NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Egyébként most ez a hír azt jelenti hogy civil támogatás ügyben megegyeztünk a Norvégokkal?
Ha igen mi lett a vége?
OV osztja ki a pénzt? Vagy mi engedünk és a Norvégok annak fogják adni akinek Ők akarják?
Vagy nincs megállapodás és lesz HUMVEE-ra szerelt négyes indító meg valami alternatív FDC?
latest

Nem igazán értem. Attól tartasz, hogy majd nem adnak hozzá teherautót?
 
M

molnibalage

Guest
Amúgy molni, a NASAMS alapegység:

1x AN/MPQ-64 Sentinel
1x EO-IR
1x FDC
1-12 hatos indítóállás.

Ahogy ezt te is tudod. Ez az, amit a tüzérségnél tűzszakasznak nevezhetünk, angolul fire unit. Namost innentől csak szervezeti kérdés, hogy miből mit faragunk. Nevezhetjük már ezt is ütegnek, de több ilyenből is szervezhetünk üteget. Tehát:
A probléma az, hogy a régi szervezeti felépítése és összevissza használt zavaros angol kifejezések a VSz légvédelmére még abból a korból származnak, amikor rávezető állomás volt.

Nézd meg a HTÖ-be a 2K11 Krug (SA-4) rendszert:

3 db állvány + 1 db Pat Hand rávezető = üteg
3 db üteg = 1 db osztály
2 db osztály = 1 db ezred (magyar)
3 db osztály = 1 db dandár

Tehát azt hívta ütegnek a magyar terminológia, ami önmagában képes rávezeti már rakétát. Ehhez képest minden honi légvédelem hivatalosan osztály Nyeva és Dvina/Volhov (SA-2/3) és csak póriasan terjed el az angolból (?) visszafele az üteg kifejezés az légvédelmi osztálykora. Tehát az önálló rávezetésre képes szint más nevet kapott. A Vega esetén is osztály és osztálycsoport volt.

A Buknál is üteg önállóan tud rávezetni már, de pont úgy hagyatkozik felsőbb szintre a célfelderítés terén, ahogy a Krug.
Ezzel szemben hidegháborús Sz-300V Az ütegek nem képesek az osztály Grill Pan radarja nélkül rávezetni, mégis a legkisebb egység az üteg.

Ezzel szemben a rávezető állomás nélküli tetszőleges konfigurációjú NASAMS-nál mindenki úgy hívhatja a dolgokat, ahogy akarja. A te listád is önkényes, mert az alapegységed az csak egy példa. Semmi nem írja elő, hogy így nézzen ki. Ezért gyökeresen új. Amit te leírtál és azt hívnám osztálynak és azért, mert a Sentinel radar egyszerre célfelderítő és "rávezető" is. Önállóan képes már egy ilyen célleküzdeni.

Az, hogy te betettél plusz szinteket az egyéni referencia, de a valóságban ez lesz majd valahogy szervezeti szintezve. Gondolom én.

Értelmét nem látom a szintezésednek, mert csak méretbeli difi van, de funkcióbeli nincs. A legkisebb fire unit is pont úgy önálló célleküzdésre képes, mint az általad osztálynak hívott dolog.
Akkor egyszerűbb osztályokban gondolkodni és kész... A teljes szervezeti egység meg akkor légvédelmi zl/ezred lehet, ami alatta van meg amit akarsz. Fogalmam sincs mekkora az állománytálba.

Összesen:
10x AN/MPQ-64 Sentinel
10x EO-IR
10x FDC
30x hatos indítóállás (180db C7 kezdésnek és legalább 60db ER később)

Ez irreálisan sok a rendelkezésre álló forrásokhoz képest és mivel 180 db rakétát szerzünk be eleve felejtős. Én már azzal is boldog lennék, ha 12 db + 2 db tartalék indító lenne és úgy 4+1 db tartalék radar. Az EO/IR egységek mennyisége is véleményes, mert európai időjárási körülmények között használata túl sokszor korlátos.
 
