Légvédelemi radarok működéséről általában

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Megint --ahogy szinte mindig-- úgy értelmezed a másik fél által leírtakat, hogy az neked legyen jó, a tudomány/fizika érveit pedig --amikor a másik fél véleményét erősítené-- nem veszed figyelembe!!!
De, végig azt vettem figyelembe, de nagyon te.
Valahol kezd elegem lenni, hogy értetlen, süket és vak embereknek magyarázok.
Mi a fasznak baszom erre el az időmet...?
Fene jó kérdés...
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 040
113
De, végig azt vettem figyelembe, de nagyon te.
Valahol kezd elegem lenni, hogy értetlen, süket és vak embereknek magyarázok.
Mi a fasznak baszom erre el az időmet...?
Fene jó kérdés...


Légy szíves ne "pazarold" rám az időd, mert én szakértő közeli véleményt és érvelést vártam bárkitől!
Szeretném ha használnád az "Ignore" funkciót, és a véglegesen lemondanál esetemben az inkorrekt és szakmaiatlan hozzászólásaidról!


Köszönöm!


.
 
  • Vicces
Reactions: enzo and ogretankHU

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 826
7 268
113
A Starlink műholdak 550 km magasan vannak, vagyis ennél mindig messzebb lenne az célpont, ha radar lenne.
Az Sz-400 MRF tudna égháttérben egy 50 m2-es RCS-ű cél észlelni.

uiIXqTw.png


Az megvan, hogy a HAJÓKRA vadászó RORASAT műholdak milyen paraméterekkel bírtak és hány TONNÁSAK voltak?


De igen, majd pöttöm netszolgáltató műholdak vadásznak vadászgépekre...
A hit erős, de a fizika még erősebb.
Ha már fantázia, akkor lehet azon spekulálni, hogy 40000 Starlink műhold lesz odafent, egyetlen nagy sebességű hálózatot alkotva. Ha mindegyiken csak egy pár kilowattos radar lenne, akkor lehetne-e SAR mintára integrálni a jeleiket egy megadott területről, globális, ultra nagy felbontású, rendkívül redundáns felderítő hálózatot képezve.
 
M

molnibalage

Guest
Ha már fantázia, akkor lehet azon spekulálni, hogy 40000 Starlink műhold lesz odafent, egyetlen nagy sebességű hálózatot alkotva. Ha mindegyiken csak egy pár kilowattos radar lenne, akkor lehetne-e SAR mintára integrálni a jeleiket egy megadott területről, globális, ultra nagy felbontású, rendkívül redundáns felderítő hálózatot képezve.
Ez elméletnek szépen hangzik, de amig idelent, tömeg és egyéb korlát nélkül multistatik radar nincs, ennek kb. annyi realitása van, mint a térhajtóműves kerékpárnak.
 
  • Tetszik
Reactions: Horizon

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 826
7 268
113
Ez elméletnek szépen hangzik, de amig idelent, tömeg és egyéb korlát nélkül multistatik radar nincs, ennek kb. annyi realitása van, mint a térhajtóműves kerékpárnak.
Mondjuk én Muskátli helyében rögtön ezzel nyitottam volna a DoD-nál, most biztos nem lennének anyagi problémáik. Aztán ha mégsem jön be, megvonom a vállam és profitálok a civil felhasználásból. Win-win.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0
S

speziale

Guest
Légy szíves ne "pazarold" rám az időd, mert én szakértő közeli véleményt és érvelést vártam bárkitől!
Szeretném ha használnád az "Ignore" funkciót, és a véglegesen lemondanál esetemben az inkorrekt és szakmaiatlan hozzászólásaidról!


Köszönöm!


.

Nem véletlen ám, hogy az oroszok ilyen horizonton túli radarral hülyéskednek...ugyanis feltehetően ez is sok milliárd dolláros projekt de a műholdas rendszer sanszosan ennél is sokkal drágább lenne, korlátozottabb képességekkel

1) a műhold drága
2) a feljuttatása drága (az oroszoknak nincsen Falcon-juk)
3) ha te folyamatos megfigyelés alatt akarsz tartani az űrből egy baromi nagy területet, ahhoz sok műhold kell, vagyis sokszor*drága
4) a műholdak élettartama korlátos...olyan 5-7 év....vagyis a sokat még sokszor is kell cserélgetni

egyébként itt van az ESA Copernicus programjában épült Sentinel-1:


