Szinte mindenhol vannak gyenge emberek a munkafolyamatban, ez Ázsiában sincs máshogy. Nyugati találmány a munkafolyamat széttörése, de mindenhol átvették, mert a leghamarabb a munkabéren lehet spórolni.
Magyarországon elvártam a lakatostól, hogy tudjon rajzot olvasni, összeállítani és minimális szinten hegeszteni, így a hegesztő megkapja az összeállított munkadarabot. Ugyanígy elvártam, hogy egy lakatos tudjon egyengetni lánggal.
Hegesztőnél ugyanez. Folyamatosan képeztem őket, fogyóelektródás hegesztés, AWI, gyökfaragás, stb. volt az alap. Sőt, sokakat még ennél többel is meg lehetett bízni, gyök faragása után pl. felületi repedésvizsgálatot csináltak maguknak, a repedéseket - ha volt - maguktól kiköszörülték, visszavizsgálták, majd hegesztettek tovább. Rozsdamentes, biliacél, vastag anyag, nagyszilárdságú acél, nikkel-ötvözet, melegszilárd acélt oda tudtam adni a magyar szekcióban szinte bárkinek. Minimális papírozás volt az üzemben. Kint voltak persze a munkautasítások, de mivel folyamatos képzést csináltam, alig volt valami ráírva (plusz mivel átjáróház voltunk, a világ minden részéről jöttek "fényképezni" mindent. Kaptam vissza Kínából a saját hegesztési utasításomat úgy, hogy az eredeti magyar/szlovák/angol nyelvű papírról a cégnév, a bélyegzőm/aláírásom leszedve és a szlovák helyett kínai nyelven. Az angolt még megértem, de a magyar nyelv talán tiszteletből maradt, nem tudom, de érted...)
Aztán láttam, hogy Nyugat-Európa, de főleg Ázsiában ezt szerintem normális 2 emberes folyamat helyet alsó hangon 6 ember csinálja:
- van egy lakatos, aki tud rajzot olvasni és irányítja az alatta lévő lakatosokat
- van egy lakatos, aki összeállít, köszörül, kalapál
- van egy emberke, aki nem hegesztő, hanem az összeállító hefteket csinálja több lakatosnak
- van a hegesztő, aki a gyököt hegeszti be a többieknek
- van a hegesztő, aki a töltősorokat csinálja
- van a hegesztő/lakatos, aki szénelektródával farag
- vannak takarító emberek, akik a fröcskölést, kifutólemezt, stb. köszörülik egész nap
Aztán az üzemben kb. 6 éves gyerek szintjén leírt folyamatok - igen, még Dél-Koreában is. Ott már addig mentek, ha van meló, megtartják az embereket, ha nincs, kirúgnak mindenkit, majd jönnek az új emberek. Ma kazán, holnap hajógyár, holnapután megint kazán, ha jobban fizet, mint a hajógyár.
Ez szinte mindenhol így megy a világnak ezen a részén, minden évben mennek ki a nagy projektek és beszerzés a Tier 1-es cégekhez akar mindent kirakni, mondváj Tier 1 meg magas minőségi osztályban van. Aztán írsz a cégnek, hogy akkor minden ami gyártás/hegesztés/anyag, abban te vagy az illetékes elvtárs és beszéljünk, semmi válasz. Pár hét múlva kiderül, hogy a csapat 90%-a már nincs a cégnél, mert elment máshová, új mindenki.
Mivel a minőség az emberektől függ, lehet kezdeni mindent előlről. Kollégám mesélte még a covid előtt volt valami hatalmas kolonna - 100 méter magas cucc. Mennek ki gyártásközi ellenőrzésre, melósok meglátták a kék szerelést, szerszám lerak, kimennek a gyár elé és iszonyatos üvöltözés. Béremelést akarnak vagy átmennek a másik céghez, mert x%-kal többet fizet...
