Ennyivel is elég lett volna vàlaszolnom, mert ezt hagytad figyelmen kívül. Német 128 mm valahogy kimaradt a listàdból, ha màr a vilàghàborúig megyünk vissza.
De a Keiler Leo a Leopard 1-gyel egyidöben felmutatott egy üreges pàncélzattal gyàrtott, 120 mm-es àgyúval szerelt tornyot egy nagy mobilitàsú alvàzon.
A tapasztalataival született a Kpz70 német hozzàadott értéke, futómütöl a hajtàslàncig, a Leopard 2 egynéhàny prototípusànak a kialakítàsa.
Tudod, mikor a Leopard 1 született, egy erösen megbaszott Németorszàg idomult a vilàghoz, ami kísérletezett a többiekhez hasonlóan a harckocsi technológiàkkal.
Mivel a hideghàborúban megvoltak a hagyomànyos hàború idejének a korlàtai, azaz szinte azonnal eszkalàlódott volna atomhàborúvà, ezt is illik figyelembe venni a megszületésében. Olcsón, adott fenyegetések figyelembe vételével tervezték, kiszàllni az amcsi ipari függésböl, sajàt hk-val, de közben megvizsgàltak mindent a vilàghàború utàni helyzetükböl kiindulva.
A Keiler tank egy elég fejlett kísérlet volt a kor löszereire tekintettel. A Kpz70 sokat örökölt töle, mindkettötöl és a szövetséges technológiàt is immàr felhasznàlva pedig létrejött a Leopard 2 protók széleskörü vilàga.
@Mark1993 nagyon szereti a protókkal a fejlettséget bizonygatni, némelykor te is. Toronyputtonyos automata töltö, RCWS 20 mm gépàgyúval, àllítható felfüggesztés, 120 mm simacsövü àgyú amit aztàn a szövetségi rendszer standarddà tett és amit a 'szuperfejlett' brit harckocsiépítés a németek segítségével végre így kb. 50 évvel a megszületése utànnt fejlesztés az amúgy felsöbbrendü harckocsijàba épít.
Nem gondolom érzelemmentesnek a németellenes harckocsi szemléleteteket. Lehet, hogy ezt a sok korai újítàst most farigcsàljàk a harckocsikra, de senki màs nem faragta hamarabb a harckocsijaira. Ahogy az oroszok sem faragtàk karàcsonyfàra a sajàt fejlesztéseikkel a gépeiket pedig ök is megtehették volna. Gazdasàg, korszellem, politika, ennyi az egész. Le voltak maradva a németek? Dehogy.
Azért nem értem ezt a fantazmagóriát, mert amikről én beszéltem azok sorozat gyártott termékek voltak, a német meg prototípus.
Nagy kaliberű ágyúban meg még prototípus szinten se lehettek elsők a németek ugyanis az IS-3-nak már 122 mm-s ágyúja volt, és azt nem mellesleg sorozatban is gyártották
Ráadásul a németek fejlesztései nagyrészt szart sem értek, és innovatívak sem voltak.
Az üreges páncél (spaced armor) egy primitív szar, hajóépítésben 200 éve használnak ilyet, kazamatás páncél a neve. Harckocsi méretben gépágyú lőszerek ellen jó, de legalább drága. A Leopárd 1 semmire nem jó páncél védelmén le lehet mérni a dolgot.
A fejlett német lövedékekről annyit, hogy amikor a németek a 120 mm-s DM13-ast mutogatták az amcsiknak, akkor nem tudták az USA-kok, hogy sírjanak vagy nevessenek.
Az USA-ban akkoriban már a monolit urán lőszernél jártak, akkoriban zajlott a gyártás előkészítése az M774-nek.
Tudod mikor lett normális lőszere a németeknek a 120 mm-s ágyújukhoz?
Amikor megvették a zsidóktól a HETZ-6-os 105 mm-s lőszer licencét és az így vásárolt gyártás technológiával meg tudták csinálni a 120 mm-s DM23-at.
Ugyan így a Leopárd 1 lövegstabilizátora is amerikai. Mindenkinek volt már, nekik nem sikerült kifejleszteni....
Leopárd 2-ben is, a páncél angol licenc, a hőképalkotó meg amerikai. Hogy csak a fontosabb részegységeket említsem.
Ehhez képest az általatok lenézett angol tankokban minden angol, a francia tankokban minden francia. Ők ha néha lassabban is, de mindent megcsináltak maguknak. A németek meg vették, aztán a világnak előadták sajátként.