Mezőgazdaság, vízgazdálkodás, éghajlatváltozás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

K

Kopi2000

Guest
Egy érdekes előadás a légkörtől és tengeráramlástól függő éghajlatváltozással kapcsolatosan. Mióta élünk jégkorszakban a Földön? Nos erre a kérdésre válasz a mellékelt előadásban...

 
K

Kopi2000

Guest
Néhány itteni konteózónak ajánlom az alábbi előadást...

Ürge-Vorsatz Diana: Éghajlatváltozás: tények, tévhitek, kérdések (Atomcsill, 2019.02.14.)​


 
W

Wilson

Guest
063_1244902318-1024x576.jpg
John Normile / Getty Images / AFP

Megvadult a légkör az ünnepek alatt, nálunk is lehetett volna zimankó​



2023. 01. 10. 19:58


Európa nagy részén tavaszias meleggel telt a karácsony és az újév, sorra dőltek a rekordok, miközben kontinensünk keleti része és Észak-Amerika brutális hideggel szembesült. A szélsőséges időjárás netovábbját éltük át az ünnepek alatt, a szerencsén múlt, hogy mi a jobbik oldalát tapasztaltuk meg.
Idén még a tavalyinál is melegebbre sikerült az év vége és az új év eleje: az ünnepek alatt és között sorra dőltek a melegrekordok Magyarországon és Európa nagy részén. December 24-én Budapesten 13,1 fokkal lett a múlté a napi legmagasabb maximum hőmérséklet, január 1-jén két melegrekord is született, csakúgy, mint másnap. Ami azonban közvetlenül is megtapasztalható élmény volt mindenkinek: az ünnepek idején kora tavaszt idéző időben néha még pólóra is vetkőzhettünk a napon.

Mi történt 2022/2023 fordulóján? Ha a karácsony nem is mindig ropog, azért okkal társítunk hozzá hideget és télies időjárást, január pedig hazánkban az év leghidegebb hónapja. A válasz a sokat emlegetett klímaváltozásban keresendő, pontosabban annak egyre elképesztőbb szélsőségeiben: míg itthon a karácsonyfa mellett süttettük magunkat a napon, addig Észak-Amerikát és Kelet-Európát hó és komoly fagy szorongatta – Molnár László meteorológust, a Kiderül.hu munkatársát kérdeztük a szokatlan meleg okáról.

Kiszámítható, nyugati áramlás​

Az úgynevezett poláris örvénnyel, más néven polárfronttal kell kezdenünk, amely féltekénken jellemzően az északi szélesség 30-60 foka között helyezkedik el, és körbeöleli a bolygót. Aktuális helyét a sarki hideg és az egyenlítői meleg levegő közti energiakülönbség határozza meg, általában télen délebbre, nyáron északabbra húzódik, folyamatosan változtatja a helyét.

Amikor a polárfront erős és stabil, megakadályozza a hideg légtömegek betörését a délebbre fekvő területekre, miközben a meleget sem engedi mélyen északra. Ilyenkor, a téli időszakban hazánk térségében nyugat-kelet irányú, úgynevezett zonális áramlás az uralkodó, ami viszonylag enyhe, párás levegőt szállít a Kárpát-medence fölé, és kiszámítható, szélsőségektől mentes időjárást biztosít.
Néhány évtizede az év 60-70 százalékát a zonalitás uralta, ám a klímaváltozás hatására ez egyre inkább a múlt
– emeli ki a meteorológus.

k_epa20221227039.jpg
Josh Thermidor / EPA / MTI Kézi hóekével teszi járhatóvá az otthona előtti területet egy férfi a New York állambeli Buffalóban 2022. december 25-én. New York államban 28-ra emelkedett a hóviharok okozta halálesetek száma. Az Egyesült Államokban közlekedő bel- és külföldi légijáratok közül 18 700-at kellett törölni az ítéletidő miatt.

