De ez nem egy az egyben átváltható. Sok kicsiből raknak össze egy költségvetést.
A Manyuppal az volt a gond, hogy rést ütött a pajzson. Nincs is ilyen rendszer Nyugat-Europaban, keleten is folyamatosan kivezetik. Anno egy stratégiailag hibás döntés volt, ami csak a pénzt kezelő pénztáraknak kedvezett, illetve egy fedezetlen ígéret volt a lakosság felé.
A magyar nyugdijrendszerben a jelenlegi nyugdíjakat a mostani befizetésekből fedezik. Innen szedett el bevételt a Manyup és különböző külföldi társaságokra bízta pénz kezelését miközben a nyugdijkifizetésekhez egy forinttal nem járult hozzá. Viszont nyugdíjat ugye akkor is kellett fizetni csak kevesebből. Lehetett volna csökkenteni a nyugdijakat, ami abszurd, vagy más bevételből, esetleg hitelből finanszírozni a nyugdíjakat. Ez utóbbi történt.
A legnagyobb pofátlanság az volt, hogy az államkincstár elutalta a járulékot a külföldi manyup társaságoknak, akik vettek magas kamatra államkötvényt ebből a pénzből. Majd az állam ebből az eladott államkötvényből fizette ki a nyugdíjakat.
Lejáratkor kifizette a manyup részére az államkötvényt kamatostul. Ehhez még több allamkötvényt bocsátott ki. Így jött össze az adossagspirál, ezért is nőtt folyamatosan a magyar allamadósság, ezt szüntették meg.
Most közbeiktatott társaságok nélkül fizeti ki az államkincstár a járukékból a nyugdíjat.
Azért ez sántít.
Mi az, hogy nem lehetett volna csökkenteni a nyugdíjat? Ez volt a konstrukció lényege, hogy a teljes nyugdíj az államiból, és a manyup járadékából állt volna össze.
Értelemszerűen az állami résznek ettől kevesebbnek kellett volna lennie.
A másik rész kétségtelenül áll, de nem is amiatt, mert az állam olyan sokat bukott a dolgon.
A fő probléma az volt, hogy az államnak plusz forrásra volt szüksége a válság kezelésére, de azzal (az akkor) veszélyes szintre emelkedett volna az államadósság. Volt manyupban volt egy csomó kibocsátott kötvény, és még némi pénzzé tehető eszköz.
Azzal, hogy visszavették a manyup állományt, egy tollvonással "összetéphették" egy igen jelentős mennyiségű kötelezvényt (államkötvény). Ezzel egy úttal azonnal jelentős javulás állt be a nominális államadósság helyzetben. Javulhatott a nemzetközi hitelminősítők felé a helyzetünk. Úgy is mondhattuk volna, hogy a "szarban" feltörtük a malacperselyt. Ez kétségtelenül szükséges húzás volt, de sajnos ennek következménye képpen nincs arra opció, hogy a már éppen az első kifizetésekor megtapasztalhassuk az esetleges magasabb nyugdíjakat.
Az, hogy utólag költöttek hozzá egy ilyen indokot, amit most az előbb felvázoltál, azzal csak eladhatóvá akarták tenni a dolgot. Maradjunk annyiban, hogy nem volt elegáns az egész. De mégegyszer hangsúlyozom, én látom a szükségességét.