• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 496
79 569
113
Bocs, de feltételem érted a “célzás” és a “ találat” közötti jelentésbeni eltérést…

De nem is értem mit nem értesz… ahhoz hogy eltaláld célt a szórás figyelembe vételével a közepére kell céloznod nem a felső 2/3-3/4 részre
Ne is erőltesd.
 
W

Wilson

Guest
Ha már jó párszor szóba kerültek az osztrák Leók...

Leopard" 2 AUT (osztrák továbbfejlesztett harckocsi)

(Foto: PzB14)

(Fotó: PzB14)

Az Ausztriában használt "Leopard" 2A4-es harckocsi az 1970-es évek végéről származik. Néhány alkatrész elérte élettartamának végét, és már nem kapható a piacon. De számos lehetőség van az élettartam meghosszabbítására és harcértékének növelésére. Ez lehetővé tenné az osztrák fegyveres erők e nélkülözhetetlen fő fegyver rendszerének további használatát. 2017 óta az ausztriai harckocsifegyvernem többször is bizonyította képességeit nemzetközi szinten. A Strong Europe Tank Challenge 17 győzelme, amelyben a 14. harckocsizászlóalj (PzB14) katonái még a német Bundeswehr (DBW) és az amerikai hadsereg kedvenceit is maguk mögött tudták hagyni, bizonyította - országos és még inkább nemzetközi szinten -, hogy a "wels hesseniek" elsajátították a mesterségüket.

A résztvevő katonák és a felelős parancsnokok azonban tisztában voltak vele: a győzelmet nem a "Leopard" 2A4 miatt, hanem annak ellenére lehetett elérni. A harckocsik, amelyek 2017-ben sokkal modernebb riválisokat előztek meg, már régen túl vannak "életük virágán" - ez még a hosszú életű haditechnikai eszközök esetében is így van. A "Leopard" 2A4 alapkonstrukciója volt a legjobb, amit a német mérnöki munka az 1970-es évek végén és az 1980-as évek elején nyújtani tudott. Tartós, stabil félvezető technológiát építettek be, az egyes működtető és számítógépes alkatrészeket összekapcsolták, és egy bonyolult áramköri diagram biztosította, hogy az 55 tonnás tank 60 km/h feletti sebességgel, akár 3000 méteres távolságból, nagy első találati valószínűséggel képes legyen mozgó célpontokat támadni. Az éjszakai harci képessége is lenyűgöző volt. Az 1983 és 1985 között gyártott 3. tétel óta azonban, amelyből az ÖBH harckocsijai származnak, további jelentős technikai fejlődés következett be. A DBW például jelenleg a "Leopard" 2A6M-et üzemelteti, és a "Leopard" 2A7-et is bevezetik. Svédország a "Stridsvagn" 122-t használja, a "Leopard" 2A5 svéd változatát, amelyet a német harckocsizó tisztek nem hivatalosan a valaha épített legjobb "Leopard"-ként emlegetnek. Dániában is folyamatban van a "Leopard" 2A7 bevezetése. Kanada, amelynek egykori vezérkari főnöke egyszer azt mondta, hogy a Kanadai Fegyveres Erők a harckocsik megszüntetésével malomkövet vetettek a nyakukba, ismét harckocsikat vásárolt, és folyamatosan javítja fegyverzetük szintjét.

A legújabb "Leopard" felhasználó Magyarország. A Honvédség katonái türelmetlenül várják 44 "Leopard" 2A7-es hadrendbe állítását 2023-tól. Addig is tizenkét "Leopard" 2A4-est lízingeltek a Krauss Maffei Wegmann-tól (KMW), és ezen a típuson fogják kiképezni őket . Ezek a harckocsik a holland fegyveres erők járművei, amelyeket 1996-ban eladtak Ausztriának, majd Ausztria továbbértékesítette őket a KMW-nek , hogy Magyarország a T-72-esről a "Leopard" 2A7-re váltson. A kör nem zárul le, de azt mutatja, hogy az osztrák fegyveres erők páncélosai bár sok mindent elértek, de technikailag már régen elérték a nyugdíjkorhatárt..


Der Kampfpanzer „Leopard“ 2A4 ist das Hauptwaffensystem der österreichischen Panzertruppe. Das Grundkonzept stammt aus den späten 1970er-Jahren. Mit der 120-mm-Kanone, einer Motorleistung von 1 500 PS und einem Gewicht von 55 Tonnen ist er konkurrenzfähig und über die nächsten zehn Jahre hinaus weiter verwendbar. Dazu benötigt er ein umfassendes Update. (Grafik: KWM)
A "Leopard" 2A4-es harckocsi az osztrák harckocsizó erők fő fegyverrendszere. Az alapkoncepció az 1970-es évek végére nyúlik vissza. 120 mm-es lövegével, 1 500 lóerős motorteljesítményével és 55 tonnás tömegével versenyképes, és a következő tíz év után is használható. Ehhez átfogó frissítésre van szükség.
(Grafika: KWM)

Új idegek a "Leopárd" számára.

Mit kell tartalmaznia egy modernizációnak ahhoz, hogy a "Leopard" 2A4-es még hosszabb ideig elegendő harci erővel rendelkezzen?

Ezt foglalja össze a nehézkes "elavulás-tisztítás" szó. A beépített elektronika a múlt század 1970-es éveinek közepéről és az 1980-as évek elejéről származik. Ezek az alkatrészek már nem állnak rendelkezésre, vagy az új alkatrészek már nem vezérelhetők velük. Ezért a más országokban - és a szomszédos Svájcban is - a használat kiterjesztésére irányuló valamennyi intézkedéshez új kábelezés kiépítése volt szükséges, ami minden további intézkedés alapvető műszaki előfeltétele. Ez a CAN (Controller Area Network) busz, egy nyílt adatgyűrűs vonal, amely további vagy újabb szerelvények bevonását is lehetővé teszi. Az adatok sorrendbe állítása jobban kihasználja a vonalat, és a rendszer prioritás szerint adja ki az adatsort. Az aktív és passzív PAL védelmi rendszerek számára, amelyek később a drónok védelmére is felhasználhatók, a CAN-buszra van szükség a növekvő digitális információk fogadásához, például egy parancsnoki információs rendszerből vagy további érzékelőkből. Röviden, az osztrák "leopárdoknak" új idegrendszerre van szükségük.

Tiszta kilátás ....

A kábelezés felújítása után az alapvető szerelvények cseréje szükséges. A célpontok akár 4000 méteres távolságig történő felderítése precíz, éjszakai harcra alkalmas optikát igényel a lövész és a parancsnok számára. A "Leopard" 2A4-es verzióba szerelt hőkamerák (WBG) technikailag alapvetően ugyanazok, mint az A5, A6 és A7-es változatokban, de körülbelül 30 évvel idősebbek. Az osztrák fegyveres erőknél folyamatosan javították őket, de soha nem újították fel. Ráadásul a harckocsiparancsnoknak és a lövésznek osztoznia kell a "Leopard" 2A4 egyetlen WBG-jén, amely már nem a legkorszerűbb. A harckocsiparancsnok jelenlegi fő optikája a "Peri" (periszkóp) R17A1 optika. Ez giroszkópvezérlésű, és nincs éjjellátó funkciója. A giroszkópok érzékenyek a melegre és a hidegre is, különösen ennyi évvel a hátuk mögött. Ezért ezt az optikát ki kell cserélni. Itt a svájci hadsereg egy életképes megközelítést alkalmazott, amikor megnövelte a "Peri" tartóját, és egy új, éjjellátó képességű modellt helyezett el ugyanott.

