Kirov-osztály (Project 1144 Orlan)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 845
113
kalapacs

<i>"tt van amit irtam : "A legvedelmi raketatechnologia cca 15 eve tartott ott hogy a meglevo szenzorokkal szamtech kapacitassal egy 2M sebessegu golflabdat tudtak eltalalni direkt talalattal."

Itt mutatkozik meg a fo problemad. Feluletes infrmaciok pontatlan emlekek ."</i>

Jó akkor ezt a bravúrt szerintem mindannyian szeretnénk látni.
De ha ez így lenne nem is lenne az elhárító töltetekben közelségi gyújtó, mert minek....

<i>"Segitek sot meg egy konyen elerheto magyarnyelvu forrast is adok. Rafale francia gep infra rendszere tudta ezt es cca 15 eve irt rola az aranysas fotokkal egyetemben. De van szakirodalom is de oda angoltudas kell. Mondhatnek szemelyes tapasztalatot is de azt meg nem hinned el mivel te biztos sokat lattal mar ilyet :)"</i>

Jó akkor erre is szeretnék látni valami bizonyítékot. Egy kép megfelelne.


<i>"Roviden IGEN mive a hiperszonikus sebessegu celokat mar 30 evvel ezelotti rendszerek is kepesek voltak lekuzdeni plane a maiak.

De ha mas a velemenyed es van ezt alatamaszto szakmai erved orommel meghallgatlak."</i>

Tőled is várjuk az alátámasztott véleményeket! Mert eddig semmit nem támasztottál alá, csak kijelentettél dolgokat és közben közölted, hogy rajtad kívül senki nem ért hozzá.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
Am gáz az hogy 300 km indítod a a Brahmos 2 addig a jenki hajó elleni rakéta már 900 km elindította rád és közben f-18-sok is eregethetik.

ticonderoga církáló + rombolók ehez jön az f-18 akár több száz rakétát is indíthatnak akár egy kínai-orosz hajórajra
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
kalapacs

<i>"tt van amit irtam : "A legvedelmi raketatechnologia cca 15 eve tartott ott hogy a meglevo szenzorokkal szamtech kapacitassal egy 2M sebessegu golflabdat tudtak eltalalni direkt talalattal."

Itt mutatkozik meg a fo problemad. Feluletes infrmaciok pontatlan emlekek ."</i>

Jó akkor ezt a bravúrt szerintem mindannyian szeretnénk látni.
De ha ez így lenne nem is lenne az elhárító töltetekben közelségi gyújtó, mert minek....

<i>"Segitek sot meg egy konyen elerheto magyarnyelvu forrast is adok. Rafale francia gep infra rendszere tudta ezt es cca 15 eve irt rola az aranysas fotokkal egyetemben. De van szakirodalom is de oda angoltudas kell. Mondhatnek szemelyes tapasztalatot is de azt meg nem hinned el mivel te biztos sokat lattal mar ilyet :)"</i>

Jó akkor erre is szeretnék látni valami bizonyítékot. Egy kép megfelelne.


<i>"Roviden IGEN mive a hiperszonikus sebessegu celokat mar 30 evvel ezelotti rendszerek is kepesek voltak lekuzdeni plane a maiak.

De ha mas a velemenyed es van ezt alatamaszto szakmai erved orommel meghallgatlak."</i>

Tőled is várjuk az alátámasztott véleményeket! Mert eddig semmit nem támasztottál alá, csak kijelentettél dolgokat és közben közölted, hogy rajtad kívül senki nem ért hozzá.

Latom megint feluletesen gondolkodsz. A helyzet az hogy azert kell kozelsegi gyujto megis mert a golflabdaval ellentetben a valos celok manovereznek elektronikus ellentevekenyseget folytatnak es meg a sebesseguk is lehet nagyobb. De ez annyira magatol erthetodo.

"Jó akkor erre is szeretnék látni valami bizonyítékot. Egy kép megfelelne. "

Csak most csak neked : https://defenseissues.wordpress.com/2014/01/17/stealth-in-the-air/


"Tőled is várjuk az alátámasztott véleményeket! Mert eddig semmit nem támasztottál alá, csak kijelentettél dolgokat és közben közölted, hogy rajtad kívül senki nem ért hozzá. "

Ezt csak te allitod aki meg tizen otot sem tud kivonni 2016 bol. Olvass figyelmesebben. Eddig irtam nem egy hivatkozast konkret tenyt ( lasd fent a fotot csak hogy az idoben a legkozelebbit emlitsem ) mig toled idaig a kovetkezokre futotta

"csak var par evet es meglatod"
"Az biztos hazugsag"
"AZ nem lehet ugy"
stb
stb

Azt nem allitom hogy rajtam kivul senki nem ert hozza de hogy te biztosan nem azt hatarozottan allitom.


A nem tudas nem szegyen csak az ahoz valo ragaszkodas az.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
fip7, ok, de miért nem fejlesztik a P-800 szárazföld elleni változatát és igen a Klubnak van olyan változata csak itt beáldozták a robbanófej méretét, mert az eredeti 450 kilósból alakították kis a szuperszónikur részt. De ez még mindíg életképesebb mint a torlósugaras hajó elleni rakéta.
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
<blockquote rel="Roni">https://www.youtube.com/watch?v=vej_aLJpFYo

Van az órrában 10 tonna szegényített urán vagy mitől bírja ennyire jól az AK-630-asok tüzét ez a kis szubszónikus animált valami?</blockquote>


Az AK-630 sok pontossagaval mar korabban is problema volt. Ez foleg az oroszos minosegbiztositassal az alkatreszek pontossagaval sot meg a loszerek kulonbozosegevel is kapcsolatos.

Jelen esetben csak egy animaciorol beszelunk amibe akar meg ion pajzs is lehet. Nem valosagot mutat.
Ami valoszinuleg igaz lehet hogy az AK-630 sok tuzvezeto radarja valoszinuleg kesobb es csak bizonytalanul tud ralockkolni a celokra.

De ez csak egy animacio ahogy a LM szeretne lattatni a termeket. A valosag meg majd kiderul.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 845
113
kalapacs

<i>""Jó akkor erre is szeretnék látni valami bizonyítékot. Egy kép megfelelne. "

Csak most csak neked : https://defenseissues.wordpress.com/2014/01/17/stealth-in-the-air/ "</i>

Te ezt most komolyan gondoltad? Bizonyítékot kértem arra tőled, hogy az állításaid nem kamuk <i>(golflabda méretű cél lelövés meg 100 km-s IR detektálás</i>), erre te beraksz egy linket arról, hogy a lopakodó technológia egy kamu? <i>(legalábbis a cikk szerzője szerint)</i>

Én mára belefáradtam ebbe...
 
M

molnibalage

Guest
Molni, tőled most azért többet vártam.
Ki fejleszti jelenleg a globális hiperszónikus rakéta rendszerét. Találgathatsz.
Sűrű hétvégém volt erre telt. Egyébként meg szerintem elég sokat írtam minimum koncepció szinten pro és kontra is. A végén a saját nézőpontom és költséghatékonyság mellett tettem le a voksomat. I

Egyébként kiről és miről beszélsz? Miért nem lehet konkrét dolgot mondani célozgatás helyett...?


A légvédelmi rakéták egy része pedig szintén hiperszónikus kategória.
Szerintem ez elég vicces, támadó és légvédelmi rakéta fejlesztés összemosni...

Hiperszónikus SAM már akkor volt - Sz-200 - mikor még szubonikus első generációs ASM is alig volt, Sz-200 vs. Ő-15 Termit.

A légvédelmi rakéta alapvető működési elvéből fakadóan eleve M2.5-3.0 égésvégi sebességgel született meg. Viszont kapjunk már a fejünkhöz. Ez 7 tonnás szubszonikus ASM tengerszinten elrepülne talán 8 ezer + km-re is. Egy 7 tonnás légvédelmi rakéta meg legfeljebb pár százra, bár ezt részben a vezérlés korlátozza le.

A cirka 2 tonnás rakéa az Sz-300/400-hoz tud 250 km körüli HMZ-t, míg a 7 tonnás Sz-200-é volt változattól függően annyi, amennyi. (Meg a passzív szakasz hozzá számítása is borítja ezt.)


Nemcsak a szovjetek/oroszok fejlesztenek egyre nagyobb sebességű rakétákat, mert ez egyszerűen nem igaz.
Csak ez elcsépelt duma. Az is fejlesztés, ha valaki csak papírra firkál vagy tanulmányokat írkál. Mutassál már nem teljesen paper design szuperszonikus jenki/nyugati ASM-et. Többet.

Az szovjket/orosz szuper és hiperszonikus rakéta fejlesztés 40+ éves. Rendszerben álló nyugati rendszerek száma = 0. Szóval a mostani és közeljövőben levő képességeknél értelmezve ez most is így van. És mondom, a jenki ASM fejlesztés tudtommal skippelték és a legújabb olcsó jános (?) ötlet az, hogy SM-3 rakéával lehetne ilyen játszani. Ami szerintem ökörség, a szokásos jenki felesleges univerzalitást üldöző hülyeség, de mindegy...


A különböző repülési profilokkal operáló rakétákat pedig ne vegyük egy kalap alá.
Ez a komment annak fényében vicces, hogy <b><i>te magad mostad össze a SAM-et az ASM-mel</i></b>...! Izé...


A légvédelmi rakéták fejlődése kikényszerítette a kis magasságú repülési profilt, amelyet csak szubszónikus sebességgel tudtak megvalósítani.
Ez sem igaz. A nyugatiak és kezdetben a szovjetek is ezt valósítottág meg. A Kh-31 ellenben hány éves? A Kh-22, KSR-5, P-700 a végfázisban bőven szuperszonikusak voltak és csak azért nem mentek ezek végig full alacsony profillal, mert a külső BARCAP vs rakéta HMZ távolsággal nemigen ment volna...

Igen, az orosz tengerészeti egységek száma aránylag kicsi, talán, ismétlem talán elég ellenük a Harpoon, mondjuk ebben azért nem vagyok biztos. Viszont Kína "fossa" a hajókat, ellenük is elég lesz majd?
Tekintve, hogy a mai hajóknak nincs páncélaza a jövő lehet, hogy érdkees lesz. Ugyebár RPG-nél van olyan, hogy aktív védelmi rendszer ellen kis rakétát lő maga elé. Na, akkor a jövőben mi zárja ki azt, hogy legyen olyan ASM, ami kis harci részeket vagy kisebb rakétát ereget magából? Ha az elektronikát ez megfekteti, akkor onnantól fogva még egy 40+ éves ASM is game over találat esetén. Pl. a kőkorszai P-15 Termot os megteszi.


Mert pont arra hivatkozol először, hogy hány céllal tudnak végezni a légvédelmi rendszerek, utána pedig, hogy telítésbe vihetők. Ez ellentmondásos egy kicsit.
Hol és miért? A telítés teljes mennyiséggel vagy időegység alatt beérkező mennyiséggel tehető meg. Márpedig az olcsó szubszonikus és alacsony profillal jelenleg a telítés én azt látom, hogy sokkal, de sokkal kevesebbe kerül...

Mert hiába találják el az iszonyatos kinetikai energiával rendelkező nagy tömegű célt, az még komoly károkat tud okozni a hajóban.
Túl gyakran olvasom az. Az éleslövészeten 1 km távolságban alacsonyan lelőtt ASM gyakorlatilag azonnal darabokra esett és a tengerben landolt. A CIWS meg ma RAM, ami nem Vulcan Phalanx. Okkal. Ott több km-es HMZ-ről van szó. A szétreülő darabok szórásképe csak nagyon véletlen találna el egy hajót is...

Azt pedig nem tudom, hogy pont te honnan veszed, hogy egy korszerű romboló (teljes fegyverzettel!) ára lenne egy tucat hiperszónikus rakéta, főleg ha már nagyüzemben gyártják.?
Nem tudom, hogy ki kezdte nagyon basic matekkal okolni a dolgokat, én csak idomultam hozzá. Az indító platfrom árát te hol számoltad be? Akkor talán kellene ez közös standard a matekohoz. Furcsa, hogy elsőre nem ez jutott eszedbe.


