Környezetvédelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 295
113
Meg a hülyeséget is!
Na azt kellene igazán szabályozni!
..
Lassan olyan kevés a tápanyag a tóban, hogy még az a megmaradt kevéske halállomány is rövidúton ki fog pusztulni. Mert éhen hal!
Igazad van. Ezek szerint az a legjobb megoldás, ha megszórjuk a tavat egy halom foszforral, aztán csodálkozunk, amikor beindul az algavirágzás...
 
  • Hűha
Reactions: formosa1

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 295
113
Nem erről beszéltem...
A beszórható etetőanyag mennyiségének szabályozásáról szólt a cikk. Bármilyen etetőanyagot juttatsz be, abban ilyen-olyan formában, de van foszfor. Így nem igazán megoldás, hogy mindent az eredeti rendszerben hagyunk.
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 802
25 406
113
A beszórható etetőanyag mennyiségének szabályozásáról szólt a cikk. Bármilyen etetőanyagot juttatsz be, abban ilyen-olyan formában, de van foszfor. Így nem igazán megoldás, hogy mindent az eredeti rendszerben hagyunk.
De érzékeled a dolog banalitását!?
És mondom, alig van már hal a tóban, ahhoz képest, ami volt a kilencvenes/kétezres években.
(Ráadásul az etetőanyag sorsa nagy hányadban az lesz, hogy a halak felcsipegetik.)
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 295
113
De érzékeled a dolog banalitását!?
És mondom, alig van már hal a tóban, ahhoz képest, ami volt a kilencvenes/kétezres években.
(Ráadásul az etetőanyag sorsa nagy hányadban az lesz, hogy a halak felcsipegetik.)
Persze, értelek. Ettől függetlenül biztosan lehetne valamilyen egyéb, kevésbé szennyező megoldást is találni.
Biztos nem véletlenül fejezték be évekkel ezelőtt a kereskedelmi célú halászatot a Balatonon (és minden más hazai vízen), ennek is - feltételezem - a halállomány védelme volt a célja. Annak pedig kifejezetten örülök, hogy kezd eltűnni a tóból a busa és az angolna, mert ezeknek aztán semmi keresnivalója nincs a hazai ökoszisztémában.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 671
113
Persze, értelek. Ettől függetlenül biztosan lehetne valamilyen egyéb, kevésbé szennyező megoldást is találni.
Biztos nem véletlenül fejezték be évekkel ezelőtt a kereskedelmi célú halászatot a Balatonon (és minden más hazai vízen), ennek is - feltételezem - a halállomány védelme volt a célja. Annak pedig kifejezetten örülök, hogy kezd eltűnni a tóból a busa és az angolna, mert ezeknek aztán semmi keresnivalója nincs a hazai ökoszisztémában.
Az angolna előfordult korábban is a tóban (már Hermann Ottó is említi ( http://mek.oszk.hu/03100/03104/html/), csak töredék mennyiségben.
De a mostani állomány eltűnését az idő garantálja; új telepítés nincs, nem szaporodik, ergo el fog tűnni. https://haki.naik.hu/hakinapok/2011...-allomany-allapota-biologiai-hatasa-es-jovoje
A busa meg köszöni szépen, jól berendezkedett a hazai viszonyok között, és szaporodásképes. Így a szelektív busahalászatot leet, hogy fent kellene tartani.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 295
113
Az angolna előfordult korábban is a tóban (már Hermann Ottó is említi ( http://mek.oszk.hu/03100/03104/html/), csak töredék mennyiségben.
De a mostani állomány eltűnését az idő garantálja; új telepítés nincs, nem szaporodik, ergo el fog tűnni. https://haki.naik.hu/hakinapok/2011...-allomany-allapota-biologiai-hatasa-es-jovoje
A busa meg köszöni szépen, jól berendezkedett a hazai viszonyok között, és szaporodásképes. Így a szelektív busahalászatot leet, hogy fent kellene tartani.
Én csak ezt láttam: "Elterjedése: HECKEL mint eltévedt vendéget Mohácsról említi; PETÉNYI - mint tudjuk - Komárom alól, én ugyanonnan és Budapestről említhetem." Itt nincs szó a Balatonról.
A busáról azt olvastam korábban, hogy a folyóinkban képes ívni, azonban a Balatonban feltételezhetően nem. Minden esetre a szelektív halászat tényleg nagyon jó dolog lenne.
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 802
25 406
113
új telepítés nincs, nem szaporodik, ergo el fog tűnni.
Háát... Ehhez képest láttam már üvegangolnát a mólón a kövek közt. Igaz, sok-sok évvel ezelőtt. (Egyébként fogtam is, ugyanúgy mólóról gilisztával.)
Vagy titokban tesznek/tettek bele valakik, vagy megtréfálja a természetet és valahogy sokszorozza magát és képes replikálódni áthágva a természeti törvényeket! :)
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 547
10 848
113
@milagro
Tudsz valamit azokról a tervekről, hogy a tó körülötti berkeket visszacsatolják, visszaállítják, hogy legyen ívóhely?
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 671
113
Háát... Ehhez képest láttam már üvegangolnát a mólón a kövek közt. Igaz, sok-sok évvel ezelőtt. (Egyébként fogtam is, ugyanúgy mólóról gilisztával.)
Vagy titokban tesznek/tettek bele valakik, vagy megtréfálja a természetet és valahogy sokszorozza magát és képes replikálódni áthágva a természeti törvényeket! :)
Nagy világszenzáció lenne, ha itt szaporodna. De minden lehetséges...
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 802
25 406
113
Nagy világszenzáció lenne, ha itt szaporodna. De minden lehetséges...
