Bár ez itt kicsit OFF, de itt egy mai példa arra, hogy a dolgok ugyanúgy működnek, mint a SzUban.
Az állam eldönti, hogy le kell váltani az An2eseket.
Kijelöli a tervező irodát.
Átveszi a tervet.
Kijelöli a gyárat.
Alapít egy új légiforgalmi vállalatot.
Piacnak, gyárnak, utazó közönségnek semmi beleszólása.
https://vpk.name/news/206876_v_ross...lya_regionalnyih_passazhirskih_perevozok.html
Ez a gép már konkrétan készen van. Repül belőle több példány is. A SzibNIA ( szibériai repülési tudományos társaság fejlesztette), Novoszibirszkben. A SzibNIA részéről a programért Vlagyimir Barszuk volt a felelős. Ő a második világháborús repülőgépek rajongói számára lehet ismert, ugyanis ha újjáépítenek Oroszországban egy második világháborús repülőgépet,akkor annak általában Barszuk végzi el a berepülését. Ő repülte be annak idején a világ első újjáépített Il-2-es repülőgépét, az újjáépített MiG-3-as magassági vadászt, vagy éppen tavaly a második újjjáépített Il-2-est. Repüli az összes második világháborús Polikarpov típust is. Ezt a továbbfejlesztett AN-2-essel már számos alakalommal repült bemutatót a MAKSZ-on, kis példányszámú sorozat is készült a gépből. Az An-2-esek nem mai vasak, lassan kiöregszenek, és kell az utánpótlás.Ott nem csak annyira használják az An-2-eseket mint felénk, hogy nyáron ejtőernyőst ugratnak velük és szúnyogoznak, esetleg tavasszal, ősszel műtrágyáznak vele és az egész telet átpihenik egy hangárban. Ott az An-2-esek egész évben üzemelnek, és rengeteg felhasználó rengeteg féle célra használja őket. Jóval gyorsabban kopik belőlük az üzemidő,mint Magyarországon. Nem akkor kell elkezdeni kotorászni utódtípus után, amikor az utolsó orosz lajstromban lévő An-2-es leszáll a búcsúrepülése végén. Ugye nem gondolod, hogy majd az ukránoktól fognak venni,ahol a regnáló erőteljesen neonáci beütésű hatalom inkább nukleáris robbanófejjel felszerelt rakétákat röptetne Oroszországra, semmint új/továbbfejlesztett An-2-eseket? Nyilván,hogy saját fejlesztésű utódban gondolkodnak. A tudásuk megvan hozzá, az állam most pénzt kell adjon a nagy példányszámú sorozatgyártásra.
Ebben azt lámom, hogy az állam nem előírt, hanem kiválasztott egy jó alternatívát, amivel már ráadásul tapasztalat is van. Ez nem egy olyan project ami most fog a 0-ról indulni. Az pedig, hogy létrehoztak egy új légiforgalmi vállalatot(egy régi bázisán, ahogy a cikkben is ott van) nem tudom miért lenne baj. Pont a Szaratov Airlines, meg sok egyéb korábbi példája jelzi,hogy nem feltétlenül jó mindent magánvállalatokra bízni. A repülésbiztonság fontosabb mint az,hogy szabad versenyen ölhessék egymást a cégek spórolva a személyzetek képzési költségein/ alkatrészeken. Aztán az ilyen "mi már nagyon kapitalisták vagyunk és megoldjuk okosba, költséghatékonyan,olcsóbban" módszerek vége az, hogy a Tu-134-esből B-737-esre ültetett kapitány utasokkal teli géppel hátonrepülésben csapódik a vasúti töltésbe. Mert rossz volt az idő nem nagyon volt látás, IFR szerint kellett volna csinálni a megközelítést. És a bérelt 737-esen már régóta fennáló és meg nem csinált( mert ha földön áll a hangárban, nem termel bevételt,a bérleti díj viszont ketyeg) gázkarmeghibásodás korrekciójával bíbelődő gépszemélyzet fordítva értelmezte a műhorizont jelzését. Ugyanis ha a 134-esen és a 737-esen egyforma jelet ad a műhorizont akkor a két gép pont ellentétesen áll. Egy példa: a horizont felső széle bal oldalon 45 foknál van,az alsó pedig jobbra lent. A 737-esnél ez azt jelenti, hogy a gép 45 fokban be van döntve balra. A 134-esnél ugyanez a azt jelenti, hogy a gép 45 fokra be van döntve jobbra! Mert a régi szovjet műhorizonton nem a horizontot forgatták a gép sziluettje alatt, hanem fix horizont felett forgatták a gép sziluettjét. Ebből adódott a baj is, mert látták a műhorizonton, hogy a gép elkezd bedőlni. Ők el is kezdték a korrekciót, csak mivel még annyira bennük volt a Tu-134 és a szimulátoros képzést a 737-esre is "okosban" kapták (hogy olcsóbb legyen az órák egy részét csak papíron repülték le...),így félreértelmezték a műhorizont állását és a korrekciójuk valójában nem egyenesbe hozta a gépet, hanem egyre közelebb vitte őket a háton repüléshez, végül bele is kerültek ebbe a helyzetbe. Amikor erre rájöttek már olyan alacsonyan voltak, lévén,hogy leszállni készültek,hogy már késő volt. Ez egyébként a Nordavia esete volt. A Szaratov Airlines,aminek pedig pár napja zuhant le az An-148-asa arról lett ismert, hogy egy véletlen szerű hatósági ellenőrzés alkalmával totál ismeretlen figurákat találtak a pilótaülésekben, szakszolgálati engedély nélkül. Az eset után bevonták a cég működési engedélyét,több évre. Ki tudja, talán oda még engem is felvettek volna, némi további orosz nyelvtanulás után pedig én eddig csak vitorlázórepülőgéppel tudtam egyedül repülni, mert motorosrepülő kiképzésre nem volt pénzem.
Lehet,hogy tudtam volna nekik egy olyan fizetési összeget ajánlani amivel én is, és ők is jól járnak (egészen a katasztrófáig), csak rádióznom ne kelljen, mert nem tudom az orosz fóniát.
Egy szó mint száz, ha valahova repülőgéppel akarok utazni, inkább bíznám magam egy állami cégre, ha az biztonságosabb, mint egy magánvállalatra. Sem ír idióták miatt nem akarok meghalni, akik szerint elég egy pilóta is a 737-esre vagy az Airbus-ra és a másik,aki pedig légiutaskísérő fizetésért ül a fedélzeten, elég ha csak vészhelyzet esetén megy előre a kabinba. Sem pedig ügyeskedő szibériai milliárdosok miatt, akik viszont a gépszemélyzet típusátképzésén/ az alkatrész vásárláson fillérbaszóskodnak, hogy legyen pénz még egy jachtra monacoban.
Tehát ha kell, verjen is oda az állam, inkább csináljon céget ő,ha már a tisztelt vállalkozó urak annyira rámentek a profitmaximalizálásra, hogy a repbiztonságot magasról leszarják. Kivéve persze a saját magángépük esetében.