NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 058
26 620
113
Inkább a Dávid parittyája Stunner rakétáját kéne a NASAMSba integrálni.IR+ARH keresőfej,és volt olyan hir is,hogy a radarrész AESA.Vontatott csalikat is kiméri.Plusz egy jobb háttérradarral,svéd vagy izraeli ahogy PH irta,harcászati BM ellen is jó.Hadszintéri radar meg igyis-úgyis kell.
Hát nagyon nem! Próbálj már megkülönböztetni egy SHORAD-ot egy MRAD-tól! Egy AmraamER-es mobil NASAMS az MRAD, oda csak rakéta kell, míg egy 40mm-es Bofors ágyú azért van, hogy különféle intelligens lőszerrel legyen mivel ésszerű költségek között drónra is vadászni, míg hagyományos lőszerrel forgószárnyasra és a rövid hatótávolságú, de nagy pontosságú légvédelmi rakéta a korszerű radarral lehetővé teszi tüzérségi rakéták kilövését is (például HIMARS). Ez full SHORAD meló. Merevszárnyas rácsapásos CAS az A-10-et és a Szu-25-öt leszámítva már nincs (öngyilkosság ezzel bohóckodni Gripennel), így a korszerű SHORAD a forgószárnyasok, a drónok és a nagy precizitású, jobbára rakétatüzérségi eszközök csapásai ellen van a XXI. század első felében.

A magyar légvédelemnek fix MRAD NASAMS mellett mobil NASAMS-ra és valamilyen kompakt rakétás/ágyús SHORAD-ra lenne szüksége alapszinten.
 

jogalappal

Well-Known Member
2016. február 28.
89
459
53
Nem csak mi olvassuk öt... :oops:
Sziasztok, igen, szoktam olvasni ezt a fórumot is, köszönöm a megosztásokat! Az ASELSAN spekulációt viszont egy külföldi forrásban olvastam, még amikor nézelődtem az ASELSAN SARP ügylet kapcsán. Nem volt mögötte semmi háttérinfó, akkor elég meredeknek tűnt a NASAMS fényében, most a darabszám láttán azért arra gondoltam, megemlítem.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 089
31 035
113
Hát nagyon nem! Próbálj már megkülönböztetni egy SHORAD-ot egy MRAD-tól! Egy AmraamER-es mobil NASAMS az MRAD, oda csak rakéta kell, míg egy 40mm-es Bofors ágyú azért van, hogy különféle intelligens lőszerrel legyen mivel ésszerű költségek között drónra is vadászni, míg hagyományos lőszerrel forgószárnyasra és a rövid hatótávolságú, de nagy pontosságú légvédelmi rakéta a korszerű radarral lehetővé teszi tüzérségi rakéták kilövését is (például HIMARS). Ez full SHORAD meló. Merevszárnyas rácsapásos CAS az A-10-et és a Szu-25-öt leszámítva már nincs (öngyilkosság ezzel bohóckodni Gripennel), így a korszerű SHORAD a forgószárnyasok, a drónok és a nagy precizitású, jobbára rakétatüzérségi eszközök csapásai ellen van a XXI. század első felében.

