Magyar történelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Blogen:

nos látod, ezért nem álltak ellent a megszállóknak a magyarok sem 44-ben, sem 45-49-ben, sem 56-ban (és 1989 után sem).

Mert az ország egy része mindig szuverénnek hitte Magyarországot az adott megszállás alatt, és pikk-pakk feljelentették azokat a honfitársaikat, akik szerint ez nem így volt. Pl. aki most nem tapsol az EU-nak, NATO-nak, az orosz ügynök, stb. Így az okosabbja belátta, hogy értelmetlen az ellenállás.
Pl. ami szerintem már vérlázitó megsértése Mo. szuverenitásának, Wolfram szerint az teljesen rendben van, és normális. És ez így volt a Kádár-rendszer ideje alatt is, meg korábban is...
 
  • Tetszik
Reactions: lgabo and tioman

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Hát én abba nem nagyon akarnék belefolyni... Értem blogen álláspontját, de sok ponton nem értek vele egyet. Viszont ezt kifejteni nincs energiám... :(
A szuverenitás foka eléggé a gazdasági ÉS katonai erőtől függ. Ha így nézzük, nem túlzottan vagyunk szuverének, mert külső erőknek nagy befolyása van/lehet ránk. De persze hozhatunk önálló döntéseket. Csak aztán a következmények miatt nem biztos, hogy meg is érné nagyon szuverénkedni.

Wolfram, ez így van. Nekem sincs sok erőm ebbe a vitába belefolyni, csak épp azért tettem, mert számomra hihetetlen, hogy valaki amellett érveljen (blogen), hogy miért nem állt ellen a magyarság a megszállóknak, mikor most ő maga sem látja, hogy hol csorbul az ország szuverenitása (ergo nem is állhat neki ellen, hiszen nem is veszi észre a megszállást).

Pl. számomra ez a közvetlen NATO meg USA parancsnokság már vérlázítónak és a szuverenitás durva megsértésének számít. Miért mondom ezt? Mert sokaknak az a kép van a fejében, hogy van ugye a Magyar Honvédség, amelyet a magyar kormány irányít, és ez az EGÉSZ, EGÉSZKÉNT "dolgozik be" a NATO-nak.
De nem ez van!
Hanem az van, hogy a Magyar Honvédség szét van szedve részekre, és az egyes részei külön-külön tartoznak NATO és USA parancsnokságok alá, közvetlenül.
Szerintem ez már a szuverenitás durva megsértése, mások szerint meg teljesen rendben van és normális. Pl. szerinted is.
 
  • Tetszik
Reactions: lgabo

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Pl. ami szerintem már vérlázitó megsértése Mo. szuverenitásának, Wolfram szerint az teljesen rendben van, és normális.

Nekem erősen az az érzésem, hogy te kevered a NATO-t a Varsói szerződéssel. A NATO-ba népszavazással léptünk be, nem pedig amerikai katonák ránk szegeződő fegyverei előtt. És ki is léphetünk, ha akarunk. És igen, ha népszavazással döntöttek valamiről, az szerintem normális egy demokráciában. Hogy ezzel csökkent-e Magyarország szuverenitása? Igen, ha ennyire le akarod egyszerűsíteni. Pont, mint amikor megházasodsz, vagy társtulajdonosokkal összefogva indítasz egy céget, vagy stb.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Nekem erősen az az érzésem, hogy te kevered a NATO-t a Varsói szerződéssel. A NATO-ba népszavazással léptünk be, nem pedig amerikai katonák ránk szegeződő fegyverei előtt. És ki is léphetünk, ha akarunk. És igen, ha népszavazással döntöttek valamiről, az szerintem normális egy demokráciában. Hogy ezzel csökkent-e Magyarország szuverenitása? Igen, ha ennyire le akarod egyszerűsíteni. Pont, mint amikor megházasodsz, vagy társtulajdonosokkal összefogva indítasz egy céget, vagy stb.

Nem, nem léphetünk ki. A NATO-ból még soha senki nem lépett ki. De nem azért, mert annyira jó bent, hanem azért, mert nem lehetséges a kilépés, csak elvben.
 
  • Tetszik
Reactions: lgabo

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Én tizenegy éves voltam, amikor Magyarország felszabadult. A szabadságban nőttem fel és abban is élet azóta is. Büdös életben nem kellett ellenállnom, hála a szuverenitásnak, amit a magyar állam élvez. Pontosan ezért tudom milyen érték ez.
Blogen, és szerinted az ország lakosságának milliói nem pont ugyan ezt érezték -az értékérzetet- a szocializmus alatt? Nem gondolod, hogy a szabadság eljövetelének érezték sokan, mikor a felázott levegőtlen, túlzsúfolt és lavórban fürdős vályogházakból beköltöztek a vizesblokkos, világos, meleg panelbe? Mikor mindenkinek lett munkája, biztos havi fix fizetése? Lett szociális rendszer, és az öregek, munkaképtelenek nem voltak kitéve a gyermekeik anyagi és szellemi képességeiknek? Nem volt felemelő, hogy nem vagyoni helyzet függvényében lehetett továbbtanulni? Akkor hova lázadt volna, főleg a 60-as évektől?

Minden rendszernek megvannak az árnyoldalai, minden rendszernek megvannak a vesztesei és a győztesei. A képet összetetten és reálisan kell nézni és nem árt az empátia -azaz a beleérzés képessége sem, anélkül minden történelmi ismeret csak fél ismeret.
 
  • Tetszik
Reactions: misinator and lgabo

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 094
26 700
113
Én a disszidáltakban mindig is "imádtam", hogy a rendszerváltás után visszajöttek Magyarországra megmondani a tutit (pl. hogy hogyan kellene irányítani az országot) azoknak, akiknek volt bátorságuk maradni. Ezeknél már csak az olyan disszidáltak "jobbak", akik még vissza sem jöttek, hanem az USA-ból mondják meg a tutit...

És itt már hős a kollaboráns! :D
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 094
26 700
113
Akkor ez azt jelenti, hogy Rád nem számíthatunk egy EU (és esetleg USA) elleni szabadságharcban/ellenállásban? :)

Amíg a szuverén Magyarország legitim kormánya szövetségben áll ezekkel az entitásokkal saját akaratából, addig a kormány támogatói között vagyok, függetlenül attól, hogy belpolitikában mit gondolok erről a kormányról!

Mi van, ha mások 44-ben, 45-49 között, vagy 56-ban pont ugyanezért nem harcoltak a megszállók ellen?

Már megbocsáss, de útbaigazítanál az ország leigázása céljából itt tartózkodó EU csapatok felé! Merthogy a megszállás nem szubjektív dolog, konkréta fegyveres erők vannak olyankor itt.

Egy teoretikus kérdés:
Mikor majd Magyarország 2022-ben csatlakozik az Eurázsiai Unióhoz, mit fogsz majd válaszolni arra a kérdésre, hogy miért nem harcoltál az 1989-es nyugati puccs alatt és a 90-es években a Magyarországot elfoglaló Nyugat ellen

Azért, mert amit most írsz, az teljesen elmebeteg szöveg, ami köszönőviszonyban sincs semmilyen valóságával a rendszerváltásnak.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 094
26 700
113
Blogen, és szerinted az ország lakosságának milliói nem pont ugyan ezt érezték -az értékérzetet- a szocializmus alatt? Nem gondolod, hogy a szabadság eljövetelének érezték sokan, mikor a felázott levegőtlen, túlzsúfolt és lavórban fürdős vályogházakból beköltöztek a vizesblokkos, világos, meleg panelbe? Mikor mindenkinek lett munkája, biztos havi fix fizetése? Lett szociális rendszer, és az öregek, munkaképtelenek nem voltak kitéve a gyermekeik anyagi és szellemi képességeiknek? Nem volt felemelő, hogy nem vagyoni helyzet függvényében lehetett továbbtanulni? Akkor hova lázadt volna, főleg a 60-as évektől?

Minden rendszernek megvannak az árnyoldalai, minden rendszernek megvannak a vesztesei és a győztesei. A képet összetetten és reálisan kell nézni és nem árt az empátia -azaz a beleérzés képessége sem, anélkül minden történelmi ismeret csak fél ismeret.

Nem gondolom, hogy a politikai szabadságod és az állami szuverenitás bámiben összefüggne a gazdasági helyzeteddel. Hogy a megszállók bábkormánya jobbára sikerrel nyerte meg tömegeket a politikájának az az ő sikerük, de nem legitimációjuk. Aki nem gazsuált a rezsimnek, az nem ment panelbe a lavórban fürdős vályogházakból!
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Nem gondolom, hogy a politikai szabadságod és az állami szuverenitás bámiben összefüggne a gazdasági helyzeteddel. Hogy a megszállók bábkormánya jobbára sikerrel nyerte meg tömegeket a politikájának az az ő sikerük, de nem legitimációjuk. Aki nem gazsuált a rezsimnek, az nem ment panelbe a lavórban fürdős vályogházakból!
Most sincs szabadságod, most sincs állami szuverentiás. Most is vannak, akiket az egy ideológia mentén vezérelt, mindenkori kormány két keresztbe tett tolvonással vesz rá, hogy legitimálják ideológiájukat. Miben más? Ugyan az van, csak aki akkor nem gazsulált, az nem költözött panelba, aki meg most nem, az meg nem kap pl. állást, nem nyer pályázatot. Ha dolgozol, ha adózol és nem lázadsz, akkor nem ugyan olyan rendszert szolgálsz ki, mint akiket Te le hazaárulóztál?
 