A következő a harckocsivezető optikája. Itt a kamera megoldása megfelel a technika jelenlegi állásának. A kamera felszereléséhez egy képernyőre van szükség a vezetőálláson. Ez később összekapcsolható egy parancsnoki információs és navigációs rendszerrel. Technikailag lehetséges a még nem létező "tolatókamera" képének továbbítása is.

A tolatókamera, amely ma már gyakorlatilag minden kisautóban alapfelszereltség, a Leopárdokban a személyzet védelmét szolgálná. Ezen túlmenően a tolatókamera is növelné az általános közlekedésbiztonságot.


Die Technik des Rechnerbediengerätes ... Foto: Schweizer Armee; Montage: Hlawatsch)
... und der Zentrallogikhauptverteilung (ZLHV, unten) stammt aus den 70er-Jahren und benötigt dringend eine Erneuerung. (Foto: Schweizer Armee; Montage: Hlawatsch)

A számítógépes vezérlőegység technológiája ... Fotó: Svájci Fegyveres Erők; Telepítés: Hlawatsch) ... és a központi logikai főelosztó (ZLHV, lentebb) az 1970-es évekből származik, és sürgős felújításra szorul. (Fotó: Svájci Fegyveres Erők; Telepítés: Hlawatsch)
 
W

Wilson

Guest
Fegyverzet ..

A harckocsik fő jellemzője a fegyverzet. A "Leopard" esetében ez egy 120 mm kaliberű simacsövű löveg. Eredetileg 44-es kaliberű (L44) csővel szerelték fel. A növekvő páncélzatra válaszul az A6-os modelltől kezdve 55 kaliberű (L55) ágyúkat alkalmaztak. Emellett erősebb lőszertípusokat is kifejlesztettek, de ezeket továbbra is ki lehetett lőni az L44-gyel is. Az L55-ös csőre jellemző a nagyobb átütési képesség nagy távolságokban is. Kimutatták azonban, hogy erdős és beépített terepen, valamint mély árkokon való átkeléskor az L55-ös lövegeknek hátrányuk is van a mobilitás szempontjából. Ezért az L44-es cső a működési lőtávolságával Ausztria dombos domborzati viszonyai mellett is elégségesnek tekinthető. Szükség van a fegyverzetkövető rendszerre (WNA), amelyet a tank digitalizálásakor át kell alakítani a piacon kapható elektromos - vagy röviden E-WNA - rendszerre. Ugyanez vonatkozik a csőfékekre is: itt csak a teljesítménynövelt lőszerek okozta nagyobb nyomásterhelésre tervezett, megerősített csőfékek állnak rendelkezésre, ezért azokat ki kell cserélni. Az "FN-MAG" típusú, koaxiálisan szerelt géppuskát (MG) már felújították és a harckocsi személyzet igényeihez igazították. A torony tetején lévő MG, amely szintén "FN-Mag", még jól használható és nem érinti az elavulás.

Az alváz, és harckocsitest és a torony nem felújításra, hanem egy jó nagyjavításra szorul. A harckocsitestet meg kell erősíteni az első és a hátsó részeinél, hogy az anyagfáradás ne váljon a meghibásodás okává. A leírt intézkedések szükségesek ahhoz, hogy a fő harckocsi rendszert továbbra is működtetni lehessen a kiképzés és a műveletek céljából, és a költségvetési korlátok is kezelhetőek legyenek.

Mi más lenne lehetséges?

Az eddig ismertetett intézkedések szükségesek a harckocsik élettartamának meghosszabbításához. Az átfogó harci frissítés katalógusa azonban ennél sokkal szélesebb körű. Technikailag minden "Leopard" 2A4-ből A7-t lehet csinálni. A német fegyveres erők ezt hatalmas pénzbefektetéssel bizonyították. Így a Kongsberg által kínált drónfelderítő és védelmi képességű fegyverállomáson és a páncéltörő irányított rakéták elleni aktív védelmi intézkedéseken (pl. a "Trophy" rendszer) kívül a páncéltörő lövedékek elleni védelem a torony és a törzs tetején, a már ismertetett L55 harckocsiágyú, a torony és a törzs további páncélozása, valamint a padlólemez megerősítése a jobb aknavédelem érdekében is szóba jöhet. A "Barraccuda" álcázórendszert is be kellene szerezni. Továbbá powercaps (elektromos tárolók; megjegyzés) elnyelhetnék a feszültségcsúcsokat, és egy segédhajtóművet is be lehetne építeni, de ez csak a torony és a harckocsitest szerkezetébe történő beavatkozásokkal lenne lehetséges. A páncélacél ilyen fém megmunkálása idő- és költségigényes, még a magasan képzett szakmunkások számára is.