C-band SAR radar, 2,3 tonna, 5,9 kw energiatermelés....a Gripen-E radarjának mennyi is a peak powerje? olyan 10kw körül...vagyis kb. 2szeres napelemtábla méret kellene a műholdadra

egyébként meg abban az alapvető tévképzetben vagy, hogy ha van egy 250km magasan lévő műholdad, és egy 10km magasan repülő gép, akkor ott 240 km a távolság...hát nem...csak ha éppen pont merőlegesen néz rád....de ennek egészen marginális az esélye....

az a 240 km függőleges távolság nagyon könnyen tud 300km+ ferde távolság lenni...nézzük csak meg mit tud az S400 radarja 300km-ről? kb. 10m2 RCS

a másik nagy tévedésed meg ott van, hogy azt hiszed, hogy egy stealth gép RCS-e, ami az optimalizált irányokba olyan 0,001-0,0001 m2, az fentről nézve ennél sok-sok-sok nagyságrenddel nagyobb lesz....
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 040
113
Nem véletlen ám, hogy az oroszok ilyen horizonton túli radarral hülyéskednek...ugyanis feltehetően ez is sok milliárd dolláros projekt de a műholdas rendszer sanszosan ennél is sokkal drágább lenne, korlátozottabb képességekkel

1) a műhold drága
2) a feljuttatása drága (az oroszoknak nincsen Falcon-juk)
3) ha te folyamatos megfigyelés alatt akarsz tartani az űrből egy baromi nagy területet, ahhoz sok műhold kell, vagyis sokszor*drága
4) a műholdak élettartama korlátos...olyan 5-7 év....vagyis a sokat még sokszor is kell cserélgetni

Ha csak kb. az utolsó 10 hozzászólást vissza-olvastad volna, akkor nem kérdezel hülyeséget, mert:
korábban írtam, hogy az oroszoktól nem úgy főnyeremény egy ilyen radar-technológia/-alkalmazás, ha most bejelentik, hanem az után, miután mindenki bevásárolt az USA/LM "giga-lehúzos" vételi/support konstrukciójában "fillérekért"!

Nekünk egy ilyen technika izraeli-magyar fejlesztésben nagyon jó kiugrási lehetőség lenne hazai hadi-ipar/"Kárpát-medence meghatározó ereje" témákban.
Az 1-2-3 kérdések orosz esetben szerintem csak döntés/szándék kérdése.
A 4-es pont 5-7 éve pedig nem érdekes, ha a nyugati civilizáció nem omlik össze, 5-7 év alatt kifejlesztik az új generációt úgyis kb. cserélni kell. Ha összeomlik, akkor nincs rá szükség!

egyébként itt van az ESA Copernicus programjában épült Sentinel-1:


C-band SAR radar, 2,3 tonna, 5,9 kw energiatermelés....a Gripen-E radarjának mennyi is a peak powerje? olyan 10kw körül...vagyis kb. 2szeres napelemtábla méret kellene a műholdadra

Ez egész más terület, katonai feladatnál már évtizedekkel ezelőtt is atommal oldották meg az energiaellátást!


egyébként meg abban az alapvető tévképzetben vagy, hogy ha van egy 250km magasan lévő műholdad, és egy 10km magasan repülő gép, akkor ott 240 km a távolság...hát nem...csak ha éppen pont merőlegesen néz rád....de ennek egészen marginális az esélye....

az a 240 km függőleges távolság nagyon könnyen tud 300km+ ferde távolság lenni...nézzük csak meg mit tud az S400 radarja 300km-ről? kb. 10m2 RCS
Én nem írtam a fenti tévképzetedhez hasonlót sehol.
Ál-szakértőnket kérdeztem, hogy tudásával meg meri-e kockáztatni a sajátjának ellentmondó vélemény alátámasztását, de szokásához híven pártatlan tudományos és fizikai ismereteivel nem kockáztatta meg, hogy ne legyen igaza.
Szerintem is tévedhetetlen! Ezt a tulajdonságát nem is kockáztatja némi kreativitás alkalmazásával.


a másik nagy tévedésed meg ott van, hogy azt hiszed, hogy egy stealth gép RCS-e, ami az optimalizált irányokba olyan 0,001-0,0001 m2, az fentről nézve ennél sok-sok-sok nagyságrenddel nagyobb lesz....

