Magyar Néphadsereg

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
. Én csak arra akartam rávilágítani, hogy
a nukleáris robbanó fejeket hordozó ballisztikus rakéta csapatok voltak a béke záloga mind a két oldalon, harcászati hadműveleti és hadászati szinten. A kölcsönös elrettentést alapvetően ezek a csapatok biztosították.

Na, ez egy kicsit erős. :) Családtól és egyéni sorsoktol is függ, persze, de alapjait tekintve mindenképpen egy otvaros elnyomó diktatúra volt, a szovjetek és a technikajuk nélkül semmit nem ért volna egy osszecsapasban, a raketas csapatok meg szinten a szovjetek kutyái voltak, semmiféle békét nem oriztek, hanem kifejezetten fenyegettek a Nyugatot. :)

Igen, volt ingyenes közoktatás, de ha mondjuk nem proletar-munkas avagy paraszti hatterbol jöttél, akkor meg a hetvenesekben is siman "nem fertel be" az egyetemi keretbe (kulon vicces, hogy az így képzett uj értelmiségi reteg hamar belatta, hogy fenntarthatatlan az egesz primitív politikai-gazdasagi berendezkedes es sxepen elkezdett hepyzkedni az elkerülhetetlen összeomlásra számolva, lasd kulkeresek stb.)

BM fegyverzeti ellátása 1968:
KFsCykX.jpg


BM fegyverzeti ellátása 1972:
fJ6RsOL.jpg


BM részére átadott fegyverek AMD-65 fegyverek összesítése:
8JoMZoB.jpg


A HÖR-nél az alábbi csapatok voltak ellátva AMD-65-el 1972-től:
  • 1-6. 11. 7-10. HÖR kerületek pk-i állománya
  • 1. és 11. kerületnél közúti FEP-ek állománya
  • 3. ker. Határőrezred pk-i állománya
  • Segéd-útlevélkezelők, kutatási bizt. állománya
  • Forgalom irányító és -ellenőrző állománya
  • FRE Karhatalmi akciófeladatra kijelölt állománya
  • FRE védett objektumok állománya
  • "M" Kommendáns, törzs és tartalékos szd állománya
  • Ferihegyi légi FEP + Sorozott polgári ruhás járőrök
  • Fep-ek pk-i állománya
  • Helikopteres állomány
Nagyon érdekes, koszi.
Vajon hova tunt pl az V. HOR keruletbol 15-20 ev alatt a sok AMD...? Tényleg nyomat sem lattam mar anno, nemhogy a fepeken, de meg Pecsen sem. Lehet, minosegi kifogás miatt vontak be? Avagy szándékosan vittek at a "megbízható" karhatalom (nem az 56 utani pufajkas Karhatalom, az megszunt hamar) kezeibe, lasd a Munkasorseget...?
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 594
113
Elcseszett egy társadalom volt, mert alap nélkül házat építeni nem lehet. A kapitalizmus annyiban kevésbé elcseszett, hogy van alapja. Más, sokkal kifinomultabb eszközökkel manipulál, nyom el embereket.
A buta, szinte iskolázatlan emberek kezébe adták az irányítást, az értelmiséget nem tekintették szövetségesüknek. Itt el is ment a hajó, utána már csak a foltozás maradt, amíg életképtelen lett minden. Csak az emberek munkájának volt köszönhető, hogy odáig is ment. Ehhez azért nagyban hozzájárult, hogy a "nyugat" maximálisan kihasználta, a helyzeti előnyét, a másik oldal hülyeségeit és gyengéit, hogy segítse ezt a leépülést.
Rakéta csapatok. A nyugatot veszélyeztették, mint ahogyan a nyugati rakéta csapatok is veszélyeztettek minket. Vica verza. Nyugaton az USA jelentette ugyanazt, mint nálunk a Szovjetunió. Egy béke van, mind a két félre. Kölcsönösen nem mertek támadni, ha megtehették volna büntetlenül, meg is teszik, a NATO és a VSZ is, ne legyünk naívak. Nyugat-Európa ugyanolyan csatlós volt, mint mi, most is azok, meg most már mi is oda tartozunk. Vidám barakk, egy kicsivel több lehetőséggel.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

