Magyar történelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
tarzaan!
Horthynak sem, róla sincs jó véleményem.
Ha képben vagy az akkori történésekkel, talán egy kicsivel jobb lenne a véleményed a kormányzóról. Lásd, az elmúlt huszonöt év vezéreink szereplését!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 816
113
A 20.századról és szereplőiről majd a 22-ben mondjunk véleményt leghamarabb!
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 487
14 276
113
tarzaan!
<blockquote>Horthynak sem, róla sincs jó véleményem.
Ha képben vagy az akkori történésekkel, talán egy kicsivel jobb lenne a véleményed a kormányzóról. Lásd, az elmúlt huszonöt év vezéreink szereplését!</blockquote>

Horthy a 19-es bolsevik puccs alatt kényelmesen csücsült a nemzeti hadseregével együtt. Nem próbálta megakadályozni a vörösök terrorját, és nem próbálta meg Attatürk módjára védeni a hazát, hanem megvárta amíg a románok hatalomra juttatják (és mellesleg lerabolják az országot). Zápolya 2.


Ezután 20 éven át egy félfeudális rendszert építésébe ölték az energiájukat, miközben 1514 óta az ország egyik legnagyobb rákfenéje volt a Werbőczy modell és a bebetonozott feudalizmus.

Végül belement egy fölösleges háborúba, ahol még ahhoz is bal* volt, hogy időben kilépjen, ráadásul biodíszletként végig asszisztált a dologhoz, csak mert megzsarolták a fiával. Egy államférfit nem lehetett volna.

Horthy a szememben az első és az utolsó miatt egy gyáva sz* ember volt.
 

thomashewitt

Active Member
2015. március 21.
472
165
43
<blockquote rel="akagi">Bocsika!
Egy "padláslesöprő" trógernek tartom nagy imrét, nem egy
szabadságharcos miniszterelnöknek!

Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy az NKVD beépített ügynöke volt, és jelentett rendesen. Namost ezek alapján több tucat embert likvidáltak. Huszonévig élt a Szu-ban, a nagy tisztogatások idején, majd 44-ben tért haza. Szovjet állampolgár, és hithű kommunistaként. A Begyűjtési Minisztériumot is vezette.
Hát vannak azért sötét foltok az életében, leszámítva azt a két hetet.</blockquote>

200 emberről jelentett.
Amikor a fehérek kivizsgálták a Romanovok kiírtását, 2 magyarra bukkantak a névsorban, az egyik Imre Nagy volt. a tajtrészeg bolshevikok közt.
 

thomashewitt

Active Member
2015. március 21.
472
165
43
"Horthy a szememben az első és az utolsó miatt egy gyáva sz* ember volt."

Nem harcolt a román megszállók ellen, nem úgy mint Francia Kis Mihály, az akkori hős.
Azt állította, amikor a románok után megindult Pestre:
"Zsidó komcsi vérrel fogom vörösre festeni a Dunát", helyette a fiát Goldberger lányhoz adta.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
A legnagyobb gond a főurakkal volt. Az az Aranybulla, amire sokan pozitívumként hivatkoznak, az tette lehetővé azt a zűrzavart, ami 1241-ben és pl. Mátyás halála után ahhoz a zűrzavarhoz vezetett, ami a fél ország pusztulását okozta.

Magyarország mindig akkor volt erős, amikor a királynak erős hatalma volt.

Sajnos az egész akkori felfogás teljesen hibás volt. Fel kellett volna kötni, azt aki kitalálta, hogy a nemesek nem adóznak pénzzel, mert a vérükkel adóznak.
Mátyás csinálta helyesen: az országban mindenki adózzon, majd a király gondoskodik a hadseregről.
Az a baj, hogy a királyaink mindig elkövették ugyanazokat a hibákat. Amikor már végre megerőssítették a királyi hatalmat, leverték a bárókat, akkor el kellett volna vegyék a seregtartás jogát tőlük. Adózzanak ők is, mint mindenki más. Ehelyett amint leverték a bárókat, mindig felemeltek másokat, akik megerősödve a király utódaihoz már nem biztos, hogy hűek voltak.
Nem tudom, hogy ez mi a fenéért nem esett le senkinek akkoriban.
Ez amúgy nem csak a Magyar Királyságra volt ez jellemző, sőt más nyugat-európai országokra még jellemzőbb volt, csak nekik az volt a szerencséjük, hogy nem volt olyan harcias terjeszkedő szomszédjuk, mint nekünk a besenyők, kunok, mongolok majd törökök. Na ha nekik lett volna ilyen szomszédjuk, akkor a török mind a mai napig az Atlanti-óceánban mosná a lábát.

