Környezetvédelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Igen, tegyünk ToiToi-okat mindenhova, sőt, betonozzuk is le az utat odáig, hogy kényelmesebben odamehessenek szétszarni és szétszemetelni a prolik.


Neked nem életszerű. Másnak meg igen. Beül az autóba, és elhajt, hátrahagyja a szarát, őt többé nem zavarja.
Vannak akiknek a kézmosás is buziság, mint megtudtam, ezek után semmi nem lep meg, ha a fórum kicsit is reprezentatív hazánk lakosságára, akkor nyilvánvalóan nagyok a gondok.

Amúgy volt kint ott 2 toitoi a Megyerhegynél, meg egy lezárt (szezonon kívül) kőből épült mosdó is. Mégis a parkolóba a murvára kellett szarnia valakinek, ehhoz képest már a turistaösvény sem lepett meg. Oké, ez Kelet-Magyarországon történt, Borsodban, a borsodiakkal már amúgy is összezörrentem, mert azt állítottam, nem akarom bántani őket, de látszik, miért filléresek az ingatlanok arra.

Amúgy meg megbüntetni egy helyi prominens nagybirtokos vállalkozót... persze. Ebben az országban. Eleve miért őt büntetnéd, hisz ő megtett mindent, a vendégei a surmók. A magyar nép.

a) ne hagyj nyomot, ha erdőbe mégy.
b) fogsz egy botot, kiásol egy kis gödröt, belerakod a kimenetet, és betemeted. Mindezt nem az úton, nem a látványosságnál, stb.
c) Orbán Ráchel eldobott pelenkája szerinted okés? Szerintem nagyon gáz volt az is.


Lehetni lehetne, ha nem balkáni prolik laknák az országot kb. 90+%ban. Ez az a balkániság, ami miatt épp indokolt elmenni innen a picsába akkor is, ha pénzügyileg jól is állsz, mert ha a "walled garden" jó környékedről kilépsz, ezzel a rohadással találkozol, ami bizony a fejekből sugárzik ki.


Mindig mentegetni kell a degenerált férgeket, nincs felelősség, más a hibás, az állam miért nem rakott oda neki egy budit, stb... Ezért kell elmenni a picsába ebből az országból, mert ilyenek az emberek fejben. Nem opció a szemetet nem szétszórni, mert szemeteskuka kellene a turistaösvényre, és napi 2x kéne üríteni.
Te szedsz valami értelmezésgátló bogyót mostanában?


Senki sem mondott olyat, hogy ez egy jó helyzet, de helyzet.
A: népet nevelsz
B: lecseréled a népet
C: igyekszel megoldani egy létező helyzetet
D: szarsz az egészre

Szinte egyik sem zárja ki a másikat, de még népet nevelsz emberi -és- kirándulói szokásokra, addig mondjuk közben csökkented a kupacok számát. És biztos nagy szellemi képességet meghaladó dolog pár faforgácslapból, meg lécből összerakni egy tákolmányt, ami ha le se szarja senki ottlétét, akkor is lebomlik. De végülis kiülhetsz erkölcs-csőszködni a patakpartra is, meg puffogni egy "marginális fórumon".
"Az állam miért nem rakott oda budit" meg akkor kérdezd már meg mondjuk a kevésbé balkáni nyugaton, hogy miért van jóval több nyilvános wc és miért vannak normálisan használható wc-k pl kistelepülési vasútálomállomásokon. Tudom, nem természet, de hát legyenek már nyugaton is felnőttek és birják már ki a vonattól hazáig/uticélig. Én nem is értem, hogy miért kell mást mentegetni és mindent leaszfaltozni és telerakni wc-vel.
De majd akkor azt is meg kellene kérdezni, hogy a nyugati turisták miért hugyozzák szét a Fővárost, vagy miért állnak pl. az olaszoknál halomban a szemetek, vagy pl.: állítólag miért olyan szemetes egyesek szerint Anglia? Ezek nem magyar meg balkáni sajátosságok.

Nem volt szó arról, hogy a turista ösvényre végig kellene szemeteskuka. Honnan szedsz baromságokat? Gondolom, hogy nem fogja senki kilométereken keresztül szorongatni a kis fröccsöspoharát. És igen, ha ilyen környezetben üzemeltet valaki vendéglátó egységet, akkor elő kellene írni. És be is tartatni.