Szélsőségek délről és északról​

Az északi sarki és az egyenlítői levegő hőmérsékletkülönbsége logikus módon télen a legnagyobb, általában ilyenkor alakul ki a zonalitás ellentéte, a meridionalitás, avagy az észak-déli irányú meridionális áramlás. Óriási hullámokat képzeljünk el, ahol az egyik oldalon hideg levegő áramlik délnek, míg a másikon trópusi meleg tart északnak – ez a hőenergia kiegyenlítődésének leghatékonyabb módja.
Számunkra viszont cseppet sem előnyös, a meridionalitás ugyanis gyakran vált az ellentétek között – azaz egy adott terület a hullám meleg ágából a hidegbe kerül vagy fordítva –, és extrém időjárási helyzeteket okoz. Korábban a meridionalitás az év 20-30 százalékára volt jellemző,
de a klímaváltozással egyre gyakrabban, már szeptember elejétől május végéig gyakorlatilag bármikor kialakulhat, és egyre hosszabban teremt mind szélsőségesebb helyzeteket.

Megvadul a légkör​

Az éghajlatváltozás és a meridionalitás kialakulása között számos összefüggést találunk, az egyik legfontosabb a Golf-áramlat lassulása. Az áramlás, mint egy gigantikus, tengerben hömpölygő folyó, meleg vizet szállít az Atlanti-óceánon a trópusi területekről a sarkkörre. Útja során fokozatosan adja át a hőenergiát a légkörnek, majd az északi szélesség 40. fokánál két ágra szakad: egy része a Kanári-szigeteknél lesüllyed és délnek veszi az irányt, míg a másik Skandinávia északi csücskéig jut. Ez utóbbit nevezik Észak-atlanti-áramlásnak.

A grönlandi jég gyorsuló olvadása azonban túl korán lehűti az áramlást, ráadásul a sós víz fajsúlyánál fogva az édesvíz alá bukik, így pedig hamarabb „visszafordul”, nem jut olyan messzire északnak, mint korábban. Az Észak-atlanti-áramlás vízhozama az elmúlt két évtizedben 40 százalékkal csökkent, ám ettől még az észak és dél között fennálló hőenergiának ki kell egyenlítődnie.

Ezt a »munkát« a vízhez képest sokkal kisebb – egységnyi térfogaton 3200-szor szerényebb – fajhővel rendelkező levegőnek, vagyis a légkörnek kell elvégeznie
– mutat rá Molnár László.

Óriási hullám hozott hideget, meleget​

A szomorú következmény pedig, hogy az óriási energiatöbbletet szerzett levegő egyre gyakrabban gyengíti meg a poláris örvényt, a sarkvidéki hideg messze délnek szökik, a meleg pedig mélyen északra hatol. Ez a meridionális hullám, ami a tavalyi év utolsó és az idei első napjaiban a feje tetejére állította az északi félteke időjárását.

Karácsony előtt erős meridionalitás alakult ki, a hullám egyik „völgye” történelmi hideggel és extrém havazással tört Észak-Amerikára a Sziklás-hegység keleti oldalán egész Texasig, Floridáig. Ha innen képzeletben keleti irányban követjük a hullám vonalát, a mélypont után emelkedni kezd, felszálló ágában pedig meleg, afrikai légtömegek zúdultak északnak, ezek okozták a pozitív hőmérsékleti rekordokat hazánkban is.

d_noe20221225043.jpg
Bruzák Noémi / MTI Korcsolyázók napsütéses időben karácsony első napján a Városligeti Műjégpályán 2022. december 25-én.

A meteorológus kiemeli, hogy bár a média az Egyesült Államokra és Európára koncentrált, de a balti államok és Oroszország nyugati része az amerikaihoz hasonló, apokaliptikus hidegbetörést szenvedett el: Moszkvában az ilyenkor szokásos -4, -6 fok helyett -24, -26 fokos napi középhőmérsékleteket mértek. Ez volt a hullám folytatása, újabb „hullámvölgye”.

