F-35 Lightning II (Lockheed Martin)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1586

Guest
Ez ebben a formában nem igaz. Ha nincs egér szerűség és kurzor a képernyőn, akkor bizony kell nyomkondi. A HOTAS-on közel sincs rajta minden.
lsd. a linkelt gyártóművi leírás
"...The F-35 Joint Strike Fighter Throttle Grip is machined from a high-strength aluminum alloy casting. It contains a transducer, optical encoder and several single and multi-function switches. In addition to engine power control, these features allow for display cursor control, menu scroll/select, speed brakes, countermeasures, communications and weapons system functions...'
...magyarán kell lennie cursornak a képernyőn.
 
M

molnibalage

Guest
lsd. a linkelt gyártóművi leírás
"...The F-35 Joint Strike Fighter Throttle Grip is machined from a high-strength aluminum alloy casting. It contains a transducer, optical encoder and several single and multi-function switches. In addition to engine power control, these features allow for display cursor control, menu scroll/select, speed brakes, countermeasures, communications and weapons system functions...'
...magyarán kell lennie cursornak a képernyőn.
Ez érthető, de egy egérhez képest gyanítom, hogy ez a kurzorosdi tetű lassú. Nem véletlenül nem kapott anno érintőképernyőt az F-22.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
de egy egérhez képest gyanítom, hogy ez a kurzorosdi tetű lassú
A kurzort a képernyőn egérrel mozgatják...
...pontosabban "hanyatt egérrel" = trackball

Ilyen trackball van a nagygépek CCD egységein és ilyet vélek látni az F-35 multifunkci gázkarján is...
 
M

molnibalage

Guest
A kurzort a képernyőn egérrel mozgatják...
...pontosabban "hanyatt egérrel" = trackball

Ilyen trackball van a nagygépek CCD egységein és ilyet vélek látni az F-35 multifunkci gázkarján is...
Pont erről beszélek. Annak sebessége és pontossága töredéke egy asztali egérnek és ahhoz képest, hogy előreböksz a MFD-re. Tehát ezért van a kifogás ez iránt.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Pont erről beszélek. Annak sebessége és pontossága töredéke egy asztali egérnek és ahhoz képest, hogy előreböksz a MFD-re. Tehát ezért van a kifogás ez iránt.
Szerintem ez megszokás kérdése.
Én pl. az irodámban is tracballt használok (jobban szeretem ha a kezem fixen van az asztalon egy csukló támasztó szilikon párnán...) és nem hiszem hogy sokkal lassabb lennék vele vagy pontatlanabb mint egy hagyományos egérrel.
Az egyetlen hátránya amit érzek hogy sűrűn kell tisztogatni a golyót meg alatta az érzékelőt.
 
M

molnibalage

Guest
Szerintem ez megszokás kérdése.
Én pl. az irodámban is tracballt használok (jobban szeretem ha a kezem fixen van az asztalon egy csukló támasztó szilikon párnán...) és nem hiszem hogy sokkal lassabb lennék vele vagy pontatlanabb mint egy hagyományos egérrel.
Az egyetlen hátránya amit érzek hogy sűrűn kell tisztogatni a golyót meg alatta az érzékelőt.
Ezt a kommentet nem értem. Egy gyakorlott egérhasználó is fix csuklóval használja az egeret...
A probléma abból adódok, hogy mekkora trackball az asztalon és mekkora ez gépen, amit kesztyűben kéne használni....
 
  • Tetszik
Reactions: kamm
K

kamm

Guest
Szerintem ez megszokás kérdése.
Én pl. az irodámban is tracballt használok (jobban szeretem ha a kezem fixen van az asztalon egy csukló támasztó szilikon párnán...) és nem hiszem hogy sokkal lassabb lennék vele vagy pontatlanabb mint egy hagyományos egérrel.
Az egyetlen hátránya amit érzek hogy sűrűn kell tisztogatni a golyót meg alatta az érzékelőt.

Egy trackball soha nincs olyan gyors, mint egy eger. En lattam egészen elkepesztoen jo trackball usereket az elmult 30 evben, de egyikojuk sem jott kozel az en egerhasznalatom kombinalt tempojahoz es precizitasahoz.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 131
73 655
113
F-35-dropping-GBU-12s.jpg


Italian F-35A and B Carry Out First Simultaneous Drop Of (Inert) GBU-12 Laser Guided Bombs
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and fip7

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 581
8 189
113
Szenzacios. :D
Bloomberg: F-35's Buggy Software Prompts Pentagon to Call in Universities.
Döbbenetes. Úgy tudom, az Airbus ellen pedig a német szolgálatokat használták fel...

Mondjuk a dánok szerintem így is, úgyis az amerikai gépet vették volna.
Ezt szerintem a norvegoknál, hollandoknál stb. is eljátszották.
 
M

molnibalage

Guest
Az F-35 pilóta felfedi a csalódást keltő igazságot a vadászgép pilótafülkéjéről
(Tóvmá.)

Értem én, hogy az érintőképernyő úgy tűnik zizis, viszont a cikk azt valahogy elfelejtette említeni, hogy az F-16C gépek kisméretű kijelzője és a külön radar és (FCR) és HSD képernyő van. Az F-35-ön meg a kijelző lehetővé teszi ennek összefésülését.