Mármint amit fogtam, az a rendes kifejlett angolna volt. Az üvegangolna a kövek között vergődött. Nem értettem, hogy lehet ez!?
(Mástól is hallottam aztán évekkel később, hogy látott. Biztos nem gyakori.)
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Persze, értelek. Ettől függetlenül biztosan lehetne valamilyen egyéb, kevésbé szennyező megoldást is találni.
Biztos nem véletlenül fejezték be évekkel ezelőtt a kereskedelmi célú halászatot a Balatonon (és minden más hazai vízen), ennek is - feltételezem - a halállomány védelme volt a célja. Annak pedig kifejezetten örülök, hogy kezd eltűnni a tóból a busa és az angolna, mert ezeknek aztán semmi keresnivalója nincs a hazai ökoszisztémában.
A horgászturizmus miatt szűnt meg a halászat, minden természetes vizünkben, csak szelektív és kutatási célú maradt. Mintha lenne egy elnökünk aki pecázik...
A busa köszöni, ezt a pályát letarolná, már szaporodik. A Balatonban meg van hal, csak nem kellene állandóan egy szinten tartani a vizet, mert az nem természetes és megöli a nádast amire csomó faj ikrázni szeret (elöntött mezők hiányában)
Az algavirágzásokat nem csak a bejutó szennyezés okozza, hanem a viharok felkavarják az iszap felső vékony rétegét amit hirtelen tápanyagdúsulást okoz.
A Balatonon vizminőség probléma az utobbi években nem sokszor volt, tavaly lett talán a Keszthelyi öböl 2, osztályú pár hétre, pont vihar utáni keveredés nyomán.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 671
113
Mármint amit fogtam, az a rendes kifejlett angolna volt. Az üvegangolna a kövek között vergődött. Nem értettem, hogy lehet ez!?
(Mástól is hallottam aztán évekkel később, hogy látott. Biztos nem gyakori.)
Erre csak Szári Zsolt tudna válaszolni, már ha nem érdekelt a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit ZRt. a "véletlen előfordulásban" ;)
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 802
25 406
113
@milagro
Tudsz valamit azokról a tervekről, hogy a tó körülötti berkeket visszacsatolják, visszaállítják, hogy legyen ívóhely?
Nem. Mondjuk, hiába a jó szándék, az M7 autópályát túl közel vitték annak idején. Tönkretettek azzal és az autópálya alatti feltöltéssel rengeteg mindent. A balatonfenyvesi nagybereki részt kettévágták konkrétan. Pedig emlékszem, annak idején még ment a nyugtatgatás, hogy majd cölöpökön lesz elhelyezve, hogy a vizenyős részek és legfőképpen a víz útja ne sérüljön. Hát nem ez lett! Az eredmény meg ismert...:(
..
Nem tudom most már hogyan akarnák a dolgot orvosolni. Ráadásul majdnem teljesen körbeépült a tó. Egy körülbetonozott teknőt csináltak a Balatonból. Balatonfenyvesnél pedig a pár éve emelt szörnymóló végén konkrétan hallod az M7-est dübörögni, olyan közel van. Különösen déli légáramláskor.
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 802
25 406
113
A horgászturizmus miatt szűnt meg a halászat, minden természetes vizünkben, csak szelektív és kutatási célú maradt.
Mondjuk vicc és nevetséges, hogy egy balatoni strandon kazah hekket lehet kapni, meg halastavi keszeget. Nonszensz! :mad:
Vissza kéne állítani a halászatot. Természetesen ésszerű méretre szabva.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Nem. Mondjuk, hiába a jó szándék, az M7 autópályát túl közel vitték annak idején. Tönkretettek azzal és az autópálya alatti feltöltéssel rengeteg mindent. A balatonfenyvesi nagybereki részt kettévágták konkrétan. Pedig emlékszem, annak idején még ment a nyugtatgatás, hogy majd cölöpökön lesz elhelyezve, hogy a vizenyős részek és legfőképpen a víz útja ne sérüljön. Hát nem ez lett! Az eredmény meg ismert...:(
..
Nem tudom most már hogyan akarnák a dolgot orvosolni. Ráadásul majdnem teljesen körbeépült a tó. Egy körülbetonozott teknőt csináltak a Balatonból. Balatonfenyvesnél pedig a pár éve emelt szörnymóló végén konkrétan hallod az M7-est dübörögni, olyan közel van. Különösen déli légáramláskor.
Kavicscölöpökön megy, mindig erről volt szó, ami a mérnöki tudományok mai állása alapján engedi a felszín alatti vízáramlást. Nagyon sűrűn van alatta hüllő és kisvad átjáró. 1999-ben egy egész nyáron át ennek a szakasznak a környezetvédelmi tervét rajzoltam az Uvatervben.
Nagy, francia gépek püffölték be a kavicsot/követ a tőzgebe egészen a teherbíró rétegig.
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 802
25 406
113
Kavicscölöpökön megy, mindig erről volt szó, ami a mérnöki tudományok mai állása alapján engedi a felszín alatti vízáramlást. Nagyon sűrűn van alatta hüllő és kisvad átjáró. 1999-ben egy egész nyáron át ennek a szakasznak a környezetvédelmi tervét rajzoltam az Uvatervben.
Nagy, francia gépek püffölték be a kavicsot/követ a tőzgebe egészen a teherbíró rétegig.
És ez elég?
(Számomra sokkal jobban tetszett volna, ha nem vitték volna ennyire közel a nyomvonalat és legalább szakaszonként ténylegesen cölöpökre került volna az egész pálya. De már mindegy...)