Egyébként én úgy tudom, hogy IV Bélára pont amiatt orroltak meg a nemesek, mert központosítani próbálta a királyságot. Azért vettek részt félszívvel a Muhi csatában is.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
<blockquote rel="akagi">tarzaan!
<blockquote>Horthynak sem, róla sincs jó véleményem.
Ha képben vagy az akkori történésekkel, talán egy kicsivel jobb lenne a véleményed a kormányzóról. Lásd, az elmúlt huszonöt év vezéreink szereplését!</blockquote>

Horthy a 19-es bolsevik puccs alatt kényelmesen csücsült a nemzeti hadseregével együtt. Nem próbálta megakadályozni a vörösök terrorját, és nem próbálta meg Attatürk módjára védeni a hazát, hanem megvárta amíg a románok hatalomra juttatják (és mellesleg lerabolják az országot). Zápolya 2.


Ezután 20 éven át egy félfeudális rendszert építésébe ölték az energiájukat, miközben 1514 óta az ország egyik legnagyobb rákfenéje volt a Werbőczy modell és a bebetonozott feudalizmus.

Végül belement egy fölösleges háborúba, ahol még ahhoz is bal* volt, hogy időben kilépjen, ráadásul biodíszletként végig asszisztált a dologhoz, csak mert megzsarolták a fiával. Egy államférfit nem lehetett volna.

Horthy a szememben az első és az utolsó miatt egy gyáva sz* ember volt.

</blockquote>

Már írtam egyszer, én is rossz döntésnek tartom, hogy Horthy belépett a háborúba, de ezt csak mi, tudva a következményeket, tartjuk rossz döntésnek, ők akkor, mint mindenki más, jónak hitték.

A 19-es működésével kapcsolatban. Azzal a néhány száz, vagy ezer fős seregével nem állította volna meg a románokat (őket még 18-ban a Kárpátok hágóin kellett volna megállítani könnyűszerrel), a vörösök sem tudták több tízezres sereggel. Csak annyit ért volna el, hogy ő is ellenségessé vált volna az Antant szemében és nem lévén senki, akit az Antant kormányra emelhessen, talán a románoké lett volna az egész ország. Ne felejtsd el, hogy olyanokon gondolkodtak az oláhok, hogy megkoronázzák Ferdinándod a magyar koronával is.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 487
14 276
113
<blockquote rel="Panzerfaust"><blockquote rel="akagi">Bocsika!
Egy "padláslesöprő" trógernek tartom nagy imrét, nem egy
szabadságharcos miniszterelnöknek!

Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy az NKVD beépített ügynöke volt, és jelentett rendesen. Namost ezek alapján több tucat embert likvidáltak. Huszonévig élt a Szu-ban, a nagy tisztogatások idején, majd 44-ben tért haza. Szovjet állampolgár, és hithű kommunistaként. A Begyűjtési Minisztériumot is vezette.
Hát vannak azért sötét foltok az életében, leszámítva azt a két hetet.</blockquote>

200 emberről jelentett.
Amikor a fehérek kivizsgálták a Romanovok kiírtását, 2 magyarra bukkantak a névsorban, az egyik Imre Nagy volt. a tajtrészeg bolshevikok közt.

</blockquote>

A Romanov dinasztiás sztori valószínűleg rágalom, teljesen máshol volt, viszont jóval több, mint 200 embert nyomott föl és tudtommal ezekből több, mint 200-at ki is végeztek.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 847
18 961
113
Horthyt én sem szívlelem, de azért árnyalni kell a képet róla. Sokat hibázott, ami a politikában bűn, de az ország kényszerpályán mozgott. A patkányforradalom kitörése után nem volt nagy mozgástér. Azt kellett volna IV. Károlynak vérbefolytania. A kiugrásnál a fiával sem szabadott volna zsarolhatónak lennie, ha igazán a magyarság érdekeit tartotta volna a szeme előtt. Szerencsére én nem vagyok olyan helyzetben, és nem hiszem, hogy valaha is leszek, hogy ilyen súlyos döntéseket kelljen meghoznom. Utólag, az otthon melegéből könnyű pálcát törni mások felett, de úgy hiszem, hogy egy ilyen ábrahámi döntés nehézsége miatti megrogyást még egy szerintem rossz vezetőnek sem szabad felhánytoragatni. Persze isteníteni sem kellene őt, a Horthy kultusszal nem értek egyet, de a gyermeke féltésért mint embert megértem.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 028
6 340
113
Én egyrészt idősebb Antall Józsefet próbálnám meg kitöröltetni a történelem könyvekből, nem pedig rakpartot elnevezni róla:

https://hu.wikipedia.org/wiki/Antall_J%C3%B3zsef_(politikus,_1896%E2%80%931974)

"1945-ben a Népgondozó Hivatal vezetője lett, melynek feladata a magyarországi németek kitelepítése volt: "Nemzetpolitikai szempontból nem kétséges, hogy Magyarországnak érdeke: minél nagyobb számban hagyják el a németek az országot. Soha nem lesz ilyen alkalom, hogy megszabaduljunk a németektől."

