Minden ami Bundeswehr (Németország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 600
14 659
113
Aztakurv@!
Jól belecsapnak a lecsóba.
Nem is a technikai változtatáson vagyok ledöbbenve, mert ezek már mind vagy be voltak jelentve (30mm-es Boxer, Wiesel csere, PUMA utánrendelés, Marder kivezetés, stb. ), hanem hogy milyen óriási zászlóalj, és dandárkeringő várható az átalakítások kapcsán.
Jelenleg is úgy van tervezve, hogy a 10. hadosztály az ami inkább a hegyvidékre van tervezve, hegyivadászokkal, hegyi harckocsi zászlóaljakkal.
Náluk csak most kezdték átszerelni a hegyivadászokat full Boxerre.
A Jelenleg is Boxerrel szerelt zl.-k kiemelésével - és a Rapid hadosztályba átrakásával - pedig üresen marad minimum 1-1 jager zászlóalj helye, amit valószínűleg PUMA zászlóaljakkal kellene feltölteni. Ráadásul a 41-es dandárban jelenleg nincs is harckocsi zászlóalj, oda a 10-es hadosztályból kell harckocsi zászlóaljat átirányítani.
Én nagyjából itt el is veszítettem a fonalat, de szerintem ez ég a felét sem fedi változtatásoknak.
Az hagyján.....de a táblázatban egy árva tüzér sincs o_O
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
Az hagyján.....de a táblázatban egy árva tüzér sincs o_O
Nyugi, arról már régebben döntöttek. Visszaaktiválják az összes, még raktárban lévő PZH-t. Csak közben fut rá egy modernizációs program ami gyakorlatilag a HUN verziót fogja jelenteni.
Szerintem az előadás tárgyába nem illett a dolog. De a tüzérséget dinamikusan fejlesztik.
Másrészről, annyira el vannak maradva, hogy félő az eddig bejelentetgt változtatások csak szépségtapasz lesz.
Gondolom minimum a felállítandó új Boxeres könnyű, Jager dandár már biztosan kerekes önjárót fog kapni.
Nem nehéz kitaláni, hogy bár nem túl költséghatékony, de várhatóan Boxeres AGM-et kapnak. Esetleg, ha van egy kis eszük akkor az Ivecora felpakoltat.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Filter

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 600
14 659
113
Nyugi, arról már régebben döntöttek. Visszaaktiválják az összes, még raktárban lévő PZH-t. Csak közben fut rá egy modernizációs program ami gyakorlatilag a HUN verziót fogja jelenteni.
Szerintem az előadás tárgyába nem illett a dolog. De a tüzérséget dinamikusan fejlesztik.
Másrészről, annyira el vannak maradva, hogy félő az eddig bejelentetgt változtatások csak szépségtapasz lesz.
Gondolom minimum a felállítandó új Boxeres könnyű, Jager dandár már biztosan kerekes önjárót fog kapni.
Nem nehéz kitaláni, hogy bár nem túl költséghatékony, de várhatóan Boxeres AGM-et kapnak. Esetleg, ha van egy kis eszük akkor az Ivecora felpakoltat.
Khm....
Modernizálják, tudom, beszélgettem a csomagjukról velük. Nem a HUN lesz nekik. ;)
Viszont az hogy "Tiszta" tüzér egység nem lesz azt furcsálom. Így nem lesz miből megerősíteni, max elvonással.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
Khm....
Modernizálják, tudom, beszélgettem a csomagjukról velük. Nem a HUN lesz nekik. ;)
Viszont az hogy "Tiszta" tüzér egység nem lesz azt furcsálom. Így nem lesz miből megerősíteni, max elvonással.
Különben a tüzérség kapcsán lesz - a híreket elemezve - a legkomolyabb bővülés. Mert ugye eddig hadosztály szinten voltak elég nagy tüzérosztályok.
Most elvileg az a cél, hogy minden gépesített dandár kapjon egy tüzérosztályt. Nem tudom, hogy megtartják-e a mostani tüzérosztály alap struktúrát (24PZH+8MARS), vagy ezen is változtatnak, de ez azért hatalmas bővülést jelentene. Ugyebár a 2 páncélos hadosztályba ez összesen 6 tüzérosztályt jelent, + még akkor ott a Boxeres - a Rapid hadosztály alá szervezett - dandár is.
Jelenleg kb. 4 osztályuk van.
De MLRS szinten is van bőven tartalékuk. Ahogy olvastam, valami 252db MARS-t gyártott összesen a KMW. Ennek döntő többsége le van tárolva. Szóval lenne miből bővüljenek. Azoknak is folyik a korszerűsítése. Nem tudom, hogy ez számbeli bővülést is jelent, vagy csak minőségit. Azt is el tudom képzelni, hogy a hadosztályok kapnak 1-1 24 MARS II-ből álló közvetelen rakétás tüzér osztályt, a PZH-k meg önálló osztályként mennek a dandárok felelősége alá.
De asszem @Masztiff korábban ezt is összeszedte. Nem nagyon van értelme rákeresnem (időtöltés), mert azóta lehet, hogy már nem aktuális. Lehet, hogy ő azonnal séróból tolja...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Filter

