Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Az egyik legnagyobb élő amerikai író, Jonathan Franzen sikeresen botrányt kavart publicisztikájával, ami a New Yorker kétheti magazinban jelent meg. A címe: Mi lenne, ha abbahagynánk a színlelést?, a leadje pedig ez: Közeleg az éghajlat-apokalipszis. Ha föl akarunk készülni rá, be kell ismernünk, hogy nem tudjuk megelőzni.
A gondolatmenet dióhéjban: a mai hatvanévesek jó eséllyel látni fogják „a földi élet gyökeres destabilizálódását”, a katasztrofálisan rossz terméseket, tüzeket, árvizeket, gazdaságok összeroppanását, százmilliós menekültáradatot. A mai harmincévesek pedig szinte biztosan tanúi lesznek. Erre kétféleképpen lehet válaszolni: vagy tovább reménykedünk, hogy a katasztrófa megelőzhető, és dühöngünk a világ tétlensége miatt; vagy elfogadjuk, hogy bekövetkezik, és „újragondoljuk, hogy mit jelent a remény”.
Franzen nem klímaszkeptikus és nem klímatagadó, ellenkezőleg. Kritikájának két csapásiránya van.
Az egyik: sokat olvasó amatőrként úgy véli, hogy a szakértők taktikai okokból alábecsülik az éghajlatváltozás ütemét, vagy a becslések alsó határértékét adják meg, és így megoldhatónak tüntetik föl a problémát, megállíthatónak a klímaváltozást, akár csak elméletileg megelőzhetőnek a katasztrófát, holott nem az.
A másik: a klímaváltozás megállítására, a katasztrófa elhárítására olyan politikai-gazdasági-társadalmi receptet írnak föl, ami ellentétes az emberi természettel és ebből fakadóan a politikai viselkedés valóságos lélektanával. Idézem összefoglalását a receptről:
Fejvesztés terhe mellett
Nyilván, hiszen a globális felmelegedés problémáját úgy tudod megoldani, hogy emberek tízmillióit hozod be olyan országokba akiknek több pénzük van, mint ahonnan jönnek ezek az emberek, akik egyébként meg a végletekig lerombolták a saját élőhelyüket, tele szemetelték, élhetetlenné tették, és nagy ívben szartak a kormányaik arra, hogy bármit is fordítsanak a környezetvédelemre. Nyilván amint ide érkeznek, egyből környezet tudatosokká válnak majd.Akkor ez most tulajdonkepp azt ajalnja hogy globalizalodjunk a globalis felmelegedes ellen?
Akkor ez most tulajdonkepp azt ajalnja hogy globalizalodjunk a globalis felmelegedes ellen?
Inkább világkormányt ajánl. Két elképzelés verseng, ideológiák mentén az USA -ban: Az egyik, a neokon megközelítés a középosztály teljes "megsemmisítésével" operál, miközben ezt nem mondja ki nyíltan, és a jövedelmi decilis felső 10% -nak kínál jövőt. A másik, a liberális, a Green New Deal alapokon pont a felső 10% -tól venné el a vagyonát, hogy az alsóbb jövedelmi rétegeket és főleg a klasszikus középosztályt (ami idehaza sosem létezett...) emelje fel a lecsúszásból, és kínáljon túlélési esélyeket.
Egyébként ha mértékadó belső körökből elszórnak információ morzsákat, akkor a klímaváltozás erőteljes fékezésére a nukleáris tél, vagy a porított alumínium aeroszolok állandó és globális szórása jön csak szóba, mint bolygómérnöki lehetőségünk jelen pillanatban! De az elitben egyre inkább dúl a bunkerépítési láz, mert a várható véres következményekkel a belő körök tisztában vannak. Mint ahogy azzal is, hogy kvázi világkormány, és globális hadigazdaságra való áttérés nélkül, esélyünk sincs még csak késleltetni sem a klímaváltozás hatásait sem! Viszont egy jóléti kapitalizmusba szocializálódott, elkényelmesedett embertömeg véres pofonok nélkül nem átállítható, csak tapasztalati úton szerzett kényszerek által. Így először is be kell majd dönteni a globális kapitalizmust, de addig is ki kell belőle még facsarni minden hasznot...! Szóval lesznek még itt "érdekes" gazdasági, és táradalmi folyamatok, miközben a '21-22 környékén kijövő új IPCC összefoglaló jelentés alapjait képező új, pontosabb, már a permafrosztból kiáramló metánnal is számoló klímamodellek alapján kb. a '40 -es években meglesz a +2 °C -os átlaghőmérséklet emelkedés. Ugye az IPCC bő 10 éve ezt még 2100 -ra dotálta, majd 2,5 éve az új jelentésben ez 2060-80 környékére módosult, és a következőben már kb. a '40 -es évekre fogják prognosztizálni a +2 °C -os átlaghőmérséklet bekövetkeztét. Hisz a permafroszt kiolvadása és a Jeges-teneger melegedése miatti metán és metánhidrát kiáramlás okán abrupt (megfutásos) klímaváltozásra kell számítanunk, amely zömében exponenciális kifutású, a jelenlegi emberi civilizációra nézve csak negatív visszacsatolású klimatikus, ökológiai, mezőgazdasági, élelmezési, vízügyi, társadalmi, gazdasági, migrációs, geopolitikai, stb. folyamatokat fog indukálni mind közvetlenül, mind közvetetten!
