Magyar Néphadsereg

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Szerintem nem mozognak hanem állnak,azért vannak ilyen közel egymáshoz.

Lehet, akkor összezárkózhatnak, kissebb távközre. Viszont illik úgy helyezkedni a harcjárművekkel, hogy baj esetén gyorsan lehessen oldani. Az oroszok a 2. vh-ban csináltak olyat, hogy fűrészfog alakban seggel betolták a tankokat az erdőbe, de ez nyilván a légiveszély esetén volt praktikus.
Olyat is láttam, hogy megfelelő távközökkel az út jobb és baloldalán állnak meg, úgy, hogy köztük még el lehessen menni, ha baj van.
Mindig szituáció függő, de az tud jó döntést hozni aki sokféle helyzetet látott már. Ezért kell a gyakorlat, a kiképzés.
Mindenesetre ha itt kellene 5/25-özni az nagyon megnehezítené a dolgukat...... :D
 
  • Tetszik
Reactions: honved

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Olyat is láttam, hogy megfelelő távközökkel az út jobb és baloldalán állnak meg, úgy, hogy köztük még el lehessen menni, ha baj van.

ae032c66c41b43813b5f35416a7f71da.jpg


( Pazer Lehr nehézpáncélosai Normandiában )
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 821
113
Lehet, akkor összezárkózhatnak, kissebb távközre. Viszont illik úgy helyezkedni a harcjárművekkel, hogy baj esetén gyorsan lehessen oldani. Az oroszok a 2. vh-ban csináltak olyat, hogy fűrészfog alakban seggel betolták a tankokat az erdőbe, de ez nyilván a légiveszély esetén volt praktikus.
Olyat is láttam, hogy megfelelő távközökkel az út jobb és baloldalán állnak meg, úgy, hogy köztük még el lehessen menni, ha baj van.
Mindig szituáció függő, de az tud jó döntést hozni aki sokféle helyzetet látott már. Ezért kell a gyakorlat, a kiképzés.
Mindenesetre ha itt kellene 5/25-özni az nagyon megnehezítené a dolgukat...... :D

A terep miatt itt nem tudsz lemenni az útról.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 583
63 951
113
A sportcsarnokot kihagytad, mert az is volt. Kosárlabdapálya méretű játéktérrel. plusz edzőterem. Ami a méreteket illeti, a fotó közepén, talán a nem ott szolgálók is kiveszik a legénységi épületeket. Nos, egy olyan épület felében, elfért egy komplett lövész zlj. Földszint + 3 emelet. Földszintem az aknavető üteg és a zlj kiszolgáló részlege. Az emeleteken pedig a 3 lövész század.
Es eleg kicsi, rajmeretu korletekkel, nem harminc ember egyben mint akkoriban mashol.
Mondjuk mire en utanad tiz evvel odakerultem mar egy alapos felujitast megert volna minden. Akkor mar kezdett megindulni a dog.
A gyakorloteret azt most epitik be egy jo reszen, meg valami ut is lesz keresztbe rajt hogy osszekossek es tehermentesitsek jelenlegi befuto utakat a Luk meg a Metro kozt. Bar szerintem eleg volna ket feluljaro a hulye rendszeru vasuti atjaro miatt.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Ugyan Határőrség, de ide rakom, mert nem találtam megfelelő topicot. Kicsit emlékezős, de inkább aktuális a folyton diktatúrázóknak leginkább. A cikkben leírtak teljes mértékben hihetőek. Még mi is tanultuk az oszlató éket hogy kell csinálni, pedig én a Néphadseregben voltam katona és nem a belügynél határőr.

https://888.hu/889/olvasoi-level-az...5/?fbclid=IwAR3bTF1NLq-0Mw-DV2qq49jN566cMpNYc
 

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
1 926
6 889
113
Ha off topic bocsánat. jobb helyet nem találtam

Vélemények? Valódi vagy nem? Nekem is teljesen új információ.

"A cseh archívumok szerint 1947-48-ban volt egy közepes tank projektünk 85 és 100 mm-es kaliberrel, autoloaderrel (vagy szerintem inkább töltéssegítő berendezéssel) de a szovjetek lecsukták a fejlesztést. Állítólag modell is készült..."
377_original.png
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
1 926
6 889
113
azért is hajlok arra hogy valódi lehet, mert volt akarat például az 50-es években is az itthoni amfib páncélautó tervezésre/gyártásra( a Hunor lett volna) de azt is elkaszálták a szovjetek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 821
113
Ha off topic bocsánat. jobb helyet nem találtam

Vélemények? Valódi vagy nem? Nekem is teljesen új információ.