beczl

New Member
2021. július 13.
3
13
3
Nagyon érdekes, koszi.
Vajon hova tunt pl az V. HOR keruletbol 15-20 ev alatt a sok AMD...? Tényleg nyomat sem lattam mar anno, nemhogy a fepeken, de meg Pecsen sem. Lehet, minosegi kifogás miatt vontak be? Avagy szándékosan vittek at a "megbízható" karhatalom (nem az 56 utani pufajkas Karhatalom, az megszunt hamar) kezeibe, lasd a Munkasorseget...?
Passz, hogy hová tűnt. Valószínűleg ott volt, de vagy letárolva (ládázva volt), vagy az "M" "T" fegyverekkel volt tárolva, ahogy sok helyen,

Megkérdeztem, a HÖR témában jártasabb személytől Molnár Géza ny. alez. volt HÖR 5. kerület törzsfőnök. majd 1980-ban átment pécsre tüzérnek:

"Ahogy emlékeimben él az 5. Pécsi Határőr Kerületnek volt egy 6. karhatalmi zászlóalja, 100 fővel /10 rajjal/, 4 db tehergépkocsival, 84db AMD-65-el 9db KGK-val majd PKM-el, 7db SVD-vel volt állománytábla szerint "B"-ben is ellátva és feltöltve. Emellett az 1-3. kiképző, 4. törzs, 5. szállító századok, a 16 örs, 2 "T" örs, 3 FEP pk-i állománya (ha csak nem hagytam ki valakit) volt felszerelve AMD-65-el, legalábbis az én időmben, 1972-80-ig."


Még annyit, hogy a HÖR még 1979-ben is kapott pótlásként 302 AMD-65-t (ebből 15db AMD-65 I (Infrabakos) Sorozatszám: BH03014 - BH03315) és 20db NSzP-3-at (új rendszeresítés)
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 029
66 487
113
Tud valaki valamit erről a holmiról? Főleg a rajta levő feliratok, rövidítések jelentése érdekli az ismerőst.
223294558_823753111646520_6634961990883880911_n.jpg

222683417_958299591414067_6866676941912956089_n.jpg

226192343_253776302966938_4287365911575405608_n.jpg
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 374
4 903
113
Tud valaki valamit erről a holmiról? Főleg a rajta levő feliratok, rövidítések jelentése érdekli az ismerőst.
223294558_823753111646520_6634961990883880911_n.jpg

222683417_958299591414067_6866676941912956089_n.jpg

226192343_253776302966938_4287365911575405608_n.jpg
a feliratok valószínűleg: Ki, Belső beszélgetés, Szolgálati összeköttetés, Távvezérlés (A BHN és a BH-ben nem vagyok biztos, de mintha az a bejövő hívás nélkül és a bejövő hívással lett volna) a készüléket nem tudom, én R142-esen voltam, ott ilyen nem volt, meg a vezetési pontokon sem láttam ilyet, ahol a TBK-k voltak. Amúgy, biztos, hogy ez katonai?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 029
66 487
113
a feliratok valószínűleg: Ki, Belső beszélgetés, Szolgálati összeköttetés, Távvezérlés (A BHN és a BH-ben nem vagyok biztos, de mintha az a bejövő hívás nélkül és a bejövő hívással lett volna) a készüléket nem tudom, én R142-esen voltam, ott ilyen nem volt, meg a vezetési pontokon sem láttam ilyet, ahol a TBK-k voltak. Amúgy, biztos, hogy ez katonai?
Nem tudom, hogy katonai-é, de elvileg igen. Köszi a magyarázatokat.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 279
113
Merre voltak ezek az AMDk a rendőrségen kívül? En a rendszerváltás után közvetlenül egyetlen AMDt sem láttam a HORnel és tudomásom szerint előttem sem volt, mindenkinek fatusas AK volt ill mi az elso speci hvadaszok kaptunk először AK63D, rögtön, ahogy felállítottak minket Barcs után.