Az a baj, hogy most Te sem gondolod át, hogy van/volt alapvetően két különböző lehetőségekkel rendelkező ország, amelyek teljesen más követelményeknek és kihívásoknak kell, hogy megfeleljenek és pont ez adja, hogy más utat járnak be és nemcsak a mostani kérdéses dologban.
De. Pontosan ezt írtam. Azért nem pattog a jenki, mert annyi AGM-84 és indító platfromja van, hogy egyszerűan agyonnyom mindet. Akkor hova pattogjon szuper vagy hiperszonikus ASM-mel? Minek?

Az USA vajon mit fog lépni? Semmit? Maradnak a jól bevált szubszónikus Harpoonoknál, amelyek hordozóinak is be kell lépni a védett zónába? Nem hiszem!
Miért is kéne? Az extended Harpon indítási távolsága 300 km+. Horizont alatt akkor indítja, amikor akarja. Még nagy magassában is minden potenciális naval SAM rendszer HMZ-n kívül indul...
 
M

molnibalage

Guest
CCa 15 evvel ezelott a nyugati repfedelzeti infrak nem csak hogy ellattak 40-50 km re de a legucso tipusaik mar a celt is beazonositottak.
Ez úgy tévedés, ahogy van. Önmagában és a kijelentés alul definiáltsága miatt is. Kérlek olvasd el a jelenlegi HT összefoglaló IRST-s részét, még az is foglalkozik kellő mélysében ezzel.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
"és a legújabb olcsó jános (?) ötlet az, hogy SM-3 rakéával lehetne ilyen játszani. Ami szerintem ökörség, a szokásos jenki felesleges univerzalitást üldöző hülyeség, de mindegy..."

SM-6.
és sztem nem hülyeség ha egy eszköz igény szerint nem csak egy dologra megfelelő.
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
Laikusként az a kérdés merül fel bennem hogy
1, a CWS rendszer reakció ideje elég-e,

2, elméletileg hány lövedék találja el az ilyen nagy sebességű célt.

3, el tudja-e térít (fel robbantani) a CWS rendszer lövedékei a 6M sebességű rakétát.

A CIWS rendszereknek kettos "korai" elojelzo rendszere van. Az elso hogy a hajo sajat radarjai altal kapott adatokat megkapja a tuzvezeto rendszer altal. Az az mas radarok adatai alapjan mar varja hogy a szektoraban felbukkanjon a cel messze a lotavolsagan kivul.
A masodik mod amikor a sajat felderito radarjaval keresi a celt szinten messze a tuzelesi hatotavolsagan kivul. Tehat mire a hatotavba er a raketa addigra mar regen kovetesbe is vette. ( ha be van kapcsolbva )

2. Az esetek tulnyomo tobbsegeben 2-3 lovedek utan vagy lezuhan a raketa vagy bekacsol az onmegsemmisito.

3. Egy raketa altalaban szembe koeledik a celjahoz es ha abbol az iranybol kap egy talalatot plane egy szegenyitett uran peetrator lovedekkel az bizony tobbe kevesbe keresztbe megy rajta nem egy de tobb letfontossagu rendszert is amortizalva. Ebbol kifolyolag meg a 6M sebessegu raketat is leszedi a rendszer. Amit nem tud az a gyors celathelyezes. Az az a masodik vagy harmadik celra ha egy idoben jonnek egyseruen nincs ideje. Nem ugy mint egy szubszonikusnal.
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
fip7

"Azért az IR kép nem olyan nagy ám... Lehet érzékelni, de csak relatív közelről, egy 20 km-s távolságú érzékelés, jó időben is nagy eredmény lenne.
Ha sok a vízpára akkor a 10 km-s IR érzékelési táv is nagy szó lehet szuper/hiperszonikus ASM ellen. "


Megkerdezhetem hogy ezeket az erzekelesi tavolsagokat milyen tapasztalatra eszkozre alapozva allitod ?