Mindezek az intézkedések a teljes tömeg akár 70 tonnás növekedéséhez vezetnek, ezért a futómű módosítására lenne szükség. Ez a torziós rudak megerősítését és további hidraulikus végállásokat is igényelne. A kép teljessége érdekében itt kell megemlíteni a magasabb és drágább láncok kopását is. Ha mindezeket az alkatrészeket telepítenék, akkor később meg kellene tanítani őket arra, hogy digitálisan megértsék egymást, ami időigényes és ezért költséges.


Die Komponenten des Kampfpanzers „Leopard“ 2A4 können durch die Digitalisierung an zukünftige Anforderung angepasst werden. (Grafik: ÖBH)
A "Leopard" 2A4 harckocsi alkatrészei a digitalizálás révén a jövőbeli követelményekhez igazíthatók. (Grafika: ÖBH)

Opciós juttatás kiterjesztése...

A harci érték átfogó növelése helyett azonban lehetőség nyílna a gyors és átfogó bővítésre is, és a harckocsizászlóalj szervezeti tervében meghatározott teljes harckocsiszámnak a "használat tiszta" kiterjesztésére. Összességében az asszociációs megoldás középtávon előnyösebb. Ha egy bizonyos rendelkezésre álló szám nem érhető el, akkor a rendszer nem áll rendelkezésre kellőképpen a kombinált fegyverek harcához.
Ez a teljes fegyveres erők és az egymástól függő fegyverzetágazataik képességbeli hiányosságát eredményezi.

A harckocsizászlóalj katonáinak ráadásul kétféle harckocsitípust kellene elsajátítaniuk. Ez viszont megnövekedett képzési és gyakorlási követelményeket eredményez, amelyek nehezen megvalósíthatóak és rendkívül gazdaságtalanok lennének. A fegyverzet szintek keveredése logisztikai szempontból bonyolult, mivel a két rendszert különböző pótalkatrészekkel kell ellátni. Ezért számos európai országban a kis egységek szintje bizonyult annak a szintnek, amelyet abszolút minimumként kell működtetni.

A fent említett magyar fegyveres erők azért tértek el az egy százados megoldástól, mert a logisztikai és kiképzési költségek túl magasak voltak az alacsony harci teljesítményhez képest. A "Leopard" 2A7 csúcsmodell beszerzésére azért került sor, mert nem álltak rendelkezésre olcsóbb változatok, például egy használt zászlóalj "Leopard" 2A5/6. Ez a hatalmas technológiai ugrás nagy kihívást jelent a személyzet számára. Németország és Dánia harckocsizó erői is ilyen nehéz tapasztalatokon mennek keresztül a Leopard 2A6-ról az A7-re való látszólag kis lépésnél is.

Következtetés

A "Leopard" 2A4-es harckocsi elérte műszaki élettartamának végét. A további felhasználására két lehetőség van. Egyrészt a lehető legjobb fegyverzetű harckocsik kis számát modernizálni lehet az élettartamuk meghosszabbításával, ami a harcértékük növekedésével jár, ami azonban magas költségekkel jár.