De akkor megint az a helyzet, hogy a pilótákat meg sem kérdezték?
Az F-15C GE gépek azért kaptak egy plusz kijelzőt, mert szóltak a pilóták, hogy sz*rt sem ér az AESA radar és a többi új csodás kütyü, ha a megjelenítés mennyisége és minősége a '80-as évek közepi szinten ragad.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
Apró kieg. Az F-35 nem valódi érintőképernyővel rendelkezik, hanem infra mátrix. azaz érzékeli azt, hogy vízszintes és függőleges sorban melyik sugarat szakítod meg az ujjaddal (vagy igazából bármivel. Tehát itt arról lehet szó, hogy ha gép mozog, akkor a gomb visszajelzést akkor is érzékelik az ujjon, a lézersík megszakítás meg valamiért bizonytalan.

Emlékeim szerint a tisztán érintőképernyőn megvizsgálták az F-22-nél és a pilóták és más alapján maradtak a 4. gen gépeknél bevált gombos MFD-knél.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Bleroka
K

kamm

Guest
(Tóvmá.)

Értem én, hogy az érintőképernyő úgy tűnik zizis, viszont a cikk azt valahogy elfelejtette említeni, hogy az F-16C gépek kisméretű kijelzője és a külön radar és (FCR) és HSD képernyő van. Az F-35-ön meg a kijelző lehetővé teszi ennek összefésülését.

De akkor megint az a helyzet, hogy a pilótákat meg sem kérdezték?
Az F-15C GE gépek azért kaptak egy plusz kijelzőt, mert szóltak a pilóták, hogy sz*rt sem ér az AESA radar és a többi új csodás kütyü, ha a megjelenítés mennyisége és minősége a '80-as évek közepi szinten ragad.

Hat, az F-15EX mar beallt a sorba, kapott egy szep nagy, konfiguralhato kijelzot es az is touchy-feely:
Benitez-6-3-19-figure-3.png



Picture7-lg-960.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: endre and bel

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Apró kieg. Az F-35 nem valódi érintőképernyővel rendelkezik, hanem infra mátrix. azaz érzékeli azt, hogy vízszintes és függőleges sorban melyik sugarat szakítod meg az ujjaddal (vagy igazából bármivel. Tehát itt arról lehet szó, hogy ha gép mozog, akkor a gomb visszajelzést akkor is érzékelik az ujjon, a lézersík megszakítás meg valamiért bizonytalan.

Emlékeim szerint a tisztán érintőképernyőn megvizsgálták az F-22-nél és a pilóták és más alapján maradtak a 4. gen gépeknél bevált gombos MFD-knél.
Az F-22-nél azt mondták a pilóták,hogy jobb a gombos mert pontosabban lehet használni.Konkrétan az volt,hogy szerintük ha a gép nem optimális időben repül akkor össze vissza fognak nyomkodni mindent.Tipikusan buszon pötyögés a telefonon esete.
 
K

kamm

Guest
Hat, ez nem jo hír... kíváncsi lennék, ez ill ilyesmi, előre nem látható kritikus probléma vajon része a masoknak eladott gépekre vállalt garinak avagy ott eleve ki van kotve a limitált oraszammal a hasznalat azaz limitált stb is, mint pl a leased kocsiknal van (itt Amerikaban)...?


"The engines on A-model F-35s have been running “hot,” or close to the limits of their design, and that heat has caused premature cracks, or delamination, of turbine blade coatings. That’s required the engines to be removed or repaired earlier than anticipated, aggravating an already backlogged depot system. The cracks in the coating aren’t a flight safety issue, but they reduce an engine’s useful life, said a defense official.

The Pentagon’s F-35 program office has briefed Defense Department acquisition leaders that, in the most extreme case, up to 20% of Air Force F-35s will lack engines by 2025. It’s a number that assumes corrective actions underway will be ineffective, or can’t be executed by the service, program office or Raytheon’s Pratt & Whitney engine unit, according to two defense officials."
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 077
113
Ahogy a 4.5 generációs “eurokacsa” gépek világraszóló vívmányáról, az örök életűnek hirdetett kompozit sárkányról rendre kiderül, hogy egy korai negyedik generációs ex-szovjet vas eleve alulbecsült 2500 órás értékét se nagyon éri el, úgy derül ki egymás után, hogy a szinte az örökkévalóságig gyűrhető ötödik generációs amerikai hajtóművek (F119PW100, F135PW100) is idő előtt kukázódnak.
Hasonlóan furcsán alakulnak a legújabb generációs helikopter forgószárnyak, reduktorok és vezérlések üzembiztossági és teljesítmény mutatói.
Velük szemben a jóval rövidebb idő alatt “összedobott” 70-es, 80-as években tervezett negyedik generációs harcászati repülőgépek és kortárs helikopterek meg sorra hosszabbítják meg a légialkalmassági bizonyítványaikat.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 888
12 426
113
Erdekessegkepp nezzetek meg mondjuk egy (magyar) Gripen display-t es azutan rogton egy F-35 display-t. Azon fogtok imadkozni hogy Jezusmarja csak le ne zuhanjon.