A magyar légvédelemnek fix MRAD NASAMS mellett mobil NASAMS-ra és valamilyen kompakt rakétás/ágyús SHORAD-ra lenne szüksége alapszinten.
Nem azt irtam,hogy egy gá+rakétás rendszerbe,hanem a NASAMsba.NASAMS kb a Kub/Hawk modern megfelelője,nem az Osza/Roland/Tunguzka rendszereké.
Iron Dome rakétája kb elég a HIMARS alap MLRS rakétáihiz,de a ATACMhez már kevés.Egy gá+rakétás SHORADnak viszont szerintem már necces a rakétaja nagysága.Kicsit nagy már oda.
És ha nem akarod,hogy marha nagy legyen,vagyis elférjen az alap APC alvázon,inkább csak MANPAD kategóriáju rakéta mehet a gá-s járműre.Merthogy a gá-nak minimum 35milis AHEAD képességű fegyvernek kéne lennie,aminek azért kell a hely.
Vagyis idealizálva
-Telepitet/mobil(teherautó) NASAMS MRAD szerepben Stunner integrációval
-Mobil páncélozott járművű NASAMS Stunner/Iron Dome rakéta integrációval dd szintre
-Gá/rakétás járművek a hcsop-ok közvetlen védelmére.Röktön kétféle verzióban
a,AHEAD képes gá jármű kiegészitó MANPAD jellegú rakétával
b,valamiféle GD MSL jellegű minek nevezzelek(?)vegyes SHORAD/páncélvadász/tűztámogató eszköz,kiegészitő gá(vagy airbushos 40mm agv)
c variáció lehetne egy nyugati Pansir,de azt ki iis kéne fejleszteni
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 058
26 620
113
Nem azt irtam,hogy egy gá+rakétás rendszerbe,hanem a NASAMsba.NASAMS kb a Kub/Hawk modern megfelelője,nem az Osza/Roland/Tunguzka rendszereké.

Hát nem, mert attól függ, hogy milyen hatótávolságú Amraam van benne!

Iron Dome rakétája kb elég a HIMARS alap MLRS rakétáihiz,de a ATACMhez már kevés.Egy gá+rakétás SHORADnak viszont szerintem már necces a rakétaja nagysága.Kicsit nagy már oda.

Nem is kell több.

Egy olyan komplex SHORAD, ami egyszerre jó a három fő kihívás, a forgószárnyasok, a drónok és a tüzérségi rakéták ellen annyira specifikus, hogy soha nem fogsz tudni kimérát létrehozni az MRAD-al! Vagy nagyon jó valamire, vagy nem lesz jó semmire. Az egész gépágyú dolog teljesen fölösleges egy MRAD-nál, csak a rakéták elől foglalja a helyet, míg a SHORAD-nál a közepes hatótávú rakétát nem fogod soha betárazni, mert csak a helyet foglalná a nagy pontosságú rövid hatótávú rakéta elől!
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 089
31 035
113
Hát nem, mert attól függ, hogy milyen hatótávolságú Amraam van benne!



Nem is kell több.

Egy olyan komplex SHORAD, ami egyszerre jó a három fő kihívás, a forgószárnyasok, a drónok és a tüzérségi rakéták ellen annyira specifikus, hogy soha nem fogsz tudni kimérát létrehozni az MRAD-al! Vagy nagyon jó valamire, vagy nem lesz jó semmire. Az egész gépágyú dolog teljesen fölösleges egy MRAD-nál, csak a rakéták elől foglalja a helyet, míg a SHORAD-nál a közepes hatótávú rakétát nem fogod soha betárazni, mert csak a helyet foglalná a nagy pontosságú rövid hatótávú rakéta elől!
Pont Te álmodoztál egy gá+Iron Dome rakétás nyugati Panszirrol.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 126
73 651
113
Sziasztok, igen, szoktam olvasni ezt a fórumot is, köszönöm a megosztásokat! Az ASELSAN spekulációt viszont egy külföldi forrásban olvastam, még amikor nézelődtem az ASELSAN SARP ügylet kapcsán. Nem volt mögötte semmi háttérinfó, akkor elég meredeknek tűnt a NASAMS fényében, most a darabszám láttán azért arra gondoltam, megemlítem.

Jól tetted! Nekünk elég egy szó is és itt oldalakat vitatkozunk róla hogy jó lenne vagy nem... pörög az oldal, nő a látogatottság itt is, ott is :D
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 459
46 360
113
Sziasztok, igen, szoktam olvasni ezt a fórumot is, köszönöm a megosztásokat! Az ASELSAN spekulációt viszont egy külföldi forrásban olvastam, még amikor nézelődtem az ASELSAN SARP ügylet kapcsán. Nem volt mögötte semmi háttérinfó, akkor elég meredeknek tűnt a NASAMS fényében, most a darabszám láttán azért arra gondoltam, megemlítem.
"Béla bácsira" csak tisztelettel szoktunk hivatkozni! :)
RESPECT
 
