Magyar őstörténet és a sztyeppei civilizáció

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 633
79 854
113
A DNS valóban cáfolhatatlan – de történetileg semmit sem jelent. Mondok konkrét példát. A Kölked-feketekapui avar temetőben egy férfi és egy nő különlegesen gazdag sírja került elő. Vida Tivadar kollégám egy előadásában rámutatott: a mellékleteik germán kultúrát mutatnak, az embertani típusuk egyértelműen mongoloid, genetikailag pedig belső-ázsiai eredetűek. Mármost mi számít: a kultúrájuk, amiben éltek és amit a közösségüknek mutattak, vagy a követhetetlenül sok történelmi fordulaton átívelő, sokezer éves DNS-ük?

Ez egy komplett idióta. kincseket lehet zsákmányolni, kultúrát fel lehet venni de géneket se rabolni nem lehet se felvenni mint a kultúra részeit.
Na ezért nem lehet komolyan venni ezeket az MTAs barmokat..
Mi tesz magyarrá? A gén? Az aradi 13 közt alig találsz nemhogy magyart de olyat is aki rendesen tudott magyarul, aztán mégis az 1000 éves történelmünk legnagyobb magyarjai közt tartjuk őket számon. De középkori királyból is van jópár akik genetikailag nem magyarok aztán mégis a legnagyobb magyar kiralyok sorát erősítik.
 

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
2 146
7 609
113
Mi tesz magyarrá? A gén? Az aradi 13 közt alig találsz nemhogy magyart de olyat is aki rendesen tudott magyarul, aztán mégis az 1000 éves történelmünk legnagyobb magyarjai közt tartjuk őket számon. De középkori királyból is van jópár akik genetikailag nem magyarok aztán mégis a legnagyobb magyar kiralyok sorát erősítik.
Bruh..hapsikám az őstörténetről,archeo genetika eredményeiről beszélt.
Hányinger keltő nyugat imádó hazaáruló....ráadásul totál tudománytalan, röhejes kijelentéseket tesz.... miközben pont tudománytalansággal vádolja a Magyarságkutató intézetet.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 633
79 854
113
Bruh..hapsikám az őstörténetről,archeo genetika eredményeiről beszélt.
Hányinger keltő nyugat imádó hazaáruló....ráadásul totál tudománytalan, röhejes kijelentéseket tesz.... miközben pont tudománytalansággal vádolja a Magyarságkutató intézetet.
Tehát pont olyan szélsőséges elvakult ember mint te? És ha igen a akkor a te véleményed mivel relevánsabb mit az övé?
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 671
113
Ez egy komplett idióta. kincseket lehet zsákmányolni, kultúrát fel lehet venni de géneket se rabolni nem lehet se felvenni mint a kultúra részeit.
Na ezért nem lehet komolyan venni ezeket az MTAs barmokat..
Ez egy komplett idióta. kincseket lehet zsákmányolni, kultúrát fel lehet venni de géneket se rabolni nem lehet se felvenni mint a kultúra részeit.
Na ezért nem lehet komolyan venni ezeket az MTAs barmokat..
Lehet így is látni a kérdést. De amikor "divat"lett a gének kutatása, számos ember meglepődött, hogy a megélt hovatartozásához képest a génjei szerint teljesen más népcsoporthoz tartozónak bizonyult a vizsgálat eredményei szerint. Most akkor az ő számára mi jelent identitást? A genetika, amiről addig nem is tudott (és ez a honfoglalás korában még inkább így lehetett), vagy a megélt tudat, ahová egész életében tartozónak vallotta magát?
 

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
2 146
7 609
113
Lehet így is látni a kérdést. De amikor "divat"lett a gének kutatása, számos ember meglepődött, hogy a megélt hovatartozásához képest a génjei szerint teljesen más népcsoporthoz tartozónak bizonyult a vizsgálat eredményei szerint. Most akkor az ő számára mi jelent identitást? A genetika, amiről addig nem is tudott (és ez a honfoglalás korában még inkább így lehetett), vagy a megélt tudat, ahová egész életében tartozónak vallotta magát?
milyen kérdésről is van szó? Az illetékes azt mondta hogy az őseink és a népünk rokonságának felkutatása a biológia eszközeivel tudománytalan. Az identitás engem nem érdekel. Lehetsz magyar a genetikád miatt, vagy mert ide költözött a családod és azonosultál a kultúrával,szokásokkal..etc
Tehát pont olyan szélsőséges elvakult ember mint te? És ha igen a akkor a te véleményed mivel relevánsabb mit az övé?
Az én véleményem azért relevánsabb mert azt mindig is antropológiára, a marker génes kutatásra és a mostani archeo genetika eredményeire alapoztam. Elvakultnak nevezni engem nevetséges. Az az elvakult aki a biológia eredményei ellenére folyton azt hangsúlyozza hogy ne kutassuk őseinket és különben is nekünk a nyugat a fontos...etc Á-tól cettig liberális magyarellenes propagandát lök a krapek. Na ő valóban történelem hamisítást végez.
 

merleg

Well-Known Member
2021. március 12.
1 653
3 249
113
Most akkor az ő számára mi jelent identitást? A genetika, amiről addig nem is tudott (és ez a honfoglalás korában még inkább így lehetett), vagy a megélt tudat, ahová egész életében tartozónak vallotta magát?

Az ő személyes problémájának mi köze van a magyarok származásához? Előbbi egy személyes kérdés, utóbbi meg egy tudományos.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 671
113
Az illetékes azt mondta hogy az őseink és a népünk rokonságának felkutatása a biológia eszközeivel tudománytalan
Szerintem nem ezt mondta; azt mondta, hogy CSAK a biológia eszközeivel való kutatás tudománytalan. Van különbség.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 671
113
Az identitás engem nem érdekel. Lehetsz magyar a genetikád miatt, vagy mert ide költözött a családod és azonosultál a kultúrával,szokásokkal..etc
A mondatod második fele at identitás.
@merleg :akkor, ha én most csináltatok egy genetikai vizsgálatot, és kiderül, hogy nem a "hun" gének, hanem valamely más, a honfoglalás korában már itt megtalálható nép(csoport) génjeit hordozom (ami lehet valamely nyugati népcsoport is), akkor nem vagyok magyar, vagy magyar származású? Akkor sem, ha azóta is itt élt minden felmenőm?
Nagyon leszűkítené a magyar néphez való tartozást egy ilyen definició.
Az egymással és másokkal évszázadokon át keveredő nomád népeknél a genetikai rokonság és a néphez-népcsoporthoz tartozás ilyen szoros összefüggésben szerintem nem egyértelmű.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
2 146
7 609
113
A mondatod második fele at identitás.
@merleg :akkor, ha én most csináltatok egy genetikai vizsgálatot, és kiderül, hogy nem a "hun" gének, hanem valamely más, a honfoglalás korában már itt megtalálható nép(csoport) génjeit hordozom (ami lehet valamely nyugati népcsoport is), akkor nem vagyok magyar, vagy magyar származású? Akkor sem, ha azóta is itt élt minden felmenőm?
Nagyon leszűkítené a magyar néphez való tartozást egy ilyen definició.
Az egymással és másokkal évszázadokon át keveredő nomád népeknél a genetikai rokonság és a néphez-népcsoporthoz tartozás ilyen szoros összefüggésben szerintem nem egyértelmű.
Nagy zavar van a te fejedben hallod e... A honfoglalók nem csak egy népcsoporttól eredeztethetőek, ami pont nem okoz semmilyen problémát. És hogy visszatérjek az identitásra, azért válaszoltam rá hogy ketté válasszam az identitás problémádat meg a tudomány, megalapozatlan s jól ismert propagandával töltött ócsárlását.

Senki az ég világon nem mondta hogy csak akkor lehetsz magyar ha hordozol belső ázsiai géneket,vagy csak akkor ha "hun" géneket hordozol o_O
Szerintem nem ezt mondta; azt mondta, hogy CSAK a biológia eszközeivel való kutatás tudománytalan. Van különbség.
igen a sok összetódozott foltozott élmélete biztos tudományosabb ennek az MTA bohócnak, amit aztán jól nyakon önt ahol csak tud propagandával ami az egész mondanivalóját erősen megkérdőjelezi ennek a vérbeli nyugatos liberálisnak.


https://magyarnemzet.hu/velemeny/2020/08/tanok-es-konyvek-tankonyvek-kritikai
 

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
2 146
7 609
113
Az idézet az ön által is aláírt január 17-i nyilatkozatból származik, melyet az MTA Filozófiai és Történettudományok Osztálya adott ki. Ez talán az első alkalom, hogy a legmagasabb szintről minősítik dilettánsnak a Magyarságkutató Intézet – amúgy diplomás – embereit.

Milyen érdekes hogy ezzel nemzetközi szinten egyedül vannak :oops: ....ja talán a románok és szlovákok egyetértenek velük.:D
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 671
113
@ L.O.B. Eszembe sem jut ócsárolni a tudományt, így az archeogenetikát sem. Csak az egyedüli üdvözítő megoldást nem látom benne. De legyen úgy, hogy az eredet-kérdések jó részére tud majd választ adni.
 

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
2 146
7 609
113
Eszembe sem jut ócsárolni a tudományt, így az archeogenetikát sem. Csak az egyedüli üdvözítő megoldást nem látom benne. De legyen úgy, hogy az eredet-kérdések jó részére tud majd választ adni.
nem állítottam hogy te ócsárolod. hanem azt hogy Bálint Csanád csinálja azt.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 671
113
nem állítottam hogy te ócsárolod. hanem azt hogy Bálint Csanád csinálja azt.
Az én olvasatomban csak arról szólt a cikk, hogy szerinte az archeogenetika eredményeit csak más tudományok eredményeivel együtt, egymást erősítve-kiegészítve lehet valóban tudományos eredményként elfogadni. Lehet, hogy én olvastam rosszul...
 

merleg

Well-Known Member
2021. március 12.
1 653
3 249
113
A mondatod második fele at identitás.
@merleg :akkor, ha én most csináltatok egy genetikai vizsgálatot, és kiderül, hogy nem a "hun" gének, hanem valamely más, a honfoglalás korában már itt megtalálható nép(csoport) génjeit hordozom (ami lehet valamely nyugati népcsoport is), akkor nem vagyok magyar, vagy magyar származású? Akkor sem, ha azóta is itt élt minden felmenőm?
Nagyon leszűkítené a magyar néphez való tartozást egy ilyen definició.
Az egymással és másokkal évszázadokon át keveredő nomád népeknél a genetikai rokonság és a néphez-népcsoporthoz tartozás ilyen szoros összefüggésben szerintem nem egyértelmű.