De magam részéről továbbra sem értem, hogy miért kell a természetbe fröccsözni. És nyilván azt se értem, hogy szemetelni miért kell -miért kell oda vinni, ha oda viszi, akkor miért nem hozza vissza. De nálad ez valamiért nem ment át... de borsodiazhattál, balkánozhattál, mucsaimagyarozhattál egyet. Remélem a nyomás csökkent egy kicsit.

A kézmosás meg látom bekattant nálad, holott ott se írta senki azt, amit Te beleláttál, csak nem sikerült megérteni, hogy nem kell sem egyik-sem másik szélsőségbe belemenni, még ha olyan nyakatekert helyzeteket is előcitálnak, hogy majd mondjuk favágás közben elmajszolgat az ember puszta kézzel egy franciakrémest -vagy ilyesmi.

Egyre többször érzem azt, hogy a magyar nyelv értelmezése falakba ütközik és csak irdatlan szélsőséges hülyeségekben megy a gondolkodás és a kommunikáció.
Hogy ne mond azt, hogy nem tanulok tőled: ez egy igazi balkáni sutyerák tempó, egy lelki és szellemi környezetszennyezés. Az ember csobogó csermelyének gondolati teleszarása. -Mert, hogy nem csak az a környezetszennyezés, hogy Mucika és Bubuka kocaturista teleszarja a patakpartot az Isten háta mögött, amibe majd jól belelép István aki a csacsogó csermelyt akarja élvezni. És a "marginális fórumra" sem azért jön az ember, hogy itt meg épp István szarja tele a placcot.

(Amúgy meg Ráchelről -és attól függetlenül, hogy azon tény mellett sem kellene elmenni a sztori kapcsán, hogy a szemetes is és a környezete is egyatta merő szemét volt Rácheltől függetlenül is, de tugggyuk, a magyar mucsai turisták... - meg épp pár napja csináltam egy és raktam fel egy mémet a fórumra -ezzel is épp csak mellé lőttél, akarom mondani a budi mellé szartál. :) )
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 296
113
És még egy: a kutyás erdőjárók öntudata. Nem lehet megkötni azt az állatot, joga van neki póráz nélkül futtatni?! És ha szólsz, neki lehet, mert ő szereti a természetet, bakker, a magyar vizsla nem a természet. De legalább a természetvédelmi területen kötné meg, de nem, nem értik meg. Baromi idegesítő. és már amúgy intelligensnek hit ismerősök is csinálják, ha nem muszáj velük nem is túrázom többet.
(voltam már túrázni Olaszországban, ott jobb volt a helyzet, Ausztriában is jobb, Erdély ugyanaz mint nálunk, és Korzikán még rosszabb.
Én kutyásként nem bírom felfogni a póráz nélkül sétáltatók indokait. Volt olyan sutyerák, aki kifejtette, hogy tulajdonképpen én egy állatkínzó rohadék vagyok, aki nem képes kielégíteni a kutyája igényeit, mert betartja (és betartatja másokkal) a jogszabályokat.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Te szedsz valami értelmezésgátló bogyót mostanában?


Senki sem mondott olyat, hogy ez egy jó helyzet, de helyzet.
A: népet nevelsz
B: lecseréled a népet
C: igyekszel megoldani egy létező helyzetet
D: szarsz az egészre

Szinte egyik sem zárja ki a másikat, de még népet nevelsz emberi -és- kirándulói szokásokra, addig mondjuk közben csökkented a kupacok számát. És biztos nagy szellemi képességet meghaladó dolog pár faforgácslapból, meg lécből összerakni egy tákolmányt, ami ha le se szarja senki ottlétét, akkor is lebomlik. De végülis kiülhetsz erkölcs-csőszködni a patakpartra is, meg puffogni egy "marginális fórumon".
"Az állam miért nem rakott oda budit" meg akkor kérdezd már meg mondjuk a kevésbé balkáni nyugaton, hogy miért van jóval több nyilvános wc és miért vannak normálisan használható wc-k pl kistelepülési vasútálomállomásokon. Tudom, nem természet, de hát legyenek már nyugaton is felnőttek és birják már ki a vonattól hazáig/uticélig. Én nem is értem, hogy miért kell mást mentegetni és mindent leaszfaltozni és telerakni wc-vel.
De majd akkor azt is meg kellene kérdezni, hogy a nyugati turisták miért hugyozzák szét a Fővárost, vagy miért állnak pl. az olaszoknál halomban a szemetek, vagy pl.: állítólag miért olyan szemetes egyesek szerint Anglia? Ezek nem magyar meg balkáni sajátosságok.

