NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 784
75 808
113
Ez ebben a formában nettó tévedés.
A Golán és a Sínai határ között laza 280 km van légvonalban. 1973-ban az elfoglalt sínai területek és a Golán között 400 km volt.

Tolták is ki folyamatosan légvédelmi rendszereik települési helyeit.Ilyen kis országnál nulla mélységgel ez elengedhetetlen.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 771
30 521
113
Ott a hír ---> Google Translate (https://translate.google.com/) a jóbarátod.
- CTRL-C angol szöveg..;
- CTRL-V Google Translate bal ablak..;
- Elolvas, megért jobb ablakban megjelenő szöveg..
Ennyi...
Sőt ha profi vagy nem kell másolgatni, a google magától forditja az egész oldalt.
Azért gondolkozni ekkor is kell...de már tudni fogod, hogy egy tank az nem tartály, ill. hogy Pápán nem a katolikus egyházfő légibázisa van :D
Csak kedv is kell hozzá,hogy meg is csináld.Az meg nem mindig van.
A lényeg,hogy végre gyártásra is kerűl.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 107
45 398
113
És mikor áll ez a csapatlégvédelmi változat végre rendszerbe?Már vagy 10éve tervezgetik
Az ausztrálok NASAMS rendszere is csapatlégvédelmi feladatokat lát el. De az amerikaiaknak is van platóról indítós verziói:
nasams-usa-image02.jpg

Mint ahogy tulajdonképpen szerintem a zárt indítós rendszereknek sem kell feltétlen telepíteni az indítókat.
e6536-9c9792_cdb1cc7b51044e8ebbd0260272f64374mv2.jpg

(Ok, hogy egy makett csomagolása, de momentán csak így találtam meg ebben a felállásban.
Itt van még egy csomó kép különböző rendszereikről.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 685
90 775
113
Esetleg tud vki egy linket a katari rendszer működéséről? Eddig ők vették egyedül ezt a továbbfejlesztett AMRAAM-ER verziót.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 771
30 521
113
Az ausztrálok NASAMS rendszere is csapatlégvédelmi feladatokat lát el. De az amerikaiaknak is van platóról indítós verziói:
nasams-usa-image02.jpg

Mint ahogy tulajdonképpen szerintem a zárt indítós rendszereknek sem kell feltétlen telepíteni az indítókat.
e6536-9c9792_cdb1cc7b51044e8ebbd0260272f64374mv2.jpg

(Ok, hogy egy makett csomagolása, de momentán csak így találtam meg ebben a felállásban.
Itt van még egy csomó kép különböző rendszereikről.
A NASAMS eredetileg egy amerikai csapatlégvédelmi rendszer norvég változata.Leánykori neve SLAMRAAM.
30850799400_9fca7f0ee8_b.jpg
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 107
45 398
113
A NASAMS eredetileg egy amerikai csapatlégvédelmi rendszer norvég változata.Leánykori neve SLAMRAAM.
Akkor nem értem, hogy miért várod olyan régen a csapatvédelmi verziót? Amikor már régen létezik.
Ráadásul szerintem ez a radarral egybeépített verzió egy tévedés. Így pont a NASAMS széttelepíthetőségét veszik ki a rendszerből. Vagy legalábbis csökkentik ennek értelmét.
 
M

molnibalage

Guest
Akkor nem értem, hogy miért várod olyan régen a csapatvédelmi verziót? Amikor már régen létezik.
Ráadásul szerintem ez a radarral egybeépített verzió egy tévedés. Így pont a NASAMS széttelepíthetőségét veszik ki a rendszerből. Vagy legalábbis csökkentik ennek értelmét.
Nem létezik. a "HUMRAAM" eleve sokkal primitívebb koncepciót vázolt fel és a jenkiknél csak Washingtonban van NASAM indító, két helyen. Pentagon és Fehér Ház.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Mint ahogy tulajdonképpen szerintem a zárt indítós rendszereknek sem kell feltétlen telepíteni az indítókat.
e6536-9c9792_cdb1cc7b51044e8ebbd0260272f64374mv2.jpg
Hát speciel ezen a képen a telepítés folyamata látható, a rendszer már a földön áll, csak ki kell jönnie alóla a teherautónak és aztán lehet leereszteni teljesen!
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 470
113


Azt nem értem, hogy miért nem fért bele ez egyben a 9 hónappal ezelőtti jóváhagyásba.... most jutott csak eszébe az illetékeseknek hogy ilyen is jó lenne vagy eddig nem akarták ide eladni az amerikaiak?

Más országnál a radarokon, több rakétatípuson át az 5,56-os lőszerig mindent bele tudtak írni egy jóváhagyásba.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Konkrétan ezt tartom az igazán üdvözítőnek, kb. az első értelmes nyugati mobil csapatlégvédelmi rendszer ez lenne, ami Osza/Tor kategória, csak az aktív radaros rakéta miatt, azért mégis más.
Ez alapján a "nyugati Pantsir" egy korszerűbb koncepcióban valahogy úgy nézne ki, mintha a LvKv90 40mm Bofors légvédelmi tornyára:
lvkv_90_l2.jpg


Mondjuk Iron Dome indítókat szerelnénk (2x6 két oldalra):
F121113DG10.jpg


És kapna egy komoly radart is ehhez, meg valami zavarvédett, mondjuk optikai adatátviteli csatornát az önállóan is tevékenykedni tudó járműek egymás közti feladatmegosztásához.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Azt nem értem, hogy miért nem fért bele ez egyben a 9 hónappal ezelőtti jóváhagyásba.... most jutott csak eszébe az illetékeseknek hogy ilyen is jó lenne vagy eddig nem akarták ide eladni az amerikaiak?

