1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Magyar történelem

Diskurzus a(z) 'Kantin' témában - blitzkrieg által indítva @ 2016. február 25..

1. Celebra

Celebra Well-Known Member

Minden nagyállattartó nép a fő haszonállatát egyben értékmérőnek tekintette.Az ami cowboy éppen úgy marha egyenértékben számolt,mint a maszáj marhapásztor.Szomálik meg tevében számolnak.(100tevés vérdij,20tevés menyasszony)De hogy német eredetű lenne a marha szó,azt nemigazán hiszem.De nem vagyok nyelvész

2. migfun

migfun Well-Known Member

3. csibeszke

csibeszke Well-Known Member

Nem a szó nyelvi eredetéről írtam, hanem régen az aranypénzt is nevezték marhának az értéke miatt.

4. fapp_supervisor

fapp_supervisor Well-Known Member

Ha jól emlékszem ezt anno a 90-es években leadták a tv-ben. Meg is lepődtem rajta, de azon még jobban hogy youtuberól nem törölték.

5. antigonosz

antigonosz Well-Known Member

Az oreg szasz itt muhanak hivta mindig is. Hosszu maganhangzokkal. Mas nemet nyelvutol meg nem hallottam.

Celebra likes this.
  6. Morishima

Morishima Well-Known Member

7. Szittya

Szittya Well-Known Member

A marha elkepzelheto hogy nem magyar eredetu szo. /de egy nagyon oregtol se hallottam egyebkent a marha szot :) max karomkodasba /oregasszonyoktol/ meg regen szitokszonak... A tehen es a bika vagy boju /borgyu./ uszo okor megnevezessel szoktak illetni... Pont a hasznositasa miatt nem igen hasznaltak gyujtofogalmat ra. Ez gyakori volt ellenpelda a baromfi... Az meg osszefoglalo...
    A nyelvujitas sok vizet kavart... Ha a mai nyelvbol akar valaki eredeztni valamit az nem okes... /elnek meg a regi szavak csak mar kopik a hasznalatuk.../ egyebkent pesti/budai nyelvjaras lett elterjedve... Ugye ami egy olvaszto tegelye volt az orszagnak de cserebe az echte magyar sgavak hatterbe kerultek... /tobbek kozott finnugorositottak is.../ ma mar az beszel rosszul aki helyesen beszel :) sot le van nezve az aki magyarosabban beszel hogy elmaradott meg magyarul se tud stb.., mikozbe magyarabbul beszel mint a kimuvelt.,, a nyelvtan meg a csucsa a egesznek ... Ott aztan betettek a szabalyokkal a szabad nyelvnek..,,

8. Szittya

Vicces is lett volna dedi szajabbol a szarvasmarha szot hallani de a marhan is csodalkoztam volna szerintem.... A marhaborre se azt mondta hogy marhabor hanem csak szimplan bor... Az volt a bor az osszes tobbi valamilyen bor vilt /de a marhabor csak siman bor./

9. Szittya

Mondjuk dedoregapam nem volt agyonoktatva igy ugy mondott mindent ahogy azt az oregek tanitottak neki. /3 osztalya volt csak mert 4. Be uj tanitono jott egy falu beli fiatal tanito leany akit minden diak ismert azt parancsolgatni akart az oregnek es masodmagaval elvertek a leanyt hogy az mit parancsolgat nekik lusta leany dogozni se tud majd pont ra halgatnak :) azt kicsaptak /nem volt hulye az oreg csak nem tisztelte azt aki arra nem szolgalt meg./

10. rappali_

rappali_ Well-Known Member

Ajánlom figyelmetekbe az alábbi könyvet:
    röviden a kötet a magyar történelemmel foglalkozik, egészen a középkorig. A kötet alapjául a saját magunkról írt feljegyzések szolgáltak, amely Nándorfehérvár elestekor török kézre került. Így török nyelvre fordították, majd törökről vissza nemrégiben. Éppen ezért nehézkes az olvasása (pl. a kronológia kettős, hol Krisztus szerint, hol a teremtéstől számított van megadva), gyakori török-iszlám verslábakkal tagolt, illetve a mára megsemmisült települések és helynevek azonosítása sem egyszerű.
    Viszont végre sok -számomra ellentmondásos- cselekmény kontextusba helyeződik, amely a mai genetikus antropológiával eléggé egybevág azon mondakörrel, amelyet eddig hajlamosak voltak "mesének" titulálni (avagy Erdélyben maradott székelyek hun kapcsolata Aladár révén, vagy a magyarság Szittyaként való emlegetése Csaba révén, esetleg a mongol invázió durvaságának alapja és oka).
    Nincs kommentárral teletűzdelve és megszakítva.

Ezen oldal megosztása