M

molnibalage

Guest
Nem azt irtam,hogy egy gá+rakétás rendszerbe,hanem a NASAMsba.NASAMS kb a Kub/Hawk modern megfelelője,nem az Osza/Roland/Tunguzka rendszereké.
Az önjáró jármű formájában valójában még a Osza/Tor-t lenyomja. A Tunguzka fél szinttel lentebb van HMZ-ben, ahogy a Roland is.
Az önjáró járműves változata az kb. tényleg a HAWK-Kub, ameddig sima AMRAAM van rajta. ER-rel ez már bizony Buk-M1 szint felett van HMZ-ben célcsatornában meg aztán hajjaj...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 089
31 035
113
Az önjáró jármű formájában valójában még a Osza/Tor-t lenyomja. A Tunguzka fél szinttel lentebb van HMZ-ben, ahogy a Roland is.
Az önjáró járműves változata az kb. tényleg a HAWK-Kub, ameddig sima AMRAAM van rajta. ER-rel ez már bizony Buk-M1 szint felett van HMZ-ben célcsatornában meg aztán hajjaj...
Harcászati elhelyezkedés szempontjábol irtam ,hogy kb a Kub/hawk helyén van a hadrendbe önjáró csapatlégvédelmi változatban.Buk meg a Kub helyére került,már ahol került.Mert ügye nálunk még mindig a Kub van.
Szóval szerintem a telepithető NASAMS jó bázisvédelemre,hadtápkörletek védelmére,de ER-el már komoly honi légvédelmi kapacitása is van.Személyes mániám,hogy még a Stunner rakétát is bele kéne integrélni.
Csapatlégvédelmi eszközként meg a dd Kub jait válthatná.
Viszont manőver zl szintjére meg egy légoltalmi üteget.Vegyes felépitéssel.Részben AHEAD képes gá-s jármű,esetleg MANPAD(mistral) jellegű rakétával kiegészitve,a zl alapjármű alvázára.Részben meg MSL jellegű "minek nevezzelek?" járműveket.MANPAD mellett 9X/IRIS rakéták integrálásával,40milis agv kiegészitéssel(kifejezetten a drónok miatt+ önvédelemre)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 459
46 360
113
Miért,lokátoros önjáró légvédelmi harcjárműként mennyivel kisebb a harcértéke?Semmivel se.Sőt,jóval nagyobb.Meg persze jóval drágább.És nem kell minden járművön pörögnie a radarnak.Kaphat céladatokat akár a rendszertől független forrásbol is,ugyan úgy,mintha csak inditóálvány lenne.Csak igy teljesen önálló üzemre is képes.Óriási a redundancia.Támadó légierő rémálma.Meg a saját pénzügyminiszteré.
Ezért írtam, hogy ez az integrált indító + lokátor egy öntökönszúrás. Már ami a NASAMS rendszert illeti.
De alapvetően nem lenne semmi baj a magyar rendszerbe integrálással.
MSHORAD/SHORAD szintre OK a NASAMS (ER, és sima AMRAAM, de lehet még AIM9x is...).
Én a győri ezredbe 2 üteget telepítenék. Ütegenként minimum 4-6 indítóval és 2 Sentinel radarral. + egy 150+km-es multifunkciós radarral. Ütegenként kapnának 4 Mistrál indítót (1-1 az FDC-nek és a fenti 3 radarnak). Jók erre a célra a jelenlegi manuális indítók is, az Unimogos MCV-k integrálhatók a NASAMS FDC-be.
VSHORAD/SHORAD szintre a jelenleg is meglévő Mistrálok tökéletesek. Még a kézi állvánnyal együtt is. Bár szerencsésebb lenne egy MPCV-kialakítás.
Ne felejtsük, hogy a legújabb Mistrallal már 12km-re lévő célokat küzdöttek le.
A győri harmadik üteg 6-9db ilyen új Mistral-os, Licorne szoftveres, MPCV, (A Licorne szintén Link 16-on tud kapcsolódni a NASAMS FDC-hez.)
és 12-18db Skyranger torony/ágyú, a hozzájuk tartozó Skyranger radarokkal, kimondottan csapatvédelmi CRAM feladatokra, de a Skyranger rendszer el tudná látni az IFV-k tornyit is céladatokkal a drónok elleni "több cső többet lő" elvén.

A veszprémi ezredhez csapnék egy szenzoros századot is, ahová további minimum 4 a NASAMS-hoz kapcsolt 150+km-es radarokat osztanám, továbbá 4 passzív radart.

Ha valakinek nagyon viszketne esetleg a segge rakéta-védelmi ütegért, azt is meg lehet oldani, csak akkor vagy dandárt alkotnak Veszprémben, vagy a harmadik Mistral/Skyranger üteget szétosztanám a lövészdandárok között...

És én praktikus okokból vegyesen táraznám a sima és a ER AMRAAM-okat a 6-os indítókba, hogy a már csak közelben érzékelt kisebb/lopakodó célokra ne a jóval drágább ER-t kelljen pazarolni. ;)
 
K

kamm

Guest
A NASAMS eredetileg egy amerikai csapatlégvédelmi rendszer norvég változata.Leánykori neve SLAMRAAM.

Ugyan dehogy, pont forditva, az csak a raketa.
Hozza a rendszer - aka NASAMS - egy *norveg* fejlesztes, amibol aztan rohejes modon az N betu "Norwegian" helyett "National" neven lett eladva Amerikan belul, a rohejesen gyerekes amerikai hadvezetes miatt.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 126
73 651
113
Ugyan dehogy, pont forditva, az csak a raketa...

Ha már van egy amerikai fórumtársunk, használjuk ki...

Ezt hogy kell értelmezni? Erre hivatkozva szokták küldeni a levelet a kongresszusnak, hogy hagyják jóvá a lehetséges üzletet.
Hogy mennek ezek a jóváhagyások nálatok?

"USA - Arms Export Control Act.:
...(b) Unless an emergency exists which requires the immediate approval of the agreement in the national security interests of the United States, approval may not be granted until at least 15 calendar days have elapsed after receipt by the Congress of the certification required by 22 U.S.C. 2776(d)(1) involving the North Atlantic Treaty Organization, any member country of that Organization, or Australia, Israel, Japan, New Zealand, or the Republic of Korea or at least 30 calendar days have elapsed for any other country. Approvals may not be granted when the Congress has enacted a joint resolution prohibiting the export."

 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 126
73 651
113
Sziasztok, igen, szoktam olvasni ezt a fórumot is, köszönöm a megosztásokat! Az ASELSAN spekulációt viszont egy külföldi forrásban olvastam, még amikor nézelődtem az ASELSAN SARP ügylet kapcsán. Nem volt mögötte semmi háttérinfó, akkor elég meredeknek tűnt a NASAMS fényében, most a darabszám láttán azért arra gondoltam, megemlítem.

Röviden összefoglalom az írásodat egy kis AMRAAM ER történelemmel kiegészítve:

2015.06.10. Raytheon completed extensive lab testing on the AMRAAM-ER

2016.10.04. A new, extended-range version of the Raytheon [RTN] AMRAAM missile (AMRAAM-ER) destroyed a drone target in its first flight test,

2019.02.11. Pompeo Budapesten, elégedett a 2 milliárd USD elköltésének tervével

2019.02.18. Wind tunnel testing moves AMRAAM-ER missile closer to production

2019.04.29-05.03 Las Vegas: AMRAAM-felhasználói konferencia.
AMRAAM Extended Range - Michael Sadlowski, Kyle Brady, Steve Swen and Chris Pfledderer -
Provide additional details about the AMRAAM ER certification process- Answer questions about surface launch AMRAAM


2019.07.10. Megjelenik hogy Qatar AMRAAM ER-t rendelt.

2019.08.27. DSCA 180 AIM-120C-7

2020.05.08. DSCA 60 AMRAAM ER
 
  • Tetszik
Reactions: arcas