Nem volt szó arról, hogy a turista ösvényre végig kellene szemeteskuka. Honnan szedsz baromságokat? Gondolom, hogy nem fogja senki kilométereken keresztül szorongatni a kis fröccsöspoharát. És igen, ha ilyen környezetben üzemeltet valaki vendéglátó egységet, akkor elő kellene írni. És be is tartatni.

De magam részéről továbbra sem értem, hogy miért kell a természetbe fröccsözni. És nyilván azt se értem, hogy szemetelni miért kell -miért kell oda vinni, ha oda viszi, akkor miért nem hozza vissza. De nálad ez valamiért nem ment át... de borsodiazhattál, balkánozhattál, mucsaimagyarozhattál egyet. Remélem a nyomás csökkent egy kicsit.

A kézmosás meg látom bekattant nálad, holott ott se írta senki azt, amit Te beleláttál, csak nem sikerült megérteni, hogy nem kell sem egyik-sem másik szélsőségbe belemenni, még ha olyan nyakatekert helyzeteket is előcitálnak, hogy majd mondjuk favágás közben elmajszolgat az ember puszta kézzel egy franciakrémest -vagy ilyesmi.

Egyre többször érzem azt, hogy a magyar nyelv értelmezése falakba ütközik és csak irdatlan szélsőséges hülyeségekben megy a gondolkodás és a kommunikáció.
Hogy ne mond azt, hogy nem tanulok tőled: ez egy igazi balkáni sutyerák tempó, egy lelki és szellemi környezetszennyezés. Az ember csobogó csermelyének gondolati teleszarása. -Mert, hogy nem csak az a környezetszennyezés, hogy Mucika és Bubuka kocaturista teleszarja a patakpartot az Isten háta mögött, amibe majd jól belelép István aki a csacsogó csermelyt akarja élvezni. És a "marginális fórumra" sem azért jön az ember, hogy itt meg épp István szarja tele a placcot.

(Amúgy meg Ráchelről -és attól függetlenül, hogy azon tény mellett sem kellene elmenni a sztori kapcsán, hogy a szemetes is és a környezete is egyatta merő szemét volt Rácheltől függetlenül is, de tugggyuk, a magyar mucsai turisták... - meg épp pár napja csináltam egy és raktam fel egy mémet a fórumra -ezzel is épp csak mellé lőttél, akarom mondani a budi mellé szartál. :) )
Jó sok szalmabáb, a lényeg, hogy mindig más a hülye, minden fasza, és eleve ki nem szarja le azt az Isten háta mögötti hülye lefelé eső vizet. Ki kéne betonozni, mint a kanyarban folyó vizet. Jó nagy pahidrosz vagy te...
 
  • Tetszik
Reactions: Centquri prime

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Jó sok szalmabáb, a lényeg, hogy mindig más a hülye, minden fasza, és eleve ki nem szarja le azt az Isten háta mögötti hülye lefelé eső vizet. Ki kéne betonozni, mint a kanyarban folyó vizet. Jó nagy pahidrosz vagy te...
Látom, továbbra se sikerült megérteni, amit írtam.

Lassan írom, hogy megértsd (érted, ez egy poén, ha esetleg...)
Rohadtul elítélem, hogy valakinek a szemetelésben és a teleszékelésben marad nyoma a természetjárásának. Egy fasz, aki bármilyen módon környezetszennyez (bővebb értelemben lásd fent).

De:
Nem az a megoldás, ha habzó szájjal elkezdesz itt mindent és mindenkit hibáztatni és várni a csodát, hogy majd egyik pillanatról a másikra ez megváltozik. A változásért tenni kell.

(Mi az a pahidrosz? -Már ha már minősítésként használod. )
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 296
113
Valóban kerülhet tisztóból tisztítatlan szennyvíz a természetbe?
Igen. Sajnos nagyon gyakran ez a helyzet (pl. hosszantartó és/vagy heves esőzések után, vagy műszaki meghibásodás miatt).

Ha hirtelen nagy mennyiségű szennyvíz folyik be a telepre, fenn áll a veszélye, hogy kimosódik a telepről a “biológia”, vagyis az a biomassza tömeg, amely a tényleges tisztítást végzi. Ez borzasztó szennyezéssel és időveszteséggel jár, ezért kevésbé fájdalmas, ha tisztítatlanul kiengedik a befolyó cuccot.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Igen. Sajnos nagyon gyakran ez a helyzet (pl. hosszantartó és/vagy heves esőzések után, vagy műszaki meghibásodás miatt).

Ha hirtelen nagy mennyiségű szennyvíz folyik be a telepre, fenn áll a veszélye, hogy kimosódik a telepről a “biológia”, vagyis az a biomassza tömeg, amely a tényleges tisztítást végzi. Ez borzasztó szennyezéssel és időveszteséggel jár, ezért kevésbé fájdalmas, ha tisztítatlanul kiengedik a befolyó cuccot.
És ezt a hirtelen keletkező plusz szennyvizet nem lehet tárolóban felfogni, vagy ez nagyon nagy mennyiségű plusz tömeg?
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 296
113
És ezt a hirtelen keletkező plusz szennyvizet nem lehet tárolóban felfogni, vagy ez nagyon nagy mennyiségű plusz tömeg?
Természetesen fel lehet fogni, záportározónak hívják az ilyen céllal létesült műtárgyakat. Ezek az ellátási terület nagyságától függően néhány ezer - 20-30.000 köbméteres tartományban vannak. Nagy összegű egyszeri beruházást igényel, de idővel (évtizedes távon) visszahozza az árát, mert így nem kell vagy jóval kevesebb környezetterhelési díjat kell fizetni.
Amikor helyreáll a normál üzemmenet, akkor innen visszavezetik a reaktortérbe a szennyvizet. A kiülepedett szutykot pedig markolóval eltávolítják.

Könnyebb lenne a helyzet, ha a csapadékot nem a szennyvízhálózatba vezetnék be (ugyanakkor számos indokot tudnék mondani, hogy miért érdemes mégis bevezetni). Nem egy fekete-fehér helyzet.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Természetesen fel lehet fogni, záportározónak hívják az ilyen céllal létesült műtárgyakat. Ezek az ellátási terület nagyságától függően néhány ezer - 20-30.000 köbméteres tartományban vannak. Nagy összegű egyszeri beruházást igényel, de idővel (évtizedes távon) visszahozza az árát, mert így nem kell vagy jóval kevesebb környezetterhelési díjat kell fizetni.
Amikor helyreáll a normál üzemmenet, akkor innen visszavezetik a reaktortérbe a szennyvizet. A kiülepedett szutykot pedig markolóval eltávolítják.

Könnyebb lenne a helyzet, ha a csapadékot nem a szennyvízhálózatba vezetnék be (ugyanakkor számos indokot tudnék mondani, hogy miért érdemes mégis bevezetni). Nem egy fekete-fehér helyzet.
Köszi!

