Csapásmérőként viszont 0 az F-4-hez képest. Túl nyápic volt ahhoz.
MInden relatív, mert a végén Afganisztánban már nem sajnálták róla a függesztményt és egyszerű bombázóként vetették be, a méretéhez képest komoly tömegű, de főleg méretű fegyverzettel. Az F-4-es egy akkora nagy batár, hogy arra amikor az izraeliek felrakták az M118-as 3000 fontos bombát, az se látszott nagyon meg. Minden relatív.
Gyorsulás tekintetében abszolút értelemben az ML volt a típus királya, mert az MLD-nél a felső szubszonikus tartománytól kezdve túl a hangsebességen a gépet megfogta az extra farkasfog által keltett ellenállás.
Ez az ML/MLA/P gépeknél még nem volt meg, de a hajtómű már azonos volt és ezek is a már könnyített verziók voltak.
Mindettől függetlenül egy MLD is fel tudott ugrani a gyakorlatban is 23 ezer méterre, bár idehaza a szovjetek megálltak 17 ezernél, mert nekik a magyar légtér kicsi volt.
A magyar 23MF-ek berepüléseinél a plafon mindig 18500 méter volt, ennyit el kellett érni és emellé gond nélkül jött a Mach 2.3.
A MiG-23ML ezen a téren biztos, hogy nem volt rosszabb, de mondom, a némiképp extra szuperszonikus ellenállással küszködő MLD is fel tudott menni jó magasra és a sebességgel se volt gondja.
Csak épp a hangsebesség alatti manőverezés az, ami fele elvitték a konstrukciót.
Amúgy ez a csúcsmagasság ezeknél a vasaknál még nem volt kőbe vésve.
A hazai gyakorlati tapasztalatok (magyar pilótával magyar légtérben) az idők folyamán a következőképp alakultak:
- MiG-21F-13, papíron 20000 a teteje, Mach 2,05 a vége, gyakorlatban 23000 méter és Mach 2.3
- MiG-21PF, papíron 20000 méter a teteje, Mach 2.05 a vége, a gyakorlatban 21000 méter és Mach 2+
- MiG-21MF, papíron 18000 a teteje, Mach 2.05 a vége, a gyakorlatban 19000 méter felett jóval és a sebességet már itt se kísértették
- MiG-21bisz, papíron 16500 a teteje, Mach 2.05 a vége, a gyakorlatban 19800 méter a nyolcvanas években, de a kilencvenes években is repültek be Taszáron 19200 méteres ugrással példányt, a sebességet már nem eröltették a Mach 2 közelébe, talán Mach 1.9
- MiG-23MF, papíron 18500 a teteje és Mach 2.3, a gyakorlatban ezt rendre el is érték, gond nélkül
- Szu-22M3, papíron kb 10000 a teteje és Mach 1.6 volt ígérve, a gyakorlatban nemigen mentek 7000 méter fölé és Mach 1.4-nél nem nagyon ment több
- MiG-29, papíron 18500 méter és Mach 2.3, a gyakorlatban a 18500 méter megvolt, de ehhez nem kellett Mach 2.3, elég volt a Mach 1.8-1.9, ez viszont rendszeresen összejött.
MiG-23-asokra nem nagyon volt olyan repülőnapi bemutató program, ami elvitte a típust a végletekig, hiszen a nyolcvanas években nemigen volt repülőnap, illetve ami nálünk volt, Budaörsön, az is a biztonséág és elsősorban a zajos áthúzások jegyében telt. Ehhez képest az egyik áthúzásból majdnem lement a gép a Kőérberki út túloldalára. Ez a demoprogram öröklődött át később az 1990-es kecskeméti és a 91-92-es taszári repülőnapokra is, ahogy az ezekkel egy időben meglévő poszonyi vendégszereplésre is. Az ezekről készült filmekből nem nagyon jön ki, hogy a magyar pilóták mikre voltak képesek igazán a 23-assal, de ez elmondható a cseh MiG-23MF és MiG-23ML pilótákra is. Az utánégetőt igen gyakran levették, számos, ma már magától érthetődő módon utánégetővel keményen megtámasztott kihegyezett manővert kerülve a - mai szemmel - úgymond kritikus pillanatban a forszázst egyszerűen levették, bőven a határértéken belül tartva a vasat. Pedig lehet, hogy más mezőnyben másképp repültek volna a 23-as pilóták is. (midnegyik esetben a megfelelő részhez tekertem a videót)
A kecsekméti repülésnél sajnos a felvételről teljesen kimaradt a 72 fokos szárnyállásnál végzett repülés.
Pedig az arról készült ikonikus fotó a nemzetközi sajtót is bejárta.
Itt viszont ez megvan:
Talán egy olyan kivétel akadt, ami szép is volt, meg spiccen is volt a gép, a budaörsi 72 fokos állásszögön áthúzás és belerántás, ami (mellesleg ha jól tudom, ebből merült meg a gép veszélyesen, ahogy megmerült 84-ben Békéscsabán is) kellően demonstrálta a típus nagy sebességű állásszög tartományát:
De megvolt ez 45 fokos szárnyhelyzetben is (lehet, hogy ennél vol az ominózus reptér keleti oldalára megmerülés? - a szemtanúk majd kijavítanak)
Ezek mellé érdemes megnézni a cseh Jozef Miller repülését MiG-23ML-el, neki könnyebb gép és nagyobb tolóerő jutott, amit 45 fokos szárnyhelyzetben szép belerántásokkal és tempós húzott fordulókkal ki is használ: