3. Mire számíthatunk a jövőben?
A vitathatatlan potenciál ellenére vannak még akadályok, amelyeket még le kell küzdeni. Jelenleg kérdéses, hogy a Rheinmetall az előírt határidőn belül tud-e szállítani. Másrészt jelenleg nem világos, hogy Olaszország elegendő pénzügyi forrást tud-e biztosítani mindkét projekt teljes körű megvalósításához. Továbbá a Rheinmetallnak és a Leonardonak meg kell állapodnia arról is, hogy mely olasz alrendszereket integrálják. Például kérdéses lenne, hogy ki szállítja az ágyút, az RWS-t (Remote Weapon System) vagy a BMS-t (Battle Management System).
Ha itt sikerül megegyezésre jutni, akkor ez az együttműködés nagy ipari potenciált rejt magában: a Rheinmetall nagy megrendelést nyer, és végül mindkét fegyverrendszerhez talált horgonyvevőt. Az olasz kormány ezután a további marketinget és új piacok kialakítását is támogathatja. Ez lehetővé tenné, hogy a Rheinmetall átvegye az IFV és MBT piac egy részét. Ez viszont károsítaná a KNDS-t vagy a KMW-t. Ezzel az együttműködéssel Olaszország biztonságba helyezheti harckocsiiparát, és egyben pozícionálhatta azt a jövőre nézve. Az olasz hadseregnek is örülnie kell az ipari hozzáadott értéknek.
Olaszország a gyalogsági harcjárművek és fő harckocsik beszerzése mellett láthatóan Skynex légvédelmi rendszerek beszerzését is tervezi, amelyeket az olasz Rheinmetall leányvállalat gyárt.
4. Milyen jelentősége van ennek Németország számára?
Ennek az együttműködésnek három aspektusa érdekes Németország számára: a Rheinmetallnak most megvannak a pénzügyi forrásai a Panther fejlesztésének befejezéséhez. Ez a Bundeswehr fejlesztési költségeit is csökkenti, ha az L2AX a KF51-re épül. Ha azonban a Bundeswehr továbbra is ragaszkodik a Leopard 2-höz, és például a Leopard 2A-RC3.0 fejlesztése mellett dönt. úgy dönt, hogy a német-olasz Panther jövőbeli versenytársa lenne az exportpiacon. Ez viszont korlátozná a Leopard 2AX/Leopard 3 méretgazdaságosságát, és ezért súlyosan károsítaná a KMW-t.
A másik oldalon a német-francia MGCS (Main Ground Combat System) áll: ha a Rheinmetallnak sikerül az FGS (Future Gun System) kifejlesztését az olasz megrendelésre befejezni, javíthatja pozícióját a KNDS France-hoz képest. Ezek az ASCALON-t (Autoloaded and SCALable Outperforming gun) népszerűsítik, mint az MGCS jövőbeli fő fegyverzetét. Ha azonban Németországnak ezen a ponton van egy teljesen kifejlesztett és tesztelt 130 mm-es sima csövű lövege öntöltővel, az megerősítené a Rheinmetall pozícióját a KNDS-szel szemben, és egyúttal növelné annak esélyét, hogy a német nemzeti kulcstechnológia hosszú távon biztosított lesz.
A jelenlegi helyzet ipari szempontból is érdekes. Ez az együttműködés nagy hatással van a német harckocsigyártás nemzeti hatalmi szerkezetére. Az olasz megrendelésnek köszönhetően a Rheinmetallnak valószínűleg sikerül a KNDS és a KMW egyenrangú versenytársává válnia. A jövőben Németországnak két védelmi vállalata lesz, amelyek szárazföldi rendszereket fejleszthetnek és gyárthatnak. Ez növeli a hazai német versenyt, aminek végső soron a kínált megoldások színvonalát kell emelnie. Ez nemcsak a Bundeswehr számára érdekes, hanem az exportpiac számára is, ahol Németország a jövőben két különböző harckocsit kínálhat majd.
5. Következtetés
Ha az érintetteknek sikerül minden problémát kiküszöbölniük, a Rheinmetall Leonardo-val együttműködve a KNDS komoly versenytársává válhat. Ha azonban a Rheinmetall és Leonardo együttműködése meghiúsul, az keserű csapást jelentene minden érintett hírnevére. Ha figyelembe vesszük, hogy az olasz hadsereg a Leopard 2A8 beszerzését követelte, és ezt végül a védelmi ipar tette meggátolta, az alternatívának minden szempontból meggyőzőnek kell lennie. Meg kell nézni, hogyan áll az olasz fegyveres erők és az olasz kormány az egyes részletkérdésekhez, és mikorra várható a szerződés odaítélése.