Egyetértek veled.
+ Költség hatékonyabb
+ nincs ember hanem kényelmesen egy fotelből irányítod .
Az szm3 nagyon jó gép lesz szu-25 topicba írtam is róla kivéve ha nem gagyi UB blokkal repülnek .
Hát ha ch-5 vennének akkor azzal megveregetni a rossz szomszédokat pl ukránokat amolyan célbalövősdit játszani velük.
http://www.popsci.com/chinas-new-fl...ow-displays-future-chinese-warbots-and-swarms
Félelmetes kis dög az a CH-500 kis helikopter
Ja és egy kérdés ! Te hogyan értékeled ezt a hírt?
http://www.aerotech.hu/newsdetail.php?tdate=2016-09-12&ttitle=Elvégezte_első_repülését_az_oroszok_tíztonnás_lopakodó_csapásmérő_drónjának_prototípusa
Cloud Shadownak is mintha lenne egy púp az elején, szóval benne van a pakliban, hogy műholdon keresztül irányítod. A hosszú repülési idő azért jó mert egy adott terepet ellenörzés alatt tudsz tartani. Ha meg valaki odatéved akkor kilöböd stb.
Mondom, hogy nem ugyanaz a kategória, nem is nagyon van mit hasonlítgatni. De jó ha ez is van az arzenálban.
A púp csak antennát jelent, de az nem biztos, hogy műholdas. Az összes leírás, amit találtam csak közvetlen, mikrohullámú kapcsolatot említ, amihez rálátás kell a robotra és 290 km-es maximális hatótávot az adatkapcsolathoz. Ez eléggé logikus is, mert az amcsiknak még van saját műhold hálózatuk, de egy export vevőnek, aki Kínától megveszi, jellemzően nincs. Kína építgeti a hálózatát, de még csak építgeti és ha kiépül, akkor is a vevő hosszú távon a kínaiak jóindulatára lenne szorulva ha használni szeretné a műholdas kapcsolatot. Esélyesen az a púp csak ezért van, hogy a drón antennája lapos szögben is vissza tudjon nézni a földi irányító antennára.
Érdemes megfigyelni, hogy van egy csomó eszköz amit az oroszok is és a kínaiak is megépítettek prototípus szintjén, vagy akár széria fegyverként, illetve nem jelent nekik technikai kihívást megépíteni, de maguk mégsem rendszeresítik, legfeljebb csak exportra kínálgatják. Ha jól tudom ez a kínai UAV és sok más társa is ilyen. Ezekben az esetekben divatos fegyver fajtáról van szó (mert például a jenkik szeretik használni és ezzel divatot teremtenek), hiszen exportra másként értelmetlen lenne kínálgatni, de az oroszok és a kínaiak másként gondolkodnak az adott fegyverfajta hasznáról, harcértékéről, ár/érték arányáról.
Aki folyamatosan azt várja, hogy az oroszok, vagy a kínaiak vegyenek, vagy gyártsanak maguknak pont olyan fegyvereket, mint amilyeneket az usákok szeretnek használni, az nem gondolkozik el az oroszok és a kínaiak eltérő koncepcióján, vagy fel sem tételezi, hogy esetleg az orosz/kínai koncepció lehet az ésszerűbb az ő helyzetükben. Az oroszok megtehetnék, hogy annak a pénznek egy részéből, amiből hagyományos repülőket gyártanak, vagy korszerűsítenek, több drónt gyártsanak, vagy vásároljanak. A kínaiak is rendszeresíthetnének nagyobb számban a saját gyártású drónokat mondjuk a J-10/11/16-osok egy része helyett. De nem teszik. Érdemes végig gondolni ennek okait.