Hajszálon függ a gleccser sorsa - természeti katasztrófa fenyeget?
Tudósok arra figyelmeztetnek, hogy a "végítélet gleccsere" - amely jelentősen, akár több méterrel is megemelheti a tengerszintet - a következő években komoly gondot is okozhat.
A Thwaites-gleccser az Antarktiszon található, becenevét éppen a globális tengerszintet fenyegető veszélye miatt kapta. Tudósok most azt állítják, hogy a következő években a gleccser gyorsan visszahúzódhat, ami tovább erősíti a tengerszint szélsőséges emelkedésével kapcsolatos aggodalmakat - írja a
CNN.
A gleccser a bolygó felmelegedésével erodálódik víz alatti bázisa mentén. A Nature Geoscience folyóiratban megjelent tanulmányban a tudósok feltérképezték a gleccser folyamatos visszahúzódását, remélve, hogy ki tudják következtetni, a gleccser sorsa hogyan fog alakulni a jövőben. Azt találták, hogy az elmúlt két évszázadban valamikor a gleccser alapja kicsúszott a tengerfenékről, és évi 2,1 kilométeres "sebességgel" húzódott vissza. Ez kétszerese annak az aránynak, amelyet a tudósok az elmúlt évtizedben megfigyeltek.
Alastair Graham, a tanulmány vezető szerzője, a Dél-Floridai Egyetem tengeri geofizikusa szerint ez a gyors szétesés valószínűleg még a 20. század közepén következett be. Mindez azt sugallja, hogy a Thwaites képes nagyon gyorsan visszahúzódni a közeljövőben. "A Thwaites ma már valóban egy hajszálon függ, és kis időtávon belül nagy változásokra kell számítanunk a jövőben - akár egyik évről a másikra -, ha a gleccser visszahúzódik egy sekély gerincen túlra a medrében" - mondta Robert Larter tengeri geofizikus és a tanulmány egyik társszerzője.
Az Antarktisz nyugati részén található Thwaites-gleccser az egyik legszélesebb a Földön, és nagyobb, mint Florida állam. Elegendő jeget tartalmaz ahhoz, hogy akár 16 lábbal, vagyis nagyjából több mint 5 méterrel megemelje a tengerszintet a NASA szerint.
Az éghajlati válság felgyorsulásával ezt a régiót szorosan figyelemmel kísérték gyors olvadása és kiterjedt partmenti pusztítási képessége miatt. Maga a Thwaites-gleccser évtizedek óta foglalkoztatja a tudósokat. A kutatók már 1973-ban sejtették, hogy nagy az összeomlás veszélye. Közel egy évtizeddel később megállapították, hogy – mivel a gleccser a tengerfenékhez van kötve, nem pedig szárazföldhöz – a meleg óceáni áramlatok alulról megolvaszthatják a gleccsert, ami destabilizálhatja azt.
2021-ben egy tanulmány kimutatta, hogy a thwaitesi jégtakaró, amely segít stabilizálni a gleccsert, és megakadályozza, hogy a jég szabadon áramoljon az óceánba, öt éven belül összetörhet. "A műholdadatok alapján azt látjuk, hogy ezek a nagy repedések szétterjednek a jégtakaró felületén, lényegében gyengítve a jég szövetét; kicsit olyan, mint a szélvédő repedése" - mondta akkor Peter Davis, a British Antarktic Survey oceanográfusa.
Alastair Graham szerint a mostani kutatás cáfolja azt az elméletet, miszerint a változások a gleccserben lassan mennek végbe. "Csak egy kis rúgás a Thwaite-gleccser felé nagy válaszhoz vezethet" - mondta a geofizikus.
Tudósok arra figyelmeztetnek, hogy a "végítélet gleccsere" - amely jelentősen, akár több méterrel is megemelheti a tengerszintet - a következő években komoly gondot is okozhat.
www.atv.hu