Másrészt széleskörű megoldás lehetséges az összes üzemben lévő harckocsikra, akkor ha egyszerűen meghosszabbítjuk élettartamukat az elavulás megszüntetésével. A felsorolt tények alapján a második változat tűnik jobbnak. Mindenekelőtt abból a szempontból, hogy a harctéren az ember és nem a gép a döntő tényező. Az osztrák fegyveres erőkben a szükséges követelmények teljesítése érdekében továbbra is biztosítani kell a kiképzés és a harckocsik rendelkezésre álló számának bizonyos mértékű bővítését.

Mag.(FH) Jörg Loidolt alezredes, MA; a 14. harckocsizászlóalj parancsnoka.


Kampfpanzer stellen auch in zukünftigen Einsatzszenarien einen Eckpfeiler der militärischen Landesverteidigung dar. (Foto: ÖBH)

A harckocsik a jövőben is a nemzeti katonai védelem sarokkövei lesznek a jövőbeni műveleti forgatókönyvek szerint. (Fotó: ÖBH)


 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 807
57 633
113
A "Leopard" 2A4-es verzióba szerelt hőkamerák (WBG) technikailag alapvetően ugyanazok, mint az A5, A6 és A7-es változatokban, de körülbelül 30 évvel idősebbek. Az osztrák fegyveres erőknél folyamatosan javították őket, de soha nem újították fel. Ráadásul a harckocsiparancsnoknak és a lövésznek osztoznia kell a "Leopard" 2A4 egyetlen WBG-jén, amely már nem a legkorszerűbb. A harckocsiparancsnok jelenlegi fő optikája a "Peri" (periszkóp) R17A1 optika. Ez giroszkópvezérlésű, és nincs éjjellátó funkciója. A giroszkópok érzékenyek a melegre és a hidegre is, különösen ennyi évvel a hátuk mögött.

Nem tudom ki emlékszik még itt a Leopárd 2A4 vs. T-80U vitára.... :rolleyes:
Ahol csóri szovjet tanknak csak egy hőkamerája volt, bezzeg a németeknek.
Ezek szerint e bezzeg németeknek 1 db hőkamerája volt, míg a lenézett szovjeteknek egy hőkamerája és egy parancsnoki passzív éjjellátója.
 
W

Wilson

Guest
Tudsz erről nekem valamit mutatni? Olyat, hogy 100 méterről bárki a világon eltalál egy maximum 5 cm magas tárgyat RPG-vel?
Ez a dolog úgy érdekelne....
Nem lehetetlen a dolog, hiszen a szomáliai papucsosok kiválogatott RPG-t gyakoroltattak, hogy eltalálják egy helikopter farokrotorját. És a sok gyakorlásnak 1993-ban Mogadishuban meg is lett az eredménye, annyira ,hogy még a mozifilmben is "szerepeltek".
 
W

Wilson

Guest
A lottón is nyertek már. Ennek is kb. akkora az esélye.
Így néz ki szemből a Leopárd:
Tanks_Leopard_2_Mud_German_Front_535160_1600x1200.jpg


Lődd meg RPG-vel a torony koszorúját :D :D :D
Ha 1000-ből egyszer eltalálod már ügyes vagy! (Már ha egyáltalán befér oda az RPG feje, mert azt is kétlem....)
Nem azt mondtam,hogy könnyű hanem azt, hogy nem lehetetlen,egy helikopter farokrotorját sem könnyebb eltalálni, amúgy gondold végig ha szemben állnál pl egy Leoval egy RPG-l a kezedben és szemből kellene rálőnöd te hova céloznál?
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 4082

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 983
38 274
113
ha szemben állnál pl egy Leoval egy RPG-l a kezedben és szemből kellene rálőnöd...
Már halott vagy! :D

Hőkamera 2 kilométerről kiszúr, 120mm-es repesz, airburst vagy kartács széttép és még nagyon pontosan sem kell célozzon a Leopard...

Szemből amúgy is esélytelen kilőni egy RPG-vel, de ha már nagyon muszáj, akkor az optikáját érdemes megrongálni egy 12,7mm-es sniper puskával...
 