Hozzáteszem, a Növekedés Határainak a 2000 -es évek közepén végzett újramérése alapján a standard modellt követi a civilizációnk, és az alapján is valamikor a '30 -as években reccsenne meg gazdaágilag a jelenlegi globális, kapitalista ipari civilizációnk. Viszont a legújabb klímamodellek alapján a +1,5 °C -os átlaghőmérséklet emelkedés szintúgy a '30 -as évekre várható, és ugye ez az a billenési pont, ahol a jelenlegi civilizációs modellünknek kvázi véglegesen reszeltek. Nem pedig a +2 °C -os határ, ebben az esetben még fenntartható a civilizációnk, de nem a jelenlegi felépítésében, és formájában! Arra csak +1,5 °C alatt lenne nagyobb esélyünk...! És ha ez ilyen sebességgel, és exponenciálisan fog lefutni, akkor nem túlzás a pesszimista szcenárióban a FAO által előrejelzett forgatókönyv, hogy valamikor a '30 -as évek második felében vagy a '40 -es évek első felében kb. 4-4,5 milliárd embert leszünk a klímaváltozás közvetlen és közvetett hatásai miatt megfelelően táplálni, miközben akkor olyan 8,5-9 milliárd ember fog majd élni a bolygón.
Szoval Greta lagerekbe kuldi majd a sok milliomost buntetesbol + hogy a "nep"-nek ossza szet a vagyonukat. Azok pedig mar most felnek tole es magansereggel vedett bunkereket keszitenek.
Szerintem ez a forgatokonyv akkor allna elo, ha nem probalnak elobb az orszagok a tobbivel versengve a sajat lakossagnak tovabb fenntartani a "rendszert". Ami persze azt eredmenyezi, hogy haboru lesz a termofoldert, vizert, halaszatert stb. Az elit ezt a forgatokonyvet szeretne(?), mert ide is jol jon a bunker, de megfogyatkozik kozben az eltartani valo embertomeg.... Szerintem csak azert nem leptek meg, mert nem talaltak modszert arra, hogy ne tegyek kozben hasznalhatatlanna az egesz bolygot / meg van mit enni...
Klímavész?
Annak a bankosnak nem mindegy? Nem az o penzet adjak ki, meg mihez is kezdene a bank penzevel egy ilyen reccs utan?A hosszútávú gazdasági előrejelzések rendszerint nem számolnak a klímavész közvetett gazdasági hatásaival és továbbra is végtelen fogyasztásbővülésre számítanak. Ez nem csak pontatlan, de felelőtlen is, hisz a hosszútávú előrejelzések alakítják a jövőre vonatkozó várakozásainkat, és azzal áltatnak, hogy ha az éghajlat bajban van is, a fogyasztás azért csak nőhet tovább.
Képzeld el, hogy egy szép meleg kora-szeptemberi napon épp a reggeli kávédat kortyolgatod. A munkahelyedre készülsz, egy bankban dolgozol, de a lelki szemeid előtt még a múltheti nyaralás képei lebegnek. A kávéhoz rádiót hallgatsz, és azt hallod, hogy tudósok megállapították, hogy egy kisebb meteor halad a Föld felé, és 2 év múlva pont beletrafál a Földbe, valahol Afrikában az Egyenlítő mentén. Nem akkora, hogy elpusztítsa az emberi civilizációt, de egy-egy nagyobb várost eltöröl majd és a becsapódás által felvert por évekre elhomályosítja a napot, ami hosszú évekre felborítja majd az egész Föld mezőgazdaságát, ez pedig ki tudja milyen hatással lesz a gazdaság többi részére, és a politikára. A tudósok híradása annyira meggyőző, hogy az ENSZ válságtanácskozást hívott össze.
Ezen a ponton eszedbe jut, hogy a bankban éppen ma fogtok dönteni arról, hogy adjatok-e hitelt egy hatalmas új szálloda-komplexumra. Elvileg ez egy jó beruházás, mert három év múlva olimpiát rendeznek Budapesten. De vajon mi legyen most, hogy itt van ez a meteor? Kellenek-e majd szállodák a meteor után? Vagy inkább próbáljunk meg nem tudomást venni róla? Vagy várjuk meg, mit mond a mi kormányunk?
Valahogy így állunk a klímavésszel is. Jól látszik, hogy rohanunk egy nagy, formátlan és részben ismeretlen kihatású veszedelem felé, de azt nem igazán tudjuk, hogy a jelenben mi a helyes válasz erre? Hogyan kezeljük ezt a közeledő veszélyt? Hogyan hozzunk gazdasági, befektetési döntéseket? Mi az a Business-as-Usual (BAU) szcenárió, amivel tervezhetünk?
Klímavész: ami a hosszú távú gazdasági előrejelzésekből kimarad