"A cseh archívumok szerint 1947-48-ban volt egy közepes tank projektünk 85 és 100 mm-es kaliberrel, autoloaderrel (vagy szerintem inkább töltéssegítő berendezéssel) de a szovjetek lecsukták a fejlesztést. Állítólag modell is készült..."
377_original.png

Valódi.Nekik volt a saját iparukra támaszkodó harckocsiprojektjük az 50-es években.
 

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
871
4 851
93
Ha off topic bocsánat. jobb helyet nem találtam

Vélemények? Valódi vagy nem? Nekem is teljesen új információ.

"A cseh archívumok szerint 1947-48-ban volt egy közepes tank projektünk 85 és 100 mm-es kaliberrel, autoloaderrel (vagy szerintem inkább töltéssegítő berendezéssel) de a szovjetek lecsukták a fejlesztést. Állítólag modell is készült..."
377_original.png

Hasonló tervről sincs tudomásom a 40-es évek második feléről, de későbbről sem.
A háború után az ország haditechnikai infrastruktúrája romokban hevert, a fejlesztésekét felelős Haditechnikai Intézet megszűnt, és csak 1947 második felétől épült ki lassan újra a hazai kutatási, fejlesztési háttér. Aknamentesítő hajók, tüzérségi- és légvédelmi eszközök, gyalogsági-, páncéltörő- és rakétafegyverek képezték a kutatások fő irányát, harcjármű-tervekkel csak 1950 után foglalkoztak, de harckocsi azok között sem szerepelt.

De nagyon érdekes, hogy a képen látható terv valóban korabelinek tűnik. Esélyes, hogy ebből a könyvből való:
https://www.artforum.sk/katalog/46277/nedokoncene-ceskoslovenske-zbrojni-projekty-1945-1955
A mű befejezetlen projektekkel, meg nem valósult csehszlovák fejlesztésekkel foglalkozik, de ez nem ad magyarázatot arra, hogy mi látható a képen és miért került bele a könyvbe. Csak találgatok, de a legvalószínűbb lehetőségnek azt tartom, hogy a fentebbi terv a korabeli csehszlovák katonai hírszerzés produktuma, amely a csehszlovák hadiipar beindítását volt hivatott elősegíteni.
 
  • Tetszik
Reactions: L.O.B

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 374
4 902
113
Hasonló tervről sincs tudomásom a 40-es évek második feléről, de későbbről sem.
A háború után az ország haditechnikai infrastruktúrája romokban hevert, a fejlesztésekét felelős Haditechnikai Intézet megszűnt, és csak 1947 második felétől épült ki lassan újra a hazai kutatási, fejlesztési háttér. Aknamentesítő hajók, tüzérségi- és légvédelmi eszközök, gyalogsági-, páncéltörő- és rakétafegyverek képezték a kutatások fő irányát, harcjármű-tervekkel csak 1950 után foglalkoztak, de harckocsi azok között sem szerepelt.

De nagyon érdekes, hogy a képen látható terv valóban korabelinek tűnik. Esélyes, hogy ebből a könyvből való:
https://www.artforum.sk/katalog/46277/nedokoncene-ceskoslovenske-zbrojni-projekty-1945-1955
A mű befejezetlen projektekkel, meg nem valósult csehszlovák fejlesztésekkel foglalkozik, de ez nem ad magyarázatot arra, hogy mi látható a képen és miért került bele a könyvbe. Csak találgatok, de a legvalószínűbb lehetőségnek azt tartom, hogy a fentebbi terv a korabeli csehszlovák katonai hírszerzés produktuma, amely a csehszlovák hadiipar beindítását volt hivatott elősegíteni.
Én is kételkedem abban, hogy ez valódi magyar terv lett volna, vagy ha igen, akkor csak a 48-as fordulat utáni hevületben papírra skiccelt terv lehetett. Rákosiék alatt sok mindent el tudok képzelni, de harckocsigyártás Magyarországon... hát kicsit erős. Mondjuk aztán lehet, hogy a párt részéről elhangzott ilyen óhaj, és valaki buzgó volt. A hadtörténetiben lehetne esetleg utána nézni, vagy az országos levéltárban, ha ez valami nehézgépipari minisztériumi anyag lett volna.