Az elmúlt napokban a poláris örvény ismét megerősödött, a meridionalitást zonalitás váltotta fel, de csak rövid időre. Most hétfőn újabb, meridionális hullám érte el térségünket, amit a következő egy hétben még három követ – hogy milyen időjárást hoz, arról itt írtunk bővebben.
Jelen helyzetben Európának kifejezetten jól jött az enyhe periódus, de csupán a véletlennek köszönhetjük, hogy épp a meridionális hullám meleg bugyrába kerültünk. Lehetett volna fordítva is, járhattunk volna úgy, mint az oroszok vagy az amerikaiak, a meteorológus szavaival: a szélsőséges időjárás netovábbját éltük át az ünnepek alatt, a szerencsén múlt, hogy mi a jobbik oldalát tapasztaltuk meg.

 
  • Tetszik
Reactions: Flamand
K

Kopi2000

Guest
Ez egy érdekes előadás az éghajlat változásról, illetve arról, hogy ma miért olyan forró a Vénusz? Nem megkerülhető a kérdés, hogy milyen jövő ár a Föld nevű bolygóra, és a jövőben mikor...

 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 146
16 754
113
Az uniós kormányokat tömörítő tanács és az Európai Parlament tárgyalói ideiglenes megállapodásra jutottak a kibocsátáskereskedelmi rendszer (ETS) reformjáról, valamint arról, hogy szociális klímaalapot (SCF) hoznak létre a Fit for 55, azaz Irány 55 százalék nevű klímacsomag, az unió környezetvédelmi céljainak megvalósítása érdekében - tájékoztatott az uniós tanács vasárnap.
Forrás: https://kuruc.info/r/42/252847/

Alig burkoltan az egész környezetvédős bullshit arról szól, hogy folyamatosan megy a zsolozsmázás arról, hogy a CO2 az rósz, rósz, rósz, meg korlátozni kell, KIVÉVE ha fizetsz nekünk adót amit majd jól elosztunk a zsolozsmázók és az általunk preferált, ‘kiszolgáltatott’ csoportok között, akiknek a megélhetése a te pénzedből majd tőlünk függ.

Egyszerű útonállás ideológiai maszlagba csomagolva.

Egyébként az USA-ból feltünően tolják az európai zöld csoportokat, akik gyakorlatilag az ipart akarják megfojtani vagy versenyképtelenné tenni, miközben az USA tojik az egész zöld dilire és zöldítés ürügye alatt a saját iparát szubvencionálja…
 
K

Kopi2000

Guest
Alig burkoltan az egész környezetvédős bullshit arról szól, hogy folyamatosan megy a zsolozsmázás arról, hogy a CO2 az rósz, rósz, rósz, meg korlátozni kell, KIVÉVE ha fizetsz nekünk adót amit majd jól elosztunk a zsolozsmázók és az általunk preferált, ‘kiszolgáltatott’ csoportok között, akiknek a megélhetése a te pénzedből majd tőlünk függ.

Egyszerű útonállás ideológiai maszlagba csomagolva.

Egyébként az USA-ból feltünően tolják az európai zöld csoportokat, akik gyakorlatilag az ipart akarják megfojtani vagy versenyképtelenné tenni, miközben az USA tojik az egész zöld dilire és zöldítés ürügye alatt a saját iparát szubvencionálja…
Borzalmasan szűklátókörű vagy..... De vigasztaljon, egyáltalán nem lógsz ki az elvtársaid közül...
 
  • Tetszik
Reactions: alali77

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
21 707
72 042
113
A Földközi-tenger felett örvénylő ciklon hátoldalán az észak felől érkező hideg, sarkvidéki eredetű légtömegek egészen Afrikáig eljutottak. Ott csapadékkal párosulva a hét elején havazni kezdett a sivatagos területeken is. Ennek köszönhetően fehérbe öltözött a Szahara – számolt be az Időkép nyomán a Mandiner.
Forrás: https://kuruc.info/r/6/254388/
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Flamand

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 568
26 470
113
A cikk videóját 0:28-tól érdemes nézni. Nekem úgy tűnt, hogy a tyúkok kb. 2-3 másodperccel előtte jelezték a fő 5,2 földmozgást. Jól megrázkódott a föld.

A Föld méretét figyelembevéve ez sincs túl messze a török földrengéshez.



Tegnap Horvátországban is volt egy 4-es és Magyarországon meg egy 2-es földrengés.



326331859_1221142365157162_6728669203282720214_n.png
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 568
26 470
113
Pontosítok a magyarországi rengést illetően. Megelepő a helyszín. :eek: Gondolom nincs semmi köze a földrengésnek a térség múltjához. :) Vagy hosszú időzítésű robbanóeszközök voltak elhelyezve. :D

Tegnap két kettes magnitúdójú földrengés volt Magyarországon (a két piros) kb. 17 perc eltéréssel. A többi pár nappal korábbiak.

Itt a helyszín:

326302360_1441461753347997_1437207110195340102_n.png


A kikereshetőség:

 
  • Tetszik
Reactions: Flamand and fishbed

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 893
25 826
113
Kitört az indonéziai Jáva szigetén található Merapi tűzhányó hétfőn - közölte a délkelet-ázsiai ország földtani intézete.
Forrás: https://kuruc.info/r/4/232113/
Merapi újra!
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 893
25 826
113
Na, megint nyomatják a hülyeséget hamis adatokkal! (Mindezt egy kis-jégkorszak előszobájában!)
------
"A grönlandi és antarktiszi jégtakarók háromszor annyi jeget veszítenek el évente az olvadás miatt, mint harminc évvel ezelőtt - figyelmeztetett rá egy új, átfogó nemzetközi tanulmány."
 
  • Hűha
  • Tetszik
Reactions: jani22 and Flamand

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 893
25 826
113
Kijózanító interjú! Különösen ajánlott a klímavallás híveinek.
(a műsor első felében a dollár helyzetéről van szó)
------
Az ENSZ miért torzítja rendszeresen úgy a világ szakértői által írt klímajelentését, hogy a klímaváltozást kizárólag az emberi tevékenységszámlájára írattasék? Két, látszólag távoli téma, de akinek van bankszámlája és fűthető lakása, az már szereplője a történetnek. A Karc FM Státusz c. műsorában Dobozi István közgazdász a Világbank volt vezető szakértője és Szarka László Csaba geofizikus a MTA rendes tagja mondja el több szempontból is formabontó véleményét.
..
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 568
26 470
113
Kijózanító interjú! Különösen ajánlott a klímavallás híveinek.
(a műsor első felében a dollár helyzetéről van szó)
------
Az ENSZ miért torzítja rendszeresen úgy a világ szakértői által írt klímajelentését, hogy a klímaváltozást kizárólag az emberi tevékenységszámlájára írattasék? Két, látszólag távoli téma, de akinek van bankszámlája és fűthető lakása, az már szereplője a történetnek. A Karc FM Státusz c. műsorában Dobozi István közgazdász a Világbank volt vezető szakértője és Szarka László Csaba geofizikus a MTA rendes tagja mondja el több szempontból is formabontó véleményét.
..
Érdekes a beszélgetés, sajnos nagyon vontatott és a kérdező szeret szerepelni.

Nem hallgattam végig, de egyértelműen jelzi a geofizikus, hogy az ENSZ által összesített anyag igen erősen irányított, pl. nem veszik figyelembe a külső tényezőket, pl. a Napot. Mikor beleakadok klímaváltozásos anyagba, eddig nem találtam anyagot, hogy a Földet érő sugárzás mennyiségének változását taglalta volna. Pedig elsődleges lenne. 43:58-tól foglalkozik effélékkel. Attól, hogy én nem találkoztam ezzel, még lehet.

Szerinte, csak riogatják az embereket. :eek:

Majd megpróbálom végighallgatni, csak kicsit szétfolyik az egész.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
11 901
35 014
113
Bármilyen meglepő, a bűnbak nem a CO2, hanem csak eszköz, amivel a lakosságot lehet zsarolni...
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: milagro and alali77