hajógyáraik amelyek a nagyobb egységeket gyártották a fekete tengeren voltak, és azon az egyezmény alapján hordozó nem haladhat át. Igy lett a Moszkva osztályú helikopter, és a Kijev osztályú repülőgép hordozóból, vagy tengeralattjáró elhárító hajó, és természetesen ezért a cirkálók rombolok, fregattok, tengoelhárító, vagy kis tengoelhárító hajókként voltak nyivántartca. Egyébként ez játék az elnevezéssel. A fregattokat sok helyen nagyőrhajónak, tengeralattjáró elhárítónak stb. nevezik. Másrészt a hajók mérete növekedett 1945-2000 között, tehát pld. a rombolók mérete, nagyobb mint egy régebbi cirkálóé, a fregattok nagy része romboló nagyságú stb. Lásd A Ticonderoga cirkálók és a Sprunace rombolók azonos hajótesttel épültek, a felépítményük volt más. Az A. Burke rombolók is cirkáló méretűek, akárcsak az orosz Udaloy, Sovremennij, vagy Neustrashimyy rombolok. Az Udaloy volt az utolsó elsősorban ASW-re épített hajóosztályuk..
 

ssvenom

Member
2010. december 1.
222
19
18
kelepistikem ez az eszmefuttatasod nagyon pistikenek tunik...
Mi az hogy ma is a bazisukon maradnak?nem mer kimenni a Jurij Dolgorukij?meg a Delta 4 esek?pfff gondolod hogy a Borejek be vannak szarva,mert holmifajta magyar ezt feltetelezi roluk? xDDD koszonik szepen de a Borejek jol vannak es bamikor es barhol csapast tudnak merni barkire..elso csapas mero fegyverek!most hogy neked ez nem tetszik vagy a te elmednek ez sok attol meg biza a Borejek illetve a Delta4 ek azok meg boven nyomulnak...!
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 816
2 600
113
ssvenom

Nem hinném, hogy a Borejek vagy a Delták a jól kiépített szonarhálókon kívül egy tengeri mérföldet is megtesznek anélkül, hogy ne legyen a valagukban egy Los Angeles!
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 145
9 288
113
Kalapács barátunk írta, hogy bázisukon maradnak...
De egyébként az orosz tengeri stratégia, hogy a Boomerek az orosz parti vizek közelében, és az északi sark környékén vannak, műveleti területeiket aknamezőkkel és vadásztengokkal védik. A rakétáik elérik így is, úgy is akármelyik országot, tehát globális a csapásmérő képességük. A felszíni hajók a dízel tengok kiegészítő szerepre vannak. Különféle partaszálló képesség, viszonylag közeli terepeken, a légvédelem erősítése, ellenséges tengok part közeli felderítése és megsemmisítése. (ezeket globális háborúra értem).
Persze nagyhatalmi fitogtatásként akár a Kuznyecov, akár a Nagy Péter alkalmi flottaköteléke megjelenhet békeidőben a világtengeren és óceánokon, és partaszálló képesség is van, bár eléggé csekély, ráadásul nincs komoly légitámogatás. A kisebb hajóosztályoknál mindig is a nagy csapásmérő képességet favorizálták, és a sebesség, a túlélőképesség, ASW és/vagy légvédelem másodlagos szempont volt. Maga az egész, helyes stratégia, mert a globális csapásmérőképesség megvan, az amcsi hunter-killerek nem a nekik megfelelő környezetben kéne hogy harcoljanak. Persze épültek tengerészeti csapásmérők is, pld. a Kurksz, amelynek feladata az atlantin a konvojok támadása lett volna, ez volt a hidegháborúban a tengerészeti légierő (Tu-22M, Tu-142) és a vadásztengok feladata.
 

ssvenom

Member
2010. december 1.
222
19
18
Lehetseges hogy elbeszelunk egymas mellett,ha igy van elnezest kerek!!!DE olvasom azt hogy: Nem veletlen hogy az orosz interkontinentalis tengeralattjarok nem igen mertek kimenni a nemzetkozi vizekre jarorozni csak kenyszerbol ha nem volt eleg nagy a raketajuk hatotavolsaga. Maradtak a bazisaik kornyeken sot ma is ott maradnak.
Most akkor kerdem en hogy a Borejek amik ugye a (legujabb generacios Nuklearis csapasmerok es egyben legfejlettebbek) nem merik elhagyni a bazisukat?mert errol a szosszenetrol nekem ez jott le,ha netan megis felre ertettem volna valamit akkor En kerek elnezest!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 877
85 424
113
A Borejekre valószínűleg már nem igaz,hogy zajosak így azok nagy valószínűséggel arra mennek amerre akarnak viszont az összes többi SLBM előre meghatározott jól védett boxokban tevékenykednek.