A szemből-alulról érkező radarjelek ellen optimalizált kialakítás a fentről, 30 foknál nagyobb szögek esetében, 40+ négyzetméter szárnyfelületű (+törzs, vezérsíkok, egyebek...) F-35 esetében legkevesebb 20 (...de szerintem inkább 30) nm-es RCS felületet lehet becsülni!

Ez a te általad megadottnál (...de szerintem az is inkább csak 0.001) bizony néhány nagyságrenddel nagyobb!!!
Mennyivel is? Rád bízom, remélem a "molni-vírust" nem kaptad el, és vele ellentétben tudsz válaszolni erre a kérdésre!




Ebben a --lopakodó technológia lenullázó-- dologban is ugyanannyira biztos vagyok mint amikor:

  1. már 2017-18-ban a HTKA-n "javasoltam", a Loyal Wingman-szerű fegyverhordozó-drón megoldást a hazai Gripen-ek képességeinek kiterjesztésére --évekkel az amerikai Boeing-os Loyal Wingman nyilvánossága előtt--,
  2. vagy amikor napokkal a FIDESZ-es EPP kilépés előtt megemlítettem azt, mint várható lépést!
  3. és van még további meglepetés...


Egy kicsit mélyebb --a torzító médiazaj nélküli-- elemzés esetén szinte mindig "a jó választ dobja a gép", még ha akkor ez csak később igazolódik.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 091
25 053
113
Az ára 10 milliárd rubel és nem 4, hanem 10 komplexumot fognak építeni. Én olyat sohasem írtam, hogy ezzel a stealth repülő szerkezeteket talonba teszik, csupán a lokátorok ez irányú fejlesztésének egy állomása. Egy lehetőség a detektálásra és követésre, a maga korlátaival együtt. Lehet erre úgy tekinteni, mint egy komplex rendszer egyik eleme. Különben van neki saját topic-ja.
Adó komplexum, itt még kiépítés alatt
transmiitersite.jpg

Vevő komplexum
receiversite.jpg

Mindenesetre azért nem a T-14, Szu-57 meg még lehetne sorolni a prioritás, mert inkább ezeket tolják az oroszok. Az egész távolfelderítő lokátor rendszerüket cirka 10-15 év alatt teljesen kiépítették újra, szinte a semmiből.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
ajaj....valaki nagyon gyenge fizikából
Én még ezt tanultam . Ha annyira világsztár vagy akkor most figyelek mester minden oktató szavadra ! Ugye a kérdés az volt , hogy egy max 20 000m-re tervezett vadászgép radarját kell e külön hűteni 40-250km magasban ha azt egy műholdra rakjuk . Várom az oktatást tényleg érdekel mit tudok rosszul ?



l-gk-ri-h-m-rs-klet.jpg
 
M

molnibalage

Guest
Én még ezt tanultam . Ha annyira világsztár vagy akkor most figyelek mester minden oktató szavadra ! Ugye a kérdés az volt , hogy egy max 20 000m-re tervezett vadászgép radarját kell e külön hűteni 40-250km magasban ha azt egy műholdra rakjuk . Várom az oktatást tényleg érdekel mit tudok rosszul ?



l-gk-ri-h-m-rs-klet.jpg
Az űrben csak sugárzásos hőleadás van.
Javaslom nézzed meg az ISS radiátor hűtője mekkora és hány kW teljesítményt képes leadni...
70 kW...


International_Space_Station_TCS.png
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113
Hát ez így ebben a formában nekem magas ! De azért köszi , hogy megpróbáltál okosítani !
Nincs hűtőközeg, anyag ami körbe venne, mert légüres tér van kint a világűrben. Csak hősugárzással tudsz hőt veszíteni, konvekció mivel nincs veled kapcsolatban legalább levegő, nem létezik ott. A három hőátadási formából a hőáramlás és hővezetés rögtön kiesik. Probléma a hűtés fent, hiába van hideg, ez a lényeg.
 
