Környezetvédelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Jóóó’ van na, le ne harapd a fejem. :)

A Dunántúlon nagyon szép szántóföldek vannak, onnan azért lesz termés. A kérdés csak az, hogy mennyiért. Én is majd több vörös cirokkal fogom helyettesíteni.
A Bakonyban mi is láttunk; nem azt mondom, hogy elhanyagolható, de figyelembe véve, hogy szerintem ott is kevesebb most a termésátlag, területre sem tudja pótolni az alföldi megyék kiesését. 20-22e Ft/q alatt ne nagyon számolj.
Lassan az lesz, hogy teljesen minimálisra, vagy nullára kell az állományt csökkenteni.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Egy újabb szép példa az ‘állami természetvédelem leépítése’ témakörben…

Egyáltalán nem jó, de most, rövid időre szükségszerű.
Már tavasszal azt mondta a tüzépes, hogy nem az lesz a kérdés, hogy mennyibe kerül a fa... évek óta Erdély irányából is egyre nehezebb, egyre korlátozottabb mennyiségben lehet a fához, főleg a tűzifához hozzájutni. És lehet, hogy vannak olyanok, akik még nem láttak a makk ászon kívül fával fűtő embert, de elég sokan erre, vagy erre is be vannak rendezkedve és ezért a gáz kérdéséhez hasonló módon nagyon fontos -és az ipari termelésről nem is beszélve.
Az erdő állományában ez inkább minőségi és mennyiségi stagnáláshoz, mint nagy mértékű romláshoz vezethet jelen véleményem szerint; mivel sok engedményt az állami erdőgazdálkodásoknál tesz, ahol azért attól, hogy a bürokratikus, hivatali köröket nem kell futni, remélhetően szakemberek vannak döntés (minden értelemben döntés) helyzetben. De szemmel láthatóan a bürokratikus idők, és a munkaerő felhasználása végett van sok könnyítés.
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113
Egyáltalán nem jó, de most, rövid időre szükségszerű.
Már tavasszal azt mondta a tüzépes, hogy nem az lesz a kérdés, hogy mennyibe kerül a fa... évek óta Erdély irányából is egyre nehezebb, egyre korlátozottabb mennyiségben lehet a fához, főleg a tűzifához hozzájutni. És lehet, hogy vannak olyanok, akik még nem láttak a makk ászon kívül fával fűtő embert, de elég sokan erre, vagy erre is be vannak rendezkedve és ezért a gáz kérdéséhez hasonló módon nagyon fontos -és az ipari termelésről nem is beszélve.
Az erdő állományában ez inkább minőségi és mennyiségi stagnáláshoz, mint nagy mértékű romláshoz vezethet jelen véleményem szerint; mivel sok engedményt az állami erdőgazdálkodásoknál tesz, ahol azért attól, hogy a bürokratikus, hivatali köröket nem kell futni, remélhetően szakemberek vannak döntés (minden értelemben döntés) helyzetben. De szemmel láthatóan a bürokratikus idők, és a munkaerő felhasználása végett van sok könnyítés.
És a frissen vágott fával hány év múlva lehet tüzelni?
De legalább szétkúrjuk az erdeinket, legyen még nagyobb aszály, még több erdőtűz és sivatagosítsuk el hosszú évtizedekre az országot.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
És a frissen vágott fával hány év múlva lehet tüzelni?
De legalább szétkúrjuk az erdeinket, legyen még nagyobb aszály, még több erdőtűz és sivatagosítsuk el hosszú évtizedekre az országot.
Hogy mivan? Te hol élsz?
Azon túl, hogy igen sokak szerint a legjobb félszáraz-nedves fával tüzelni (ez komoly, tényleg sokan így gondolják), mert lassabban ég el); a gyakorlat is az, hogy kb fél éves fával simán fűtenek, sőt... még pár hónapossal is, de láttam frissen vágottal is meg minden mással is fűtést, hó alól kiszedett összefagyott fával is ínyencség.
De akkor sem kell egy évnél nagyon több tárolás a fának, ha átlag felettien tudatosabban bánik vele az ember.