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 600
14 659
113
Különben a tüzérség kapcsán lesz - a híreket elemezve - a legkomolyabb bővülés. Mert ugye eddig hadosztály szinten voltak elég nagy tüzérosztályok.
Most elvileg az a cél, hogy minden gépesített dandár kapjon egy tüzérosztályt. Nem tudom, hogy megtartják-e a mostani tüzérosztály alap struktúrát (24PZH+8MARS), vagy ezen is változtatnak, de ez azért hatalmas bővülést jelentene. Ugyebár a 2 páncélos hadosztályba ez összesen 6 tüzérosztályt jelent, + még akkor ott a Boxeres - a Rapid hadosztály alá szervezett - dandár is.
Jelenleg kb. 4 osztályuk van.
De MLRS szinten is van bőven tartalékuk. Ahogy olvastam, valami 252db MARS-t gyártott összesen a KMW. Ennek döntő többsége le van tárolva. Szóval lenne miből bővüljenek. Azoknak is folyik a korszerűsítése. Nem tudom, hogy ez számbeli bővülést is jelent, vagy csak minőségit. Azt is el tudom képzelni, hogy a hadosztályok kapnak 1-1 24 MARS II-ből álló közvetelen rakétás tüzér osztályt, a PZH-k meg önálló osztályként mennek a dandárok felelősége alá.
De asszem @Masztiff korábban ezt is összeszedte. Nem nagyon van értelme rákeresnem (időtöltés), mert azóta lehet, hogy már nem aktuális. Lehet, hogy ő azonnal séróból tolja...
Hadosztály szintre tudok vízionálni MLRS osztályokat.
Dandár/ osztály teljesen logikus. Amit hiányolok az a hadosztályközvetlen szervezet.
Ugye szükség esetén abból tudnak erősíteni igény szerint. Betagozódott osztályok esetén csak egy másik magasabbegység rovására tudnak erőkoncentrációt kivitelezni.
De majd meglátjuk mit matekoznak ki.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
Hadosztály szintre tudok vízionálni MLRS osztályokat.
Dandár/ osztály teljesen logikus. Amit hiányolok az a hadosztályközvetlen szervezet.
Ugye szükség esetén abból tudnak erősíteni igény szerint. Betagozódott osztályok esetén csak egy másik magasabbegység rovására tudnak erőkoncentrációt kivitelezni.
De majd meglátjuk mit matekoznak ki.
Szerintem oda a kerekes AGM-ek ideálisak lennének. Olcsóbbak, mint a PZH. Igazság szerint 24 darab AGM beszerzésének nem túl sok értelmét látom. Szóval szerintem jóval többet fognak megrendelni. Úgy van csak értelme.
A kerekes mivoltuk miatt pedig tartalékból gyorsabban tudnak a szükséges helyre odaérni is.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 600
14 659
113
( Vagy most jobban belegondolva lehet van valami sunyiskodásuk a gránátok körül, mert ha stabilan hozzák a csövesek a 60-80km-es csapásmérési- célleküzdési távolságokat, akkor az osztályok egymásra tudnak dolgozni. Ugye egy dandár arcvonala/ lövegek lőtávolsága...Innen nézve akár " Folyamatos" koncentrációt lehet létrehozni. Adott frontszakaszra akár 3-4 csöves osztály+ min 1 MLRS osztály tud szimultán célleküzdést kivitelezni....Ez a mennyiség pedig jelenleg több mint elég.)
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 600
14 659
113
Szerintem oda a kerekes AGM-ek ideálisak lennének. Olcsóbbak, mint a PZH. Igazság szerint 24 darab AGM beszerzésének nem túl sok értelmét látom. Szóval szerintem jóval többet fognak megrendelni. Úgy van csak értelme.
A kerekes mivoltuk miatt pedig tartalékból gyorsabban tudnak a szükséges helyre odaérni is.
Kerekes tüzérség az valahogy nem az igazi...
Itt európában ahol van infrastruktura ok, de ha használhatatlanná válik a szilárd burkolatú úthálózat, évszak függvényében visítós a kerekes eszköz. Csak nézd meg az Orosz "Centauro" teszteket, hogy fulladtak bele a sárba, pedig lényegesebben könnyebbek mint egy önjáró löveg.
Oszlopban való menetnél, gondold el hogy az 5-6ik géptől már miben kell menniük, úgy hogy előttük már a feldereket beleszámolva akár 8-10 gép is törte a nedves földet.
Láncos az mindig láncos marad.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Pogány

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 997
8 599
113
A kerekes tüzérség europában OK. Itt a kulcs mondat. Németország nem készül komolyabb eu-n kívüli műveletekre. Korlátozottra meg ott a Pzh. Ahogy körülnéz az ember a kerekes a kulcs európában.. Nézzük meg a francia, svéd, szerb, szlovák, cseh stb. fejlesztéseket. Új láncos tehnikát kik állítanak szolgálatba? (Most nem a letárolt újraaktíválás értem).. Azok akik elvesztették ez a fegyvernemi képességet.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
( Vagy most jobban belegondolva lehet van valami sunyiskodásuk a gránátok körül, mert ha stabilan hozzák a csövesek a 60-80km-es csapásmérési- célleküzdési távolságokat, akkor az osztályok egymásra tudnak dolgozni. Ugye egy dandár arcvonala/ lövegek lőtávolsága...Innen nézve akár " Folyamatos" koncentrációt lehet létrehozni. Adott frontszakaszra akár 3-4 csöves osztály+ min 1 MLRS osztály tud szimultán célleküzdést kivitelezni....Ez a mennyiség pedig jelenleg több mint elég.)
Ok, csak milyen áron?!? Lehet, hogy olcsóbb új alegységeket megszervezni, és felszerelni, mint GPS vezérelt V-LAP lőszerrel ellátni a teljes BW-t iszonyú mennyiségben, mert csak úgy lehet erre alapozni átfogó stratégiát.
Csak spekulálok, de irgalmatlan pénzekbe kerülnek az irányított lőszerek.
Még arra leszek kíváncsi, hogy a NAMO ramjet lőszere mikor lesz elérhető.
Mert ott már a 100km-t fogják karcolni!
Ha mindehhez nem lépi túl a jelenlegi rakétahajtású lőszerek árát, akkor az nagyon beüthet majd.
 
  • Tetszik
Reactions: Filter

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
Kerekes tüzérség az valahogy nem az igazi...
Itt európában ahol van infrastruktura ok, de ha használhatatlanná válik a szilárd burkolatú úthálózat, évszak függvényében visítós a kerekes eszköz. Csak nézd meg az Orosz "Centauro" teszteket, hogy fulladtak bele a sárba, pedig lényegesebben könnyebbek mint egy önjáró löveg.
Oszlopban való menetnél, gondold el hogy az 5-6ik géptől már miben kell menniük, úgy hogy előttük már a feldereket beleszámolva akár 8-10 gép is törte a nedves földet.
Láncos az mindig láncos marad.
Ahogy @kelepisti írja, a németek is, a defenzív doktrinával előtérbe helyezik majd a kerekes cuccokat.
Hja és annak ellenére, hogy milyen tapasztalatok voltak, az oroszok már elkészítették a saját kerekes SPG-jüket.
Ok, mondjuk teherautós platformon.
Érdekes lesz látni, hogy végül melyik kerekes koncepciót veszik meg a németek, mert a beszerzés már biztos.
Mindenesetre most rettenetesen belebuzultak a Boxer platformba.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 804
80 372
113
Minek is kéne önálló tüzér egység? Azért mert régen volt, oszt:

 
  • Vicces
Reactions: Venom85