  • Tetszik
Reactions: blogen

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 677
32 317
113
Szerinted a Norvégok hozzájárulása a rendszerhez mindössze a teherautók? o_O
A norvegok nem mernenek le embargozni minket... Fenyegetozni vele jo volt nekik ennyi semmi tobb handabandzasra valo. Ha az usa aztmondja kaounk akkor a norvegok mar neki is allnak osszeszerelni... /holmi norvegalap miatt nem mernenek akkora balhet csinalni hogy nem.../ nato tagtol nato fegyvert megtagadni... Nagyjabol mint a torok 35 osok esete... /egyertelmu celzas.../azert erezzuk a sulyok kulonbseget./
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Én feladatra szabtam a dolgot. Két premisszából indultam ki. Ha veszünk száznyolvcan rakétát, akkor töltsük be mindet, tehát legyen harminc hatos indítónk és osszuk ezt el a legfontosabb védendő értékeink köré.

I.: Kecskemét AFB, Pusztavacs/Tatárszentgyörgy raktárak és Paks akár.
II.: Szolnok AFB, Tápiószecső és Ferihegy akár
III.: nehézdandár
IV.: közepes dandár
V.: réskitöltő szükség szerint.

Ez a realitás volt, amire felépítettem a szervezetet. Amit, ahogy te is látod, úgy építünk fel, ahogy akarunk. Ez konkrétan tizenkettő+hat egymást fedő hozzávetőleg huszonöt kilométeres kört jelent a térképen a haderőnk legfontosabb bázisainak védelmére (+kétszer hat a dandárok fölött), ami ennél persze bonyolultabb, de első blikkre azt a biztonságot nyújtaná, amit egy SHORAD+MRAD-ra építő kisebb rakétás légvédelmi rendszerből maximum kihozhatnánk.

Minden más szerinten ebben a körben luxi lenne, ami más, fontosabb beszerzések kárára lenne csak megvalósítható, de ennél kevesebbel már csak komoly rések bevállalásával tudnánk megvalósítani a céljainkat, márpedig a légvédelmi rendszernek nálunk az is célja kell legyen, hogy a kisded légierőnket annyira tehermentesítse, amennyire csak tudja, mert az se lesz nagyobb egy ideig, az biztos!

Persze ezt én látom így.

Ez irreálisan sok a rendelkezésre álló forrásokhoz képest és mivel 180 db rakétát szerzünk be eleve felejtős. Én már azzal is boldog lennék, ha 12 db + 2 db tartalék indító lenne és úgy 4+1 db tartalék radar. Az EO/IR egységek mennyisége is véleményes, mert európai időjárási körülmények között használata túl sokszor korlátos.

Igen, félek én is, hogy a hadvezetés nem arra gondol, amire én. Miszerint szabadítsuk fel a Gripeneket CAS-ra, amennyire csak tudjuk és tartsuk biztonságban a raktárkészleteinket, legalább annyira, mint a két legfontosabb légibázisunkat.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Én feladatra szabtam a dolgot. Két premisszából indultam ki. Ha veszünk száznyolvcan rakétát, akkor töltsük be mindet, tehát legyen harminc hatos indítónk és osszuk ezt el a legfontosabb védendő értékeink köré.

I.: Kecskemét AFB, Pusztavacs/Tatárszentgyörgy raktárak és Paks akár.
II.: Szolnok AFB, Tápiószecső és Ferihegy akár
III.: nehézdandár
IV.: közepes dandár
V.: réskitöltő szükség szerint.

Ez a realitás volt, amire felépítettem a szervezetet. Amit, ahogy te is látod, úgy építünk fel, ahogy akarunk. Ez konkrétan tizenkettő+hat egymást fedő hozzávetőleg huszonöt kilométeres kört jelent a térképen a haderőnk legfontosabb bázisainak védelmére (+kétszer hat a dandárok fölött), ami ennél persze bonyolultabb, de első blikkre azt a biztonságot nyújtaná, amit egy SHORAD+MRAD-ra építő kisebb rakétás légvédelmi rendszerből maximum kihozhatnánk.

Minden más szerinten ebben a körben luxi lenne, ami más, fontosabb beszerzések kárára lenne csak megvalósítható, de ennél kevesebbel már csak komoly rések bevállalásával tudnánk megvalósítani a céljainkat, márpedig a légvédelmi rendszernek nálunk az is célja kell legyen, hogy a kisded légierőnket annyira tehermentesítse, amennyire csak tudja, mert az se lesz nagyobb egy ideig, az biztos!

Persze ezt én látom így.



Igen, félek én is, hogy a hadvezetés nem arra gondol, amire én. Miszerint szabadítsuk fel a Gripeneket CAS-ra, amennyire csak tudjuk és tartsuk biztonságban a raktárkészleteinket, legalább annyira, mint a két legfontosabb légibázisunkat.