Hogy összefoglaljam, a szeptember 1.-én kivágott fával már simán elkezdik a fűtésszezont. Ez a gyakorlat.
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113
Hogy mivan? Te hol élsz?
Azon túl, hogy igen sokak szerint a legjobb félszáraz-nedves fával tüzelni (ez komoly, tényleg sokan így gondolják), mert lassabban ég el); a gyakorlat is az, hogy kb fél éves fával simán fűtenek, sőt... még pár hónapossal is, de láttam frissen vágottal is meg minden mással is fűtést, hó alól kiszedett összefagyott fával is ínyencség.
De akkor sem kell egy évnél nagyon több tárolás a fának, ha átlag felettien tudatosabban bánik vele az ember.

Hogy összefoglaljam, a szeptember 1.-én kivágott fával már simán elkezdik a fűtésszezont. Ez a gyakorlat.
Egyéni szinten a gumicsizmával is tüzelnek, mégsem támogatja kormányrendelet. Még...
 

formosa1

Well-Known Member
2016. augusztus 30.
1 575
978
113
Hogy mivan? Te hol élsz?
Azon túl, hogy igen sokak szerint a legjobb félszáraz-nedves fával tüzelni (ez komoly, tényleg sokan így gondolják), mert lassabban ég el); a gyakorlat is az, hogy kb fél éves fával simán fűtenek, sőt... még pár hónapossal is, de láttam frissen vágottal is meg minden mással is fűtést, hó alól kiszedett összefagyott fával is ínyencség.
Ez így van, de minden begyújtáshoz kell némi száraz fa, és utána már rá lehet tenni a nedveset is. Így lassabban ég el - tehát ritkábban kell rárakni /bár ez függ a fa keménységétől is/...
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Ez így van, de minden begyújtáshoz kell némi száraz fa, és utána már rá lehet tenni a nedveset is. Így lassabban ég el - tehát ritkábban kell rárakni /bár ez függ a fa keménységétől is/...
Fáradt olajos ronggyal, műanyag palackkal a full nedves fa is begyújtható. De az a gond, hogy a nedvesebb nagyon roncsolja a fűtőberendezést és a kéményt, miközben kevesebb hőt ad le. A megoldás -szerintem- az egy évvel korábbi száraz fa és a hőleadás egyenletességét puffertartállyal megoldani kazános fűtés esetében. De a tömeggel lehet megoldani bármelyiknél. Én legalábbis így oldottam meg mindenhol; de be is vált, mert akkor mikor még más éjfélkor rakott a kazánra és hét-nyolc körül. És azért is jó, mert a kisebb fajsúlyú anyaggal, vagy nem parázstartó anyaggal való fűtésnél is egyenletesebb a hőleadás. Én meg sokszor fűtök ilyen fal hulladékkal, vagy volt, hogy kukoricacsutkával.
 
  • Tetszik
Reactions: formosa1

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Senki nem tudja mennyi ideig marad a drága gáz és az, hogy akkor ez mekkora kárt fog okozni hosszútávon.
Van elég olyan erdő, amit nem, hogy lehet, hanem ki kellene termelni, mert egyrészt invazív, tájidegen (pl. itt is linkelt Körösmenti ligetes-legelők esete); vagy egyszerűen vágásérett és elérkezett a kitermelési ideje. Senki sem hülye, hogy értékes faállományt, idejekorán, vagy fűtési célra termeljen ki, ezzel az ablakon dobja ki a bevételét.
 