Más országnál a radarokon, több rakétatípuson át az 5,56-os lőszerig mindent bele tudtak írni egy jóváhagyásba.
Hogy legyen miről tárgyalni. Ha tolvonásra egyből mindent aláírtak volna lehet azóta már megint esett volna a demokrácia szint Magyarországon stb stb. Így legalább mindig van miről tárgyalni :)
 

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
Azt nem értem, hogy miért nem fért bele ez egyben a 9 hónappal ezelőtti jóváhagyásba.... most jutott csak eszébe az illetékeseknek hogy ilyen is jó lenne vagy eddig nem akarták ide eladni az amerikaiak?

Más országnál a radarokon, több rakétatípuson át az 5,56-os lőszerig mindent bele tudtak írni egy jóváhagyásba.

Lehet, hogy volt egy előre meghatározott költségkeret. Először ment az alku az AMRAAM-ról, aztán mentek a Diehl-hez alkudni az IRIS-T-ről, végül a maradékból letárgyalták az AMRAAM ER-t. Ez kb. a prioritás a NASAMS-ba használható rakéták között, szerintem.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 771
30 521
113
Akkor nem értem, hogy miért várod olyan régen a csapatvédelmi verziót? Amikor már régen létezik.
Ráadásul szerintem ez a radarral egybeépített verzió egy tévedés. Így pont a NASAMS széttelepíthetőségét veszik ki a rendszerből. Vagy legalábbis csökkentik ennek értelmét.
Most lehet egy kicsit "jogászkodni".Mit tekintünk csapatlégvédelmi rendszernek?Hawk példul az?Szerintem igen,tekinthetjük annak.Csak nem frontvonalbeli rendszernek.NASAMS telepithető verziója ilyen formában csapatlégvédelmi rendszernek használható.Járműre telepitve már méginkább.Mint a Spyder.De még úgy sem elsővonalbeli rendszer,inkább a hadtápkörletek területére való.Egy PSZH alvázra telepitve viszont már együt mozoghat a dd harccsoporttal,a harcoló csapatok hadrendjében.De még mindig nem a támadó ékben,de az mögött,azt fedezve.
Miért,lokátoros önjáró légvédelmi harcjárműként mennyivel kisebb a harcértéke?Semmivel se.Sőt,jóval nagyobb.Meg persze jóval drágább.És nem kell minden járművön pörögnie a radarnak.Kaphat céladatokat akár a rendszertől független forrásbol is,ugyan úgy,mintha csak inditóálvány lenne.Csak igy teljesen önálló üzemre is képes.Óriási a redundancia.Támadó légierő rémálma.Meg a saját pénzügyminiszteré.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 685
90 775
113
Azt nem értem, hogy miért nem fért bele ez egyben a 9 hónappal ezelőtti jóváhagyásba.... most jutott csak eszébe az illetékeseknek hogy ilyen is jó lenne vagy eddig nem akarták ide eladni az amerikaiak?

Más országnál a radarokon, több rakétatípuson át az 5,56-os lőszerig mindent bele tudtak írni egy jóváhagyásba.
Ez lehet picit politika, de nem akarom nagyon idekeverni. Nagy volt tavaly a nyomás rajtunk, belementünk egy félig letárgyalt üzlet egy részébe, ha még nyilvános szerződés nincs is. Ez volt az elso dsca közlemény.
Valszeg a norvégokkal nehezebben megy az alku másik része, de az USA felé jeleztük az elszántságunkat az üzlet iránt. Igy helyeztünk egy kis nyomást a norvégokra is. Most talán van ott is előrelépés vagy változás az elképzelésekben, ezért jött a második dsca közlemény

Én örülök, hogy bár gatya a helyzet (covid) a Z2026 zajlik. Ami meglep a minimális hazai sajtóvisszhang, de sztem addig jó, amíg nincs. Nem lesz benne köszönet. ;)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 771
30 521
113
Ez alapján a "nyugati Pantsir" egy korszerűbb koncepcióban valahogy úgy nézne ki, mintha a LvKv90 40mm Bofors légvédelmi tornyára:
lvkv_90_l2.jpg


Mondjuk Iron Dome indítókat szerelnénk (2x6 két oldalra):
F121113DG10.jpg


És kapna egy komoly radart is ehhez, meg valami zavarvédett, mondjuk optikai adatátviteli csatornát az önállóan is tevékenykedni tudó járműek egymás közti feladatmegosztásához.
Inkább a Dávid parittyája Stunner rakétáját kéne a NASAMSba integrálni.IR+ARH keresőfej,és volt olyan hir is,hogy a radarrész AESA.Vontatott csalikat is kiméri.Plusz egy jobb háttérradarral,svéd vagy izraeli ahogy PH irta,harcászati BM ellen is jó.Hadszintéri radar meg igyis-úgyis kell.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Most talán van ott is előrelépés vagy változás az elképzelésekben, ezért jött a második dsca közlemény
És szerinted ki győzött? :D
Mi engedtünk vagy a Norvégok?
(értsd: mi osztjuk ki a pénzt vagy a Norvégok annak az NGO-nak akinek Ők akarják?)