3 céget tudok, akik jól fizetnek és ott nagyjából stabil a csapat. A felkészítőn hallottam, hogy egy átlag kínai mérnök 18 hónapot marad egy cégnél, hegesztő/szerelő/anyagvizsgáló még ennyit sem. A helyzet nyugati multicégeknél valamennyivel jobb, mert az "nagyobb presztízs) >> visszakanyarodunk a státuszra.
Igen, van a dolgoknak egy ilyen start-up fázisa. Láttam ilyenből jót is, de inkább rosszat. Ahogy írod, addig ment minden 1000 fokon, amíg be nem jött a nagy lóvé, aztán a kulcsemberek addigra úgy kiégtek, hogy instant sabbatical lett évekre. Hívott az egyik ismerősöm, de nem mentem, ismerem magam annyira, tudom a gyertyát minimum két végéről égetni...
Amúgy egyre inkább látom az automatizmusok hatását. Magam is írok ilyen programokat, amik a munkámat könnyítik meg, nem x szabványt kell folyamatosan átnyálazni, hanem célirányosan írok évek óta egy adatbázist, ami egy programmá nőtte ki magát. Feltűnt, hogy rengeteg ismétlődő szarság van. Az első szint, hogy mennyi a bemenő paraméter és mennyi a lehetséges kimenet. Egy rakás Excel-programot írtam formanyomtatványok vagy adatok ellenőrzésére.
Ha fáradok, tele van a tököm, akkor ilyen programokat etetek. Én hajlamos vagyok hibázni - főleg, ha ennyi szarságot kell átnézni, de ha a program rendesen végig van tesztelve, akkor onnantól fogva droidmunka. Pl. van 90-150-270 hegesztő egy cégnél, fejenként 2-25 papírral, minden papír más eljárás, más hegesztési helyzet, más anyagminőség. Van az adott cégnél X termék, Y anyagminőség, Q hegesztési eljárás, Z érvényességi idő/hegesztési papír. Hülyebiztos beviteli maszkot írtam, a kezébe nyomom valamelyik gyakornoknak, itt vannak a papírok, itt a program, mindent vigyél be a minta alapján. Hagyom ezt csinálni 3-4 órát, majd 1 órában elmagyarázom neki, mi ez az egész, hogy működik a szabvány. Utána kap különböző lehetőségeket, írjon hozzá kézzel hegesztési bizonyítványt. Mire 2 céget bepötyög, egész jól képben lesz.
Ezt eljátszom még más területeken is. Egyre nagyobb és részletesebb adatbázison ülök cégenként. Ahogy jönnek a problémák, úgy nő a funkcionalitása a rendszernek. Ezzel régen 2 ember foglalkozott, helyette külsőst küldtünk ki hegesztőüzembe ellenőrzésre. Most saját megy, ez a meló most már pár gombnyomás.
Mindenből adat keletkezik, legyen az egy szabvány, rajz, akármi. Logikailag volt rohadt nehéz megfogalmazni követelményeket. Aztán a rendszer elérte a határait a vba-n belül, így a következő lépcsőfok python lett. Excel-t megtartom, ha valamit nagyon gyorsan kell megcsinálni és másoknak is etetni kell valami adatbázist (ehhez nem kell az IT-s bürokrácia). Törökországban láttam hasonlókat, de ahogy írtam, Belső-Mongóliában is miket használnak már, durva.
Akik nem fejlődnek, kirázódnak, kegyetlen verseny van - még az nem "szexi" helyeken, mint a fémipar. Hatalmas az élőmunka hányada és egyre kevesebb a képzett szakember, világ szinten is. Aztán az vezet olyan ámokfutásokhoz, hogy "agilis megközelítés" egyedi gyártásban meg mindenfajta autóipari, tömegtermelésben használt varázsszavak átvétele - de a nyilvánvaló szót senki sem mondja ki: system architecture.
Viszont a komplex tudás nélkül alig lesz valaki, aki átlátja a folyamatot - plusz a fél cég job hopper üzemmódban van a nagy multik esetében, lásd VW-s operációs rendszer és társai.