NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Nem igazán….ugyanis az Ausztrálok a Land 19 programjukban ilyen Hawkei alapra rakott HML (High Mobility Launcher) indítókat terveznek alkalmazni.
Hawkei_HML.jpg

Az Ausztrálok nem csak ebben mások.
Radart is mást választottak. Saját fejlesztésű CAETAC AESA radar szintén Hawkei alvázon
CEA-TAC-2.jpg


Az EO / IR sem a Rheinmetall MSP-500 hanem szintén Hawkei alvázon egy Raytheon’s AN/AAS-52 Multispectral Targeting System.
MTS-A-002.png


Na, erről nem is hallottam.
Én erre gondoltam.

http://www.designation-systems.net/dusrm/m-120.html


Beginning in 1995, the U.S. Army evaluated the use of AMRAAM from modified Hawk launchers and from HMMWV (High-Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle) in a system known as HUMRAAM ("Hummer-AMRAAM"). The U.S. Marine Corps version of HUMRAAM was known as CLAWS (Complimentary Low-Altitude Weapon System), and in April 2001 Raytheon received a development and pre-production contract for CLAWS. The system was intended to replace the USMC's retired MIM-23 Hawk system from 2006/2007, but CLAWS was cancelled in 2006.

aim-120a-2.jpg

AIM-120A (on HUMRAAM (CLAWS/SLAMRAAM) launcher)


U.S. Army plans for a ground-based AMRAAM system are called SLAMRAAM (Surface-Launched AMRAAM). The SLAMRAAM system is also based on HMMWV vehicles, and is planned to become operational in 2008. It will replace some of the Army's Avenger air-defense systems, which use the smaller and less capable FIM-92 Stinger missile.
 
M

molnibalage

Guest
Üteg, nem osztály. Összesen harminc hatos indítóról beszélek.
Össze vissza beszélsz, tisztázzad már, hogy akkor mi egy osztály és mi egy üteg. Az üteg szó azért nem szerencsés, mert A HTÖ esetén láthatod, hogy totál más az "üteg" fogalma a Buk, Krug vagy a honi légvédelemnél...
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus
R

rejsz felügyelő

Guest
Először is van hozzá nagyobb hatótávolságú rakéták (AMRAAM-ER).
Az AMRAAM-ER a boosteres AMRAAM vagy egy nagyobb méretű/tömegű AMRAAM rakéta? Ez alapból integrálva van a NASAMS szoftvereibe vagy beszerzés esetén pluszban kell?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 929
73 362
113
Retrospektíve az eddigi AMRAAM darab árak:
2018-11-30-19-56-16-Microsoft-Excel-Munkaf-zet1.jpg

Persze ez azért némileg félrevezető, de a 2.7m$/db jól elhelyezi Magyarországot Norvégia, és Hollandia közzé az Amcsik geopolitikai térképén.

A DSCA szerint miért vennék az AIM-120C-7 AMRAAM-ot:

Qatar: NASAMS (2018 november)
Dánia: repülőgépekre (2018 július)
Norvégia: ??? (2017 november)
Hollandia: repülőgépekre (2017 október)
Japán: ??? (32 db, 2018 november)

Japán: ??? (610 db, 317 millió USD, 2019 május)

Lengyelország: repülőgépekre (2017 november)
Finnország: repülőgépekre (2008 július)


Kuvait: repülőgépekre (110 db, 60 millió USD, 2017 január)
Ausztrália: NASAMS (108 db; 240,5 millió USD, 2019 március)
Omán: légvédelem (290 db + Avenger rendszer minden további része, 1248 millió USD, 2011 október)


Malajzia: repülőgépekre (10 db, 21 millió USD, 2015 május)
Törökország:repülőgépekre (145 db, 320 millió USD, 2014 augusztus)

stb.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
Az AMRAAM-ER a boosteres AMRAAM vagy egy nagyobb méretű/tömegű AMRAAM rakéta? Ez alapból integrálva van a NASAMS szoftvereibe vagy beszerzés esetén pluszban kell?
Ezt a Konsberg egyik góréja nyilatkozta annak kapcsán, hogy az AIM-9X-et sikerült kilőni a rendszerrel:
“The NASAMS path of evolution continues by demonstrating yet another capability from the Raytheon family of missiles in the system, giving customers a true missile mix with AMRAAM, AMRAAM-ER and AIM-9X,” said Kjetil Myhra, executive vice president of Kongsberg Defence & Aerospace AS.
Forrás
Ha eredetileg korlátozva van is ez az opció, nagyjából 2 kattintás kellhet egy technikusnak, hogy megoldja.
Hogy MÉG nincs pl. a Meteor integrálva, az inkább - szerintem - csak politikai kérdés.
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat and arcas

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 851
91 321
113
Nemtom, hogy ez a cikk a temahoz mar volt linkelve?
https://defence-blog.com/news/pentagon-announces-possible-500-million-amraam-sale-to-hungary.html
Amit kiemelnék a cikkből az USA sajtóközleménye.:

Magyarország ezeket a védelmi cikkeket és szolgáltatásokat szándékozik felhasználni fegyveres erõinek korszerûsítésére, valamint a regionális fenyegetések elkerülésére és a honvédelem erõsítésére való képességének kibõvítésére" - mondta a DSCA, hangsúlyozva, hogy "ez az eladás hozzájárul Magyarország átjárhatóságához az Egyesült Államokkal és más szövetségesek. Magyarországnak nem szabad nehézségekbe ütköznie ennek a felszerelésnek a fegyveres erőkbe történő beépítése során. ”

Google fordító.
Nah most ez csak nekem tunik figyelmeztetésnek a norvégok szamara? Vagy sokat képzelek mögé??
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 929
73 362
113
Nemtom, hogy ez a cikk a temahoz mar volt linkelve?
https://defence-blog.com/news/pentagon-announces-possible-500-million-amraam-sale-to-hungary.html
Amit kiemelnék a cikkből az USA sajtóközleménye.:

Magyarország ezeket a védelmi cikkeket és szolgáltatásokat szándékozik felhasználni fegyveres erõinek korszerûsítésére, valamint a regionális fenyegetések elkerülésére és a honvédelem erõsítésére való képességének kibõvítésére" - mondta a DSCA, hangsúlyozva, hogy "ez az eladás hozzájárul Magyarország átjárhatóságához az Egyesült Államokkal és más szövetségesek. Magyarországnak nem szabad nehézségekbe ütköznie ennek a felszerelésnek a fegyveres erőkbe történő beépítése során. ”

Google fordító.
Nah most ez csak nekem tunik figyelmeztetésnek a norvégok szamara? Vagy sokat képzelek mögé??

Szabványszöveg. Olvass el néhány DSCA közleményt, szinte mindben benne van ez vagy valami hasonló.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
Nemtom, hogy ez a cikk a temahoz mar volt linkelve?
https://defence-blog.com/news/pentagon-announces-possible-500-million-amraam-sale-to-hungary.html
Amit kiemelnék a cikkből az USA sajtóközleménye.:

Magyarország ezeket a védelmi cikkeket és szolgáltatásokat szándékozik felhasználni fegyveres erõinek korszerûsítésére, valamint a regionális fenyegetések elkerülésére és a honvédelem erõsítésére való képességének kibõvítésére" - mondta a DSCA, hangsúlyozva, hogy "ez az eladás hozzájárul Magyarország átjárhatóságához az Egyesült Államokkal és más szövetségesek. Magyarországnak nem szabad nehézségekbe ütköznie ennek a felszerelésnek a fegyveres erőkbe történő beépítése során. ”

Google fordító.
Nah most ez csak nekem tunik figyelmeztetésnek a norvégok szamara? Vagy sokat képzelek mögé??
Túl sokat képzelsz bele.
Ez egy szabvány formula az olyan esetekre, ha pl. olyan országnak adnak el csúcstechnikát, ahol probléma az írás olvasás is.
Magyarán nem jelent diplomáciai kockázatot a fegyver rendszeresítése, mint ahogy Irakban pl. nem igazán váltak be a nyugati rendszerek. Annál inkább az ex-szovjet technika.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 929
73 362
113
Az Index is megtalálta magának a hírt. Sajnos haditechnikában továbbra is szörnyen járatlan emberek értik menetrend szerint félre a témát...

Én meg már azt gondoltam hogy már megint a HTKA.hu forumozóit hülyézik le egy másik oldalon...

Szinte mindenki a portfolio.hu írását vette át vagy erre hivatkozik... így valószínűleg innen ered.


Egy kis sajtószemle... avagy kinek mi jutott eszébe a rakétabeszerzésről:

https://www.portfolio.hu/vallalatok...etakat-amerikatol-magyarorszag--2.335531.html

https://nepszava.hu/3048114_legvedelmi-rendszernek-agyazhat-meg-a-szazmilliardos-raketabeszerzes

https://hvg.hu/itthon/20190828_egyesult_allamok_raketa_magyarorszag_honvedseg_gripen

http://patriota.info/elkepeszto-180-amraam-et-venne-magyarorszag/

https://168ora.hu/itthon/raketa-egyesult-allamok-donald-trump-orban-viktor-hadsereg-173248
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 053
792
113
Amúgy az reális, hogy vennénk 500 millió dollárért fegyvereket, ha nem lennénk biztosak az ehhez szánt másik rendszer beszerzésében? Ekkora póker játékosok csak nem vagyunk.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 929
73 362
113
Szinte mindenki a portfolio.hu írását vette át vagy erre hivatkozik... így valószínűleg innen ered.

Azért az a 180 Amraam (+ 40 jelenlegi, ha nem jár le az üzemideje...) az már egy korrekt mennyiség lenne 14-20 Gripen számára, nem kellene azon fanyalogni, hogy hány gépet és hányszor lehetne vele felfegyverezni és az hány bevetésre lenne elég.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 851
91 321
113

A portfolio pedig innen halászta az alapinfot. Mivel rendszeresen olvasom, többször feltűnt, hogy az itteni infok-linkek gyanusan képezik ottani cikkek alapját. Aminek aztán picit még utánajarnak.
 
W

Wilson

Guest
Nemtom, hogy ez a cikk a temahoz mar volt linkelve?
https://defence-blog.com/news/pentagon-announces-possible-500-million-amraam-sale-to-hungary.html
Amit kiemelnék a cikkből az USA sajtóközleménye.:

Magyarország ezeket a védelmi cikkeket és szolgáltatásokat szándékozik felhasználni fegyveres erõinek korszerûsítésére, valamint a regionális fenyegetések elkerülésére és a honvédelem erõsítésére való képességének kibõvítésére" - mondta a DSCA, hangsúlyozva, hogy "ez az eladás hozzájárul Magyarország átjárhatóságához az Egyesült Államokkal és más szövetségesek. Magyarországnak nem szabad nehézségekbe ütköznie ennek a felszerelésnek a fegyveres erőkbe történő beépítése során. ”

Google fordító.
Nah most ez csak nekem tunik figyelmeztetésnek a norvégok szamara? Vagy sokat képzelek mögé??[/QU

Dehogyis, az Amerikaiak nem fognak nyomást gyakorolni a norvégokra Orbán kedvéért,érdekes a helyzet mert a színfalak mögött,megegyezhettek a norvégokkal de hogy melyik fél engedett vagy kompromisszumos megegyezés született még nem lehet tudni de reméljük hamarosan kiderül.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 851
91 321
113
Érdekes, hogy a kormánysajtó még hallgat. Amig ők nem írják meg, addig még kezeljuk fentartásokkal. :)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 851
91 321
113

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 023
26 555
113
Össze vissza beszélsz, tisztázzad már, hogy akkor mi egy osztály és mi egy üteg. Az üteg szó azért nem szerencsés, mert A HTÖ esetén láthatod, hogy totál más az "üteg" fogalma a Buk, Krug vagy a honi légvédelemnél...
Le se írtam az osztály szót... :p
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 023
26 555
113
Amúgy molni, a NASAMS alapegység:

1x AN/MPQ-64 Sentinel
1x EO-IR
1x FDC
1-12 hatos indítóállás.

Ahogy ezt te is tudod. Ez az, amit a tüzérségnél tűzszakasznak nevezhetünk, angolul fire unit. Namost innentől csak szervezeti kérdés, hogy miből mit faragunk. Nevezhetjük már ezt is ütegnek, de több ilyenből is szervezhetünk üteget. Tehát:

osztály = több üteg, üteg = alapegység
osztály = több üteg, üteg = több tűzszakasz, tűzszakasz = alapegység

Én ezt tartanám ideálisnak:

tűzszakasz:
1x AN/MPQ-64 Sentinel
1x EO-IR
1x FDC
3x hatos indítóállás. (kezdetben csak AIM-120C-7, majd ER és C7 vegyesen)

üteg = 2x tűzszakasz
osztály = 2-3x üteg

Összesen:
10x AN/MPQ-64 Sentinel
10x EO-IR
10x FDC
30x hatos indítóállás (180db C7 kezdésnek és legalább 60db ER később)
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 000
113
Szabványszöveg. Olvass el néhány DSCA közleményt, szinte mindben benne van ez vagy valami hasonló.
Pontosan, csak átírják a tárgyat meg az összegeket, miután megdumcsizták a bizottsági ülés szünetében:)
Meg beírják a táblázatba, ki mennyit tejelt az amerikai hadiiparba. Magyarok 500 md, pipa.
Next, please.