Dehogy kell betölteni mindet...Ne őrülj már meg.
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
A norvegok nem mernenek le embargozni minket... Fenyegetozni vele jo volt nekik ennyi semmi tobb handabandzasra valo. Ha az usa aztmondja kaounk akkor a norvegok mar neki is allnak osszeszerelni... /holmi norvegalap miatt nem mernenek akkora balhet csinalni hogy nem.../ nato tagtol nato fegyvert megtagadni... Nagyjabol mint a torok 35 osok esete... /egyertelmu celzas.../azert erezzuk a sulyok kulonbseget./

Norvégia (és a Kongsberg cég, amely a NASAMS-ot gyártja) soha nem állított olyat, hogy nem hajlandó a NASAMS-ot eladni Magyarországnak.

Szóval fordítva ülsz a lovon...
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Dehogy kell betölteni mindet...Ne őrülj már meg.
Nem békeidőben. De úgy számolj, hogy száznyolcvan rakéta is csak harminc indítóállás és nem olyan nagyok ezek a körök, amiknek erősen fedniük is kell egymást és így is csak egy viszonylag kicsi, terület védhető velük az ország közepén +dandárjaink és utánpótlási vonalaink is lesznek, amikor használnunk kell őket! Harminc indító éppenhogy elég lenne arra a haderőre, amit most építünk!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Nem békeidőben. De úgy számolj, hogy száznyolcvan rakéta is csak harminc indítóállás és nem olyan nagyok ezek a körök, amiknek erősen fedniük is kell egymást és így is csak egy viszonylag kicsi, terület védhető velük az ország közepén +dandárjaink és utánpótlási vonalaink is lesznek, amikor használnunk kell őket! Harminc indító éppenhogy elég lenne arra a haderőre, amit most építünk!

Háborúban sem kell betöpteni mindet.
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Háborúban sem kell betöpteni mindet.
Ha betöltjük, akkor egy időben, mondjuk a támadás irányából minimum hat, de jó esetben az átfedés és a támadás várható főirányába tudatosan telepítés miatt tizenkét rakéta fog oltalmazni egy célt, mondjuk a kecskeméti légibázist. Az nem sok, szerintem egyszerűen csak éppen elég.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
És ha valaki beküld pár robotrepülőt az eccerűbb fajtából, hogy teszelje a légvédelmet akkor utána nézel, hogy elpazaroltál minden rakétát és másik ütegtől kéne áthozni?
Ha viszont a kevesebb indítód miatt rések tátonganak a legfontosabb értékeid körül is, akkor ugyanott vagy, mintha kifogynál. Nyilvánvaló, hogy több rakéta kell majd. Kelleni fog nagyobb hatótávolságú mindenképp! Hatvan ER-t feljebb is említettem, hogy szerintem kellene mindenképp!
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 426
113
A norvegok nem mernenek le embargozni minket... Fenyegetozni vele jo volt nekik ennyi semmi tobb handabandzasra valo. Ha az usa aztmondja kaounk akkor a norvegok mar neki is allnak osszeszerelni... /holmi norvegalap miatt nem mernenek akkora balhet csinalni hogy nem.../ nato tagtol nato fegyvert megtagadni... Nagyjabol mint a torok 35 osok esete... /egyertelmu celzas.../azert erezzuk a sulyok kulonbseget./
Azt vágod, hogy mi kötöttük a vásárlást a norvég alaphoz és nem a norvégok ? :rolleyes:
Pont ezt akartam írni.
Ez olyan, mint amikor a rókának van egy kurva jó autója, amit mindenki kölcsön akar tőle venni. Sorban állnak a jelentkező a rókalyuk előt.
A nyuszika meg odamegy hozzá nagypofával előrefurakodva, hogy ő csak akkor hajlandó megvenni tőle, ha cigire is lelejmolhatná a rókát. Mert kérem neki elvei vannak!
:p:D:D:D
Erről még eszembe jutott egy Torrente jelenet, de azt inkább nem teszem be, mert hátha kiskorúak is regisztráltak! :rolleyes::D
 
  • Tetszik
Reactions: hunter85 and krisss

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Ha viszont a kevesebb indítód miatt rések tátonganak a legfontosabb értékeid körül is, akkor ugyanott vagy, mintha kifogynál. Nyilvánvaló, hogy több rakéta kell majd. Kelleni fog nagyobb hatótávolságú mindenképp! Hatvan ER-t feljebb is említettem, hogy szerintem kellene mindenképp!

Mi a legfontosabb érték?A Bp-hidak Paks meg Kecsó.De sokkal értelmeseb az ellen fő repülési irányába rakni az indítókat.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Pont ezt akartam írni.
Ez olyan, mint amikor a rókának van egy kurva jó autója, amit mindenki kölcsön akar tőle venni. Sorban állnak a jelentkező a rókalyuk előt.
A nyuszika meg odamegy hozzá nagypofával előrefurakodva, hogy ő csak akkor hajlandó megvenni tőle, ha cigire is lelejmolhatná a rókát. Mert kérem neki elvei vannak!
:p:D:D:D
Erről még eszembe jutott egy Torrente jelenet, de azt inkább nem teszem be, mert hátha kiskorúak is regisztráltak! :rolleyes::D
Mindenesetre három megoldás lehet:
- mi engedtünk a k. szigorú elveinkből és annak ellenére üzletelünk a Norvégokkal hogy ők osztják szét a pénzt annak a civil szervezetnek akiknek ők akarják,
- a Norvégok engedtek és OV osztja szét a pénzt,
- nem a Norvégoktól veszünk indítót és FDC-t. Más indító használatára van példa, más FDC egyenlőre csak elméleti lehetőség
 
M

molnibalage

Guest
Ha betöltjük, akkor egy időben, mondjuk a támadás irányából minimum hat, de jó esetben az átfedés és a támadás várható főirányába tudatosan telepítés miatt tizenkét rakéta fog oltalmazni egy célt, mondjuk a kecskeméti légibázist. Az nem sok, szerintem egyszerűen csak éppen elég.
A világon nem látott még senki olyat, hogy rátöltés nélkül álljon fel a rendszer. Rugalmatlan. Nem igazán jól képzeled el a védelem rétegződését.
Adott védelmi szintet állapítasz meg, hogy mennyire akarsz védeni. Ha látható a fogyás vagy már a bejövő fenyegetések alapján látsz előre bármit (de inkább csak a harctevékenység vége után) akkor az zl/ezred megfelelő helyen levő rátöltését küldöd a megfelelő helyre. Minden osztálynak is lehet saját rátöltési mennyisége, illetve eggyel fentebb szinten is. De ha te mindent betöltesz, az a teljes rugalmatlanság, mert ha máshol kéne rakéta, akkor vagy magát az állványt viszed és szétcseszed az összesített HMZ-t, vagy ki kell venned és elvinni máshova és betölteni. Akkor van egy teljes töltés, osztály és zl/ezred tartalék és ezzel játszadozol, mert így a kiszedést meg lehet spórolni.
 
  • Tetszik
Reactions: BiancoGasto

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
A legkisebb fire unit is pont úgy önálló célleküzdésre képes, mint az általad osztálynak hívott dolog.
Ez a legszebb része a dolognak.
Kérdés: Ha pl. el is veszti a saját felderítő/célkövető képességét (Sentinel) a SAMOC rendszeren keresztül is kaphat majd adatokat és lényegében "vakon" is eldobhassa a "dárdáit" a feltételezett cél irányába, nem?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 677
32 317
113
De nem veletlen adjak a norvegok azt a bizonyos alapot...

A nepnek nem tudja othon a norveg se beadni hogy egy nato tag eu tag magyarorszag azert nem kap fegyvert europa vedelmere mert civilek meg romkocsma.... /hiaba szeretnek ez a fegyvermegvonasi opcio nem jarszik./ az minden napi poloitika ez meg vilagpolitika resze.

Nagyon nem egy sulycsoport...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 677
32 317
113
Szoljunk a natoba hogy a norvegok gatoljak nato stanagra valo atteresunket? Mikozben usa beleeggyezeset adta... /mit akar norvegia haboruzni magyarorszaggal??? Mert ha nem akkor engedje hogy fegyverkezzunk a kozos ellenseg keppel szemben... /ahhoz a legmodernebb kell./ ha furni akar tgye azt gazdasagi modszerekkel a sajat zsebere.... /nem fogja../vagy csakmideig oraig.../ ha az usa aztmomdta johet akkor jonni fog... Norbeg alap ugye mar el van renddezve... Egyebkent.../romkocsma szenator ugy lejaratasa./