Továbbá soha nem értettem, hogy egy olyan tehetségtelen katona mint Dembinszky hogyan vihette olyan sokra.
A szabadságharc során amit csak lehetett, azt el is rontotta, hát róla se neveznék el utcát.
 
M

molnibalage

Guest
Továbbá soha nem értettem, hogy egy olyan tehetségtelen katona mint Dembinszky hogyan vihette olyan sokra.
Te van a történelem ilyen emberekkel... Nem csak tábornokoknál... (Lásd Aldrich Ames esetén.)
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 487
14 276
113
Horthyt én sem szívlelem, de azért árnyalni kell a képet róla. Sokat hibázott, ami a politikában bűn, de az ország kényszerpályán mozgott. A patkányforradalom kitörése után nem volt nagy mozgástér. Azt kellett volna IV. Károlynak vérbefolytania. A kiugrásnál a fiával sem szabadott volna zsarolhatónak lennie, ha igazán a magyarság érdekeit tartotta volna a szeme előtt. Szerencsére én nem vagyok olyan helyzetben, és nem hiszem, hogy valaha is leszek, hogy ilyen súlyos döntéseket kelljen meghoznom. Utólag, az otthon melegéből könnyű pálcát törni mások felett, de úgy hiszem, hogy egy ilyen ábrahámi döntés nehézsége miatti megrogyást még egy szerintem rossz vezetőnek sem szabad felhánytoragatni. Persze isteníteni sem kellene őt, a Horthy kultusszal nem értek egyet, de a gyermeke féltésért mint embert megértem.

A patkányforradalmat pár ezer ember csinálta. Azt egy félkatonai szervezettel a háta mögött le kellett volna vernie.

Egy állam vezetőjeként neki az egész magyarságért volt felelőssége, és ő ezt felmondta.

Isten > Haza > Család

Ez egy fontossági sorrend.





Én egyrészt idősebb Antall Józsefet próbálnám meg kitöröltetni a történelem könyvekből, nem pedig rakpartot elnevezni róla:

https://hu.wikipedia.org/wiki/Antall_J%C3%B3zsef_(politikus,_1896%E2%80%931974)

"1945-ben a Népgondozó Hivatal vezetője lett, melynek feladata a magyarországi németek kitelepítése volt: "Nemzetpolitikai szempontból nem kétséges, hogy Magyarországnak érdeke: minél nagyobb számban hagyják el a németek az országot. Soha nem lesz ilyen alkalom, hogy megszabaduljunk a németektől."

Ezzel is egyetértek.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Horthy annyira jelentős személyiség volt a '19-ben, hogy -többünk megdöbbenésére- lényegében semmit nem írtak róla a helyi újságok Szegeden tartózkodása alatt, pedig jópárat átnyálaztam a fellelhetők közül.

Az antiszemitizmusáról meg csak annyit, hogy állítólag a szegedi zsidók adományozták a nemzeti hadsereg első hadi zászlaját.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 487
14 276
113
Mondjuk nem magyar történelem, de történelem:

<b>Akár az egyháznak is igaza lehetett 400 éve Galileivel szemben</b>
http://index.hu/tudomany/til/2016/03/21/akar_az_egyhaznak_is_igaza_lehetett_400_eve_galileivel_szemben/

<b>Kolumbusz nem hitte, hogy a Föld lapos</b>
http://index.hu/tudomany/til/2014/09/01/kolumbusz_nem_hitte_hogy_a_fold_lapos/
 
M

molnibalage

Guest
Gallilei kapcsán inkább ezt érdemes megnézni, már jóval több mindenről esik szó.
https://www.youtube.com/watch?v=SKidB5LMOLU

Galántainál két órát is halgattam a BME-n. Kicsit néha túlságosan elméleti, de mikor gyakorlati lecsapódása is vannak, ami mond vagy a technika és természettudományos fejlődés kapcsán nagyon fasza dolgokat mond. Érdemes az összes netes előadását végighallgatni.