Emelekszel hogy mellekeltem neked a majd 60 km rol nem csak erzekelt de kovetesbe vett es azonositott infrafelvetelt !!!??? Raadasul az is egy 15 eves eszkoz volt.
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
Tisztelt Kalapács Úr! ..... (itt írtam néhány kedves szót, de inkább nem teszem közzé).
Az elején már világosan megírtam, hogy a nagy büdös sötétségben tapogatózik, hiányos ismeretekkel próbálja a jövőt úgy felvázolni, hogy az számára már tuti, kész tényként osztja az észt. Nem tudom mi köze mindehhez, hogy én adott esetben szimpatizálok-e valakivel, vagy sem, Ön biztosan, ez egyértelmű.
Én arra mutattam rá, hogy a jövő majd eldönti a fejlesztésről, hogy érdemes-e csinálni, vagy sem, de pálcát törni felette nem igazán a mi tisztünk, mert nem vagyunk kompetensek ebben, csak találgatunk a korlátozott ismeretanyagunkkal.
Ami a légvédelmi technikát illeti, talán egy kicsit nagyobb ismeret és tudás anyaggal rendelkezem, mint ön, de nem is ez a lényeg. A rakéta fejlesztésben mindig is prioritás volt a nagyobb sebesség elérése és ez most sem változott. USA, Oo, nyugati, keleti országok, mindegy! Több helyen fejlesztenek hiperszónikus fegyvereket, a különbség annyi, hogy ki mire akarja használni!
Az előny? Minél nagyobb a sebesség, annál rövidebb az ellene felhasználható reakció idő!
Van egy optimum (a Balázs jól mondta), minden időszakban, hogy ez éppen hol van és kinek mi éri meg. Ha nem érné meg az egyre drágább és bonyolultabb eszközök rendszerbe állítása, akkor még mindig kőbaltával harcolnánk!
A jelenlegi légvédelmi és ellen rakéta rendszerek hiperszónikus célok elleni elfogó képességét azért emeltem ki, mivel jelenleg nem ballisztikus célok nem igazán képesek hiperszónikus tartományban repülni. Az mind szép és jó, hogy adott légvédelmi rendszer hány cél ellen képes egyidejűleg tevékenykedni, de (itt megint Molni célzott rá) csak képesség kérdése, hogy túl lehessen terhelni. Minden légvédelmi rendszernek van reakció ideje és bizony a követhető célok száma is véges! Az, hogy a célok szubszónikus, szuperszónikus, vagy hiperszónikus sebességgel közelítenek, egyáltalán nem mindegy.
Az tudjuk, hogy már a régebbi hajó elleni rakétákat is tömegesen használták volna, falkában. Több irányból, több magasságon és volt egy, amelyik magasabban repült, ez volt a vezér. Mivel nagy robbanó fejjel rendelkeztek, ezért már egy rakéta találata is végzetes lett volna a cél hajón. Ha már egy átjut a védelmi rendszeren, akkor kakukk! A hajó ha nem is süllyed el, valószínűleg harcképtelen, amit akár más eszközzel is már le lehet teljesen amortizálni. Egy adott támadás esetén a szubszónikus, szuperszónikus rakéták mellett akár csak pár darab hiperszónikus rakétát vettnek be, már az eredményes csapás valószínűsége nagy mértékben megnő. Egy fegyver annyit ér, bármilyen korszerű is, amit a bevetése során a harcászati eljárások ki hoznak belőle.
Ár/érték arány. Mennyit is ér mondjuk egy DDG-1000 hajó, mint elpusztítandó cél?
Megvalósíthatóság. Mennyi időt is kell egy ICBM fejnek hiperszónikus sebességgel kiállni a sűrű légtérben az óriási hőterhelése miatt? Az űrsiklók milyen sebességgel is léptek be a sűrű légtérbe? Mennyi ideig tartott nekik a leszállás? Az ICBM (és esetleg más) rakéták lézersugár elleni bevonatát mióta is fejlesztik. Milyen fejlesztések, amik bármennyit megérnek egy országnak? Az adott vitát elindító fejlesztés alatt álló rakétának milyen más tulajdonságai is vannak a sebességén kívül?
Jólenne, ha a politikai nézeteket pedig nem kezdenénk el firtatni.
Kalapács Úr, máskor jó lenne ha értelmezné is amit leírok, nem csak elolvasná!

Kar volt ennyi idot ilyen sok felrebeszelesre forditani.

A tudasod az internetrol szerzett feluletes infokon alapszik. olyan is. Ezt nem megmagyarazni kell hanem beismerni ha esetleg kiderul.
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
fip7

"Ezen felül a RIM-116 maximális leküzdhető célsebessége jóval alacsonyabb lehet, mint egy szuperszonikus ASM maximális repülési sebessége.
A lőtávolsága pedig 9 km amit egy 1500 m/s-os ASM megtesz 6 másodperc alatt. Kicsi rá az esély, hogy csak 1 db ASM jön a hajó felé és az is a RIM-116-al pont szemben.
A RIM-116-nál használt rakéta sebessége olyan 600 m/s.
Ez egy 1500 m/s-os ASM esetén 1800-2100 m/s-os relatív sebességet is jelenthet.
Vajon az AIM-9 alapú robbanófej és gyújtó ezt hatékonyan képes kezelni? "

Latszik hogy megint olyanrol probalsz velemenyt mondani amirol fogalmad sincs.

Tehat a valosagban hogy nez ki.

Az ASM valoban cca 1 km/ sec sebesseggel jon ( jelenleg nincs gyorsabb ) de legyen 2 km/ sec es ez mar 6-7 M sebesseget jelent. A RIM 116 raketaja ( ami ugye a nagy manoverezo kepessegu SIDEWINDEREN alapszik ) sebessege olyan 600-700 m/sec.

Eddig stimmel de innentol amit irtal szimpla 100% tisztasagu tajekozatlansag.

Ugyanis a raketat nem akkor inditjak amikor a celpont eleri a hatotavolsagat hanem amikor a RIM116 inditva a celt annak kulso tavoli hatotavolsaganak hataran eltudja fogni.

Szamokban. A RIM 116 nak kell cca 15 sec hogy elerje a max hatotavolsagat mig ezalatt a ASM ( jelenlegi ) megtesz szinten 15 km tert. Az az akkor fogjak inditani a RIM et amikor az ASM cca 25 km re van.
Szembe kozeledo palyan tart egymas fele a ket raketa ami a nagy manoverezo kepessegu RIM tol minimalis manovert igenyel. A kozelsegi gyujtoja masodpercenkent tobb ezerszer kuldi ki az impulzusat es nem csak oldalra de bizonyos fokban elore is igy mar akkor erzekelni kezdi az ASM et amikor az meg a RIM elott van. Legyen a relativ celsebesseg 10M ami 3 km/ sec . Ezt egy atlag 90 es evek beli kozelsegi gyujto olyan 2000 szer mintazza az az a kozeledo ASM minden megtett 1.5 meterje utan tud dontest hozni hogy robbantson vagy meg varjon.
Es ez mar az uberszuper 8M sebessegu meg NEM LETEZO ASM raketarq vonatkozik !!!

Ez nem nyugati hazugsag meg armany mert ilyen adatokkal mar az orosz legvedelmi rendszerek is dolgoznak cca a 80 as evek vege ota. Ezert kepesek nagy sebessegu ballisztikus raketakat is elfogni.



Ha kerdesed van szivesen valaszolok.
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
kalapacs

<i>""Jó akkor erre is szeretnék látni valami bizonyítékot. Egy kép megfelelne. "

Csak most csak neked : https://defenseissues.wordpress.com/2014/01/17/stealth-in-the-air/ "</i>

Te ezt most komolyan gondoltad? Bizonyítékot kértem arra tőled, hogy az állításaid nem kamuk <i>(golflabda méretű cél lelövés meg 100 km-s IR detektálás</i>), erre te beraksz egy linket arról, hogy a lopakodó technológia egy kamu? <i>(legalábbis a cikk szerzője szerint)</i>

Én mára belefáradtam ebbe...


Bizonyitekot !!!???

Ne rohogtesd mar ki magadat jo ember !!! Ennyire nem kene a hulyet adnod.
Van legalabb NEG VET1 szintu security clearance -ed ( NATO ) mert akkor esetleg megoldhato a dolog. De eleg csak olvasni kicsit mast mint az ARANYSAS-t mondjuk angolul es akkor rogton talalsz e is.

Ha kiderult hogy valotlansagot allitasz es ezt bebizonyitjak neked akkor illik elnezest kerni es nem kapcsolni meg egy fokozatot a hulyesegben.

De mivel biztos vagyok hogy ebbe is belekotsz megkerdezem hogy szerinted hol tarthat az infra technika ha az oroszok oly szuper elektronikaja a 70 es 80 as evekben kepes volt tobb tiz kilometeres infra erzekelesi szenzorokat epiteni. ( kozepes inra legiharc raketak )

30-40 evvel ezelott a szovjet elektronika volt kepes erre !!! Szerinted mit tud a mai nyugati ???

A kulonbseg kb mint a MIG 21 bisz RP-21 es mondjuk az APG 73 radarok.

Csak gondold vegig !!!
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
<blockquote>Molni, tőled most azért többet vártam.
Ki fejleszti jelenleg a globális hiperszónikus rakéta rendszerét. Találgathatsz.
Sűrű hétvégém volt erre telt. Egyébként meg szerintem elég sokat írtam minimum koncepció szinten pro és kontra is. A végén a saját nézőpontom és költséghatékonyság mellett tettem le a voksomat. I

Egyébként kiről és miről beszélsz? Miért nem lehet konkrét dolgot mondani célozgatás helyett...?


A légvédelmi rakéták egy része pedig szintén hiperszónikus kategória.
Szerintem ez elég vicces, támadó és légvédelmi rakéta fejlesztés összemosni...

Hiperszónikus SAM már akkor volt - Sz-200 - mikor még szubonikus első generációs ASM is alig volt, Sz-200 vs. Ő-15 Termit.

A légvédelmi rakéta alapvető működési elvéből fakadóan eleve M2.5-3.0 égésvégi sebességgel született meg. Viszont kapjunk már a fejünkhöz. Ez 7 tonnás szubszonikus ASM tengerszinten elrepülne talán 8 ezer + km-re is. Egy 7 tonnás légvédelmi rakéta meg legfeljebb pár százra, bár ezt részben a vezérlés korlátozza le.

A cirka 2 tonnás rakéa az Sz-300/400-hoz tud 250 km körüli HMZ-t, míg a 7 tonnás Sz-200-é volt változattól függően annyi, amennyi. (Meg a passzív szakasz hozzá számítása is borítja ezt.)


Nemcsak a szovjetek/oroszok fejlesztenek egyre nagyobb sebességű rakétákat, mert ez egyszerűen nem igaz.
Csak ez elcsépelt duma. Az is fejlesztés, ha valaki csak papírra firkál vagy tanulmányokat írkál. Mutassál már nem teljesen paper design szuperszonikus jenki/nyugati ASM-et. Többet.

Az szovjket/orosz szuper és hiperszonikus rakéta fejlesztés 40+ éves. Rendszerben álló nyugati rendszerek száma = 0. Szóval a mostani és közeljövőben levő képességeknél értelmezve ez most is így van. És mondom, a jenki ASM fejlesztés tudtommal skippelték és a legújabb olcsó jános (?) ötlet az, hogy SM-3 rakéával lehetne ilyen játszani. Ami szerintem ökörség, a szokásos jenki felesleges univerzalitást üldöző hülyeség, de mindegy...


A különböző repülési profilokkal operáló rakétákat pedig ne vegyük egy kalap alá.
Ez a komment annak fényében vicces, hogy <b><i>te magad mostad össze a SAM-et az ASM-mel</i></b>...! Izé...


A légvédelmi rakéták fejlődése kikényszerítette a kis magasságú repülési profilt, amelyet csak szubszónikus sebességgel tudtak megvalósítani.
Ez sem igaz. A nyugatiak és kezdetben a szovjetek is ezt valósítottág meg. A Kh-31 ellenben hány éves? A Kh-22, KSR-5, P-700 a végfázisban bőven szuperszonikusak voltak és csak azért nem mentek ezek végig full alacsony profillal, mert a külső BARCAP vs rakéta HMZ távolsággal nemigen ment volna...