K

kamm

Guest
Az ára 10 milliárd rubel és nem 4, hanem 10 komplexumot fognak építeni. Én olyat sohasem írtam, hogy ezzel a stealth repülő szerkezeteket talonba teszik, csupán a lokátorok ez irányú fejlesztésének egy állomása. Egy lehetőség a detektálásra és követésre, a maga korlátaival együtt. Lehet erre úgy tekinteni, mint egy komplex rendszer egyik eleme. Különben van neki saját topic-ja.
Adó komplexum, itt még kiépítés alatt
transmiitersite.jpg

Vevő komplexum
receiversite.jpg

Mindenesetre azért nem a T-14, Szu-57 meg még lehetne sorolni a prioritás, mert inkább ezeket tolják az oroszok. Az egész távolfelderítő lokátor rendszerüket cirka 10-15 év alatt teljesen kiépítették újra, szinte a semmiből.
Es ez pontosan az a sokkal gyorsabb fejlesztesi track, amirol beszeltem, amit nem mellesleg szazszor leirtak mar elottem (pl a Saab, aki pontosan ezert bankolta az X fejlesztesi bugdetjet inkabb csucsszintu EW es networked funkciokra, mint mindent ratenni a stealthre, ami aztan 20 ev mulva nemigen fog szamitani.)
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 095
113
Mivel hűtenéd a földi körülményekre tervezett radart az űrben...?
:eek:
Honnan kapná a teljesítményt?
Nukleáris reaktor, akármilyen design-ban, ami alighanem megszokott így fél évszázad űrtechnológia után, okán.
A szervizelése? Mert idelent kinyitod a szerviz ajtót és kész....

Vagy ugyanez egy alapból ehhez tervezett távirányítású műholddal? Ha már tervezel egy ilyen rendszert, nem túlzás hozzácsapni azt a pár mrd dollárt, hogy működtetni is tudd.
Melyik részét nem érted annak, hogy a hatalmas merőleges oldalfelületű B-52 RCS mért értéke volt 100 m2 táján...? Amikor egy stealth gép off desing RCS értéke 0.1 m2 tájn van, akkor azon reményed, hogy ez majd 100 m2 lesz, elég vicces.
A merőleges radarképe esélyesen ennél jóval nagyobb akármelyik stealth gépnek, tekintve a puszta felületet illetve a nem oda optimalizált radarhullámokat szétszóró kialakítást és anyagokat.
De a legnagyobb baj, hogy nem esik le. Ha valami csoda folytán 3-4 nagyságrenddel nagyobb lenne, az sem lenne elég. Még a +2 nagyságrend esetén is egy Sz-400 MFR kéne odafent, hogy üzemeljen.
Nem gondolnám, hogy az űrtávcsövek, űrállomások, többfunkciós mars missziók összerakása közben ez gond lenne.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 091
113
Hát ez így ebben a formában nekem magas ! De azért köszi , hogy megpróbáltál okosítani !
Laikusan: a processzoron van egy hűtőborda+ventillátor, így hűtik levegővel. Az űrben nincs levegő, így a hűtőborda hőleadása kb. 0 a ventillátor motorja is túlmelegszik, mert azt sem hűti semmi.
A hőtől úgy lehet megszabadulni, hogy csináluk egy fűtő hőszívattyút és több száz fokra melegítünk egy felületet, mely így már infravörös sugárzással valamennyi hőtől meg tud szabadulni.
Már ha jól tudom.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 095
113
Laikusan: a processzoron van egy hűtőborda+ventillátor, így hűtik levegővel. Az űrben nincs levegő, így a hűtőborda hőleadása kb. 0 a ventillátor motorja is túlmelegszik, mert azt sem hűti semmi.
A hőtől úgy lehet megszabadulni, hogy csináluk egy fűtő hőszívattyút és több száz fokra melegítünk egy felületet, mely így már infravörös sugárzással valamennyi hőtől meg tud szabadulni.
Már ha jól tudom.
 
M

molnibalage

Guest
:eek:

Nukleáris reaktor, akármilyen design-ban, ami alighanem megszokott így fél évszázad űrtechnológia után, okán.
Esetleg meg is nézted a teljesítményeket, amit linkeltem nukleáris reaktornál?
A merőleges radarképe esélyesen ennél jóval nagyobb akármelyik stealth gépnek, tekintve a puszta felületet illetve a nem oda optimalizált radarhullámokat szétszóró kialakítást és anyagokat.

Nem gondolnám, hogy az űrtávcsövek, űrállomások, többfunkciós mars missziók összerakása közben ez gond lenne.
Mondom, hajókat nagy nehezen sikerült követni radarral. Nem repcsiket, hajókat.