  • Hűha
Reactions: formosa1

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113
Van elég olyan erdő, amit nem, hogy lehet, hanem ki kellene termelni, mert egyrészt invazív, tájidegen (pl. itt is linkelt Körösmenti ligetes-legelők esete); vagy egyszerűen vágásérett és elérkezett a kitermelési ideje. Senki sem hülye, hogy értékes faállományt, idejekorán, vagy fűtési célra termeljen ki, ezzel az ablakon dobja ki a bevételét.
Akkor miért engedélyezték a védett erdők kivágását és az állomány pótlásától való eltekintést? Na meg a fiatal fák kivágását?
Ami úgy néz ki, mint a kacsa és úgy hápog, mint a kacsa...
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 296
113
Egyáltalán nem jó, de most, rövid időre szükségszerű.
Már tavasszal azt mondta a tüzépes, hogy nem az lesz a kérdés, hogy mennyibe kerül a fa... évek óta Erdély irányából is egyre nehezebb, egyre korlátozottabb mennyiségben lehet a fához, főleg a tűzifához hozzájutni. És lehet, hogy vannak olyanok, akik még nem láttak a makk ászon kívül fával fűtő embert, de elég sokan erre, vagy erre is be vannak rendezkedve és ezért a gáz kérdéséhez hasonló módon nagyon fontos -és az ipari termelésről nem is beszélve.
Nekem nem újdonság, 16 éve fűtök telente jórészt fával.
Ebben a száraz melegben néhány hét alatt kiszárad és tüzelhetsz... :(:(:(
Azért ez túlzás, egy csertölgy esetén 1-1,5 év alatt szárad ki rendesen.
Hogy mivan? Te hol élsz?
Azon túl, hogy igen sokak szerint a legjobb félszáraz-nedves fával tüzelni (ez komoly, tényleg sokan így gondolják), mert lassabban ég el); a gyakorlat is az, hogy kb fél éves fával simán fűtenek, sőt... még pár hónapossal is, de láttam frissen vágottal is meg minden mással is fűtést, hó alól kiszedett összefagyott fával is ínyencség.
De akkor sem kell egy évnél nagyon több tárolás a fának, ha átlag felettien tudatosabban bánik vele az ember.

Hogy összefoglaljam, a szeptember 1.-én kivágott fával már simán elkezdik a fűtésszezont. Ez a gyakorlat.
Ez elég szomorú. Kisebb a fűtőértéke, hússzor annyi káros anyagot bocsát ki, tönkreteszi a kazánt és a kéményt. Aztán meg csodálkoznak, hogy miért gyulladt ki a házuk...
Én kizárólag min. 1 éve száradt bükk/tölgy/csertölgy/akácfával szoktam fűteni.


Sok furcsaságot láttam már, kiköltözéskor az egyik szomszéd autógumival fűtött telente. Egészen addig, amíg fel nem jelentettem. Utána gyorsan leszokott róla. :)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Akkor miért engedélyezték a védett erdők kivágását és az állomány pótlásától való eltekintést? Na meg a fiatal fák kivágását?
Ami úgy néz ki, mint a kacsa és úgy hápog, mint a kacsa...
Nem, nem ez van leírva. ;)
Sarjról újra tud nőni a fafajok igen nagy része, talán nagyon nagy többsége. A telepítés nem kötelező. Értelemszerűen ahol van rá emberanyag, akkor nyilván az erdésznek is célja a telepítés. Sajnos sok helyen az emberi erőforrás egy elég szűk keresztmetszet. Eldöntheted, hogy azokkal fát termelsz ki, vagy fát ültetgetsz. Majd 3 év múlva pótolják, ahol kell.
A védett erdők, erdőrészek kitermelése is több okból lehet. Pl attól, hogy értékes, vagy védett, attól még kitermelhető -szerintem. Ugyanis a hazai erdőállomány nagyon nagy része telepített erdő, hasznosítás céljából. Ennek vannak következményei. Pl. szinte egyszerre öregednek meg. De nem vagyok erdész, ez a szerintem, illetve véleményem szerint.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 671
113

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 296
113
A fokozódó aszály nagy nyertese a cirok lehet.

 
  • Szomorú
Reactions: formosa1