Igen, az orosz tengerészeti egységek száma aránylag kicsi, talán, ismétlem talán elég ellenük a Harpoon, mondjuk ebben azért nem vagyok biztos. Viszont Kína "fossa" a hajókat, ellenük is elég lesz majd?
Tekintve, hogy a mai hajóknak nincs páncélaza a jövő lehet, hogy érdkees lesz. Ugyebár RPG-nél van olyan, hogy aktív védelmi rendszer ellen kis rakétát lő maga elé. Na, akkor a jövőben mi zárja ki azt, hogy legyen olyan ASM, ami kis harci részeket vagy kisebb rakétát ereget magából? Ha az elektronikát ez megfekteti, akkor onnantól fogva még egy 40+ éves ASM is game over találat esetén. Pl. a kőkorszai P-15 Termot os megteszi.


Mert pont arra hivatkozol először, hogy hány céllal tudnak végezni a légvédelmi rendszerek, utána pedig, hogy telítésbe vihetők. Ez ellentmondásos egy kicsit.
Hol és miért? A telítés teljes mennyiséggel vagy időegység alatt beérkező mennyiséggel tehető meg. Márpedig az olcsó szubszonikus és alacsony profillal jelenleg a telítés én azt látom, hogy sokkal, de sokkal kevesebbe kerül...

Mert hiába találják el az iszonyatos kinetikai energiával rendelkező nagy tömegű célt, az még komoly károkat tud okozni a hajóban.
Túl gyakran olvasom az. Az éleslövészeten 1 km távolságban alacsonyan lelőtt ASM gyakorlatilag azonnal darabokra esett és a tengerben landolt. A CIWS meg ma RAM, ami nem Vulcan Phalanx. Okkal. Ott több km-es HMZ-ről van szó. A szétreülő darabok szórásképe csak nagyon véletlen találna el egy hajót is...

Azt pedig nem tudom, hogy pont te honnan veszed, hogy egy korszerű romboló (teljes fegyverzettel!) ára lenne egy tucat hiperszónikus rakéta, főleg ha már nagyüzemben gyártják.?
Nem tudom, hogy ki kezdte nagyon basic matekkal okolni a dolgokat, én csak idomultam hozzá. Az indító platfrom árát te hol számoltad be? Akkor talán kellene ez közös standard a matekohoz. Furcsa, hogy elsőre nem ez jutott eszedbe.


Az a baj, hogy most Te sem gondolod át, hogy van/volt alapvetően két különböző lehetőségekkel rendelkező ország, amelyek teljesen más követelményeknek és kihívásoknak kell, hogy megfeleljenek és pont ez adja, hogy más utat járnak be és nemcsak a mostani kérdéses dologban.
De. Pontosan ezt írtam. Azért nem pattog a jenki, mert annyi AGM-84 és indító platfromja van, hogy egyszerűan agyonnyom mindet. Akkor hova pattogjon szuper vagy hiperszonikus ASM-mel? Minek?

Az USA vajon mit fog lépni? Semmit? Maradnak a jól bevált szubszónikus Harpoonoknál, amelyek hordozóinak is be kell lépni a védett zónába? Nem hiszem!
Miért is kéne? Az extended Harpon indítási távolsága 300 km+. Horizont alatt akkor indítja, amikor akarja. Még nagy magassában is minden potenciális naval SAM rendszer HMZ-n kívül indul...</blockquote>


molni !


Nem ugy nez ki mint akire erdemes energiat forditani. Tudasa kozelit a nullahoz, egoja hatalmas, ebbol kifolyolag tanulasi hajlandosaga konvergal a nullahoz. Tipikus magyar "szakerto" megspekelve nem kis merteku orosz iranyultsagu elfogultsaggal.

Hagyni kell oket almodozni. Csak ugy mint a SZU idejeben. Aztan majd jon a realitas.
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
<blockquote>CCa 15 evvel ezelott a nyugati repfedelzeti infrak nem csak hogy ellattak 40-50 km re de a legucso tipusaik mar a celt is beazonositottak.
Ez úgy tévedés, ahogy van. Önmagában és a kijelentés alul definiáltsága miatt is. Kérlek olvasd el a jelenlegi HT összefoglaló IRST-s részét, még az is foglalkozik kellő mélysében ezzel.</blockquote>

A cikket ellenorizni nincs modomban de szemelyes tapasztalatom van a temaban.

Maradok a velemenyemnel.

Tisztelettel :)