"Közepes méretű erők" mint innovációs hordozók - elképzelések a jövőbeli képességekről és struktúrákról
A széles műveleti spektrumból eredő követelmények teljesítése érdekében a jövőbeli képességeket, beleértve a képességhordozókat és a struktúrákat is, ehhez kell igazítani.
A "közepes erők" néhány alapvető képessége, amelyek a műveleti spektrum lefedéséhez szükségesek, a következők:
- Parancsnoki és irányítási képesség háromdimenziós környezetben, nagy távolságokra,
- szerves felderítő eszközök egy szenzorkeverékben,
- Nagy hatótávolságú, távolsági felderítésre és hatásokra való képességek ("látótávolságon túli", érzékelőtől-hatásmérőig tartó láncok), hogy
- a túlerőben lévő (gépesített) ellenséggel szembeni harcképesség,
- az autonóm működés képessége, még túlterhelt helyeken is,
- a levegőből érkező fenyegetések elleni védelem,
- a mozgás elősegítése és gátlása.
E képességek lefedéséhez a "svájci bicskának brigádformátumban" szüksége van a megfelelő eszközökre célszerű elrendezésben. Ez még időbe telik, mivel egyes képességhordozók még nem léteznek a hadseregben, és azokat az aktív innováció-menedzsment révén fokozatosan kell finanszírozni, beszerezni és integrálni. Mások esetében, mint például a "Nehézfegyver-hordozó gyalogság", mint a "Közepes erők" magja, a kiegészítést időben tervezik. A struktúra egy nehézfegyver-hordozó beszerzésén alapul, és legfeljebb négy harci zászlóaljat irányoz elő a magjában. Elképzelhető lenne a szinte klasszikus vadászzászlóaljak és az olyan új típusú zászlóaljak keveréke, amelyek harci századai teljes egészében nehézfegyver-hordozókkal vannak felszerelve.
A közepes erők magja: egy nehézfegyver-hordozó (Fotó: Bundeswehr / AHEntwg II 2)
A "Többcélú könnyű irányított rakétarendszer" (MELLS) által biztosított páncéltörő képesség mellett a dandár szerves "rövid és közepes hatótávolságú közvetett tűz" különösen fontos, hogy az ellenséges erőket távolról és nagy mozgékonysággal tudja támadni. Erre a célra a dandár többek között egy tüzérségi zászlóaljjal rendelkezik, kerekes ágyúkkal. A hadosztály tüzérsége további ütegeket biztosíthat a feladat végrehajtásához. Ezen kívül van egy felderítő zászlóalj vegyes felderítő századokkal, valamint egy kerekes tüzérségi képességekkel rendelkező páncélos zászlóalj. A dandár utánpótlási zászlóalja teszi teljessé az alapvető képességeket. Más katonai szervezeti területek más fontos képességeit, például az egészségügyi szolgálat támogatását vagy az elektronikus hadviselést mélyen integrálni kellene.
Egy közepes erőkből álló dandár lehetséges célstruktúrája. (Grafika: Bundeswehr / Konrad Fuchs)
Általánosságban hangsúlyozni kell, hogy a "közepes erők" elsősorban a széles műveleti spektrummal kapcsolatos jövőorientáltságuk miatt alkalmasak technológiai és innovációs hordozóként. Például a földi fő harcászati rendszer (MGCS) jövőbeli fejlesztései adaptálhatók az emberes/pilóta nélküli csapatépítés területén. A felfegyverzett pilóta nélküli légi járművek (UAV) gyors integrálása zászlóaljszinten jelentősen hozzájárulhat a hatékony távoli fölény eléréséhez.
Kitekintés
A fent leírt technikai újítások és új struktúrák megkövetelik mind a parancsnokság és a műveletek hagyományos elveinek felülvizsgálatát, mind pedig azok iteratív továbbfejlesztését. Ez a Hadseregfejlesztési Hivatal munkájának következő lépése, amely a csapatokkal közösen biztosítja az alapot a kezdeti ötletek későbbi teszteléséhez és adaptálásához. Addig is felmerül néhány összetett alapkérdés, amelyekre csak a későbbiekben, az összes szervezeti terület együttműködésével lehet választ adni. Például a közepes erők dandárjának bevetéséhez szükséges logisztikai keretfeltételek vagy a kívánt önellátás tekintetében. A "közepes erőkben" rejlő lehetőségek óriásiak; az amerikai hadsereg közepes erői már bizonyították, hogy a feladatok széles spektrumában sikeresen bevethetők. Most az a kérdés, hogy következetesen, gyorsan és holisztikusan összehangoljuk a hadsereg "közepes erőit" a szövetséggel és a nemzetvédelemmel, és útnak indítsuk őket.
Szerző: Konrad Fuchs alezredes (G.S.) G3 törzstiszt a Hadseregfejlesztési I 1. (2) osztályon.
Ez a cikk először a Hardthöhenkurier folyóirat 3/2022. számában jelent meg.