A rendőrség lehetett vagy 40-50 ezer fős, feltehetően volt ennyi ott. A HÖR pedig a hivatásosoknak szintén ezt adhatta, ha jól emlékezem, mert ehhez volt 20-as tár, behajtható válltámasz.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 594
113
74 éves korában, 2021. augusztus 3-án elhunyt Furkó Kálmán nyá. ezredes, 7 danos kyokushin karatemester.
228798325_4225217640866270_6553714733774249204_n.jpg

Nyugodjon békében, Ezredes úr!
Shihan Furkó Kálmán temetése…
B8987827-C764-40FF-AFC6-FA2FFCF8C226.jpeg
Shihan Furkó Kálmán búcsúztatója augusztus 26-án 10:00-tól lesz Szolnokon a Tiszaligeti Sportcsarnokban. Majd 14:30 tól katonai tiszteletadással temetés a szolnoki városi temetőben.
 

hotib

New Member
2021. szeptember 19.
1
2
3
A RUBIN FELADAT

Az MNVK főnöke 1986. szeptember 11-én kiadta az MNVK Szervezési Csoportfőnöksége által jóváhagyásra felterjesztett 00225/1986 nyilvántartási számú Intézkedés a „RUBIN”-feladat végrehajtására című dokumentumot.

Új hadrendi elemként alakult meg a 6. Önálló Rakétaosztály Előkészítő Törzs, az 5. Hadsereg közvetlen alárendeltségében. Helyőrsége Nagykanizsa. Átcsoportosítás: átvette a 13. Harckocsi Felderítőzászlóalj osztálytörzsét.

A 13. Harckocsi Felderítőzászlóalj megszűnt, állományát és technikáját átcsoportosították:
− átadta a 28. Rakétaosztálynak három R–70 Luna-M ütegét,
− az osztálytörzse Nagykanizsán megalakította a 6. Önálló Rakétaosztály Előkészítő Törzset.

A 28. Harckocsi Felderítőzászlóalj megnevezése 28. Rakétaosztályra változott, a 2. gépesített hadtest alárendeltségébe került, helyőrsége Szentes maradt. Új szervezetre tért át, ami a következő fontosabb átcsoportosításokat igényelte:
− átszervezték 6 indítóállványos osztálynak,
− átvette a 13. Harckocsi Felderítőzászlóalj technikáját, három R–70 Luna-M üteget.

A 31. Harckocsi Felderítőzászlóalj megnevezése 31. Rakétaosztályra változott, az 1. gépesített hadtest alárendeltségébe került, helyőrsége Tata maradt. Új szervezetre tért át, ami a következő fontosabb átcsoportosításokat igényelte:
− átszervezték 6 indítóállványos osztálynak,
− átvett a 38. Harckocsi Felderítőzászlóaljtól három R–70 Luna-M üteget.

A 38. Harckocsi Felderítőzászlóalj megszűnt, állományát és technikáját átcsoportosították:
− átadta a 31. Rakétaosztálynak három R–70 Luna-M ütegét,
− az osztálytörzsét az 5. Önálló Rakétadandárhoz csoportosították át.

A 92. Harckocsi Felderítőzászlóalj megnevezése 92. Rakétaosztályra változott, a 3. gépesített hadtest alárendeltségébe került, helyőrsége Jászberény maradt. Új szervezetre tért át, ami a következő fontosabb átcsoportosításokat igényelte:
− szervezete négy indítóállványos osztályra változott,
− átvett a 94. Harckocsi Felderítőzászlóaljtól két R–70 Luna-M üteget,
− szervezetében hallgatói üteget alakítottak meg.

A 94. Harckocsi Felderítőzászlóalj megszűnt, állományát és technikáját átcsoportosították:
− átadta két R–70 Luna-M ütegét a 92. Rakétaosztálynak,
− egyéb technikai eszközeit központi készletbe leadta.

A 147. Fegyverbázis megnevezése 147. Mozgó Rakétatechnikai Bázisra változott, az 5. Hadsereg közvetlen alárendeltségében maradt, helyőrsége Kaposvár. Új szervezetre tért át, szervezetét kibővítették.


1990-ben a GERECSE során törölték a 6. Önálló Rakétaosztály Előkészítő Törzset, az osztályokat Tapolcán összevonták, majd a még azévben kivonták a rendszerből.
6. Önálló Rakétaosztály Előkészítő Törzs sor állományú katonáit 1989 márc 15 én áthelyezték más alakulatokhoz addigra már a csapatzászló ,titkos térképek , gépjárművek mind átadásra kerültek.