  • Vicces
Reactions: ogretankHU

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 496
79 569
113
Nem azt mondtam,hogy könnyű hanem azt, hogy nem lehetetlen,egy helikopter farokrotorját sem könnyebb eltalálni, amúgy gondold végig ha szemben állnál pl egy Leoval egy RPG-l a kezedben és szemből kellene rálőnöd te hova céloznál?
Megomndta a torony homlokpáncéljára, majd váltott a lövegpajzsra...
 
  • Vicces
Reactions: fip7 and waterloo
W

Wilson

Guest
Már halott vagy! :D

Hőkamera 2 kilométerről kiszúr, 120mm-es repesz, airburst vagy kartács széttép és még nagyon pontosan sem kell célozzon a Leopard...

Szemből amúgy is esélytelen kilőni egy RPG-vel, de ha már nagyon muszáj, akkor az optikáját érdemes megrongálni egy 12,7mm-es sniper puskával...
Nehogy azt hidd, hogy azzal könnyebb dolgod lenne mikor egy Leo2A7 repeszt feléd 50 -nel a terepen......
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 983
38 274
113
Ne hogy azt hidd, hogy azzal könnyebb dolgod lenne mikor egy Leo2A7 repeszt feléd 50 -nel a terepen......
Alapvetően azt írtam, hogy nem érdemes megpróbálni, de ha már muszáj akkor inkább az optikára mennék - az sérülékenyebb és vakon nem tud harcolni a Leopard-2 sem. Persze ehhez képzett lövész, jó álcázás és sok szerencse kell. Mondjuk a parancsnkok optikája tudja már helyettesíteni az irányzóét ha szükséges, szóval nem árt mindkettőt kilőni...inkább futás! :D
A legtutibb egy top-attack ATGM minél messzebbről vagy egy másik harckocsi APFSDS lövedékkel...
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson
W

Wilson

Guest
Alapvetően azt írtam, hogy nem érdemes megpróbálni, de ha már muszáj akkor inkább az optikára mennék - az sérülékenyebb és vakon nem tud harcolni. Persze ehhez képzett lövész, jó álcázás és sok szerencse kell...
A legtutibb egy top-attack ATGM minél meszebbről vagy egy másik harckocsi APFSDS lövedékkel...
Itt most nem arról volt szó,hogy hogyan lehetne a legtöbb túlélési eséllyel harcképtelenné tenni egy Leot hanem, hogy el lehet-e találni a lottó telitalálat esélyénél nagyobb százalékban eltalálni egy Leo2-s toronykoszorúját...
 
  • Tetszik
Reactions: Filter and Venom85

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 983
38 274
113
Itt most nem arról volt szó,hogy hogyan lehetne a legtöbb túlélési eséllyel harcképtelenné tenni egy Leot hanem, hogy el lehet-e találni a lottó telitalálat esélyénél nagyobb százalékban eltalálni egy Leo2-s toronykoszorúját...
Ötös vagy skandináv lottó? :D
Nem mindegy!
 
  • Vicces
Reactions: LMzek 2.0

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 807
57 633
113
Megomndta a torony homlokpáncéljára, majd váltott a lövegpajzsra...

Fip7 azt mondta, csak a pontosság kedvéért, hogy a hülye németek az izraeli védelmi rendszer érzékeny antennáját fölrakták a tank toronyfrontpáncéljára, ahol az első csatában ki fogják lőni.
Aminek az a nagyon egyszerű oka, hogy bár senki sem azt célozza, mégis a szóráskép nevű jelenség miatt a találatok nagy része oda esik.
E mellet ha máshova megy a találat, akkor is könnyebben kap ott repeszt, mint az Izraeli megoldásnál.
A Világ valódi harckocsizó nemzetei, mint amilyen az Izraeli, az orosz vagy az USA, azok biza a torony oldalára rakták a radart, mert vannak valós háborús tapasztalataik, ellentétben a németekkel, akik szeretik a tervezési hibás konstrukciókat....