Lassan eljutunk odáig, hogy olyan, hogy magyar nincs is. Akkor tekintsük Fekete Pákót is magyarnak?

Ezek a kérdések egyébként félreviszik az egész diskurzust. A téma a magyarok származása, nem pedig az, hogy ki minősül ma magyarnak. Az archeogenetika ezt segít feltérképzeni. Nem értem, hogy ez miért fáj annyira egyeseknek.
Illetve, hogyne érteném, az új ismeretek egy csomó tudományos szaktekintély bukásával járnak együtt, ezért mindig nagyon erős az ellenállás a régi paradigma képviselőitől. Nyilván nem mondhatják azt, hogy " bocsi tévedtünk". Ez a tudomány minden területén nagyon jól megfigyelhető egyébként, elég csak megnézni Giordano Bruno-tól Semmelweisen át a mai MTA-ig az eseményeket.
 
W

Wilson

Guest
Az nem baj ha nem értünk egyet. Viszont gondolj bele; van egy kellemetlen ellenség a határon. Ha jóval nagyobb vagy, rájuk mész egy akkora haddal, ami kezelhetetlen még egy lovasnomádnak is. Sun-tze írásai alapján azért ez nem állt távol a kínaiaktól. A hadrafoghatóságban igazad van; egy sztyeppei férfit harcosnak neveltek. Ráadásul fehérjedús (hús, tejtermék) életmódjának hála, jóval erősebb is egy letelepedettnél. Igen ám, de ott van Tongvancseng meg egy tucat másik hun város, elképesztő fémművességgel...akkor lehet, h nem teljesen nomád a sztyeppei civilizáció (nem)?! Ha vannak/voltak városok, hogyan álltak ellen a kínai haderőnek? 10:3-hoz szerintem (és ezzel azért nem vagyok egyedül) a realitás. Anál is inkább, mert a hun népesség -kevesebb mint fele- még utána képes volt összedönteni a K-Ny-i római birodalmat (persze vazalusokkal). Te mekkora lélekszámarányt gondolsz?
Nem az lehet a megoldás erre a hunokkal kapcsolatban mint ami a kunoknál volt?Tehát voltak nagyállatartó lovas nomád életmódot folytató hunok és voltak városban élő városokat irányító hunok is...
 
W

Wilson

Guest
Az én olvasatomban csak arról szólt a cikk, hogy szerinte az archeogenetika eredményeit csak más tudományok eredményeivel együtt, egymást erősítve-kiegészítve lehet valóban tudományos eredményként elfogadni. Lehet, hogy én olvastam rosszul...
Én is olvastam a cikket és szerintem jól olvastad....
Amúgy amit abban a cikkben elmond az szerintem megállja a helyét, mondom ezt úgy, hogy nálam szerintem kevesebb olyan ember van, aki kiritikusabban szemléli az akadémiai állásfoglalásokat/szemléletet ebben a kérdésben.

A Magyarságkutató Intézet pedig Káslernek köszönhetően szerintem "egyre jobban fullba nyomja a kretént"....
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby
W

Wilson

Guest
Lassan eljutunk odáig, hogy olyan, hogy magyar nincs is. Akkor tekintsük Fekete Pákót is magyarnak?

Ezek a kérdések egyébként félreviszik az egész diskurzust. A téma a magyarok származása, nem pedig az, hogy ki minősül ma magyarnak. Az archeogenetika ezt segít feltérképzeni. Nem értem, hogy ez miért fáj annyira egyeseknek.
Illetve, hogyne érteném, az új ismeretek egy csomó tudományos szaktekintély bukásával járnak együtt, ezért mindig nagyon erős az ellenállás a régi paradigma képviselőitől. Nyilván nem mondhatják azt, hogy " bocsi tévedtünk". Ez a tudomány minden területén nagyon jól megfigyelhető egyébként, elég csak megnézni Giordano Bruno-tól Semmelweisen át a mai MTA-ig az eseményeket.
Amúgy abban igazat adok neki,hogy túl van lihegve a kérdés hiszen sok olyan történelmi szereplő van a magyar történelemben aki nem magyarként született aztán magyarra vált.
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 114
2 952
113
Az én véleményem azért relevánsabb mert azt mindig is antropológiára, a marker génes kutatásra és a mostani archeo genetika eredményeire alapoztam
Megkérdezhetem az archeogenetika mely hunokat használta a sokat emlegetett "hun gén" meghatározásánál ?