(És tényleg, emlékszem, Szegeden van Zápor tó.)
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
És ezt a hirtelen keletkező plusz szennyvizet nem lehet tárolóban felfogni, vagy ez nagyon nagy mennyiségű plusz tömeg?
Van még egy, főként az agglomerációban jelentkező probléma: olyan nagyot nőtt a lakosság hogy a szennyvíztisztító egyszerűen nem bírja, normál napokon is a határon üzemel, eső esetén pedig egyszerűen elmossa az egészet a víz. Általában ahol van vízhiány, ott szar a szennyvíztisztító is Budapest környékén.
Elválasztott rendszer esetén is rengetegen belevezetik az esővizet a csatornába, pedig az tilos és azon ritka is a záportározó. A vízműnek se kapacitása nincsen keresgélni hogy ki vezeti be a vizet, de joga sincsen szankcionálni. És van ahol már ebből akkora lett a harc, hogy a szolgáltató beleállt, és rendszeresen ellenőrzött, ott a megjelentek vállalkozók akik a füstölés ellen egy bűzelzáróhoz hasonló szerkezetet építenek be, és akkor nem buknak le az illegális eresz rákötések. Ugye elvileg mindenki kötelezve van családi házas területen hogy a csapadékot a saját telkén szikkassza és használja fel, de mivel terjed a térkő ezt egyre jobban utálják az emberek,meg hát a műfűnek sem kell locsolás, szép az így is.
Amire nem költünk, az nem fog működni.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
A magyar, de különösen a magyar vadász, az nagyon szereti a természetet! Bizony!
(igen, előítéletes vagyok, de a mérgezéseknél/csapdázásoknál igen nagy százalékban egy helyi hülye vadász (nem, nem minden vadász hülye, nem ez mondom) féltette a nyúl/fácán állományt, ezért mérgezett)
Beidézem a Diétás Magyar Múzsa gondolatait, mert egyetértek vele:
"
Normális országban lépten-nyomon, ahol nincs a közelben autópálya-kerítés vagy magányos fa, T-fákat tesznek ki, hogy megüljön rajta nappal az egerészölyv, éjjel a fülesbagoly, és megegye azt a napi tucatnyi rágcsálót, amit utána nem kell mérgekkel kipusztítani, hogy ne károsítsa a vetést.
Normális országban. Ez itt nem normális ország, ez itt a Lelőtt Farkas Országa, ahol kimegy a bugris, mivel azt hallotta a faluban (valakinek a sógora saját szemével látta) hogy a "kánya" szedi össze a csibét meg a fácáncsibét, ezért megmérgezendő. Ki is rakja a mérget, amit a gazdaboltos simán eladott neki, és az eredmény az, hogy párzási-költési időszakban ragadozó madarak tucatjait öli meg.
Aztán persze majd hápog a bíróságon, hogy miért kell neki idejárkálni. Már ha elkapják persze, mert meg szokták ezt úszni.
Sokszor érzem, hogy nem lennék jó bíró, mert alaposan kihallgatnám a tettest, aztán annyit mondanék neki, hogy nézze kedves vádlott úr, Btk. 244. § (3), állatkínzás különösen súlyosan minősülő esete, 1-5 év. Ez itt egy tucat madár, plusz az évszakra tekintettel ugyanennyi fészekalj. Ugyan itt rendbeliségről (emberi sértettek hiányában) jogilag itt nem lehet beszélni, de azért a büntetés kiszabása körében úgy értékelem, hogy különösen nagy súlyú súlyosító körülmény van, amely miatt én a középmértéktől lefelé eltérni nem tudok. Az, hogy magának családja van, meg első bűntényesnek tetszik lenni, az persze enyhítő körülmény. Ezek az enyhítő körülmények pont annyit tudnak, hogy nem pakolok rá a középmértékre. Három év, azt sajnos-sajnos felfüggeszteni nem lehet. Jár kétharmad kitöltése után a kedvezmény, most tetszik két évet gondolkodni azon, hogy mégis mi értelme volt megmérgezni ezeket a madarakat. Viszontlátásra. Aztán majd pirongatna az elnököm meg a törvényszék, hogy fel kellett volna függeszteni, mert ugye hát csak a tyúkjait próbálta védeni. Aztán 7-8 év bíráskodás után megundorodva otthagynám az egészet, mint ahogy amúgy teszi a bírók negyede-harmada..."
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 069
16 284
113
A magyar, de különösen a magyar vadász, az nagyon szereti a természetet! Bizony!
(igen, előítéletes vagyok, de a mérgezéseknél/csapdázásoknál igen nagy százalékban egy helyi hülye vadász (nem, nem minden vadász hülye, nem ez mondom) féltette a nyúl/fácán állományt, ezért mérgezett)


Most elképzeltem magam előtt ahogy az egerészölyv leüti a nyulat, felrepül vele, és később elfogyasztja. Ugye azért egerészölyv, mert fácánra, nyúlra, meg időnként, ha nincs más, zsiráfra is vadászik.

A hozzá képest óriás rétihéjáról, ami lehet úgy fél kiló, már ne is szóljunk.

Bocs, a szarka kimaradt. Az is leüti a nyulat, és elrepül vele. Nagy pusztító.

Belpesten legalábbis.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Most elképzeltem magam előtt ahogy az egerészölyv leüti a nyulat, felrepül vele, és később elfogyasztja. Ugye azért egerészölyv, mert fácánra, nyúlra, meg időnként, ha nincs más, zsiráfra is vadászik.

A hozzá képest óriás rétihéjáról, ami lehet úgy fél kiló, már ne is szóljunk.

Bocs, a szarka kimaradt. Az is leüti a nyulat, és elrepül vele. Nagy pusztító.

Belpesten legalábbis.
A rétihéja -ha ritkán is- de zsákmányol nyulat és fácánt is.
De te jogász vagy, vagy mi? Mindegy mi van a szövegben, próbálni kell a tévedésre lecsapni (és nem nyamvadt egerészölyvként hanem egyből hárpiaként), ezzel lesz hiteltelen az állítás. Belpesti, nem ismeri az állatokat, tehát hülye.
Nyilván kölyökállatot zsákmányol.
Itt vagy siklóernyőzik a kölyök nyúl, vagy reggeli lesz belőle a barna réti héjáknál:
cikk_735738b707c967d58a22adeeca060626-aff67338-5418538.jpg