A lövegpajzs erre a kérdésre a válasz:
amúgy gondold végig ha szemben állnál pl egy Leoval egy RPG-l a kezedben és szemből kellene rálőnöd te hova céloznál?

A Leopárd 2/M1 Abrams esetén a lövegpajzsra. Az a leggyengébb olyan pon,t amely kellően nagy ahhoz, hogy el is találd egy RPG-vel.
Challenger 2, Leclerc, és a T sorozat esetén a páncélteknő alsó íve még játszik.
 
W

Wilson

Guest
Fip7 azt mondta, csak a pontosság kedvéért, hogy a hülye németek az izraeli védelmi rendszer érzékeny antennáját fölrakták a tank toronyfrontpáncéljára, ahol az első csatában ki fogják lőni.
Aminek az a nagyon egyszerű oka, hogy bár senki sem azt célozza, mégis a szóráskép nevű jelenség miatt a találatok nagy része oda esik.
E mellet ha máshova megy a találat, akkor is könnyebben kap ott repeszt, mint az Izraeli megoldásnál.
A Világ valódi harckocsizó nemzetei, mint amilyen az Izraeli, az orosz vagy az USA, azok biza a torony oldalára rakták a radart, mert vannak valós háborús tapasztalataik, ellentétben a németekkel, akik szeretik a tervezési hibás konstrukciókat....

A lövegpajzs erre a kérdésre a válasz:


A Leopárd 2/M1 Abrams esetén a lövegpajzsra. Az a leggyengébb olyan pon,t amely kellően nagy ahhoz, hogy el is találd egy RPG-vel.
Challenger 2, Leclerc, és a T sorozat esetén a páncélteknő alsó íve még játszik.
Mivel valószínüleg csak egyetlen lövésem lenne, én biztos a toronykoszorút céloznám meg mivel ha eltalálom akkor bingo, ha pedig nem akkor meg már mindegy mert nagy valószínűséggel már úgyis reszeltek nekem,ezzel szemben egy RPG-l a kezemben még ha eltalálom egy Leo2A7-s lövegpajzsát akkor is nagyon kevés az esélye, hogy harcképtelenné teszem azzal a Leot...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 807
57 633
113
Mivel valószínüleg csak egyetlen lövésem lenne, én biztos a toronykoszorút céloznám meg mivel ha eltalálom akkor bingo,

De nem fogod eltalálni. :D
Túl kicsi és jó eséllyel az RPG feje be sem fér oda. Az összetört tölcsér meg nem ad kumulatív sugarat....

ezzel szemben egy RPG-l a kezemben még ha eltalálom egy Leo2A7-s lövegpajzsát akkor is nagyon kevés az esélye, hogy harcképtelenné teszem azzal a Leot...
Miért is? Maga a lövegpajzs sok gyönge pontot tartalmaz minden harckocsinál. Egy tandem fejes RPG-7VR-el nagy eséllyel simán átlövöd.
Egy RPG-29-el vagy PZF-3T-vel meg szinte biztosan.
De még egy AT4-el vagy RPG-7VL-el is van esélyed, hiszen ha megsérül az ágyú, akkor az harcképtelenséghez vezet.
És minél régebbi a Leopárd, annál nagyobb esélyed van a sikerre. Szerintem az A4-et egy tandem fejes RPG a lövegpajzsnál simán belőheti.
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 204
113
...Challenger 2, Leclerc, és a T sorozat esetén a páncélteknő alsó íve még játszik.

Már többször felmerült bennem, hogy egy kb. vízszintesen álló T-"bármilyen" (...és szinte mindegyik másik) tank teknőjénél a "negatívan"/erősen döntött teknő(alsó) páncélról:

800px-T72_Parola_Finland_1.jpg


szerintem a lövedékek/ATGM-ek jelentős százaléka "lecsúszik", és a földbe működik el.

Van erről a helyzetről valami infó, hogy mi a gyakorlati tapasztalat, szimuláció, becslés...