  • Tetszik
Reactions: lgabo

eevil

Active Member
2015. július 3.
240
70
28
Nem gondolom, hogy a politikai szabadságod és az állami szuverenitás bámiben összefüggne a gazdasági helyzeteddel.
Nekem erről két dolog jut az eszembe:
1. Üres hassal senki nem akar filozofálni (pl a szabadságjogain és államának önállóságán) - ez egy mondás, kéretik nem szó szerint venni.
2. Ez nemigen haditechnikai/katonai kérdéskör - nem vinnétek inkább a kantinba?
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 659
55 330
113
Nekem erről két dolog jut az eszembe:
1. Üres hassal senki nem akar filozofálni (pl a szabadságjogain és államának önállóságán) - ez egy mondás, kéretik nem szó szerint venni.
2. Ez nemigen haditechnikai/katonai kérdéskör - nem vinnétek inkább a kantinba?
Inkàbb a kocsmaba kellene vinni. Ott sör is van.
 
  • Tetszik
Reactions: eevil and zeal

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 395
8 606
113
Alapvetés
B) cikk
(3) A közhatalom forrása a nép.

Igen. A népszuverinitás azt jelenti, hogy a hatalom alapja a népakarat. Nálunk viszont épp ez nincs meg. A hatalom 25%-os támogatottsággal bír csak. Úgy hogy ugyanennyien direkte el is utasítják. És így van(volt) abszolút (kétharmados) hatalma. Nem nagyon van mit vitatkozni azon, hogy nálunk a közhatalom nem találkozik a népakarattal.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 094
26 700
113
Igen. A népszuverinitás azt jelenti, hogy a hatalom alapja a népakarat. Nálunk viszont épp ez nincs meg. A hatalom 25%-os támogatottsággal bír csak. Úgy hogy ugyanennyien direkte el is utasítják. És így van(volt) abszolút (kétharmados) hatalma. Nem nagyon van mit vitatkozni azon, hogy nálunk a közhatalom nem találkozik a népakarattal.

A népszuverenitást a nép politikailag aktív része valósítja meg. Szal Magyarországon tökéletsen működik, mert az aktív polgárok kifejezhetik az akaratukat és ennek egyenes következménye van mindig.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 094
26 700
113
Most sincs szabadságod, most sincs állami szuverentiás.

A magyar állam tökéletesen szuverén. Teljesen elmebeteg bármilyen diskurzus, ami a mai magyar állam szuverenitását megkérdőjelezi, különösen durván hallucinálni kell, ha bármi módon a Kádár-rezsim bábállamával egy nevezőre próbálja a kortárs rendszerünk szuverenitását hozni valaki!
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
A magyar állam tökéletesen szuverén. Teljesen elmebeteg bármilyen diskurzus, ami a mai magyar állam szuverenitását megkérdőjelezi, különösen durván hallucinálni kell, ha bármi módon a Kádár-rezsim bábállamával egy nevezőre próbálja a kortárs rendszerünk szuverenitását hozni valaki!
Ugyan úgy egy katonai és egy politikai szövetség tagjai vagyunk, amely feltételrendszerének ugyan úgy meg kell felelnünk -még ha nem is áll érdekünkben- mint volt anno, akár a szocialista, akár a horthy rendszerek idején. Ugyan úgy harmonizálni kellett szabályainkat, törvényeinket az unióhoz (és nem ők igazították hozzánk, és nem volt kompromisszum), ugyan úgy meg kell felelnünk a közös elvárásnak, különben jönnek a médián, anyagiakon, minősítéseken, meg a színes forradalmakon keresztül a szankciók. Se független belpolitikánk, se külpolitikánk nincs, ugyanis a szövetségi rendszerünktől függetlenül csak elméletben lehet, a gyakorlatban meg igen korlátozottan. Akkor mennyivel is vagyunk önállóbak? Valóban szuverénebbek vagyunk, vagy az csak a látszat?
 
  • Tetszik
Reactions: haubagoi

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 094
26 700
113
Ugyan úgy egy katonai és egy politikai szövetség tagjai vagyunk

Na itt kezdődik a mocskos hazudozás. Nem a saját akaratunkból voltunk a VSZ tagjai. A kádári bábállam szuverenitásának a hiánya teszi hazaárulóvá a Magyar Néphadsereg nevű szovjet segédcsapat katonáit és velük szemben a szabad Magyarország védelmezőivé a mai katonákat.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Tagjai vagyunk vagy sem? Ennyi volt az állításom. De ha ez mocskos hazugság akkor hát csak gratulálni tudok.
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos